Рішення
від 18.11.2024 по справі 420/26146/24
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/26146/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2024 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Недержавної некомерційної професійної організації "Національна Асоціація Адвокатів України" про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Недержавної некомерційної професійної організації "Національна Асоціація Адвокатів України", за результатом розгляду якого позивач, з урахуванням нової редакції позову від 13.09.2024 року, просить суд:

- визнати неправомірним застосування до мене рішення Недержавної некомерційної професійної організації "Національна Асоціація Адвокатів України" від 16-17.11.2022 №147;

- зобов`язати Недержавну некомерційну професійну організацію "Національна Асоціація Адвокатів України", надати ОСОБА_1 доступ до особистого кабінету для генерування ордерів на надання правничої допомоги.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що до включення відомостей про поривача до ЄРАУ він не мав прав, а значить і обов`язків перед НААУ. Права та обов`язки позивач придбав 06.08.2024р., коли з власної волі подав заяву про внесення відомостей про нього до Єдиного реєстру адвокатів України ( які одразу були внесені), та у повному розмірі сплатив щорічний внесок на реалізацію повноважень органів адвокатського самоврядування за 2024рік. та має законне право займатися адвокатською діяльністю.

Ухвалою суду від 183.09.2024 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

05.10.2024 року від відповідача надійшов відзив, в якому відповідач заперечує щодо доводів позовної заяви та просить відмовити в задоволенні позову. Представник відповідача зазначає, що твердження позивача про те, що протягом 2013-2023 років він не здійснював адвокатську діяльність є безпідставним.

Від позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов та додаткові пояснення у справі, в яких він наполягає на задоволенні позовних вимог.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

06.08.2024 року ОСОБА_1 на адресу Ради адвокатів Одеської області подав заяву про внесення відомостей про нього, як адвоката до Єдиного реєстру адвокатів України.

06.08.2024 року адміністратором ЄРАУ першого рівня Радою адвокатів Одеської області вперше створено профайл адвоката ОСОБА_1 та внесені відповідні відомості до ЄРАУ.

ЄРАУ в профайлі адвоката ОСОБА_1 відображено наступні відомості: ОСОБА_1 , обліковується у Раді адвокатів Одеської області, свідоцтво № НОМЕР_2, дата видачі свідоцтва 11.04.2003, орган що видав свідоцтво Одеська обласна КДКА, номер рішення 22, дата прийняття рішення 25.06.1998 року.

08.08.2024 року позивач зареєстрував у ЄРАУ особистий електронний кабінет адвоката.

10.08.2024 року позивач на адресу відповідача направив електронне повідомлення про порушення його прав та свобод під час здійснення адвокатської діяльності, а саме вимагання неіснуючого боргу (здійснення оплати обов`язкових щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування) та розблокування права виписувати (формувати) ордери на надання правничої допомоги в кабінеті адвоката. (вх. НААУ № 2980/0/1-24 від 12.08.2024).

У відповідь на електронне повідомлення позивача, відповідач 16.08.2024 за вих. № 1365/0/2-24 на електронну адресу позивача направив відповідь, та повідомив, рішенням Ради адвокатів України №147 від 16-17.11.2022 «Про внесення змін до рішення Ради адвокатів України «Про сплату щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування на 2023 та 2024 року» вирішено, що доступ до особистого кабінету адвоката для генерування ордерів на надання правничої (правової) допомоги та з метою проходження підвищення кваліфікації надати адвокатам, які не мають заборгованості по сплаті щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Відповідно до інформації, яка міститься в ЄРАУ, на момент надання відповіді, позивачем був сплачений щорічний внесок адвоката на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування виключно за 2024 рік. При цьому, в ЄРАУ відсутні відомості щодо сплати ОСОБА_1 щорічних внесків за 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 роки. Виключно після усунення зазначеної заборгованості позивачу буде надано доступ до особистого кабінету для генерування ордерів на надання правничої допомоги.

Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначає Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон).

За приписами частини третьої ст. 2 Закону, з метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування - гарантоване державою право адвокатів самостійно вирішувати питання організації та діяльності адвокатури в порядку, встановленому Законом (п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону).

Розділом IX Прикінцевих положень Закону визначено, що вказаний закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім (зокрема) положень статей 14,15,17,31-33,35,47,48,50,51,54,55,57-60 Закону щодо Єдиного реєстру адвокатів України (ЄРАУ), які вводяться в дію з дня повідомлення Радою адвокатів України на офіційному вебсайті НААУ про початок функціонування Єдиного реєстру адвокатів України, але не пізніше п`яти місяців з дня набрання чинності цим Законом.

Розділ X Перехідних положень Закону визначав, що право на заняття адвокатською діяльністю зберігається за особами, які отримали таке право до набрання чинності цим Законом. Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідченя адвоката України, видані до набрання чинності цим законом, є чинними і не підлягають обміну або заміні.

17.12.2012, на виконання вимог частини шостої ст. 17 Закону № 5076-VI, рішенням Ради адвокатів України №26, затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру адвокатів України (далі - Порядок, який втратив чинність, у зв`язку із прийняттям Порядку у новій редакції).

Пунктом 7.2 ст. 7 вищезазначеного Порядку зобов`язано адвокатів в строк до 10.01.2013 подати до Ради адвокатів України відомості, передбачені статтею 17 Закону для внесення їх до Єдиного реєстру адвокатів України. Встановлено, що прострочення адвокатом надання (підтвердження) відомостей, передбачених Законом та цим Порядком є невиконанням рішень органів адвокатського самоврядування і тягне за собою накладення дисциплінарного стягнення на адвоката, передбаченого законом (п. 7.7. ст. 7 Порядку, в редакції рішення Ради адвокатів України №26 від 17.12.2012).

Також, відповідно до ст. 17 Закону, адвокат протягом трьох днів з дня зміни відомостей про себе, що внесені або підлягають внесенню до Єдиного реєстру адвокатів України, письмово повідомляє про такі зміни раду адвокатів регіону за адресою свого робочого місця, крім випадків, якщо ці зміни вносяться на підставі рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. У разі зупинення/припинення, за власним бажанням, права на заняття адвокатською діяльністю адвокат повинен подати відповідну заяву для подальшого внесення таких відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України (ст.ст. 31 та 32 Закону).

Таким чином, Законом та Порядком передбачений прямий обов`язок адвоката подавати відомості про себе до ЄРАУ.

Згідно з ч.ч. 1,6 ст. 45 Закону, Національна асоціація адвокатів України є недержавною некомерційною професійною організацією, яка об`єднує всіх адвокатів України та утворюється з метою забезпечення реалізації завдань адвокатського самоврядування.

З моменту державної реєстрації Національної асоціації адвокатів України її членами стають всі особи, які мають свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. Інші особи стають членами Національної асоціації адвокатів України з моменту складення присяги адвоката України.

Тобто, позивач, як особа, яка отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, є членом Національної асоціації адвокатів України з моменту її державної реєстрації.

У період між з`їздами адвокатів України функції адвокатського самоврядування виконує Рада адвокатів України. Повноваження і порядок роботи якої визначаються Законом та положенням про Раду адвокатів України, що затверджується з`їздом адвокатів України (ст. 55 Закону).

Згідно пункту 6 частини 4 ст. 55 Закону Рада адвокатів України встановлює розмір та порядок сплати щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, забезпечує їх розподіл і використання.

Тобто, враховуючи приписи Закону, крім встановлення розміру внеску, на Раду адвокатів України покладений обов`язок встановити порядок сплати щорічних внесків, що включає в себе спосіб, строк сплати, облік і контроль, тощо.

Відповідно до частини 3 ст. 57 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення органів адвокатського самоврядування набирають чинності з дня їх прийняття, якщо інший строк не передбачений рішенням.

На виконання покладених завдань Радою адвокатів України, в межах своїх повноважень, рішенням Ради адвокатів України №4 від 03.02.2017, із змінами, затвердженою в новій редакції Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування (далі - Положення), яким передбачено внесення адвокатами щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.

До набрання чинності вказаним положення сплата щорічного внеску була передбачена Положенням від 16.02.2013 року, рішеннями Ради адвокатів України від 17 грудня 2012 року № 24 та від 16 грудня 2016 року № 291.

Згідно приписів Закону, рішень з`їзду адвокатів України, Ради адвокатів України та актів Національної асоціації адвокатів України, сплата щорічного внеску на реалізацію повноважень органів адвокатського самоврядування є професійним обов`язком кожного адвоката.

Разом з тим, згідно з п. 1 рішення Недержавної некомерційної професійної організації "Національна Асоціація Адвокатів України" від 16-17.11.2022 №147, доступ до особистого кабінету адвоката для генерування ордерів на надання правничої (правової) допомоги та з метою проходження підвищення кваліфікації надається адвокатам, які не мають заборгованості по сплаті щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.

Тобто, на позивача, як адвоката, який є членом Національної асоціації адвокатів України з моменту її державної реєстрації, а не з моменту внесення про нього відомостей до Єдиного реєстру адвокатів, покладено обов`язок щодо сплати щорічних внесків.

Також, рішенням Національної Асоціації Адвокатів України від 16-17.11.2022 №147 передбачено, що у випадку наявності у адвоката заборгованості зі сплати внесків, йому не надається доступ до особистого кабінету адвоката для генерування ордерів на надання правничої (правової) допомоги.

Доводи позивача про те, що у період з 2013 по 2023 рік він не займався адвокатською діяльністю є безпідставними, оскільки ст. 31 Закону визначає, що право на заняття адвокатською діяльністю зупиняється у разі подання адвокатом заяви про зупинення адвокатської діяльності (п.2 ч.1 ст. 31 Закону).

Право на заняття адвокатською діяльністю поновлюється у разі подання заяви про зупинення адвокатом - з дня, наступного за днем отримання радою адвокатів регіону заяви адвоката про поновлення права на заняття адвокатською діяльністю (п.1 ч.4 ст. 31 Закону).

Відомості про зупинення права на заняття адвокатською діяльністю вносяться до ЄРАУ (ч.6 ст. 31 Закону).

Позивач не надав суду жодних доказів на підтвердження зупиненні у порядку, встановленому Законом, його адвокатської діяльності у період з 2013 по 2023 рік.\

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 205, 243, 245, 246, 255, 257- 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Недержавної некомерційної професійної організації "Національна Асоціація Адвокатів України" про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до ст. 255 КАС України, рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Згідно з ч.1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Відповідач - Недержавна некомерційна професійна організація «Національна Асоціація Адвокатів України» (вул. Борисоглібська, буд. 3, м. Київ, Київська обл., 04070, код ЄДРПОУ 38488439).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 18.11.2024 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено21.11.2024
Номер документу123169484
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу забезпечення функціонування органів прокуратури, адвокатури, нотаріату та юстиції (крім категорій 107000000), зокрема у сфері адвокатури

Судовий реєстр по справі —420/26146/24

Рішення від 18.11.2024

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Бжассо Н.В.

Ухвала від 02.10.2024

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Бжассо Н.В.

Ухвала від 18.09.2024

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Бжассо Н.В.

Ухвала від 10.09.2024

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Бжассо Н.В.

Ухвала від 26.08.2024

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Бжассо Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні