Рішення
від 14.11.2024 по справі 592/4173/24
КОВПАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.СУМ

Справа№592/4173/24

Провадження №2/592/1231/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2024 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м.Суми у складі головуючого судді Корольової Г.Ю., за участю секретаря судового засідання Панасовської В.В., позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 , відповідача ОСОБА_3 , представника відповідача ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , третя особа: Сумська міська державна нотаріальна контора про визнання частково недійсними свідоцтв про право на спадщину за законом та визнання права власності на 1/3 частину домоволодіння в порядку спадкування,

У С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

15.03.2024 року позивач звернулась до суду з вказаним позовом, в якому зазначає, що вона звернулась за захистом порушеного права власності на частину житлового будинку, який належав її батькам, а відповідач ОСОБА_3 . в порушення вимог законодавства отримала правовстановлюючі документи на спірне домоволодіння після смерті свого чоловіка, який доводиться позивачу рідним братом, у зв`язку з чим нотаріальна контора не змогла видати позивачу свідоцтво про право на спадкування за законом після смерті її матері, бо таке свідоцтво на те ж саме домоволодіння вже було видане відповідачу ОСОБА_3 . Тому просить суд: 1) визнати частково недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом від 07.02.2015 року, видане на ім`я ОСОБА_6 державним нотаріусом Другої Сумської державної нотаріальної контори Сумської області Ситник С.М. після смерті батька ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ; 2) визнати частково недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом від 07.12.2023 року, видане на ім`я ОСОБА_3 приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Бирченко Л.Л. після смерті ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ; 3) визнати за позивачем право власності на 1/3 частину житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

02.04.2024 року відповідачем ОСОБА_3 подано відзив на позовну заяву, за змістом якого вказує, що позовні вимоги є необґрунтованими та незаконними, оскільки не відповідають дійсності та не знаходять свого підтвердження наданими доказами.

08.04.2024 року представник позивача ОСОБА_2 подала відповідь на відзив, де вказує, що позивач від прийняття спадщини ні після смерті батька, ні після смерті матері не відмовлялась, а виклик свідків у судове засідання є недоцільним, оскільки відносини між батьками позивача та членами родини їх сина не мають значення для вирішення даного спору, бо не враховуються при оформленні спадщини.

Заяви, клопотання.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали у повному обсязі і просили їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_3 та її представник ОСОБА_4 у судовому засіданні позовні вимоги визнали, не заперечували проти їх задоволення. Викладені доводи у відзиві на позовну заяву не підтримали.

Відповідач ОСОБА_5 у судове засідання не з`явився. Під час розгляду справи позовні вимоги визнав, не заперечував проти їх задоволення.

Третя особа: Сумська міська державна нотаріальна контора, повідомлена про час і місце розгляду справи, представником надана заява про розгляд справи без їхньої участі, при винесенні рішення покладаються на розсуд суду.

Інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Ковпаківського районного суду м.Суми від 15.03.2024 року відкрито спрощене позовне провадження по справі та витребувано з Сумської міської державної нотаріальної контори копію спадкової справи, яка була відкрита Другою Сумською державною нотаріальною конторою Сумської області після смерті батька ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та копію спадкової справи №501/2023, яка була відкрита Сумською міською державною нотаріальною конторою після смерті матері ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . А також витребувано у приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу Бирченко Л.Л. копію спадкової справи №26/2023, яка була відкрита після смерті ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

15.03.2024 року ухвалою суду вжиті заходи щодо забезпечення позову, а саме накладено арешт домоволодіння, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , заборонивши вчиняти будь-які правочини щодо вказаного домоволодіння, до вирішення справи по суті.

Фактичні обставини, встановлені судом.

Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 29.10.1956 року, позивач ОСОБА_9 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Суми про що 29.10.1956 року зроблено відповідний запис №1315, батьками вказані: батько - ОСОБА_7 , мати - ОСОБА_8 (а.с.6).

У зв`язку з реєстрацією шлюбу з ОСОБА_10 02.10.1976 року позивач змінила прізвище з « ОСОБА_11 » на « ОСОБА_12 ». 01.02.1984 року вказаний шлюб було розірвано.

26.12.1986 року позивач перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_13 , у зв`язку з чим змінила прізвище « ОСОБА_12 » на прізвище « ОСОБА_14 », який було розірвано 29.02.1996 році.

У подальшому, позивач змінила прізвище « ОСОБА_14 » на прізвище « ОСОБА_12 ».

За життя, а саме в 1958 році, батьку позивача - ОСОБА_7 була виділена земельна ділянка на підставі договору про надання в безстрокове користування для будівництва індивідуального жилого будинку на праві особистої власності, посвідченого Першою Сумською міською державною нотаріальною конторою 21.04.1958 року за реєстровим №2-3250 та зареєстрованого в Сумському міжміському бюро технічної інвентаризації за реєстровим №11457, на якій батьки позивача за рахунок спільних сумісних коштів подружжя побудували житловий будинок з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 . Право власності на дане домоволодіння було зареєстровано за батьком ОСОБА_7 на підставі акту про закінчення будівництва та введення в експлуатацію індивідуального володіння від 02.11.1965 року, затвердженого рішенням виконкому від 18.11.1965 року за №1139.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 12.05.2014 року (а.с.13)

Спадкоємцями після смерті ОСОБА_7 були його дружина ОСОБА_8 , донька ОСОБА_1 та син ОСОБА_6 .

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 07.02.2015 року, ОСОБА_8 відмовилася від своєї частки в спадщині на користь сина ОСОБА_6 . Тобто, ОСОБА_6 одноособово прийняв спадщину, яка відкрилася після смерті батька, а саме на житловий будинок під АДРЕСА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 09.05.2023 року (а.с.15), після смерті якого відкрилася спадщина на все його майно, яку, відповідно до вимог ст.1261 ЦК України, прийняли мати ОСОБА_8 , дружина померлого ОСОБА_3 . Син померлого ОСОБА_5 відмовився від прийняття спадщини на користь своєї матері.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_8 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 29.08.2023 року (а.с.21).

Спадкоємцями після смерті ОСОБА_8 є донька померлої - ОСОБА_1 як спадкоємець першої черги, відповідач ОСОБА_5 відповідно до вимог ст.1266 ЦК України, являється спадкоємцем за правом представлення і як внук померлої успадковує ту частку спадщини, яка належала б за законом його батькові, якби він був живим на час відкриття спадщини.

ОСОБА_1 у встановлений законом строк, подала до Сумської міської державної нотаріальної контори письмову заяву про прийняття спадщини, підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 07.09.2023 року (а.с.22).

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій, винесеною 22.02.2024 року державним нотаріусом Сумської міської державної нотаріальної контори Кобзар С.М., відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/3 частку житлового будинку по АДРЕСА_1 , оскільки 07.12.2023 року приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Бирченко Л.Л. відповідачу ОСОБА_3 було видано свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті її чоловіка ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 . При цьому, приватним нотаріусом було враховано, що син померлого - ОСОБА_5 відмовився від прийняття спадщини на користь ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину шляхом спільного проживання з померлим та своєчасної подачі заяви про прийняття спадщини, а інших заяв про прийняття спадщини чи про відмову від спадщини подано не було.

Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права.

Статтями 60, 70 СК України передбачено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності, при цьому, вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, є об`єктом права спільної сумісної власності і частки майна дружини та чоловіка є рівними.

Відповідно до ст. 368 ЦК України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі ст.370 ЦК України, у разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.

Отже, 1/2 частина спірного домоволодіння належала на праві власності батьку позивача - ОСОБА_7 , а інша 1/2 частина - її матері ОСОБА_8 .

Відповідно до ч. 1 ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Спадкування за законом відбувається у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини. При вирішенні питання спадкування за законом, враховуються такі юридичні факти, як: родинні стосунки (кровна спорідненість), шлюбні відносини, усиновлення (удочеріння), перебування на утриманні спадкодавця. Центральним субінститутом спадкування за законом є інститут черговості, який полягає в тому, що за загальним правилом кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування за відсутності бодай одного спадкоємця попередньої черги, обумовленого різними причинами: фізичною відсутністю, усуненням від права на спадкування, неприйняттям спадщини або відмовою від прийняття спадщини.

Як встановлено під час розгляду справи, що в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_7 право власності на житловий будинок під АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці Сумської міської ради, перейшло до брата ОСОБА_1 - ОСОБА_6 .

Враховуючи, що померлому батьку позивача на праві власності належала тільки 1/2 частина даного домоволодіння, то при відмові матері від своєї частки у спадщині, у власність брата в порядку спадкування за законом повинна була перейти тільки 1/2 частина житлового будинку з надвірними будівлями, а інша 1/2 частина спірного нерухомого майна належала на праві власності матері і не входила до складу спадщини після смерті батька.

Таким чином, видане на ім`я ОСОБА_6 свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_7 від 07.02.2015 року державним нотаріусом Другої Сумської державної нотаріальної контори Сумської області Ситник С.М. є частково недійсним, оскільки ОСОБА_6 в порядку спадкування за законом набув право власності лише на 1/2 частину житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 , так як інша 1/2 частина цього житлового будинку належала на праві власності ОСОБА_8 як подружжю, і за життя вона не розпорядилася нею у встановленому законом порядку.

Статтею 1276 ЦК України передбачено, що якщо спадкоємець за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців ( спадкова трансмісія).

Після смерті брата позивача - ОСОБА_6 спадщину повинні були прийняти спадкоємці - його мати, дружина і син.

Як встановлено у судовому засіданні, що померлому ОСОБА_6 на день смерті належала 1/2 частина домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , то з врахуванням рівності часток у спадщині, матері позивача у власність мала перейти 1/6 частина домоволодіння в порядку спадкування після смерті сина, а відповідачу ОСОБА_3 як його дружині, з врахуванням відмови ОСОБА_5 (його сина) від спадщини, 1/3 частина домоволодіння.

Тобто видане свідоцтво про право на спадщину за законом від 07.12.2023 року відповідачу ОСОБА_3 необхідно визнати частково недійсним, оскільки при його видачі не були враховані всі спадкоємці за законом, які прийняли спадщину після смерті брата позивача - ОСОБА_6 .

Так, померлій матері позивача на час смерті на праві власності належала 1/2 частина спірного житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , як частина спільної власності подружжям, крім того, 1/6 частина цього ж будинку вона мала успадкувала після смерті сина, бо фактично прийняла спадщину, але не встигла оформити її на своє ім`я, а всього ОСОБА_8 належало 2/3 частини вищевказаного житлового будинку з надвірними будівлями.

Таким чином, на 2/3 частини домоволодіння відкрилася спадщина після смерті ОСОБА_8 і спадкоємцями, які її прийняли є донька спадкодавця - позивач ОСОБА_1 та онук - відповідач ОСОБА_5 як син померлого брата позивача - ОСОБА_6 , який має право успадкувати частку після смерті свого батька, тому з врахуванням рівності часток у спадщині кожного із спадкоємців, частка позивача становить 1/3 спірного домоволодіння, а інша 1/3 - має належати відповідачу ОСОБА_5 .

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На підставі вищевикладеного, беручи до уваги належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, а також зважаючи на відсутність заперечень щодо задоволення позову з боку відповідачів, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що необхідно задовольнити.

Судові витрати

Ухвалою суду від 15.03.2024 року відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 3633,60 грн до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно з ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, відповідно до ст.141 ЦПК України, з відповідачів на користь держави необхідно стягнути судовий збір в розмірі 1816 грн 80 коп., в дольовому порядку.

Керуючись ст.2, 12, 13, 76-81, 259, 263-265 ЦПК, суд

У Х В А Л И В:

Задовольнити позов ОСОБА_1 про визнання частково недійсними свідоцтв про право на спадщину за законом та визнання права власності на 1/3 частину домоволодіння в порядку спадкування.

Визнати частково недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом від 07.02.2015 року, видане на ім`я ОСОБА_6 державним нотаріусом Другої Сумської державної нотаріальної контори Сумської області Ситник С.М. після смерті батька ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати частково недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом від 07.12.2023 року, видане на ім`я ОСОБА_3 приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Бирченко Л.Л. після смерті ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_3 , ОСОБА_5 на користь держави судовий збір в розмірі 1816 грн 80 коп., в дольовому порядку по 908 грн 40 коп. з кожного окремо.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_5 .

Відповідачі - ОСОБА_3 , АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_6 , ОСОБА_5 , АДРЕСА_1 .

Третя особа - Сумська міська державна нотаріальна контора, м.Суми, пр-т Шевченка, 3.

Повний текст рішення буде виготовлено 22.11.2024 року.

Суддя Г.Ю. Корольова

СудКовпаківський районний суд м.Сум
Дата ухвалення рішення14.11.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123231724
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —592/4173/24

Рішення від 14.11.2024

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Корольова Г. Ю.

Рішення від 14.11.2024

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Корольова Г. Ю.

Ухвала від 31.05.2024

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Корольова Г. Ю.

Ухвала від 15.03.2024

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Корольова Г. Ю.

Ухвала від 15.03.2024

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Корольова Г. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні