Рішення
від 15.11.2024 по справі 604/1119/24
ПІДВОЛОЧИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 604/1119/24

Провадження № 2-о/604/77/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2024 року селище Підволочиськ

Підволочиський районний суд Тернопільської області у складі:

головуючого судді Сташківа Н.Б.,

за участі секретаря судового засідання Костів О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Підволочиську Тернопільської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 заінтересована особа: Підволочиський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту батьківства у разі смерті особи,

В С Т А Н О В И В:

Представник заявниці ОСОБА_1 - адвокат Чудопалов Ю.Ю. звернувся до Підволочиського районного суду Тернопільської області із даною заявою, в якій просить встановити факт батьківства ОСОБА_2 щодо малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Свої вимоги обґрунтовує тим, що заявниця та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у акті про народження дитини запис про батька здійснено за вказівкою матері, відповідно до приписів ч.1 ст.135 СК України. На момент народження дитини заявниця та ОСОБА_2 у шлюбі не перебували, шлюб між ними укладено пізніше, у 2018 році, тому прізвище дитини записано ОСОБА_4 , за дівочим прізвищем заявниці на момент народження дитини. Заявниця перебувала у шлюбі із ОСОБА_2 до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На даний час виникла необхідність у встановлені факту батьківства померлого біологічного батька ОСОБА_2 по відношенню до сина ОСОБА_3 , з метою реалізації особистих немайнових та майнових прав дитини. Тому заявниця змушена звернутись до суду із даною заявою і просити суд встановити факт батьківства ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Києва, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Водяне Волноваського району Донецької області, щодо малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 12 серпня 2024 року було відкрито провадження у даній справі в порядку окремого провадження та призначено судове засідання.

Ухвалою суду від 12 серпня 2024 року було задоволено клопотання представника заявниці та призначено в даній цивільній справі судову генетично-молекулярну експертизу проведення якої доручено експертам Львівського обласного бюро судово-медичної експертизи та провадження по справі зупинено на час проведення експертизи.

01 листопада 2024 року, у вказаній цивільній справі, на адресу Підволочиського районного суду Тернопільської області надійшов висновок експерта №12/2024-мг(п).

Ухвалою суду від 05 листопада 2024 року було відновлено провадження у вказаній справі та призначено судове засідання.

Заявниця ОСОБА_1 та її представник адвокат Чудопалов Ю.Ю. у судове засідання не з`явились, представник заявниці подав до суду заяву, згідно змісту якої просив розгляд справи проводити без його участі та без участі заявниці, заявлені у поданій до суд заяві підтримав, просив задовольнити.

Представниця заінтересованої особи Підволочиського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву в якій просила справу розглядати без її участі.

За вказаних обставин, з підстав передбачених ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази кожен окремо та в їх сукупності, вважає що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 07 лютого 2014 року виконавчим комітетом Новосілківської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у селі Новосілка Підволочиського району Тернопільської області, про що складено відповідний актовий запис №4. Батьками вказані ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що також підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України №00046014319 від 16 липня 2024 року, з якого також вбачається що відомості про батька записані в порядку ч.1 ст.135 СК України.

Згідно копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 виданого 23 червня 2018 року, Підволочиським районним відділом реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 зареєстрували шлюб 23 червня 2018 року, про що зроблено відповідний актовий запис №26. Місце державної реєстрації: Підволочиський районний відділ реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області. Після державної реєстрації шлюбу прізвище дружини змінено на ОСОБА_7 .

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 виданого 16 липня 2024 року Підволочиським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Києва, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про складено відповідний актовий запис №172. Місце смерті: Донецька область, Волноваський район, с. Водяне.

Згідно висновку експерта №12/2024-мг(п) складеного судово-медичним експертом ОСОБА_8 - судовим експертом-імунологом відділу судово-медичних екпертих молекулярно генетичних екпертиз, І кваліфікаційного класу, який надано суду Комунальним закладом Львівської обласної ради Львівське обласне бюро судово-медичної експертизи, проведений молекулярно-генетичний порівняльний аналіз виявив співпадіння генотипу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з генотипом ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджує батьківство з ймовірністю не менше 99,9998%

Суд, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності, приходить до наступних висновків:

Вказані докази відповідають вимогам ст.ст.76-80 ЦПК України, тобто є належними, допустимими, достовірними та достатніми.

Відповідно до ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно до ч.2 ст.51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Відповідно до ч.2 ст.3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист (ч.10 ст.7 СК України). Суд застосовує способи захисту, які встановлені законом або домовленістю (договором) сторін. (ч.2 ст.18 СК України).

Статтею 130 СК України передбачено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу, зокрема матір`ю дитини.

Передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є запис про батька дитини у книзі записів народжень за вказівкою матері.

Згідно зі статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно із ч.1, 6 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може гуртуватися на припущеннях.

Згідно п. 7 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року №3, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст.135 СК України. Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун (піклувальник) дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття, а факту материнства - батько й інші перелічені особи. Усі вони беруть участь у справі як заявники, а органи опіки та піклування й інші особи (залежно від обставин справи) - як заінтересовані особи. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

У пункті 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 червня 2006 року, №3 роз`яснено, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.

Походження дитини встановлюється судом з урахуванням усіх обставин. При цьому можуть застосовуватися будь-які засоби доказування, передбачені цивільним процесуальним законодавством: пояснення сторін та третіх осіб, показання свідків, письмові докази, речові докази, висновок експерта.

Доказами походження дитини від певної особи можуть бути будь-які фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері й особи, яку та вважає батьком дитини, ведення ними спільного господарства до народження останньої, або спільне її виховання чи утримання, визнання особою батьківства, а також інші обставини, що засвідчують походження дитини від певної особи. Спільне проживання та ведення спільного господарства може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин (проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо).

Батьківство може бути визнано особою як у період вагітності матері (наприклад, висловлення бажання мати дитину, піклування про матір майбутньої дитини тощо), так і після народження дитини. Вказані обставини та інші обставини, що стосуються справи, можуть бути підтверджені поясненнями сторін і третіх осіб, показаннями свідків, письмовими доказами, речовими доказами і висновками експертів. Зокрема, доказами визнання батьківства можуть бути листи, заяви, анкети, інші документи, а також показання свідків, пояснення самих сторін, які достовірно підтверджують визнання батьківства.

Пунктом 15 Постанови Пленуму ВСУ від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» передбачено, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення факту визнання батьківства щодо дитини розглядаються судом у випадках, коли померла особа визнавала себе батьком дитини до цієї дати. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.

В третьому абзаці п.13 постанови Пленуму ВСУ від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.

Разом з цим суд враховує, що ЄСПЛ у рішенні від 07 травня 2009 року в справі «KALACHEVA v. RUSSIA», заява № 3451/05, § 34, зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства.

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Дульський проти України» від 01.06.2006 року зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів з`ясування або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід`ємну частину судової процедури.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.125 СК України однією з підстав для визначення походження дитини від батька є рішення суду.

Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Згідно п.1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 (далі - Правила), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до п.1.7 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Згідно п.2.1. Правил Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.

За положеннями ст. 134 СК України, на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126, 127 СК України або рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.

В ході розгляду справи судом встановлено, що станом на день народження дитини ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_9 у шлюбі не перебували, шлюб вони зареєстрували 23 червня 2018 року. Судовою генетично-молекулярною експертизою встановлено імовірність батьківства ОСОБА_2 стосовно дитини ОСОБА_3 становить не менше 99,9998%.

Отже суд встановив, що по справі зібрано достатньо доказів, які підтверджують батьківство ОСОБА_2 щодо його малолітнього сина ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому враховуючи інтереси малолітньої дитини, заява підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.3, 18, 125, 128 СК України, ст.ст.76-81, 89, 95, 245, 259, 263-265, 268, 351, 352, 353, 354, 355 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства - задовольнити.

Встановити факт що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м.Київ, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Водяне Волноваського району Донецької області, є батьком малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в селі Новосілка Підволочиського району Тернопільської області.

Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Новосілка Підволочиського району Тернопільської області, складеного Виконавчим комітетом Новосілківської сільської ради Підволочиського району Тернопільської області - вказати в графі «батько» ОСОБА_2 , прізвище, по батькові, число, місяць та рік народження дитини - залишити без змін.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Суддя Н.Б. Сташків

СудПідволочиський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення15.11.2024
Оприлюднено22.11.2024
Номер документу123186017
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —604/1119/24

Рішення від 15.11.2024

Цивільне

Підволочиський районний суд Тернопільської області

Сташків Н. Б.

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Підволочиський районний суд Тернопільської області

Сташків Н. Б.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Підволочиський районний суд Тернопільської області

Сташків Н. Б.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Підволочиський районний суд Тернопільської області

Сташків Н. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні