ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
07 листопада 2024 рокум. Ужгород№ 260/2325/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гебеш С.А.
при секретарі судових засідань - Романець Е.М.
та осіб, що беруть участь у справі:
позивач - не з`явився,
представника позивача - І.І. Сойма;
представник відповідача - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення та надання соціальних послуг Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання протиправними та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення та надання соціальних послуг Рахівської районної державної адміністрації про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, а саме: визнати протиправним та незаконним рішення начальника УСНЗ Рахівської РДА - РВА від 26.03.2024 року за вихідним номером №498/01-20 про відмову у наданні статусу "Багатодітна сім`я" та видачі посвідчення і скасувати дане рішення; зобов`язати УСНЗ Рахівської РДА_РВА в особі начальника ОСОБА_2 надати мені та дітям статус "Багатодітна сім`я" та видати відповідні посвідчення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що він є батьком шести дітей та 29.02.2024 року звернувся до відповідача із заявою про отримання статусу "багатодітна сім`я" та видачу відповідних посвідчень. Однак, відповідач листом повідомив, щодо правомірності надання його сім`ї статусу "багатодітна сім`я" та видачі відповідних посвідчень слід звернутися до суду. На вказаний лист, 11.03.2024 повторно подано заяву, в якій вказав, що відповідно до Сімейного кодексу України визначення місця проживання дітей віком від 10 до 14 років відбувається за згодою батьків, вказує, що він з матір`ю дітей спільно дійшли згоди про проживання дітей з ним. На вказану заяву, отримав лист, яким відмовили у наданні статусу "багатодітна сім`я" та видачі посвідчень, у зв`язку з тим, що у п. 3 Постанови КМУ №209 від 02.03.2010 року зазначено, що у разі реєстрації повторного шлюбу та проживання із дітьми від попереднього шлюбу до заяви документи, що підтверджують проживання таких дітей із заявником, а враховуючи те, що діти народилися поза шлюбом, то відсутні підстави для отримання статусу "багатодітна сім`я" та видачі посвідчень.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 року відкрито спрощене позовне провадження.
09.05.2024 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що такий проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечуючи проти позову, відповідач вказує на те, до 2023 року ОСОБА_1 був не одружений, батько однієї дитини - ОСОБА_3 2018 року народження. Після одруження 24 лютого 2023 року та після укладення шлюбу почав визнавати батьківство на наступних п`ятьох дітей.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 року здійснено перехід у даній справі до загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15.10.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задоволити позов, з мотивів наведених у позовній заяві. Зазначив, що позивач є батько шести дітей, які виховуються у зареєстрованому шлюбі та його сім`я має право на отримання статусу "Багатодітної".
Будучи належним чином повідомленим про день, час та місце проведення засідання, представник відповідача у судове засідання не з`явився, однак відповідачем подано до суду заяву про розгляд справи без участі його представника.
Заслухавши представника позивача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є батьком:
1. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 10);
2. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с. 11);
3. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 (а.с. 12);
4. ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 (а.с. 13);
5. ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 (а.с. 14);
6. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 (а.с. 15).
Так, діти ОСОБА_4 , 2009 р.н., ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 спільні у позивача з громадянкою ОСОБА_9 .
Діти ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 спільні у позивача з громадянкою ОСОБА_10 .
24.02.2023 року між позивачем ОСОБА_1 та ОСОБА_11 було зареєстровано шлюб, про що свідчить свідоцтво серії НОМЕР_7 (а.с. 9).
Відповідно до витягів з реєстру територіальної громади:
за №2024/002094752 від 29.02.2024 року ОСОБА_4 проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 10, на звороті);
за №2024/000799530 від 24.01.2024 року ОСОБА_5 проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 11, на звороті);
за №2024/000799860 від 24.01.2024 року ОСОБА_6 проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 12, на звороті);
за №2023/009922337 від 04.12.2023 року ОСОБА_8 проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 14, на звороті);
за №2023/009922675 від 04.12.2023 року ОСОБА_3 проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач та його дружина ОСОБА_12 також зареєстровані за за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено відповідними витягами (а.с. 7 -8, на зворотах).
Як вбачається із матеріалів справи, позивач 29.02.2024 року звернувся до Управління соціального захисту Рахівської РДА із заявою про надання його сім`ї статусу "Багатодітна сім`я" та видачу відповідних посвідчень.
У відповідь на вказану заяву, відповідач листом від 11.03.2024 року повідомив ОСОБА_1 про те, що надійшло роз`ясненнявід Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА стосовно правомірності видачі відповідних посвідчень. Зазначено про те, що враховуючи те, що позивач не перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_9 , департаментом рекомендовано звернутися до суду для отримання рішення про визначення місця проживання трьох дітей від цивільного шлюбу, які згідно заяви матері ОСОБА_9 знаходяться на його утриманні (а.с. 17).
11.03.2024 року позивач знову звернувся до відповідача із заявою, в якій вказав на те, лише у випадку, якщо мати та батько, які проживають окремо не дійшли згоди щодо того з ким із них буде проживати малолітня дитина, то спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Враховуючи те, що відсутній спір щодо проживання дітей, оскільки за спільною згодою батьків визначено місце проживання з батьком, то немає підстав звертатися до суду за визначенням місця проживання дітей.
Листом Управління соціального захисту Рахівської РДА від 26.03.2024 року відмовив у наданні позивачу статусу "Багатодітної сім`ї" та видачі відповідних посвідчень (а. с. 17, на звороті)
Із вказаного листа вбачається, що відповідач відмовляючи у наданні статусу "Багатодітна сім`я" виходив з того, що діти, над якими заявником встановлено батьківство народилися поза шлюбом, а в Постанові КМУ №209 передбачено видачу посвідчень на дітей народжених у шлюбі.
Позивач, вважаючи таку відмову протиправною та такою, що порушує його права та права його дітей звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України «Про охорону дитинства» визначено: багатодітна сім`я - сім`я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім`ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років;
Відповідно до статті 3 Закону України «Про охорону дитинства» всі діти на території України, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного, етнічного або соціального походження, майнового стану, стану здоров`я та народження дітей і їх батьків (чи осіб, які їх замінюють) або будь-яких інших обставин, мають рівні права і свободи, визначені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Стаття 52 Конституції України гарантує рівність дітей у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним.
Відповідно до частин другої, четвертої статті 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Статтею 21 Сімейного кодексу України визначено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя.
Однак особи, що перебувають у фактичних шлюбних відносинах, за змістом Сімейного кодексу України вважаються сім`єю.
Статтею 125 Сімейного кодексу України визначено, що у випадку якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається, зокрема, за заявою батька дитини.
Як вже зазначалося вище позивач є батьком: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_3 . Вказані діти проживають за адресою: АДРЕСА_1 з своїм батьком та його дружиною ОСОБА_12 , що підтверджено відповідними витягами, а також актом обстеження умов проживання, який складено Службою у справах дітей Рахівської міської ради (а.с. 16).
Як вбачається із змісту ст. 1 Закону України "Про охорону дитинства" багатодітна сім`я - сім`я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім`ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Тобто, до наведеної норми Закону для встановлення статусу багатодітної сім`ї достатньо лише самого факту наявності трьох і більше дітей, які проживають на даний час у зареєстрованому шлюбі незалежно від ступеню кровної спорідненості з обома батьками.
Механізм виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї визначає Порядок виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2010 №209 (далі - Порядок №209).
Посвідчення є документами, що підтверджують статус багатодітної сім`ї і дітей з такої сім`ї та їх право на отримання пільг згідно із Законом України «Про охорону дитинства» та іншими актами законодавства (пункт 2 Порядку №209).
Відповідно до пункту 3 Порядку №209 посвідчення видаються структурними підрозділами районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських (міст обласного значення), районних у містах (у разі утворення) рад, сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад (далі - структурний підрозділ/виконавчий орган) і центрами надання адміністративних послуг одному з батьків незалежно від місця проживання протягом десяти робочих днів з дати подання заяви.
Заява для оформлення посвідчення батьків багатодітної сім`ї та посвідчення дитини з багатодітної сім`ї подається одним із батьків структурному підрозділу / виконавчому органу, що видає посвідчення, або центру надання адміністративних послуг за формою, затвердженою Мінсоцполітики (пункт 3-1 вказаного Порядку).
Згідно пункту 3-2 Порядку №209 у заяві зазначаються відомості про осіб, яким видаватимуться посвідчення:
прізвища, імена та по батькові батьків, місце і дата народження, серія та номер паспорта громадянина України, а також унікальні номери запису особи (за наявності) в Єдиному державному демографічному реєстрі, відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають про це відмітку в паспорті або які не є громадянами України);
прізвища, імена, по батькові, місце і дата народження дітей, їх унікальні номери запису особи в Єдиному державному демографічному реєстрі та відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності).
До заяви додаються: одна фотокартка (кольорова або чорно-біла) розміром 30 х 40 міліметрів; у разі народження дитини або навчання особи віком від 18 до 23 років за денною формою навчання за межами України - копія свідоцтва про народження дитини або довідки із закладу освіти. Такі документи подаються за умови їх легалізації, якщо інше не передбачено законом та міжнародним договором України, та з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально; у разі реєстрації повторного шлюбу та проживання із дітьми від попереднього шлюбу - документи, що підтверджують факт виховання дитини одним із батьків (копія рішення суду із зазначенням місця проживання дитини з одним із батьків після розірвання шлюбу; копія рішення суду про позбавлення батька чи матері батьківських прав, визнання батька чи матері недієздатним (недієздатною), безвісти відсутнім (відсутньою); копія свідоцтва про смерть батька чи матері, копія свідоцтва про народження дитини у разі внесення змін у зв`язку з усиновленням); у разі продовження строку дії посвідчення, якщо дитина навчається за денною формою навчання у закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, - довідка про підтвердження зарахування до закладу освіти або про переведення на наступний курс навчання в межах відповідної програми підготовки (інформація підтверджується заявником кожного семестру, до закінчення закладу освіти, але не довше ніж до досягнення особою 23 років).
Дітям з багатодітної сім`ї посвідчення видаються з шести років (пункт 6 Порядку №209).
Аналізуючи наведені норми, суд наголошує, що визначальною ознакою для видачі посвідчення багатодітної сім`ї є місце фактичного проживання багатодітної сім`ї у зареєстрованому на даний час шлюбі, а не факт офіційної реєстрації попереднього шлюбу.
Разом з тим, суд вказує, що відповідно до положень частин другої, четвертої статті 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Конституційний Суд України у своєму рішення від 03.06.1999 №5-рп 99 надав офіційне тлумачення терміну «член сім`ї»: членами сім`ї є, зокрема, особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов`язковими умовами для визначення їх членами сім`ї, крім спільного проливання, ї ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Тобто, термін «сім`я» означає створення сім`ї не лише шляхом реєстрації шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а має більш широкі критерії для його визначення.
З огляду на зазначене, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у видачі посвідчень батьків з багатодітної сім`ї та дитини з багатодітної сім`ї.
З метою захисту порушеного права позивача, суд приходить до висновку щодо зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання його сім`ї статусу багатодітної, з урахуванням висновків встанволених судом у даній справі.
Вимога позивача зобов`язати УСНЗ Рахівської РДА_РВА в особі начальника ОСОБА_2 надати позивачу та дітям статус "Багатодітна сім`я" та видати відповідні посвідчення не підлягає задоволення, так як в даному випадку прийняття такого рішення судом буде втручанням у дискреційні повноваження відповідача, з огляду на наступне.
Під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
При цьому, на законодавчому рівні поняття дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення.
У разі наявності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.
Таким чином, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та, відповідно, наявність правових підстав для задоволення позову частково, із зазначених у рішенні підстав.
Згідно із частиною третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
На підставі наведеного та керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення та надання соціальних послуг Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області про визнання протиправними та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення та надання соціальних послуг Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області (90600, м. Рахів, вул. Вербник, буд. 2, код ЄДРПОУ: 03192879) щодо відмови у наданні статусу «багатодітна сім`я» ОСОБА_1 .
Зобов`язати Управління соціального захисту населення та надання соціальних послуг Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області (90600, м. Рахів, вул. Вербник, буд. 2, код ЄДРПОУ: 03192879) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_8 ) щодо надання його сім`ї статусу багатодітної.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення та надання соціальних послуг Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області (90600, м. Рахів, вул. Вербник, буд. 2, код ЄДРПОУ: 03192879) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_8 ) судовий збір у сумі 605,60 (шістсот п`ять гривень шістдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
В разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 18.11.2024 року.
СуддяС.А. Гебеш
Суд | Закарпатський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123173567 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них сімей із дітьми |
Адміністративне
Закарпатський окружний адміністративний суд
Гебеш С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні