справа № 752/18899/24
провадження №: 1-кс/752/7810/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.11.2024 року слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
сторін кримінального провадження:
слідчого ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Голосіївського районного суду м. Києва клопотання слідчого СВ Голосіївського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором Голосіївської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_5 , у кримінальному провадженні №12024100010002631, відомості щодо якого внесені 02.09.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 289 КК України, про примусовий відбір біологічних зразків, -
В С Т А Н О В И В:
Слідчий звернувся до слідчого судді із вказаним клопотанням, в якому просить надати дозвіл на проведення примусового відбору біологічних зразків букального епітелію у підозрюваного ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю судово-медичного експерта, лікаря або іншого спеціаліста, для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи у кримінальному провадженні №12024100010002631, відомості щодо якого внесені 02.09.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 289 КК України.
Клопотання мотивовано тим, що у провадженні слідчого відділу Голосіївського управління поліції ГУНП у м. Києві перебувають матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024100010002631, відомості щодо якого внесені 02.09.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 289 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 05 годин 30 хвилин 01.09.2024, перебуваючи за адресою: м. Київ, вул. Академіка Глушкова, 9-В, ОСОБА_4 звернув свою увагу на автомобіль марки «Toyota», модель «Corolla», чорного кольору, 2008 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , який відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 належить ОСОБА_6 , вартість якого становить від ста до двохсот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що був припаркований на узбіччі проїзної частини за вищевказаною адресою.
Реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на незаконне заволодіння транспортним засобом, вчиненого повторно, впевнившись, що за їхніми діями ніхто не спостерігає та відсутня загроза викриття, ОСОБА_4 за допомогою невстановленого пристрою відкрив водійські двері автомобіля марки «Toyota», модель «Corolla», реєстраційний номер НОМЕР_2 , сів на водійське місце та здійснив запуск двигуна.
Після цього ОСОБА_4 , отримавши змогу керувати автомобілем марки «Toyota», модель «Corolla», реєстраційний номер НОМЕР_2 усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних ним дій та бажаючи настання протиправних наслідків, почав рух, покинув місце паркування вищезазначеного транспортного засобу та зник у невідомому напрямку.
Таким чином, ОСОБА_4 , діючи умисно, протиправно, повторно, незаконно заволодів транспортним засобом марки «Toyota», модель «Corolla», чорного кольору, 2008 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , вартість якого становить від ста до двохсот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні незаконного заволодіння транспортним засобом, вартість якого становить від ста до двохсот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, вчиненого повторно, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 289 КК України.
06.09.2024 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 289 КК України.
В ході проведення досудового розслідування, 06.09.2024 слідчим СВ Голосіївського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , винесено постанову про відібрання біологічних зразків для проведення експертизи у підозрюваного ОСОБА_4 .
Того ж дня, ОСОБА_4 ознайомився із зазначеною постановою, але останній відмовився надавати біологічні зразки для проведення експертизи.
В ході досудового розслідування було проведено ряд слідчих дій, під час яких вилучено змиви, які можуть містити клітини з ДНК людини, яка причетна до вчинення даного кримінального правопорушення.
Крім того, існує необхідність у перевірці причетності ОСОБА_4 до вчинення інших аналогічних кримінальних правопорушень.
Обґрунтовуючи необхідність відібрання біологічних зразків слідчий зауважив, що 06 листопада 2022 року набрав чинності Закон України від 09 липня 2022 року № 2391-IX «Про державну реєстрацію геномної інформації людини», який введено в дію з 06 лютого 2023 року.
Пунктом 1 частини першої статті 5 Закону передбачено обов`язкову державну реєстрацію геномної інформації щодо осіб, яким повідомлено про підозру у вчиненні умисних тяжких чи особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, життя, здоров`я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру безпеки людства та міжнародного правопорядку, або стосовно яких обвинувальний акт у кримінальному провадженнях зазначеної категорії передано до суду.
Згідно п. 2 ст. 1 Закону, біологічний матеріал - тканини і виділення тіла людини, останків померлої людини, що містять геномну інформацію людини.
Згідно п. 4 ст.1 Закону, геномна інформація людини - відомості про генетичні ознаки людини.
Порядок відібрання геномного матеріалу визначено постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2023 № 978 про «Деякі питання реалізації Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини».
Відбір та направлення та проведення молекулярно-генетичної експертизи (дослідження) біологічного матеріалу осіб, яким повідомлено про підозру у вчиненні умисних тяжких чи особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, життя, здоров`я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, важливими при розслідуванні кримінальних проваджень, оскільки результати експертизи (дослідження) можуть бути використані для забезпечення завдань кримінального провадження, передбачених ст. 2 КПК України.
06.09.2024 року слідчим, на виконання п. 1 ст. 5 Закон України від 09 липня 2022 року № 2391-IX «Про державну реєстрацію геномної інформації людини», винесено постанову, в порядку ст. 241 КПК України, про відібрання біологічних зразків у підозрюваного ОСОБА_4 для проведення молекулярно-генетичної експертизи.
Разом з цим, 06.09.2024 зазначена постанова пред`явлена для ознайомлення підозрюваному ОСОБА_4 , та останньому запропоновано добровільно надати біологічні зразки для подальшого проведення молекулярно-генетичної експертизи та внесення даних до електронного реєстру геномної інформації людини (інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, реєстрацію, накопичення, зберігання, поновлення, пошук, використання і поширення (розповсюдження, передачу) геномної інформації людини згідно п.5 ст.1 Закону).
За результатами ознайомлення підозрюваного ОСОБА_4 з постановою слідчого від 06.09.2024, винесеною в порядку ч. 2 ст. 241 КПК України, останній відмовився добровільно надати біологічні зразки, про що зазначено у протоколі відібрання біологічних зразків.
Враховуючи викладене, на виконання вимог пункту 1 частини першої статті 5 Закону, виникла необхідність у примусовому відібранні біологічних зразків у підозрюваного ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку ч. 3 ст. 245 КПК України, оскільки останній відмовився добровільно надати такі зразки.
В судовому засіданні слідчий підтримав подане клопотання в повному обсязі та просив надати дозвіл на проведення примусового відбору біологічних зразків, при цьому підозрюваний заперечував щодо надання зразків. Разом з цим, захисник підозрюваного в судове засідання не з`явився, однак подав клопотання про розгляд вказаної справи за його відсутністю та просив відмовити у задоволенні клопотання слідчого про примусовий відбір зразків, оскільки подане клопотання слідчого необґрунтоване щодо необхідності отримання зразків примусовим шляхом, а також не було прийнято заходів щодо отримання зразків іншим шляхом.
Дослідивши копії матеріалів, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя вважає необхідним задовольнити подане клопотання, виходячи з наступного.
Положеннями ст. 2 КПК України визначено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно зі ст. 245 КПК України, у разі необхідності отримання зразків для проведення експертизи вони відбираються стороною кримінального провадження, яка звернулася за проведенням експертизи або за клопотанням якої експертиза призначена слідчим суддею. У випадку, якщо проведення експертизи доручено судом, відібрання зразків для її проведення здійснюється судом або за його дорученням залученим спеціалістом. Порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів (статті 160-166 цього Кодексу). Відбирання біологічних зразків у особи здійснюється за правилами, передбаченими статтею 241 цього Кодексу. У разі відмови особи добровільно надати біологічні зразки слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, що розглядається в порядку, передбаченому статтями 160-166 цього Кодексу, має право дозволити слідчому, прокурору (або зобов`язати їх, якщо клопотання було подано стороною захисту) здійснити відбирання біологічних зразків примусово.
Відповідно до ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
З матеріалів клопотання вбачається, що під час досудового розслідування використані усі надані чинним законодавством можливості для отримання необхідних біологічних зразків.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність достатніх підстав вважати, що на виконання вимог пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини», виникла необхідність у примусовому відібранні біологічних зразків у підозрюваного ОСОБА_4 , в порядку ч. 3 ст. 245 КПК України, оскільки останній відмовився добровільно надати такі зразки, що підтверджується протоколом отримання біологічних зразків від 06.09.2024, у зв`язку із цим клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Водночас, слідчий суддя зазначає, що з метою дотримання прав особи та належного відбору біологічних зразків, такий відбір необхідно здійснювати із залученням відповідних спеціалістів та/або експертів.
Керуючись ст.ст. 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого СВ Голосіївського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 - задовольнити.
Надати слідчому СВ Голосіївського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 дозвіл на проведення примусового відбору біологічних зразків букального епітелію у підозрюваного ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю судово-медичного експерта, лікаря або іншого спеціаліста, для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи у кримінальному провадженні №12024100010002631, відомості щодо якого внесені 02.09.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 289 КК України.
Відібрання біологічних зразків проводити з дотриманням вимог ст.ст. 241, 245 КПК України із залученням відповідних спеціалістів та/або експертів.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123161079 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання |
Кримінальне
Голосіївський районний суд міста Києва
Мазур Ю. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні