Рішення
від 20.11.2024 по справі 682/2236/24
СЛАВУТСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 682/2236/24

Провадження № 2-о/682/99/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2024 року

Славутський міськрайонний суд

Хмельницької області в складі:

головуючої судді Мотонок Т.Я.,

присяжних: Хоменко А.А.,

Кмитюк В.М.,

за участю секретаря судових засідань Мелашенко О.В.,

представника особи, відносно якої

вирішується питання про визнання

недієздатним ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Славута цивільну справу окремого провадження № 682/2236/24 за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Орган опіки і піклування Виконавчого комітету Ганнопільської сільської ради про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна,

в с т а н о в и в:

06.09.2024 до Славутського міськрайонного суду Хмельницької області надійшла заява ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Орган опіки і піклування Виконавчого комітету Ганнопільської сільської ради про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна.

В обґрунтування поданої заяви заявник вказує, що вона, ОСОБА_2 , є сестрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 03.02.2020 має першу групу інвалідності, страждає на хронічне психічне захворювання: шизофренія в степені вираженої дебільності на межі імбіцильності, загальне захворювання, довічно, та потребує стороннього догляду. ОСОБА_3 не може повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує медичного нагляду та лікування, а також постійної сторонньої допомоги і контролю. Весь час за своїм братом доглядає заявниця, яка на утриманні нікого не має. Вона має можливість та бажання доглядати свого брата та бути його опікуном. Таким чином, оскільки ОСОБА_3 не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними внаслідок своєї хвороби, він може бути визнаний недієздатним.

За таких обставин заявник ОСОБА_2 звернулась до суду та просили визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним та призначити її, ОСОБА_2 , опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 09.09.2024 року у даній справі відкрито провадження та призначено судове засідання.

27.09.2024 у даній справі призначено судово-психіатричну експертизу, у зв`язку із чим провадження у справі зупинено.

Ухвалою суду від 07.11.2024 провадження у справі відновлено у зв`язку із надходженням до суду висновку судово-психіатричної експертизи. Розгляд справи було призначено на 20.11.2024.

20.11.2024 заявник ОСОБА_2 подала заяву, в якій просила розгляд справи проводити за її відсутності. Заяву підтримує в повному обсязі.

Від Ганнопільської сільської ради надійшла заява про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника за наявними у справі матеріалами. Щодо заяви заперечень не мають.

Представник особи, відносно якої вирішується питання про визнання його недієздатним, ОСОБА_3 , адвокат Жилюк О.В., не заперечував проти задоволення заяви про визнання ОСОБА_3 недієздатним та призначення заявника ОСОБА_2 його опікуном.

Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Згідно ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.

Як випливає із змісту абзацу другого ч. 1 ст. 30 ЦК України, до змісту цивільної дієздатності входять наступні елементи: а) здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав; б) здатність самостійно здійснювати набуті цивільні права; в) здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки; г) здатність самостійно виконувати цивільні обов`язки; д) здатність нести відповідальність у разі невиконання цивільних обов`язків.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.

Законодавство України встановлює презумпцію психічного здоров`я людини, якщо інше не буде встановлено в законному порядку. Відповідно до ст. 3 Закону «Про психіатричну допомогу», кожна особа вважається такою, що не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах і в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України. Стаття 1 зазначеного Закону визначає психічний розлад як розлад психічної діяльності (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті), який позбавляє особу здатності адекватно усвідомлювати навколишню дійсність, свій психічний стан і поведінку.

Відповідно до п. 3.1 Правил опіки та піклування, затверджених спільним наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження правил опіки та піклування» № 34/166/131/88 від 26 травня 1999 року, зазначено, що при призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов`язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник

призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб.

Судом встановлено, що згідно документів, наявним в матеріалах справи, а саме, з довідки серії ХМН-Р-82 № 009569, копії пенсійного посвідчення ОСОБА_4 № НОМЕР_1 , медичної довідки № 117 від 12.08.2024, з яких слідує, що ОСОБА_3 страждає на хронічне психічне захворювання: шизофренія в степені вираженої дебільності на межі імбіцильності, загальне захворювання, довічно (а.с. 10, 11, 14).

ОСОБА_3 зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , разом із заявницею ОСОБА_2 , яка є його рідною сестрою, та згідно довідки № 124, може здійснювати за ним догляд (а.с. 9, 12, 15).

На виконання Ухвали Славутського міськрайонного суду від 27.09.2024 від Хмельницької філії СЕ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» надійшов висновок судово-психіатричного експерта № 844, згідно із яким ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає стійким хронічним психічним захворюванням у вигляді ПФРОПФШИЗОФРЕНІЇ, та через свій психічний стан не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с. 53-56).

Оцінивши в сукупності всі наявні докази по справі, які вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним.

Стосовно призначення заявника ОСОБА_2 опікуном брата ОСОБА_3 , судом береться до уваги, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зареєстровані та проживають разом за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно Подання органу опіки і піклування Ганнопільської ТГ, орган опіки та піклування вважає за необхідне призначити опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , 1954 р.н. (а.с. 43).

За таких обставин, за відсутності інших осіб, які могли б бути призначені опікунами ОСОБА_3 , призначення його сестри ОСОБА_2 його опікуном буде відповідати забезпеченню особистих немайнових і майнових прав та інтересів ОСОБА_3 , суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви.

Окрім того, згідно заяви Хмельницької філії державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» від 06.11.2024 № 649, суд вважає за необхідне вирішити питання щодо відшкодування витрат, пов`язаних із проведенням експертизи.

Як видно із матеріалів справи, експертами при проведенні експертизи ОСОБА_3 було витрачено 7 експертогодин, вартість однієї експертогодини складає 1030,06 грн., тобто загальна вартість експертизи становить 7210,42 грн.

Згідно ст. 300 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

За таких обставин суд вважає за необхідне компенсувати за рахунок держави витрати, пов`язані із проведення судово-психіатричної експертизи ОСОБА_3 .

Керуючись ст. ст. 39, 41, 60 ЦК України, ст.ст. 296, 300, 352, 354, 355 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Заяву задовольнити.

Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , недієздатним.

Призначити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), опікуном над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Роз`яснити положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 300 ЦПК України.

Копію рішення після набрання ним законної сили направити органу опіки і піклування, органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи, визнаної судом недієздатною.

Судові витрати у сумі 7210,42 грн. за проведення судово-психіатричної експертизи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , компенсувати за рахунок держави.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Мотонок Т.Я.

Присяжні Кмитюк В.М.

Хоменко А.А.

СудСлавутський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено22.11.2024
Номер документу123164615
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них:

Судовий реєстр по справі —682/2236/24

Рішення від 20.11.2024

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Мотонок Т. Я.

Ухвала від 07.11.2024

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Мотонок Т. Я.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Мотонок Т. Я.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Мотонок Т. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні