Справа № 342/824/24
Провадження № 2-о/342/115/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2024 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої судді Андріюк І.Г.,
присяжних Білик Н.Б., Геферда В.Д.
секретаря судового засідання Малик Г.В.
з участю заявника ОСОБА_1
представника заявника ОСОБА_2
представника особи, щодо
якої вирішується питання
про визнання її недієздатною
ОСОБА_3 ОСОБА_4
представника Органу опіки та піклування
Городенківської міської ради Фуць О.Р.
розглянувши у судовому засiданнi у залі суду у порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування Городенківської міської ради в особі відділу соціального захисту населення Городенківської міської ради, ОСОБА_3 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
в с т а н о в и в:
Заявник ОСОБА_1 звернувся досуду іззаявою тапросить визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя с. Незвисько Коломийського району Івано-Франківської області, недієздатним, встановити над ним опіку та призначити заявника його опікуном.
У заяві вказав, що з 01.06.2022 по даний час постійно здійснює догляд за особою з інвалідністю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вони проживають однією сім`єю як родичі у належному ОСОБА_3 житловому будинку по АДРЕСА_1 , мають спільний побут, обробляють земельні ділянки, утримують у господарстві птицю. Заявник сплачує комунальні послуги. Через необхідність догляду за хворим останнім часом працює дистанційно. Уклав договір про підключення будинку до Інтернет-мережі та оплачує його. Зазначив, що з народження ОСОБА_3 хворіє на стійке хронічне психічне захворювання, є інвалідом дитинства ІІ групи довічно, обмежений у здатності до орієнтації та контролю своєї поведінки, потребує постійного стороннього догляду має прояви агресії, його дії обмежені примітивними побутовими звичками, не може самостійно реалізовувати свої права та законні інтереси. Заявник навчився доглядати ОСОБА_3 у період спалахів агресії, а тому вважає, що його інтересам відповідатиме здійснення опіки саме заявником. Визнання ОСОБА_3 недієздатним та встановлення над ним опіки потрібне для забезпечення його особистих немайнових та майнових прав та інтересів.
Ухвалою від 18.06.2024 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою судувід 14.08.2024 у справі призначено судово-психіатричну експертизу.
30.09.2024 до суду надійшов висновок судово-психіатричного експерта №1443 від 11.09.2024.
Ухвалою суду від 04.10.2024 поновлено провадження у справі.
24.10.2024 року адвокат Левенець Л.В. надала для долучення до матеріалів справи подання органу опіки та піклування Городенківської міської ради, затверджене рішенням виконавчого комітету Городенківської міської ради «Про надання суду подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення опікуном ОСОБА_1 .
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 пояснив, що проживає у с.Незвисько разом із ОСОБА_3 , доглядає його близько десяти років, оскільки останній немає сім`ї, сплачує за комунальні послуги, підключив будинок до Інтернет-мережі та ОСОБА_3 має можливість переглядати фільми, дивитьсь футбол; також найняв жінку, яка прибирає, та готує їжу ОСОБА_3 .
Представник ОСОБА_1 адвокат ЛевенецьЛ.В. підтримала вимоги заяви з наведених у ній підстав. Просила задовольнити.
У судове засідання особа, щодо якої вирішується питання про визнання його недієздатним, - ОСОБА_3 не з`явився, повідомлявся у встановленому законом порядку.
Адвокат Шинкарчука М.Я. ОСОБА_4 вимоги заяви підтримав, просив задовольнити.
Представник заінтересованої особи Органу опікита піклуванняГороденківської міськоїради Івано-ФранківськоїобластіФуць О.Р. у судовому засіданні подання органу опіки та піклування підтримала, щодо заяви не заперечила.
Суд, вислухавши учасників справи, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги заяви, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, вважає необхідним зазначити таке.
Вимоги заяви мотивовано тим, що визнання ОСОБА_3 недієздатним та встановлення над ним опіки потрібне для забезпечення його особистих немайнових та майнових прав та інтересів та його інтересам відповідатиме здійснення опіки саме заявником.
За вимогами частини першої статті 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до статті 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це (частина перша статті 40 ЦК України).
Відповідно до вимог частини третьої статті 296 ЦПК України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Судом встановлено, що згідно витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований по АДРЕСА_1 та за даними копії витягу з Державного реєстру речових прав від 07.11.2023 є власником даного житлового будинку.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю з дитинства із діагнозом другої групи, що підтверджується копією довідки до акту огляду психіатричної медико-соціальної експертної комісії від 03.10.2012.
Згідно копії висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу №171 від 09.05.2024 ОСОБА_3 , 1965 року народження, обмежений здатності до орієнтації, контролю своєї поведінки. Висновок дійсний до 09.11.2024.
Згідно висновку судово-психіатричного експерта Чернівецької філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» №1443 від 11.09.2024 ОСОБА_3 виявляє ознаки психічного захворювання у формі помірної розумової відсталості з порушенням поведінки; захворювання носить стійкий характер; ОСОБА_3 не може розуміти значення своїх дій та керувати ними.
Недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння; недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод (абзац третій підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 01 червня 2016 року № 2-рп/2016).
Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_3 , 1965 року народження, недієздатним обґрунтована і підлягає задоволенню.
Разом з тим, вирішуючи питання про призначення опікуна недієздатному, суд зважив на таке.
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи від 09.05.2024 №9/144 ОСОБА_1 , який проживає по АДРЕСА_1 , звернувся за призначенням допомоги по догляду за інвалідом ІІ групи внаслідок психічного розладу, оскільки проживає з ОСОБА_3 за вказаною адресою без реєстрації.
Згідно копії довідки Городенківського відділу адміністративного забезпечення від 23.12.2022 ОСОБА_1 отримує допомогу на догляд за інвалідом; за листопад 2022 року отримав 2508 гривень.
Згідно довідок Городенківського відділу адміністративного забезпечення управління соціального захисту населення Коломийської РДА від 21.12.2023 №1176, 25.05.2023 №1198, 30.05.2024 №1040 ОСОБА_1 , який перебуває на обліку у Городенківському відділі адміністративного забезпечення управління соціального захисту населення Коломийської РДА, управлінні соціального захисту населення Коломийської РДА, проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, - ОСОБА_3 , який потребує постійного стороннього догляду, та отримує щомісячну грошову допомогу з 01.11.2022 року до 01.11.2024.
За даними характеристики Незвиського старостинського округу Городенківської міської ради ОСОБА_6 проживає та здійснює догляд за хворим родичем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суд не може взяти до уваги дану характеристику, оскільки у такій зазначено, що ОСОБА_1 здійснює догляд за хворим родичем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте згідно змісту заяви та інших матеріалів справи особою, щодо якої вирішується питання про визнання недієздатною та встановлення над нею опіки, є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно виписки з погосподарської книги від 13.06.2024 №9/172, виданої Незвиським старостинським округом Городенівської міської ради ОСОБА_1 разом з ОСОБА_3 , у приватній власності якого знаходиться житловий будинок з погосподарськими будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 , та є у користуванні земельна ділянка площею 0,1600 га, з червня 2022 року спільно ведуть домашнє господарство, побут, ОСОБА_1 оплачує комунальні послуги, обробляє городи.
За даними копій платіжних інструкцій ОСОБА_1 за адресою по АДРЕСА_1 сплачує за послуги інтернету (березень- травень 2024), електроенергію (січень 2024), споживчий газ (лютий 2024)
Згідно зі статтею 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно до статті 58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
У частині першій статті 60 ЦК України визначено, що суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна (частина перша статті 300 ЦПК України).
Відповідно до статті 62 ЦК України опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника
У частинах другій-п`ятій статті 63 ЦК України визначено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Згідно з частиною першою статті 67 ЦК України опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
Верховний Суд у постанові від 16 грудня 2020 року у справі №336/5652/18 зазначив, що відповідно до ч.1 ст.67 ЦК України опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. При призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України і Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88 затверджено Правила опіки та піклування, що зареєстровані в Міністерстві юстиції України 17 червня 1999 року за № 387/3680 (далі - Правила). Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 Правил опіка (піклування) є особливою формою державної турботи, зокрема, про повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів.
Опіка (піклування) встановлюється для захисту особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов`язки.
Згідно з пунктами 2.1, 2.4 Правил опіка установлюється над неповнолітніми, які не досягли п`ятнадцяти років і залишились без піклування батьків, а також над громадянами, визнаними судом недієздатними внаслідок психічних захворювань.
Опіка (піклування) встановлюється за місцем проживання особи, яка підлягає опіці (піклуванню), або за місцем проживання опікуна (піклувальника).
У постанові Верховного Суду від 08 січня 2024 року у справі № 753/1905/22 (провадження № 61-8758св23) зроблено висновок про те, що призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має врахувати якнайкращі інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Згідно подання Органу опіки та піклування Городенківської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Городенківської міської ради №1050 від 16.10.2024, ОСОБА_1 може бути призначений опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у випадку визнання його недієздатним судом. Зазначено, що ОСОБА_3 не може висловлювати свої думки, погано розмовляє, не може одягнутись, приготувати собі їжу, не розуміє обставин, що відбуваються навколо, не може дати оцінку своїм діям чи діям оточуючих, самостійно вийти з дому, не може забезпечити собі елементарні побутові потреби, та у зв`язку з цим може бути визнаний недієздатним. Відсутні заяви від інших родичів щодо здійснення опіки над ОСОБА_3 .
На запитання суду щодо ступеня родинних зв`язків та можливості родичів доглядати ОСОБА_3 , заявник у судовому засіданні повідомив, що ОСОБА_3 є рідним братом його тещі, та родичі ОСОБА_3 , рідна сестра та дружина заявника, не можуть здійснювати опіку над ним, оскільки він часто є агресивним.
Суд вважає, що подання не відповідає вимогам закону щодо його обґрунтованості, оскільки жодних мотивів доцільності призначення саме заявника - ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_3 не зазначено, натомість подання містить детальний опис стану здоров`я ОСОБА_3 та підстави визнання його недієздатним. Також у поданні відсутня інформація щодо спільного побуту вказаних осіб, проведення дозвілля, прихильності ОСОБА_3 до заявника, можливості родичів здійснювати опіку над ОСОБА_3 .
Суд вважає, що зазначення у поданні про відсутність заяв від інших родичів щодо здійснення опіки над ОСОБА_3 , не свідчить про здатність ОСОБА_1 здійснювати такі обов`язки.
Інших доказів неможливості здійснення повноважень опікуна рідними ОСОБА_3 матеріали справи не містять.
Посилання заявника про неможливість здійснення опіки родичами через агресивність ОСОБА_3 , не підтверджується матеріалами справи, зокрема, висновок експерта не містить такої інформації.
Фізична особа може бути призначена опікуном лише за її згодою (ч.3 ст. 63 ЦК України), проте сама по собі вказана обставина не може бути безумовною підставою для призначення опікуном особи, яка не відповідає вимогам ст. 67 ЦК України.
На підставі викладеного, суд не знаходить підстав вважати, що призначення заявника опікуном над недієздатним родичем дружини (рідним братом тещі) відповідатиме його інтересам, а ОСОБА_1 є тією особою, яка належним чином здійснюватиме покладені на нього обов`язки опікуна.
Крім того, суд також звертає увагу на висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 14.02.2018 року в справі № 545/1691/16-п (провадження № 61-4475св18), відповідно до якого законодавством не передбачено обов`язку того, що визнання особи недієздатною і призначення опікуна, в обов`язковому порядку має відбуватися в єдиному судовому процесі.
Згідно з ст.65 ЦК України до встановлення опіки або піклування і призначення опікуна чи піклувальника опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування.
Оскільки заява в частині призначення опікуна не підлягає до задоволення, здійснення опіки над недієздатним слід покласти на орган опіки і піклування за місцем проживання недієздатного, до вирішення питання про призначення опікуна у порядку визначеному законом.
Відповідно до положень ч.2ст.299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
На пiдставi викладеного, ст.ст. 39, 40, 60, 65 ЦК України, керуючись ст. ст. 263-265, 268, 273, 299, 300, 352, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування Городенківської міської ради в особі відділу соціального захисту населення Городенківської міської ради, ОСОБА_3 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна задовольнити частково.
Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя с.Незвисько Коломийського району Івано-Франківської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 недієздатним.
У задоволенні вимог ОСОБА_1 про призначення його опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відмовити.
До встановлення опіки та призначення опікуна недієздатному ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , здійснення опіки над недієздатним ОСОБА_3 покласти на виконавчий комітет Городенківської міської ради Івано-Франківської області як орган опіки та піклування.
Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування та органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
У відповідності до ч. 6 ст. 300 ЦПК України, встановити строк дії даного рішення 2 (два) роки з дня набрання цим рішенням законної сили.
Роз`яснити, що у відповідності до ч.7 ст. 300 ЦПК України клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 300 ЦПК України.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;
представник заявника - адвокат Левенець Леся Василівна, робоче місце адвоката: вул.Героїв Євромайдану,6, м.Городенка, Івано-Франківська область;
заінтересована особа: Орган опіки та піклування Городенківської міської ради - вул. Шевченка, 77, м.Городенка, Коломийський район Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04054292;
заінтересована особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;
представник заінтересованої особи - адвокат Дирбавка Роман Мирославович, робоче місце адвоката: вул.Демчука, 3 А, м.Городенка, Івано-Франківська область.
Повний текст рішення складено20.11.2024.
Суддя І.Г.Андріюк
Присяжні Н.Б. Білик
В.Д. Геферд
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123188559 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Андріюк І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні