Справа №949/2320/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2024 року Дубровицький районний суд Рівненської області у складі:
головуючого - судді Отупор К.М.,
присяжних - Калько С.В. та Карпович Т.Т.,
при секретарі судового засідання Катюха К.В.,
за участю:
заявника ОСОБА_1 ,
представника ОСОБА_2 - адвоката Клюйка А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубровиця справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Орган опіки і піклування виконавчого комітету Дубровицької міської ради про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
в с т а н о в и в:
Заявник ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна.
Свою заяву обгрунтовує тим, що ОСОБА_2 є особою з інвалідністю І групи підгрупи А з дитинства з ураженням центральної нервової системи, у зв`язку із чим вона обмежена у самообслуговуванні, трудовій діяльності, життєдіяльності та до контролю за своєю поведінкою. ОСОБА_2 не усвідомлює наслідків своєї поведінки, не може орієнтуватися в простих життєвих ситуаціях, не здатна усвідомлювати значення своїй та керувати ними, внаслідок чого потребує постійного нагляду та медичного лікування.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заяву підтримав та просив суд її задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, заперечень щодо заяви не має.
Представник ОСОБА_2 - адвокат Клюйко А.О. в судовому засіданні просив суд визнати ОСОБА_2 недієздатною та призначити ОСОБА_1 її опікуном, оскільки це відповідатиме інтересам ОСОБА_2 .
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши докази по справі, суд приходить висновку, що заяву слід задовольнити з таких підстав.
Згідно вимог частини 3 статті 296 Цивільного процесуального кодексу України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Факт родинних відносин між заявником ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підтверджується копіями свідоцтв про народження (а.с.25-26) та копією свідоцтва про шлюб (а.с.27).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є особою з інвалідністю І групи підгрупи А з дитинства з ураженням центральної нервової системи та потребує постійного стороннього догляду, що підтверджується довідкою до акту оглду МСЕК (а.с.5).
Ухвалою суду від 29 березня 2024 року, провадження у даній справі було зупинено та призначено судово-психіатричну експертизу.
Згідно висновку судово-психіатричного експерта №167/24 від 28 червня 2024 року вбачається, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , хворіє на стійку психічну хворобу. ОСОБА_2 не здатна усвідовлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с.55-57).
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 за місцем проживання характеризується позитивно (а.с.28), раніше не судимий (а.с.29), за станом здоров`я здатний бути опікуном (піклувальником) (а.с.30).
Згідно подання Органу опіки і піклування Дубровицької міської ради Рівненської області №8/1 від 04 грудня 2023 року вбачається, що орган опіки та піклування просить призначити опікуном ОСОБА_2 - ОСОБА_1 .
Відповідно до частини 1 статті 39 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до вимог частини 1 статті 300 Цивільного процесуального кодексу України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Відповідно до частини 1 статті 60 Цивільного кодексу України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне визнати ОСОБА_2 недієздатною, оскільки переконується в тому, що вона внаслідок захворювання не може розуміти значення своїх дій та керувати ними, а також призначити заявника ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 .
Згідно частини 1 статті 40 Цивільного кодексу України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Відповідно до частини 2 статті 299 Цивільного процесуального кодексу України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Згідно вимог пунктів 7, 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб; інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів.
Відповідно до частини 6 статті 300 Цивільного процесуального кодексу України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Керуючись статтями 41, 60 Цивільного кодексу України, статтями 4, 13, 81, 141, 258 - 259, 263 - 265, 273, 296-300, 354-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
Заяву задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 - недієздатною.
Встановити опіку над недієздатною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити її опікуном - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною, встановити у 2 (два) роки з дня набрання рішенням законної сили.
Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині 2 статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Відомості про учасників справи згідно пункту 4 частини 5 статті 265 Цивільного процесуального кодексу України:
Заявник: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса реєстрації АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: Орган опіки та піклування - виконавчий комітет Дубровицької міської ради Рівненської області (м. Дубровиця, вул. Воробинська, 16, Сарненський район Рівненська область, код ЄДРПОУ 05390997).
Повний текст рішення складено 15 листопада 2024 року.
Суддя: підпис.
Присяжні: підписи.
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.
Суддя Дубровицького
районного суду К.М. Отупор
Суд | Дубровицький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123197229 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Дубровицький районний суд Рівненської області
Отупор К.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні