У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №348/202/24
14 листопада 2024 року м.Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
у складі: головуючого судді - Грещука Р.П.,
присяжних - Купчак Н.М., Дем`янчука Т.Б.,
секретаря - Кушнірчук М.Д.,
за участю: заявника - ОСОБА_1 ,
представника заінтересованої особи
Пасічнянської сільської ради - Калинюка М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Надвірна цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Пасічнянська сільська рада Надвірнянського району, Івано-Франківської області про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна, -
ВСТАНОВИВ:
29.01.2024 року ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою, заінтересована особа: Пасічнянська сільська рада Надвірнянського району, Івано-Франківської області про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначив, що ОСОБА_2 є його дядьком по лінії матері, а саме її рідний брат. Дядько проживає разом із своїми перестарілими батьками (його (заявника) дідом та бабою) в АДРЕСА_1 .
За станом здоров`я ОСОБА_2 не здатний усвідомлювати свої дії та керувати ними. Заявник стверджує, що здійснює за ним догляд, супроводжує до медичних закладів та забирає звідти, оскільки батьки ОСОБА_2 є вже особи досить похилого віку, а його мати, рідна сестра ОСОБА_2 , офіційно працює, тому немає можливості доглядати за ним.
Інших родичів, які б могли здійснювати постійний догляд за ОСОБА_2 на даний час немає.
Згідно висновку судово-психіатричної експертизи від 19.09.2024 №347/2024 ОСОБА_2 страждає стійким хронічним психічним розладом - тяжкою розумовою відсталістю, що згідно МКХ-10 F72 свідчить, що він не здатний усвідомлювати свої дії та керувати ними.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав свої вимоги та просив їх задоволити, надавши пояснення, аналогічні викладеному в заяві, доповнивши, що він з своєю сім`єю проживає неподалік ОСОБА_2 , працює неофіційно, протягом повного робочого дня до роботи не залучений, а тому має можливість відвідувати ОСОБА_2 та здійснювати за ним догляд.
Представник заявника в судове засідання не прибув, натомість подав суду письмову заяву в якій просив здійснювати розгляд справи без його участі в зв`язку з перебуванням на судовому засіданні в Івано-Франківському апеляційному суді та задоволити вимоги ОСОБА_1 .
Представник Органу опіки та піклування Пасічнянської с/ради в судовому засіданні не заперечував щодо задоволення заяви ОСОБА_1 та просив ухвалити законне і обгрунтоване рішення.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, керуючись внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінюючи належність і допустимість кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, в межах заявлених вимог, приходить до наступних висновків.
Частиною 3 статті 296 ЦПК України встановлено, що заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Відповідно до положень статті 2 СК України, Сімейний кодекс України регулює сімейні особисті немайнові та майнові відносини між подружжям, між батьками та дітьми, усиновлювачами та усиновленими, між матір`ю та батьком дитини щодо її виховання, розвитку та утримання; сімейні особисті немайнові та майнові відносини між бабою, дідом, прабабою, прадідом та внуками, правнуками, рідними братами та сестрами, мачухою, вітчимом та падчеркою, пасинком; сімейні особисті немайнові та (або) майнові відносини між іншими членами сім`ї, визначеними у ньому. Сімейний кодекс України не регулює сімейні відносини між двоюрідними братами та сестрами, тіткою, дядьком та племінницею, племінником і між іншими родичами за походженням.
Відповідно до частини 2 статті 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Сімейний кодекс України та Цивільний кодекс України не визначають поняття близькі родичі та переліку таких осіб.
Згідно частини 1 статті 8 ЦК України, якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).
У подібних правовідносинах, які виникають між опікуном та підопічним, в тому числі який визнаний судом недієздатним, віднесено до близьких родичів лише батьків, дітей, братів, сестер, що вбачається з положень ч. 1 ст. 68 ЦК України, згідно якої опікун, його дружина, чоловік та близькі родичі (батьки, діти, брати, сестри) не можуть укладати з підопічним договорів, крім передання майна підопічному у власність за договором дарування або у безоплатне користування за договором позички.
Конституційний суд України у рішенні № 5рп/99 від 03 червня 1999 року у справі за конституційними поданнями Служби безпеки України, Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України, Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень пункту 6 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", частин четвертої і п`ятої статті 22 Закону України "Про міліцію" та частини шостої статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку" (справа про офіційне тлумачення терміна "член сім`ї") вирішив, що близькими родичами є рідні брати, сестри, онуки, дід, баба, іншими родичами є неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші.
Комплексний аналіз чинного цивільного законодавства, яке регулює виниклі питання, дає можливість стверджувати, що племінник не віднесений законом саме до близьких родичів особи, стосовно якої подана заява про визнання її недієздатною, при цьому частина 4 статті 2 СК України прямо вказує, що даним кодексом не регулюються взаємовідносини, що склалися.
Подібна правова позиція знаходить своє відображення у постанові Верховного Суду від 20.01.2022 у справі 752/24219/20.
В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що заявник спільно з ОСОБА_2 не проживає, спільним побутом не пов`язаний, взаємних прав та обов`язків не має.
За викладеного випливає, що заявник - ОСОБА_1 є племінником особи, стосовно якої подана заява про визнання її недієздатною та не є у розумінні Цивільного кодексу України та Сімейного кодексу України членом сім`ї чи близьким родичем особи, стосовно якої подана заява про визнання її недієздатною, а отже, ОСОБА_1 не належить до осіб, визначених частиною 3 статтею 296 ЦПК України, які можуть бути заявниками у справі про визнання фізичної особи недієздатною.
Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом (частина 3 статті 294 ЦПК України).
Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позовну заяву від імені заінтересованої особи подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
За таких обставин, суд вважає, що заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Пасічнянська с/рада Надвірнянського району, Івано-Франківської області про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна слід залишити без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.257, 259-260, 353 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Пасічнянська сільська рада Надвірнянського району, Івано-Франківської області про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна - залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали
складено 19.11.2024 року.
Головуючий суддя Грещук Р.П.
Присяжні Купчак Н.М.
Дем`янчук Т.Б.
Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123155988 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Грещук Р. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні