Справа № 148/2299/24
Провадження №2/148/824/24
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
12 листопада 2024 року Тульчинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Штифурко Л.А.,
секретаря ЛиженкоЄ.М.,
розглянувши увідкритому судовому засіданнів залісудових засідань м.Тульчина цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , який подано в його інтересах та від його імені представником, адвокатом Сушком Русланом Миколайовичем, до Національної поліції України про відшкодування шкоди, завданої незаконним рішенням і діями органів досудового слідства, прокуратури,
встановив:
В провадженні суду знаходиться вказана вище цивільна справа.
12.11.2024 від представник відповідача ОСОБА_2 звернулася в суд з клопотанням, в якому просить позовну заяву ОСОБА_1 , яка подана адвокатом Сушком Р.М. до Національної поліції України про відшкодування шкоди, завданої незаконним рішенням і діями органів досудового слідства, прокуратури повернути особі ,яка її подала.
Клопотання мотивоване тим, що позовна заява в інтересах ОСОБА_1 підписана адвокатом Сушко Р.М., до позовної заяви додано ордер на надання правничої (правової) допомоги, сформований адвокатом у підсистемі «Електронний суд» 01.10.2024. Цей ордер створений на підставі ордера серії АА № 1490890 від 01.10.2024, виданого на підставі договору про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги № 50/10/2023-К від 24.10.2023. Однак, паперова копія ордеру серії АА № 1490890 від 01.10.2024 до в позовної заяви не долучена, а ордер на надання правничої (правової) допомоги, сформований адвокатом у підсистемі «Електронний суд» 01.10.2024, всупереч підпункту 12.4 пункту 12 Положення № 41, не містить назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом.
Також вважає, що представником ОСОБА_3 не підтверджено повноважень в даніцй справі, оскільки згідно договору про надання правничої допомоги від 24.10.2023 №50/10/2023-К, на умовах, визначених цим Договором, Об`єднання зобов`язалося надати клієнту визначену цим Договором правничу допомогу щодо представництва інтересів ОСОБА_1 в межах кримінального провадження 12022000000000759.
Вважає, що до позовної заяви не додано документів, які б підтверджували волевиявлення позивача на надання повноважень адвокату Сушко Р.М. щодо його представництва у Тульчинському районному суді Вінницької області, у звязку з чим позовна заява підлягає поверненню як така, що підписана особою, яка не має права її підписувати.
В судовому засіданні представник відповідача вказане клопотання підтримала та просила задовольнити.
Представник позивача адвокатСушко Р.М.заперечив щодоклопотання.Зазначив,що впункті 1.1розділу Ідоговору пронадання правничоїдопомоги від24.10.2023№ 50/10/2023-Кзазначено,що об`єднаннязобов`язуєтьсянадати клієнтувизначену цимДоговором правничудопомогу щодопредставництва інтересівостаннього нетільки вмежах кримінальногопровадження 12022000000000759,а щенадавати ішшівиди правничоїдопомоги.також зазначив,що ордеруна наданняправничої допомогисформований ниму підсистемі«Електронний суд»на підставіпаперового ордера серії АА № 1490890 від 01.10.2024, який він не долучив до позовної заяви, але може надіслати суду. Важає, що він має всі повноваження щодо представництва ОСОБА_1 у Тульчинському районному суді Вінницької області.
Вислухавши учасників процесу з приводу заявленого клопотання, дослідивши матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом свої порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Отже, право особи на звернення до суду кореспондується з її обов`язком дотримуватися встановлених процесуальним законом механізмів (процедур), в тому числі, вимог стосовно оформлення позовних заяв, скарг та інших документів, що подаються до суду.
На підставі ст. 58 ЦПК України позивач може брати участь в судовому процесі як особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
За змістом ст. 237 ЦК України представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє; представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Представником у суді може бути адвокат або законний представник (ч. 1 ст. 60 ЦПК України).
Представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки. Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері (ч.ч. 1, 2 ст. 64 ЦПК України).
У частині четвертій статті 62 ЦПК України визначено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».
Обов`язок суду перевірити належність доказів наявності у представника права вчиняти конкретну процесуальну дію зумовлений, головним чином тим, що такий представник виступає самостійно в суді від імені довірителя (особи, яка відмовилася захищати в суді свої права в порядку самопредставництва) і виконує процесуальні дії виключно в інтересах довірителя, набуваючи (змінюючи, припиняючи) для нього права та обов`язки.
Таким чином, суд зобов`язаний перевірити щонайменше дві складові представництва, а саме, факт наявності повноважень на представництво інтересів певної особи та окремо, обсяг таких повноважень, а саме: право на звернення з відповідним процесуальним документом до відповідного суду (інстанції) у конкретний момент часу.
Таке право представника на звернення від імені довірителя може бути підтверджено лише документом, який демонструє дійсне волевиявлення учасника справи на надання повноважень конкретному адвокату, та є належним доказом, що дозволяє суду перевірити весь обсяг наданих повноважень.
Взаємовідносини між довірителем та представником, як правило, мають договірний характер.
Згідно з позицією Верховного суду, сформованою у постанові від 18.10.2018 у справі № 811/1507/18, повноваження представника, яким є адвокат, повинні бути підтверджені оригіналом ордеру, виданого на ведення справи в суді або довіреністю.
Ордер, на відміну від довіреності, не вказує обсяг повноважень, наданих адвокату; повноваження адвоката, зокрема, в даному випадку щодо підписання позовної заяви, повинно підтверджуватись домовленістю сторін у договорі про надання правової допомоги, який засвідчує існування між клієнтом та адвокатом домовленості стосовно об`єму наданих йому повноважень, шляхом окремого визначення такої дії у договорі.
Таким чином, суд може виконати імперативну вимогу процесуального закону та перевірити наявність права в довірителя на підписання конкретного документу лише за умови, якщо разом з ордером додано завірену належним чином копію договору про надання правової допомоги (витягу з договору), про який зазначено у такому ордері.
Відповідно до ч.1ст. 20 ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги.
Згідно із ч. 1ст. 26 ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Ордером є письмовий документ, що у випадках, установлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням і повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (ч. 2ст. 26 ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Пунктом 4 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41 (далі - Положення) передбачено, що ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.
Приписами пункту 12 Положення імперативно визначено, що ордер містить наступні реквізити: 12.1. Серію, порядковий номер ордера; 12.2. Прізвище, ім`я, по батькові або найменування особи, якій надається правова допомога; 12.3. Посилання на договір про надання правової допомоги / доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа; 12.4. Назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом, із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно достатті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"; 12.5. Прізвище, ім`я, по батькові адвоката, який надає правничу (правову) допомогу на підставі ордера, номер та дату його свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, найменування органу, який його видав (КДКА відповідного регіону, з 01.01.2013 радою адвокатів відповідного регіону); номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане; 12.6. Ким ордер виданий (назву організаційної форми): адвокатом, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально (із зазначенням адреси робочого місця); адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням (повне найменування адвокатського бюро / адвокатського об`єднання та його місцезнаходження); 12.7. Адресу робочого місця адвоката, якщо вона відрізняється від адреси місцезнаходження адвокатського бюро / адвокатського об`єднання, яке видає ордер; 12.8. Обмеження повноважень, якщо такі передбачені договором про надання правничої (правової) допомоги; 12.9. Дату видачі ордера; 12.10. Підпис адвоката, який видав ордер, у разі здійснення ним індивідуальної діяльності (у графі "Адвокат"); 12.11. Підпис адвоката, який надає правову допомогу, якщо ордер виданий адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням (у графі "Адвокат"); 12.12.Підпис керівника адвокатського бюро / адвокатського об`єднання, відтиск печатки адвокатського бюро / адвокатського об`єднання (за наявності) у випадку, якщо ордер видається адвокатським бюро / адвокатським об`єднанням.
Документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом (ч. 5 ст. 43 ЦПК України).
Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно- телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 6 ст. 43 ЦПК України).
Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним підписом учасника справи (його представника) (абзац перший частини восьмої статті 43 ЦПК України).
У разі подання представником заяви по суті справи в електронній формі він може додати до неї довіреність або ордер в електронній формі, підписані електронним підписом відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 7 ст. 62 ЦПК України).
Судом встановлено, що адвокат Сушко Р.М. від імені та в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Національної поліції України, який сформовано в системі «Електронний суд». До вказаного позову долучено копію договору про надання правничої допомоги № 50/10/2023-К від 24.10.2023, укладеного між Адвокатським об`єднанням "Адвокатське об`єднання"Колохорт" в особі Голови Сушка Р.М. та ОСОБА_1 , зі змісту якого вбачається, що Об`єднання зобов`язуєтьсянадати клієнтувизначену цимДоговором правничу допомогущодо представництваінтересів останньогояк третьоїособи,щодо майна якоївирішується питанняпро арешт,і свідкау судах,правоохоронних органах України, органах прокуратури, органах юстиції в межах кримінального провадження 12022000000000759 та надання інших видів правничої допомоги (пункт 1.1 розділу 1). Права обєднання, а тому числі поавати та підписувати позовні та інші заяви, визначено у розділі 4 договору.
Також до позовної заяви долучено ордер на надання правничої (правової) допомоги в електронній формі, сформований адвокатом у підсистемі «Електронний суд» 01.10.2024. Як слідує із нього, він створений на підставі ордера серії АА № 1490890 від 01.10.2024, виданого на підставі договору на надання безоплатної правової допомоги № 50/10/2023-К від 24.10.2023.
При цьомусам ордерсерії АА№ 1490890від 01.10.2024до позовноїзаяви недолучено,що недає можливістьперевірити наявністьв ньомуобов`язковихреквізитів,передбачених Положеннямпро ордерна наданняправничої допомоги,затвердженого рішеннямРади адвокатівУкраїни від12.04.2019№41,а саме:назву органу,у якомунадається правовадопомога адвокатом; номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане. Це вказує на дефектність ордеру та виключає, в даному випадку, можливість посилання на ордер як на документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги.
З огляду на викладене суд доходить до висновку, що позовна заява не відповідає вимогам ст. 177 ЦПК.
Разом з тим, пістав для повернення позовної заяви, як на тому наполягала представник відповідача суд не вбачає, оскільки 02.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Разом з тим, відповідно до ч. 11ст. 187 ЦПК Українисуддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175,177цьогоКодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Тому суд доходить висновку, що клопотання представника відповідача задоволенню не підлягає, позовну заяву слід залишити без руху та надати представнику позивача строк для усунення вказаних вище недоліків, а саме надання ордеру на надання правничої допомоги ОСОБА_1 .
На підставівикладеного,керуючись ст.ст. 175- 177, 185, 353 ЦПК України, суддя,
постановив:
Клопотання представника відповідача про повернення позовної заяви ОСОБА_1 особі, яка її подала, - залишити без задоволення.
Позовну заяву ОСОБА_1 , який подано в його інтересах та від його імені представником, адвокатом Сушком Русланом Миколайовичем, до Національної поліції України про відшкодування шкоди, завданої незаконним рішенням і діями органів досудового слідства, прокуратури залишити без руху.
Надати представнику позивача ОСОБА_3 строк для усунення недоліків позовної заяви (надання ордеру на надання правничої допомоги ОСОБА_1 ) протягом пяти днів з дня вручення даної ухвали.
Роз`яснити, що в разі усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи. Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.А.Штифурко
Суд | Тульчинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123154076 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду |
Цивільне
Тульчинський районний суд Вінницької області
Штифурко Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні