Рішення
від 22.11.2024 по справі 420/27521/23
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/27521/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Болградської міської ради Одеської області до Головного управління ДПС в Одеській області, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог, на стороні відповідача військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Болградської міської ради Одеської області (далі позивач, міська рада) до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо невжиття заходів по стягненню та перерахуванню податку на доходи фізичних осіб, які є військовослужбовцями та працівниками військової частини НОМЕР_2 до місцевого бюджету Болградської міської територіальної громади за період червень-вересень 2023 року;

- зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області здійснити контрольно-перевірочні заходи військової частини НОМЕР_1 відносно сплати податку на доходи фізичних осіб з працівників та військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 та забезпечити перерахування податку на доходи фізичних осіб з працівників та військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 на рахунки місцевого бюджету Болградської міської територіальної громади за період з червня по вересень 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на території міста Болград діє військова частина НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ). Протягом червня-вересня 2023 року до бюджету Болградської міської територіальної громади не надходить податок з доходів фізичних осіб по військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 .

Листом від 24.07.2023 року Болградська міська рада повідомила військову частину НОМЕР_1 , що відповідно до приписів чинного законодавства України податок на доходи фізичних осіб сплачується відокремленим підрозділом військової частини НОМЕР_2 за своїм місцезнаходженням до бюджету Болградської міської територіальної громади.

З метою визначення місцезнаходження та юридичної адреси, а також визначення чи не відбувалась зміна юридичної адреси військової частини НОМЕР_2 , міською радою направлено відповідні запити до Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та Регіонального управління Сил ТРО « ІНФОРМАЦІЯ_1 », але відповідей не отримано.

01.09.2023 року міська рада звернулась до Головного управління ДПС в Одеській області з листом в якому просила відновити перерахування податку на доходи фізичних осіб до місцевого Болградської міської територіальної громади згідно з нормами чинного законодавства України.

Відповідно до листа Головного управління ДПС в Одеській області від 08.09.2023 року № 15486/5/15-32-24-08-05 військова частина НОМЕР_2 належить до категорії відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб, юридична адреса та місцезнаходження - АДРЕСА_1 , та відповідно до приписів ст. 168 Податкового кодексу України, 64 Бюджетного кодексу України повинна сплачувати податок з доходів фізичних осіб до бюджету Болградської міської територіальної громади, однак зазначені податки до бюджету громади протягом червня-вересня 2023 року не надходять.

Жодних заходів щодо стягнення та перерахування податку на доходи фізичних осіб, які є військовослужбовцями та працівниками військової частини НОМЕР_2 , до місцевого бюджету Болградської міської територіальної громади, Головним управлінням ДПС в Одеській області вжито не було.

Місцевий бюджет Болградської міської територіальної громади зазнає значних втрат внаслідок допущення територіальним органом ДПС України своїх обов`язків щодо адміністрування, нарахування та стягнення передбачених законом обов`язкових платежів, у тому числі податку на доходи фізичних осіб, які є військовослужбовцями військової частини НОМЕР_2 .

Міська рада не погоджується з тим, що військова частина НОМЕР_2 не здійснює сплату податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету Болградської міської територіальної громади, а відповідач як територіальний орган ДФС не контролює сплату вказаного податку військовою частиною НОМЕР_2 , що, у свою чергу, зумовило звернення до суду з зазначеною позовною заявою.

Ухвалою від 13.10.2023 року позовну заяву Болградської міської ради Одеської області залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків шляхом подання до суду уточненої позовної заяви з урахуванням висновків викладених в ухвалі суду, з копією позовної заяви для відповідача.

08.11.2023 року до Одеського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог.

Ухвалою суду від 13.11.2023 року продовжено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

22.11.2023 року до Одеського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог.

Ухвалою від 27.11.2023 року суд відкрив провадження в адміністративній справі та ухвалив розгляд справи № 420/27521/23 здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче судове засідання на 19.12.2023 року.

18.12.2023 року до Одеського окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшла заява про заміну сторони її правонаступником, а саме замінити відповідача по справі № 420/27521/23 «Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ 43142370 (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5)» на правонаступника Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166 (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5), як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України».

В підготовче судове засідання, призначене на 19.12.2023 року, з`явилися представники сторін.

Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 19.12.2023 року, замів відповідача по справі № 420/27521/23 «Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ 43142370 (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5)» на правонаступника Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166 (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5), як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України».

Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 19.12.2023 року, відклав підготовче засідання на 24.01.2024 року.

В підготовче судове засідання, призначене на 24.01.2024 року, сторони не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно.

Ухвалою від 24.01.2024 року суд продовжив шістдесятиденний строк підготовчого провадження у справі №420/27521/23 на тридцять днів та відклав підготовче засідання на 28.02.2024 року.

26.01.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Відповідно до відзиву відповідач проти задоволення позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначає, що порядок сплати(перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету передбачений ст.. 168 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755- VI ( далі - ПКУ) , відповідно до якої податок на доходи фізичних осіб, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року №2456-VI (далі - БКУ). Згідно з ст.64 БКУ податок на доходи фізичних осіб ( крім податку визначеного абзацом п`ятим частини другої ст. 64 БКУ), який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента юридичної особи; зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що сплачуються фізичній особі. Податок на доходи фізичних осіб, нарахований, зокрема, податковим агентом з доходів за здавання фізичними особами в оренду (суборенду, емфітевзис) земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених у натурі (на місцевості), сплачується таким податковим агентом до відповідного бюджету за місцезнаходженням таких об`єктів оренди (суборенди, емфітевзису) (абзац п`ятий частини другої ст. 64 БКУ). Підпунктом 168.4.3 п. 168.4 ст. 168 ПКУ передбачено, що суми податку па доходи фізичних осіб, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок за такий відокремлений підрозділ, усі обов`язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи фізичних осіб, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок на доходи фізичних осіб відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах що здійснюють, казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів, а у випадках, передбачених ПКУ, - за місцезнаходженням земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості) (п.п. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 ПКУ). Водночас, відповідальність у вигляді застосування штрафних санкцій до платника податку нормами ПКУ передбачена лише у разі ненарахування, неутримання та несплати (перерахування) податків у джерела виплати. Крім того, з метою контролю за повнотою нарахування, утримання та сплати (перерахування) належних сум податків, зборів платежів контролюючі органи здійснюють перевірки платників податків. Право проведення перевірок платників податків надано органам ДПС п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПКУ. Такі перевірки проводяться в межах повноважень, у встановленому порядку, виключно за наявності підстав, визначених ст.ст. 77 80 ПКУ.

Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за основним місцем обліку (стан платника - 0) перебуває в Київській ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області, в Болградській ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області за неосновним місцем обліку (стан платника - 17 платник податків за неосновним місцем обліку). Відповідно до п. 3 розділу II наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і 1 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» (із змінами і доповненнями) Розрахунок подається до контролюючих органів за основним місцем обліку. У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету та який не має окремого балансу і самостійно не веде розрахунки із застрахованими особами для сплати єдиного внеску на небюджетні рахунки, то Розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку.

02.02.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказує, що відповідач у своєму відзиві погоджується з твердженнями позивача відповідно до яких Порядок сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету передбачений ст. 168 Податкового кодексу України, відповідно до якої податок на доходи фізичних осіб, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України. Як зазначено у позовній заяві, і відповідач з цим погоджується у своєму відзиві згідно ст. 64 Бюджетного кодексу України податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням. Відповідач у своєму відзиві погоджується із твердженням позивача, що відповідно до підпункту 168.4.3 п. 168.4 ст. 168 ПКУ податок на доходи фізичних осіб, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. Відповідно до листа ГУ ДПС в Одеській області № 15486/5/15-32-24-08-05, військова частина НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) перебуває на обліку, тип платника податків відокремлений підрозділ. З огляду на вищенаведене, позивач наполягає, що бюджетним та податковим законодавством України вичерпно визначено, що податок на доходи фізичних осіб повинен надходити до бюджету громади за місцезнаходженням юридичної особи (відокремленого підрозділу), а тому просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В підготовче судове засідання, призначене на 28.02.2024 року, з`явилися представники сторін.

Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 28.02.2024 року, залучив до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог, на стороні відповідача військову частину НОМЕР_1 , військову частину НОМЕР_2 та відклав підготовче судове засідання на 20.03.2024 року.

20.03.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від третьої особи - військової частини НОМЕР_1 надійшли від третьої особи - військової частини НОМЕР_1 надійшли письмові пояснення щодо позову, в яких зазначено, що відповідно до довідки Головного управління майна та ресурсів Міністерства оборони України з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16.10.2019 № 233/19, військова частина НОМЕР_2 , ідентифікаційний код: НОМЕР_3 , правовий статус суб`єкта без права юридичної особи, місцезнаходження за КОАТУУ: 5120410100, м. Арциз, Одеська обл., організаційно-правова форма за КОПФГ: 610 відокремлений підрозділ, дата первинної реєстрації (легалізації) створення: 29.03.2019, дата внесення даних щодо суб`єкта до ЄДР: 29.03.2019. В розумінні пп. 14.1.30., пп. 14.1.222. п. 14.1. ст. 14, абз. 1 пп. 168.4.2, абз. 1 пп. 168.4.4 п. 168.4. ст. 168 ПК України та Господарського кодексу України, військова частина НОМЕР_2 є відокремленим підрозділом військової частини НОМЕР_1 .

Таким чином, з урахуванням норм п. 45.2. ст. 45, пп. 168.1.2. п. 168.1., пп. 168.4.1., абз. 1 пп. 168.4.2, абз. 2 пп. 168.4.3, абз. 1 пп. 168.4.4 п. 168.4. ст. 168 ПК України, абз. 2 ч. 2 ст. 64 БК України, ПДФО за військовослужбовців та працівників військової частини НОМЕР_2 має сплачуватися за місцем реєстрації відокремленого підрозділу ( НОМЕР_2 ), тобто до бюджету Арцизької міської громади, а основним місцем обліку військової частини НОМЕР_2 є Арцизька ДПІ ГУ ДПС в Одеській області відповідно.

Згідно з довідкою (форми № 34-ОПП) про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру від 06.03.2024 № 2415071400001, виданої Арцизькою ДПІ ГУ ДПС в Одеській області, військова частина НОМЕР_2 (податковий номер 26623595) взята на облік у контролюючих органах 05.07.2022 за № 3441. На дату видачі довідки перебуває на обліку у ГУ ДПС в Одеській області, Арцизька ДПІ (код ДПІ-1507). Зазначена довідка підтверджує, що військова частина НОМЕР_2 перебуває на обліку у Арцизькій ДПІ ГУ ДПС в Одеській області з 05.07.2022, в т.ч. протягом червня-вересня 2023 року. З урахуванням фактичного місцезнаходження відокремленого підрозділу військової частини НОМЕР_2 , враховуючи положення абз. 1 п. 63.3. ст. 63, пп. 168.4.1., абз. 1 пп. 168.4.2, абз. 2 пп. 168.4.3, абз. 1 пп. 168.4.4 п. 168.4. ст. 168 ПК України, абз. 2 ч. 2 ст. 64 БК України, ПДФО за військовослужбовців та працівників військової частини НОМЕР_2 може сплачуватися у місцевий бюджет іншої територіальної громади з постановкою на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі.

Дислокуючись певний проміжок часу на території Болградської міської громади, військова частина НОМЕР_2 перебувала на обліку у Болградській ДПІ ГУ ДПС в Одеській області (за неосновним місцем обліку платника). В період з січня по травень 2023 року ПДФО за військовослужбовців та працівників військової частини НОМЕР_2 сплачувалось до бюджету Болградської міської громади. Третя особа звертає увагу, що військова частина НОМЕР_2 , так само, як і військова частина НОМЕР_1 , не є суб`єктом господарювання, а з огляду на специфіку діяльності, не займається господарською діяльністю. Починаючи з останніх чисел лютого 2023 року військова частина НОМЕР_2 фактично не дислокується на території Болградської міської громади. На виконання бойових наказів та бойових розпоряджень вищого військового командування, з метою виконання бойових завдань, фактичні місця дислокації військової частини НОМЕР_2 протягом 2023 та 2024 років неодноразово змінювались. Так, протягом лютого-березня 2023 року військова частина НОМЕР_2 виконувала бойові завдання на території Донецької області (наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 23.02.2023 № 58), протягом березня-квітня 2023 року на території Харківської області (наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 30.03.2023 № 93), протягом квітня-грудня 2023 року та січня-березня 2024 року на території Сумської області (накази командира військової частини НОМЕР_2 від 01.04.2023 № 96 та від 11.03.2024 № 72). У зв`язку із наведеним, протягом червня-вересня 2023 року ПДФО за військовослужбовців та працівників військової частини НОМЕР_2 сплачувалось військовою частиною НОМЕР_1 до бюджету Арцизької міської громади, тобто за місцем реєстрації відокремленого підрозділу (за основним місцем податкового обліку відокремленого підрозділу). Наведене підтверджується платіжними інструкціями: - від 19.06.2023 № 1104 (внутрішній номер 279074954); - від 07.07.2023 № 1299 (внутрішній номер 282570264); - від 18.07.2023 № 1337 (внутрішній номер 284334812); - від 29.07.2023 № 1527 (внутрішній номер 286551741); - від 07.08.2023 № 1539 (внутрішній номер 287604462); - від 21.08.2023 № 1583 (внутрішній номер 290000793); - від 25.08.2023 № 1602 (внутрішній номер 290912715); - від 20.09.2023 № 1829 (внутрішній номер 295555004); - від 29.09.2023 № 2020 (внутрішній номер 297907086).

Таким чином, з урахуванням положень п. 38.1. ст. 38 ПК України, податкові зобов`язання зі сплати ПДФО за військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 за червень-вересень 2023 року були виконані у повному обсязі з моменту сплати такого ПДФО до місцевого бюджету Арцизької територіальної громади. Тимчасове перебування окремих військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 у інших населених пунктах (територіальних громадах) не презюмує виникнення у податкового агента ( НОМЕР_1 ) податкових зобов`язань зі сплати ПДФО до місцевих бюджетів таких територіальних громад (в т.ч. до бюджету Болградської міської громади).

Враховуючи викладене, військова частина НОМЕР_1 , як податковий агент, не має заборгованості зі сплати ПДФО до місцевих бюджетів за червень-вересень 2023 року, а відтак відповідач не допускав протиправної бездіяльності з питань сплати ПДФО військовою частиною НОМЕР_1 за військовослужбовців та працівників військової частини НОМЕР_2 . Припущення позивача про несплату військовою частиною НОМЕР_1 ПДФО за військовослужбовців та працівників військової частини НОМЕР_2 за період червень-вересень 2023 року жодним чином позивачем не обґрунтовано, відтак позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.

В підготовче судове засідання, призначене на 20.03.2024 року, з`явилися представники сторін. Представники третіх осіб не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно. Від третьої особи військової частини НОМЕР_1 надійшли письмові пояснення позовну заяву, в яких третя особа просить розгляд справи проводити без участі представника військової частини НОМЕР_1 .

Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 20.03.2024 року, відклав підготовче засідання на 03.04.2024 року, для ознайомлення сторін з письмовими поясненням третьої особи.

В підготовче судове засідання, призначене на 03.04.2024 року, з`явилися представники сторін. Представники третіх осіб не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно. Від третьої особи військової частини НОМЕР_1 надійшли письмові пояснення позовну заяву, в яких третя особа просить розгляд справи проводити без участі представника військової частини НОМЕР_1 .

Суд, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 03.04.2024 року, відмовив в задоволенні клопотання представника позивача про витребування доказів.

Ухвалою суду від 03.04.2024 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 23.04.2024 року.

19.04.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що Головним управлінням ДПС було направлено запит до Київської державної податкової інспекції Головного управління ДПС в Одеській області та витребувано копію довідки «Про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру» (Форма N 34-ОПП) від 27.06.2022 № 2215511400003 Згідно інформації з довідки: ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА НОМЕР_1 перебуває на обліку: ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА НОМЕР_1 (п.н. НОМЕР_4 ) перебуває за основним місцем обліку за адресою: Одеська обл., Головне управління ДПС в Одеській області, Київська державна податкова інспекція.

В судове засідання, призначене на 23.04.2024 року, з`явилися представники сторін. Представники третіх осіб не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно. Від третьої особи військової частини НОМЕР_1 надійшли письмові пояснення, в яких третя особа просить розгляд справи проводити без участі представника військової частини НОМЕР_1 .

В судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання про витребування доказів у справі, а саме витребувати у Міністерства оборони України:

- інформація про юридичну адресу військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) протягом січня - травня 2023 року, та підтверджуючі документи;

- інформація - чи відбувалась протягом 2023 року зміна юридичної адреси військової частини НОМЕР_2 , якщо так з якої на яку, та підтверджуючі документи.

Представник відповідача не заперечувала проти заявленого клопотання.

Суд, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 23.04.2024 року, здійснив перехід до стадії підготовчого провадження.

Ухвалою суду від 23.04.2024 року задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів; витребувано у Міністерства оборони України докази по справі №420/27521/23, а саме: - інформацію про юридичну адресу військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) протягом січня - травня 2023 року, та підтверджуючі документи; - інформацію про те, чи відбувалась протягом 2023 року зміна юридичної адреси військової частини НОМЕР_2 , якщо так, то з якої на яку, та підтверджуючі документи.

Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 23.04.2024 року, відклав підготовче засідання на 22.05.2024 року.

Станом на 22.05.2024 року вимоги ухвали суду про витребування доказів Міністерством оборони України не виконані.

В підготовче судове засідання, призначене на 22.05.2024 року, з`явилися представники сторін. Представники третіх осіб не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно. Від третьої особи військової частини НОМЕР_1 надійшли письмові пояснення позовну заяву, в яких третя особа просить розгляд справи проводити без участі представника військової частини НОМЕР_1 .

Ухвалою суду від 22.05.2024 року повторно витребувано у Міністерства оборони України докази по справі №420/27521/23, а саме: - інформацію про юридичну адресу військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) протягом січня - травня 2023 року, та підтверджуючі документи; - інформацію про те, чи відбувалась протягом 2023 року зміна юридичної адреси військової частини НОМЕР_2 , якщо так, то з якої на яку, та підтверджуючі документи.

Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 23.04.2024 року, відклав підготовче засідання на 19.06.2024 року.

10.06.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від третьої особи - військової частини НОМЕР_1 надійшов лист від 30.05.2024 року № 2/676, з якого вбачається, що Міністерством Оборони України ухвалу суду від 23.04.2024 року про витребування у Міністерства оборони України доказів по справі №420/27521/23 направлено до військової частини НОМЕР_1 .

Крім того, 19.06.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від третьої особи - військової частини НОМЕР_1 надійшла заява про виконання ухвали, з якої вбачається, що Міністерством Оборони України ухвалу суду від 22.05.2024 року про повторне витребування у Міністерства оборони України доказів по справі №420/27521/23, супровідним листом Департаменту юридичного забезпечення Міністерства оборони України від 04.06.2024 № 19318/с, в якому визначено: прошу опрацювати встановленим порядком та надати запитувану інформацію до суду, направлено до військової частини НОМЕР_1 .

У вказаних листі та заяві військова частина НОМЕР_1 повідомила, що «військова частина НОМЕР_2 , ідентифікаційний код: НОМЕР_3 , правовий статус суб`єкта без права юридичної особи, місцезнаходження за КОАТУУ: АДРЕСА_2 , організаційно-правова форма за КОПФГ: 610 відокремлений підрозділ, дата первинної реєстрації (легалізації) створення: 29.03.2019, дата внесення даних щодо суб`єкта до ЄДР: 29.03.2019. Зазначену інформацію також підтверджує ГУ ДПС в Одеській області (відповідач по справі). Повідомляємо, що іншої інформації (документів) від Міністерства оборони України про юридичну адресу військової частини НОМЕР_2 або про її зміну до військової частини НОМЕР_1 не надходило, будь-які додаткові/змінені/оновлені дані з цього приводу відсутні.».

Підготовче судове засідання, призначене на 19.06.2024 року, було перенесено на 25.06.2024 року у заявку з перебуванням судді у відрядженні.

В підготовче судове засідання, призначене на 25.06.2024 року, з`явилися представники сторін. Представники третіх осіб не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно. Від третьої особи військової частини НОМЕР_1 надійшли письмові пояснення, в яких третя особа просить розгляд справи проводити без участі представника військової частини НОМЕР_1 . Від третьої особи військової частини НОМЕР_2 надійшло клопотання, в якому третя особа просить розгляд справи проводити без участі представника військової частини НОМЕР_2 .

В підготовчому судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання про повторне витребування у Міністерства оборони України вказаних вище доказів по справі №420/27521/23.

Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 25.06.2024 року, відмовив в задоволені клопотання представника позивача.

Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 25.06.2024 року, закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду на 25.06.2024 року.

У судовому засіданні 25.06.2024 року під час розгляду справи по суті сторони у вступному слові надали свої пояснення щодо змісту та підстав своїх вимог і заперечень щодо предмета позову.

Представник позивача позовні вимоги підтримував та просив задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, просила відмовити в його задоволення.

У судовому засіданні 25.06.2024 року суд з`ясував думку учасників справи щодо продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 25.06.2024 року, суд задовольнив клопотання учасників справи та на підставі ч. 3 ст. 194 КАС України та перейшов до подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.

Заслухавши сторін, розглянувши подані заяви по суті справи та докази для їх обґрунтування, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до довідки Головного управління майна та ресурсів Міністерства оборони України з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16.10.2019 року № 233/19, військова частина НОМЕР_2 , ідентифікаційний код: НОМЕР_3 , правовий статус суб`єкта без права юридичної особи, місцезнаходження за КОАТУУ: 5120410100, м. Арциз, Одеська обл., організаційно-правова форма за КОПФГ: 610 відокремлений підрозділ, дата первинної реєстрації (легалізації) створення: 29.03.2019 року, дата внесення даних щодо суб`єкта до ЄДР: 29.03.2019 року.

Згідно з довідкою (форми № 34-ОПП) про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру від 06.03.2024 року № 2415071400001, виданої Арцизькою ДПІ ГУ ДПС в Одеській області, військова частина НОМЕР_2 (податковий номер 26623595) взята на облік у контролюючих органах 05.07.2022 року за № 3441. На дату видачі довідки перебуває на обліку у ГУ ДПС в Одеській області, Арцизька ДПІ (код ДПІ-1507).

Військова частина НОМЕР_2 є відокремленим підрозділом військової частини НОМЕР_1 , податок з доходів фізичних осіб за військовослужбовців та працівників військової частини НОМЕР_2 сплачується військовою частиною НОМЕР_1 , що не заперечується сторонами.

З 2022 року на території міста Болград Білгород-Дністровська квартирно-експлуатаційна частина району Міністерства оборони України на підставі договору оренди № 17/10-04/22 від 01.02.2022 року орендує нерухоме майно для розміщення військової частини НОМЕР_2 .

В період з січня по травень 2023 року податок з доходів фізичних осіб за військовослужбовців та працівників військової частини НОМЕР_2 сплачувалось на рахунки місцевого бюджету Болградської міської територіальної громади, що підтверджується помісячним звітом по платниках, сформованим станом на 18.08.2023 року.

Листом № 1276/02-12 від 24.07.2023 року Болградська міська рада Одеської області звернулася до військової частини НОМЕР_1 щодо перерахування податку на доходи фізичних осіб до бюджету Белградської міської територіальної громади по військовій частині НОМЕР_2 код НОМЕР_3 , оскільки протягом червня-липня 2023 року податок з доходів фізичних осіб по військовій частині до бюджет громади не надійшов, та запропоновано розглянути питання щодо перерахування податок з доходів фізичних осіб у відповідності з вимогами діючого бюджетного та податкового законодавства, а саме на рахунки місцевого, бюджету Болградської міської територіальної громади.

31.08.2023 року Болградська міська рада Одеської області звернулася до Головного управління ДПС в Одеській області з листом № 1511/02-12, в якому просила надати наступну інформацію:

«До якої організаційно-правової форми відноситься військова частина НОМЕР_1 (код НОМЕР_4 ), згідно даних податкового обліку?

До якої організаційно-правової форми відноситься військова частина НОМЕР_2 (код НОМЕР_3 ), згідно даних податкового обліку?

Чи є податковим агентом військова частина НОМЕР_1 (код НОМЕР_4 )?

Чи є податковим агентом військова частина НОМЕР_2 (код НОМЕР_3 )?

Чи сплачувався податок на доходи фізичних осіб військовою частиною НОМЕР_1 (код НОМЕР_4 ), зокрема з грошового забезпечення військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 (код НОМЕР_3 ). Якщо так, то протягом якого періоду 2023 року, в якому розмірі, та до бюджету якої громади проводилося зарахування сум податку - помісячно, на підставі яких документів?

Чи сплачувався податок на доходи фізичних осіб військовою частиною НОМЕР_2 (код НОМЕР_3 ), зокрема з грошового забезпечення військовослужбовців військової частини. Якщо так, то протягом якого періоду 2023 року, в якому розмірі, та до бюджету якої громади проводилося зарахування сум податку - помісячно, на підставі яких документів?

Також просимо повідомити, на підставі чого, яких документів було припинено перерахування податку на доходи фізичних осіб, з грошового забезпечення військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , до бюджету Белградської міської територіальної громади?».

01.09.2023 року Болградська міська рада Одеської області звернулася до Головного управління ДПС в Одеській області з листом № 1516/02-12, в якому у зв`язку із не надходженням протягом червня-серпня 2023 року податку на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення військовослужбовців, який повинен надходити від військової частини НОМЕР_1 до бюджету Болградської міської територіальної громади по військовослужбовцям військової части А7350 код 26623595, просила з метою вирішення питання щодо перерахування податку з доходів фізичних осіб у відповідності з вимогами бюджетного та податкового законодавства, а саме на рахунки місцевого бюджету Болградської міської територіальної громади невідкладно здійснити необхідні заходи відповідно до діючого законодавства.

Головне управління ДПС в Одеській області листом № 154863/5/15-32-24-08-05 від 08.09.2023 року, на лист Болградської міської ради Одеської області № 1511/02-12 від 31.08.2023 року, зокрема, повідомило:

«Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) перебуває на обліку в Белградській ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області за неосновним місцем обліку (стан платника 17 платник податків за неосновним місцем обліку), за основним місцем обліку (стан платника - 0) перебуває в Київській ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області, тип платника податків - головне підприємство. Відповідно до даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС України, організаційно-правова форма платника: 425 - державна організація (установа, заклад).

Військова частина НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) перебуває на обліку в Белградській ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області за неосновним місцем обліку (стан платника - 17 платник податків за неосновним місцем обліку), за основним місцем обліку (стан платника - 0) перебуває в Арцизькій ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області, тип платника податків - відокремлений підрозділ. Відповідно до даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС України, організаційно-правова форма платника: 610 - філія (інший відокремлений підрозділ).

Відповідно до п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПКУ податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов`язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV ПКУ, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV ПКУ.

Порядок сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб (далі -ПДФО) до бюджету передбачено ст. 168 ПКУ, відповідно до якої ПДФО, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року № 2456-VI із змінами та доповненнями (далі - БКУ).

Такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (п.п. 168.4.2 п. 168.4 ст. 168 ПКУ).

Згідно з ст. 64 БКУ ПДФО, який сплачується (перераховується) податковим агентом юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленими підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх - місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.

Відповідно до п.п. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 ПКУ юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів, а у випадках, передбачених ПКУ, - за місцезнаходженням земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості).

Відповідно до п. 3 розділу II наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» (із змінами і доповненнями) Розрахунок подається до контролюючих органів за основним місцем обліку. У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету та який не має окремого балансу і самостійно не веде розрахунки із застрахованими особами для сплати єдиного внеску на небюджетні рахунки, то Розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку.

Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за основним місцем обліку (стан платника - 0) перебуває в Київській ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області, відповідно Податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску подаються до Київської ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області.

Військовою частиною НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) на бюджетний рахунок Болградської міської територіальної громади по КБК 11010200 за період січень-травень 2023 року перерахований Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, що сплачується податковими агентами у сумі 25878580,95 гривень.

Військовою частиною НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) впродовж 2023 року Податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску не надавались, податок на доходи фізичних осіб не перераховувався.

Державна податкова служба України з 1 січня 2021 року запровадила електронне інформування органів місцевого самоврядування.

В електронному кабінеті за посиланням https://саbinet.tax.gov.ua доступна інформація:

- звітність у розрізі джерел доходів;

- звітність у розрізі платників податків юридичних осіб.».

Головне управління ДПС в Одеській області листом № 16142/5/15-32-24-08-05 від 18.09.2023 року, на лист Болградської міської ради Одеської області № 1511/02-12 від 31.08.2023 року, повідомило:

«Порядок сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету передбачений ст. 168 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі -- ПКУ), відповідно до якої податок на доходи фізичних осіб, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року № 2456-VI (далі БКУ).

Згідно з ст. 64 БКУ податок, на доходи фізичних осіб (крім податку, визначеного абзацом п`ятим частини другої ст. 64 БКУ), який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - чи представництвом нерезидента - юридичної особи зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що сплачуються фізичній особі.

Податок на доходи фізичних осіб, нарахований, зокрема, податковим агентом з доходів за здавання фізичними особами в оренду (суборенду, емфітевзис) земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених у натурі (на місцевості), сплачується таким податковим агентом до відповідного бюджету за місцезнаходженням таких об`єктів оренди (суборенди, емфітевзису) (абзац п`ятий частини другої ст. 64 БКУ).

Підпунктом 168.4.3 п. 168.4 ст. 168 ПКУ передбачено, що суми податку на доходи фізичних осіб, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого, відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок за такий відокремлений підрозділ, усі обов`язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи фізичних осіб, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок на доходи фізичних осіб відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів, а у випадках, передбачених ПКУ, - за місцезнаходженням земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості) (п.п. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 ПКУ).

Водночас, відповідальність у вигляді застосування штрафних санкцій до платника податку нормами ПКУ передбачена лише у разі не нарахування, неутримання та несплати (перерахування) податків у джерела виплати.

Крім того, з. метою контролю за повнотою нарахування, утримання та сплати (перерахування) належних сум податків, зборів платежів контролюючі органи здійснюють перевірки платників податків.

Право проведення перевірок платників податків надано органам ДПС п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПКУ. Такі перевірки проводяться в межах повноважень, у встановленому порядку, виключно за наявності підстав, визначених ст.ст. 77 -80 ПКУ.

Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за основним місцем обліку (стан платника - 0) перебуває в Київській ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області, в Болградській ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області за неосновним місцем обліку (стан платника - 17 платник податків за неосновним місцем обліку).

Відповідно до п. З розділу ІІ наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» (із змінами і доповненнями) Розрахунок подається до контролюючих органів за основним місцем обліку. У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету та який не має окремого балансу і самостійно не веде розрахунки із застрахованими особами для сплати єдиного внеску на небюджетні рахунки, то Розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку.».

Позивач вважає, що Головне управління ДПС в Одеській області протиправно не вжито заходів по стягненню та перерахуванню податку на доходи фізичних осіб, які є військовослужбовцями та працівниками військової частини НОМЕР_2 , до місцевого бюджету Болградської міської територіальної громади за період червень-вересень 2023 року, а тому звернувся до суду з даною позовною заявою.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із позовними заявами в інтересах інших осіб і брати участь у цих справах. При цьому Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування повинні надати адміністративному суду документи та інші докази, які підтверджують наявність визначених законом підстав для звернення до суду в інтересах інших осіб.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні": сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

За приписами підпункту 4 пункту "а" частини першої статті 38 вказаного Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, звернення до суду про визнання незаконними актів органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальної громади, а також повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що предметом даного позову є оскарження бездіяльності Головного управління ДПС в Одеській області щодо невжиття заходів по стягненню та перерахуванню податку на доходи фізичних осіб, які є військовослужбовцями та працівниками військової частини НОМЕР_2 до місцевого бюджету Болградської міської територіальної громади за період червень-вересень 2023 року.

Конституційні гарантії існування місцевого самоврядування та його невід`ємної складової права на звернення до адміністративного суду передбачені у декількох статтях Основного Закону України, норми якої є нормами прямої дії:

- носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (частина перша статті 5);

- в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування (стаття 7);

- місцеве самоврядування є правом територіальної громади (жителів села, селища та міста) самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України; місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи (частини першої 1 та часини третьої статті 140);

- права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку (стаття 145).

Виходячи з цих конституційних положень у системному зв`язку з положеннями статті 6 Конституції України про те, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, Конституційний Суд України у своєму Рішенні № 6-рп/2002 від 26 березня 2002 року визначив політико-правову природу органів місцевого самоврядування, які не є органами державної влади, а є представницькими органами, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення, тобто такі, які пов`язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад.

У Рішенні Конституційного Суду України № 12-рп/2002 від 18 червня 2002 року визначено, що положеннями частини першої статті 140 Конституції України визначено місцеве самоврядування як право територіальної громади (первинного суб`єкта місцевого самоврядування, основного носія його функцій і повноважень) вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Як зазначено у рішенні Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року, гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає, зокрема, правову та організаційну самостійність; органи місцевого самоврядування самостійно здійснюють владу і вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції.

Також слід врахувати Рішення Конституційний Суд України № 6-рп/2005 від 5 жовтня 2005 року, в якому зроблено висновок про те, що положення Основного Закону України «носієм суверенітету... є народ» закріплює принцип народного суверенітету, згідно з яким влада Українського народу є первинною, єдиною і невідчужуваною, тобто органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють владу в Україні, що походить від народу.

Відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування (ратифікована відповідно до Закону України від 15 липня 1997 року № 452/97-ВР):

місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання та управління суттєвою часткою публічних справ, під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення (частина перша статті 3);

органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу (частина друга статті 4);

повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними; вони не можуть скасовуватися чи обмежуватися іншим центральним або регіональним органом, якщо це не передбачено законом (частина четверта статті 4);

органи місцевого самоврядування мають право використовувати засоби правового захисту для забезпечення вільного здійснення своїх повноважень і вимагати поваги до принципів місцевого самоврядування, які закріплені в конституції чи національному законодавстві (стаття 11).

Аналогічні за суттю гарантії місцевого самоврядування також містяться у Всесвітній декларації місцевого самоврядування (прийнята XXVII Конгресом Міжнародного союзу місцевої влади (International Union of Local Authorities; IULA) 26 вересня 1985 р. у м. Ріо-де-Жанейро (Бразилія), а також Європейській Хартії міст (Charte urbaine europйenne) (прийнята Постійною конференцією місцевих і регіональних органів влади Європи Ради Європи (Congress of Local and Regional Authorities; CLRA) 18 березня 1992 р. у м. Страсбург (Франція).

Основні положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», які гарантують право на звернення до суду:

1.місцеве самоврядування здійснюється на принципах, зокрема, судового захисту прав місцевого самоврядування (стаття 4);

2.орган місцевого самоврядування може бути позивачем у судах, зокрема, має право звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування (стаття 18-1)

3.до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваженнями на звернення до суду про визнання незаконними актів органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальної громади, а також повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування (частина перша статті 38);

4.сільський, селищний, міський голова звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів (пункт 15 частини четвертої статті 42);

5. районні та обласні ради приймають рішень про звернення до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів (пункт 30 частини першої статті 43);

6.голова районної, обласної, районної у місті ради за рішенням ради звертається до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів (пункт 16 частини шостої статті 55);

7. органи та посадові особи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування (частина четверта статті 71).

Право органів місцевого самоврядування звертатися до суду кореспондують з положеннями частини десятої статті 59 та частини другої статті 77 зазначеного Закону, які передбачають, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку; спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» також встановлює, що первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста, під якою слід розуміти жителів, що об`єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, які є самостійними адміністративно-територіальними одиницями (статті 1 та 6).

Цим Законом також встановлено, що сільські, селищні, міські ради є підзвітними, підконтрольними і відповідальними органами перед територіальними громадами, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (статті 10 та 75).

Таким чином, можна зробити наступні висновки:

1. право територіальної громади як суб`єкта публічних правовідносин охоплює собою права відповідних мешканців;

2. порушення прав територіальної громади означає порушення права членів цих громад (кожного жителя відповідної адміністративно-територіальної одиниці);

3. інтереси громади визначають зміст і спрямованість діяльності відповідних органів місцевого самоврядування;

4. головним завданням органу місцевого самоврядування є захист (в тому числі, шляхом звернення до суду) інтересів фізичних осіб, які проживають на відповідній території;

5. для реалізації цього завдання органи місцевого самоврядування наділені відповідною компетенцією, людськими та фінансовими ресурсами;

6. ухилення від обов`язку захищати інтереси відповідної громади може бути розцінено як невиконання органом місцевого самоврядування та його посадовими особами своїх функціональних обов`язків.

Позбавлення органу місцевого самоврядування права на звернення до адміністративного суду з позовом до органу державної влади в інтересах відповідної територіальної громади, певним чином, спотворює природу і завдання адміністративного суду, а також знижує довіру населення до нього.

Згідно з частиною першою і другою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист; захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також у будь-який спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Формами захисту, зокрема, є визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Таким чином, кожна особа (будь-який суб`єкт приватного права та суб`єкт публічного права) має право подати позов до будь-якого суб`єкта владних повноважень за єдиного обмеження, якщо це не суперечить закону, та при наявності мети - забезпечення захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин.

Судом не враховано вже сформовану практику Великої Палати Верховного Суду та Касаційного адміністративного суду стосовно права суб`єктів владних повноважень, в тому числі, органів місцевого самоврядування звертатися з позовами до інших суб`єктів владних повноважень, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 грудня 2018 року у справі № 804/3091/18, від 6 червня 2018 року у справі № 811/289/16, від 17 жовтня 2018 року у справі № 822/1544/16, постановах Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 806/1592/16, від 21 листопада 2018 року у справі №504/4148/16-а, від 11 червня 2019 року у справі № 820/2639/18, від 26 вересня 2019 року у справі № 804/2272/17, від 21 листопада 2019 року у справі №325/283/16-а (2-а/325/3/2016), від 05 грудня 2019 року у справі № 400/2509/18, від 17 грудня 2019 року у справі № 816/844/18 та інших.

У цих справах Суд визнав:

- статус відповідних рад згідно статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" як представницьких органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, а отже й наділені в силу Закону на звернення до суду з метою захисту порушених прав територіальної громади (постанова Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі №504/4148/16-а).

Враховуючи конституційний статус органу місцевого самоврядування у взаємовідносинах з органами державної влади; з метою усунення ситуації, за якої унеможливлюється здійснення судового контролю за суб`єктами владних повноважень, зокрема, органами державної влади всупереч завданню адміністративного судочинства (справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень), суд доходить висновку про наявність права позивача на звернення до суду.

Наступним питанням, яке повинен виришити суд є те, чи є бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо невжиття заходів по стягненню та перерахуванню податку на доходи фізичних осіб протиправною та чи порушені права позивача.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до п.63.2 ст.63 Податкового кодексу України взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов`язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Згідно п.15.1 ст.15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є обєктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно ст. 64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо).

Функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

Податковим агентом, як передбачено п.18.1 ст.18 Податкового кодексу України, визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов`язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Відповідно до пп. 14.1.180 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов`язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 Податкового кодексу У країни.

Підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Податок (ПДФО) сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки, небанківські надавачі платіжних послуг приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання платіжної інструкції на перерахування цього податку до відповідного бюджету або платіжної інструкції на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений ст. 35-1 ПК України (пп. 168.1.2. п. 168.1. ст. 168 ПК України).

Згідно п.п. 168.4.1 п. 168.4 ст.168 Податкового кодексу України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.

Частиною 2 статті 64 Бюджетного кодексу України передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.

В силу пп. 168.4.3 п. 168.4 ст.168 Податкового кодексу України суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов`язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Згідно вимог п.п. 168.4.4 п. 168.4 ст.168 Податкового кодексу України, юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлений підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти, згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.

Таким чиним, саме територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.

Податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (п. 45.2. ст. 45 ПК України).

З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку) (абз. 1 п. 63.3. ст. 63 ПК України).

Платник податків зобов`язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків (абз. 4 п. 63.3. ст. 63 ПК України).

Якщо відповідно до законодавства в платника податків, крім обов`язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов`язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов`язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі (п. 7.1. р. VII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.12.2011 за № 1562/20300).

Відповідно до довідки Головного управління майна та ресурсів Міністерства оборони України з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16.10.2019 № 233/19, військова частина НОМЕР_2 , ідентифікаційний код: НОМЕР_3 , правовий статус суб`єкта без права юридичної особи, місцезнаходження за КОАТУУ: 5120410100, м. Арциз, Одеська обл., організаційно-правова форма за КОПФГ: 610 відокремлений підрозділ, дата первинної реєстрації (легалізації) створення: 29.03.2019, дата внесення даних щодо суб`єкта до ЄДР: 29.03.2019.

Згідно з довідкою (форми № 34-ОПП) про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру від 06.03.2024 № 2415071400001, виданої Арцизькою ДПІ ГУ ДПС в Одеській області, військова частина НОМЕР_2 (податковий номер 26623595) взята на облік у контролюючих органах 05.07.2022 за № 3441.

На дату видачі довідки перебуває на обліку у ГУ ДПС в Одеській області, Арцизька ДПІ (код ДПІ-1507).

Зазначена довідка підтверджує, що військова частина НОМЕР_2 перебуває на обліку у Арцизькій ДПІ ГУ ДПС в Одеській області з 05.07.2022, в т.ч. протягом червня-вересня 2023 року.

З урахуванням фактичного місцезнаходження відокремленого підрозділу військової частини НОМЕР_2 , враховуючи положення абз. 1 п. 63.3. ст. 63, пп. 168.4.1., абз. 1 пп. 168.4.2, абз. 2 пп. 168.4.3, абз. 1 пп. 168.4.4 п. 168.4. ст. 168 ПК України, абз. 2 ч. 2 ст. 64 БК України, ПДФО за військовослужбовців та працівників військової частини НОМЕР_2 може сплачуватися у місцевий бюджет іншої територіальної громади з постановкою на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі.

Дислокуючись певний проміжок часу на території Болградської міської громади, військова частина НОМЕР_2 перебувала на обліку у Болградській ДПІ ГУ ДПС в Одеській області (за неосновним місцем обліку платника).

В період з січня по травень 2023 року ПДФО за військовослужбовців та працівників військової частини НОМЕР_2 сплачувалось до бюджету Болградської міської громади.

Згідно пояснень військової частини НОМЕР_2 , починаючи з останніх чисел лютого 2023 року військова частина НОМЕР_2 фактично не дислокується на території Болградської міської громади.

На виконання бойових наказів та бойових розпоряджень вищого військового командування, з метою виконання бойових завдань, фактичні місця дислокації військової частини НОМЕР_2 протягом 2023 та 2024 років неодноразово змінювались.

Протягом лютого-березня 2023 року військова частина НОМЕР_2 виконувала бойові завдання на території Донецької області (наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 23.02.2023 № 58), протягом березня-квітня 2023 року на території Харківської області (наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 30.03.2023 № 93), протягом квітня-грудня 2023 року та січня-березня 2024 року на території Сумської області (накази командира військової частини НОМЕР_2 від 01.04.2023 № 96 та від 11.03.2024 № 72).

У зв`язку із наведеним, протягом червня-вересня 2023 року ПДФО за військовослужбовців та працівників військової частини НОМЕР_2 сплачувалось військовою частиною НОМЕР_1 до бюджету Арцизької міської громади, тобто за місцем реєстрації відокремленого підрозділу (за основним місцем податкового обліку відокремленого підрозділу).

Наведене підтверджується платіжними інструкціями: - від 19.06.2023 № 1104 (внутрішній номер 279074954); - від 07.07.2023 № 1299 (внутрішній номер 282570264); - від 18.07.2023 № 1337 (внутрішній номер 284334812); - від 29.07.2023 № 1527 (внутрішній номер 286551741); - від 07.08.2023 № 1539 (внутрішній номер 287604462); - від 21.08.2023 № 1583 (внутрішній номер 290000793); - від 25.08.2023 № 1602 (внутрішній номер 290912715); - від 20.09.2023 № 1829 (внутрішній номер 295555004); - від 29.09.2023 № 2020 (внутрішній номер 297907086).

Таким чином, з урахуванням положень п. 38.1. ст. 38 ПК України, податкові зобов`язання зі сплати ПДФО за військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 за червень-вересень 2023 року були виконані у повному обсязі з моменту сплати такого ПДФО до місцевого бюджету Арцизької територіальної громади.

Враховуючи викладене, військова частина НОМЕР_1 , як податковий агент, не має заборгованості зі сплати ПДФО до місцевих бюджетів за червень-вересень 2023 року.

Доказів того, що військова частина НОМЕР_2 фактично перебувала на території Болградської міської громади протягом червня-вересня 2023 року, позивачем до суду не надано.

Позивач вважає протиправною бездіяльність Відповідача щодо невжиття заходів по стягненню та перерахуванню ПДФО, які є військовослужбовцями та працівниками військової частини НОМЕР_2 до місцевого бюджету Болградської міської територіальної громади за період червень-вересень 2023 року.

Відповідно до підпункту 21.1.1 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов`язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Відповідно до п. 61.1 ст.61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з п.61.2 ст.61 ПК України податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Статтею 62 Податкового кодексу України Податковий контроль здійснюється шляхом:

- ведення обліку платників податків;

-інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів;

- перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин;

- моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу.

Згідно з пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Види перевірок, які контролюючі органи мають право проводити, визначені ст.75 ПК України, пунктом 75.1 якої визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Податкове законодавство чітко регламентує види перевірок, строки, умови, підстави та порядок їх проведення, порядок оформлення результатів перевірок.

Обов`язковою умовою визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною є доведеність позивачем порушених його прав та інтересів з боку суб`єкта владних повноважень.

Однак позивач не обґрунтовує, що саме було порушено відповідачем при здійсненні владних повноважень, що призвело до порушених його прав та інтересів.

Позивач просить зобов`язати відповідача здійснити контрольно-перевірочні заходи щодо військової частини НОМЕР_1 відносно сплати ПДФО за працівників та військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 та забезпечити перерахування ПДФО з працівників та військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 на рахунки місцевого бюджету Болградської територіальної громади за період з червня по вересень 2023 року.

Прийняття рішення про проведення певних видів перевірки, визначення об`єкта, мети, виду, підстав, дати початку та тривалості перевірки, посадових осіб, які проводитимуть перевірку тощо є дискреційними повноваженнями контролюючого органу.

Встановлення факту порушення податкового законодавства належить до виключної компетенції Податкового органу.

Відповідно до завдань адміністративного судочинства, визначених статтею 2 КАС України, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею; завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади; принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень єдиним критерієм здійснення правосуддя є право, тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності; перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі адміністративного судочинства; адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесенні до компетенції цього органу.

Податкові зобов`язання зі сплати ПДФО за військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 за червень-вересень 2023 року були виконані у повному обсязі з моменту сплати такого ПДФО до місцевого бюджету Арцизької територіальної громади.

Слід зазначити, що обов`язок платника податку, у тому числі і податкового агента, зі сплати відповідного податку вважається виконаним з моменту сплати у встановлений строк в повному обсязі відповідних сум податкових зобов`язань.

Враховуючи вищевикладене, у контролюючого органу відсутні правові підстави для визначення позивачу податкового зобов`язання з ПДФО на підставі п.п. 54.3.5 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, в іншому випадку відбувається подвійне нарахування податку.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльності Головного управління ДПС в Одеській області щодо невжиття заходів по стягненню та перерахуванню податку на доходи фізичних осіб, які є військовослужбовцями та працівниками військової частини НОМЕР_2 до місцевого бюджету Болградської міської територіальної громади за період червень-вересень 2023 рок та зобов`язати відповідача здійснити контрольно-перевірочні заходи військової частини НОМЕР_1 відносно сплати податку на доходи фізичних осіб з працівників та військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 та забезпечити перерахування податку на доходи фізичних осіб з працівників та військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 на рахунки місцевого бюджету Болградської міської територіальної громади за період з червня по вересень 2023 року.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі Суомінен проти Фінляндії). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги не належать до задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Болградської міської ради Одеської області (вул. Шпитальна, 45, м. Болград, Болградський р-н, Одеська обл., 68702, код ЄДРПОУ 04057008) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166), за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог, на стороні відповідача військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності Головного управління ДПС в Одеській області щодо невжиття заходів по стягненню та перерахуванню податку на доходи фізичних осіб, які є військовослужбовцями та працівниками військової частини НОМЕР_2 до місцевого бюджету Болградської міської територіальної громади за період червень-вересень 2023 року; зобов`язання Головного управління ДПС в Одеській області здійснити контрольно-перевірочні заходи військової частини НОМЕР_1 відносно сплати податку на доходи фізичних осіб з працівників та військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 та забезпечити перерахування податку на доходи фізичних осіб з працівників та військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 на рахунки місцевого бюджету Болградської міської територіальної громади за період з червня по вересень 2023 року відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 22.11.2024 року.

Суддя Г. В. Лебедєва

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.11.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123238069
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на доходи фізичних осіб