Рішення
від 25.11.2024 по справі 482/813/24
НОВООДЕСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

25.11.2024

Справа № 482/813/24

Номер провадження 2/482/550/2024

РІ ШЕ НН Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2024 року м. Нова Одеса

Новоодеський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді Сергієнка С.А., за участю секретаря Шведової Я.О., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоодеської міської ради Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Новоодеської міської ради Миколаївського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У позовній заяві позивач посилається на те, що за життя, а саме 25.04.2017 року ОСОБА_2 склала заповіт, відповідно до змісту якого, заповіла все належне їй нерухоме майно йому, позивачу у справі.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй майно, зокрема на житловий будинок з усіма господарськими будівлями та спорудами та земельна ділянка площею 0,1 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 4824810100:94:952:0005, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

У строк, встановлений цивільним кодексом України для прийняття спадщини, позивач не звернувся до нотаріуса, оскільки внаслідок збройної агресії та вторгнення військ російської федерації на територію України, в період часу з 25.02.2022 р. по теперішній час позивач призваний до лав Збройних Сил України, службу проходить у в/ч НОМЕР_1 , яка дислокується у Донецькому напрямку, тому у встановлений законом 6-місясний строк не міг вчасно приїхати до нотаріуса з заявою.

Позивач вказує, що наведені факти не дозволяли йому у встановлений законом строк здійснити належні дії, направлені на прийняття спадщини та посилаючись на вищевикладене, просив визначити йому додатковий строк у два місяці з дня набрання рішенням законої сили, для подання заяви про прийняття спадщини.

У підготовче судове засідання позивач не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, свої позовні вимоги підтримує, просить суд про їх задоволення.

Представник відповідача Новоодеської міської ради Миколаївського району Миколаївської області у підготовче судове засідання не з`явився, від нього надійшла заява, у якій він просив справу розглядати без його участі та вказав, що позовні вимоги позивача визнає повністю.

Відповідно до ч. 2 ст.247ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки сторони не з`явилися до зали судового засідання.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так,з матеріалів справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Нова Одеса, Миколаївського району Миколаївської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Новоодеським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївсьбкому районі Миколаївської області Південного Міжрегіонального Управління Міністерства Юстиції (м. Одеса)) 13.06.2023 р.

25.04.2017 року ОСОБА_2 склала заповіт, що був посвідчений приватним нотаріусом Новоодеського нотаріального округу Філіпенко О.М., зареєстрований в реєстрі за № 199, відповідно до змісту якого, заповіла все належне їй нерухоме майно позивачу у справі.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй майно, зокрема на житловий будинок з усіма господарськими будівлями та спорудами та земельна ділянка площею 0,1 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 4824810100:94:952:0005, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено свідоцтвом про право власності за № 7950809 від 14.08.2013 р., витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за № 7951263 від 14.08.2013 р.

Судом встановлено, що позивач 18.03.2024 р. звернувся до приватного нотаріуса Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Філіпенка Д.В. з заявою про прийняття спадщини.

Але позивачу приватним нотаріусом 18.03.2024 р., відповідно до п. 3 ст. 1272 ЦК України, було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з тим, що він вчасно спадщину не прийняв, так як протягом шести місяців, не подав до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.

Тому позивачу було рекомендовано звернутися до суду для визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Як встановлено матеріалами справи, приватним нотаріусом Новоодеського нотаріального округу Філіпенко Д.В. 18.03.2024 р. відкрито спадкову справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 за № 41/2024, позивач є єдиним спадкоємцем ОСОБА_2 .

Іншихспадкоємців після смерті ОСОБА_2 , якіб малиправо наобов`язкову часткуспадщини післяїї смерті,судом не встановлено.

Відповідно до ст.1217 ЦК України,спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч.1 ст.1220 ЦК України,спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Відповідно до ч.1 ст.1222 ЦК України,спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1268 ЦК України,спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч. 1 ст.1269 ЦК України,спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч.3. ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини на думку суду є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Враховуючи ті обставини, що у позивача дійсно були об`єктивні перешкоди у подачі заяви про прийняття спадщини через те, що внаслідок збройної агресії та вторгнення військ російської федерації на територію України, в період часу з 25.02.2022 р. по теперішній час позивач, відповідно до Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 р. «Про Мобілізацію», призваний до лав Збройних Сил України, службу проходить у в/ч НОМЕР_1 , яка дислокується у Донецькому напрямку, що підтверджено дослідженими судом доказами і що стало перешкодою вчасно звернутися позивачу до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, що свідчить про поважність причин пропуску цього строку і суд вправі дійти обґрунтованого рішення про визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини.

Відповідно до п.24 постанови Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року №7, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Згідно положень постанови Верховного Суду від 26.06.2019 року, правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними. Поважними є причини, пов`язані об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців, велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна, складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємцівна строковійслужбі ускладі ЗбройнихСил України, необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Суд вважає, що строк для прийняття спадщини позивачем за заповітом пропущено ним у зв`язку з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами, через які заява про прийняття спадщини не могла бути подана вчасно уповноваженій на це особі, що свідчить про поважність причин пропуску цього строку.

Згідно положень ч.4 ст. 200 та ч.4 ст.206 ЦПК України суд у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Як встановлено судом, визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб..

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що встановлений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини, позивач пропустив з поважних причин, тому, відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, позов слід задовольнити та визначити додатковий строк, достатній для подання ними заяви про прийняття спадщини.

На думку суду, строк тривалістю 2 місяці є достатнім для подання позивачами заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст. 7, 10, 89, 158, 258, 259, 263-265 ЦПК України суд, -

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 до Новоодеської міської ради Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , додатковий строк тривалістю 2 (два) місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Нова Одеса, Миколаївського району, Миколаївської області.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Головуючий суддя: С.А. Сергієнко

СудНовоодеський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено27.11.2024
Номер документу123265154
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —482/813/24

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Сергієнко С. А.

Ухвала від 23.04.2024

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Сергієнко С. А.

Ухвала від 23.04.2024

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Сергієнко С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні