Постанова
від 25.11.2024 по справі 486/404/24
МИКОЛАЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

25.11.24

22-ц/812/1656/24

Єдиний унікальний номер судової справи: 486/404/24

Провадження № 22-ц/812/1656/24 Доповідач в апеляційній інстанції Самчишина Н.В.

Постанова

Іменем України

25 листопада 2024 року м. Миколаїв справа № 486/404/24

Миколаївський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: головуючого Самчишиної Н.В.,

суддів: Коломієць В.В., Серебрякової Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Южноукраїнського міського суду Миколаївської області від 19 вересня 2024 року, постановлену у приміщенні цього ж суду головуючим суддею Далматовою Г.А., повний текст складено того ж дня, у цивільній справі за заявою ОСОБА_2 про скасування судового наказу, виданого за заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «МИРУ, 10 ЮЖНОУКРАЇНСЬК» про видачу судового наказу про стягнення заборгованості зі ОСОБА_1 в розмірі 6291,50 гривень та судового збору,

встановив:

У березні2024року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «МИРУ, 10 ЮЖНОУКРАЇНСЬК» звернулося до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення зі ОСОБА_1 заборгованості за надані послуги з утримання багатоквартирного будинку.

15березня 2024року Южноукраїнськимміським судомМиколаївської областівидано судовийнаказ,яким стягнутозі ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «МИРУ, 10 ЮЖНОУКРАЇНСЬК» заборгованість за надані житлово-комунальні, телекомунікаційні послуги, послуги телебачення та радіомовлення розмірі 6291, 50 грн та судовий збір у розмірі 268, 40 грн.

18 вересня 2024 року ОСОБА_1 подав заяву про скасування судового наказу.

Ухвалою Южноукраїнського міського суду Миколаївської області від 19 вересня 2024 року повернуто заяву ОСОБА_1 без розгляду.

Не погодившись із вказаною ухвалою, ОСОБА_1 , вказуючи на порушення його прав, подав апеляційну скаргу, в якій просив розглянути клопотання про оскарження ухвали суду першої інстанції про повернення без розгляду його заяви, скасувати судовий наказ і повернути йому незаконно вилучені кошти в сумі 7485 грн 89 коп.

Вказував, що суд необґрунтовано відмовив у прийнятті доказів, неправильно їх дослідив і оцінив.

У відзивіна апеляційнускаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «МИРУ, 10 ЮЖНОУКРАЇНСЬК», посилаючись на необґрунтованість доводів апеляційної скарги, просило залишити її без задоволення, а ухвалу суду без змін.

За правилом пункту 6 частини першої статті 353 ЦПК України окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвала суду першої інстанції щодо повернення заяви позивачеві (заявникові).

Згідно із частиною другою статті 369 ЦПК України апеляційні скарги на ухвали суду, зазначені в пунктах 1, 5, 6, 9, 10, 14, 19, 37 - 40 частини першої статті 353 цього Кодексу, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

За частиною першою статті 7 ЦПК України розгляд справ у судах проводиться усно і відкрито, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Такий випадок передбачено у частині тринадцятій статті 7 ЦПК України, згідно з якою розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

У зв`язку з наведеним та на підставі ухвали апеляційного суду від 29 жовтня 2024 року, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Постановляючи ухвалу про повернення заяви, суд першої інстанції обґрунтовував свої висновки тим, що заява ОСОБА_1 про скасування судового наказу не відповідає вимогам статті 170 ЦПК України, а саме не зазначено повне найменування заявника, його місцезнаходження, а також ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України заявника, до заявидолучені копії документів, які належним чином не засвідчені, боржником частково зазначено про необґрунтованість вимог стягувача, однак не наведено обґрунтувань цієї необґрунтованості.

Такі висновки суду не відповідають обставинам справи та вимогам закону.

Відповідно до ч.ч.1-5ст. 263 ЦПК Українисудове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до частини першої статті 170 ЦПК Україниборжник має право протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення копії судового наказу та доданих до неї документів подати заяву про його скасування до суду, який його видав, крім випадків видачі судового наказу відповідно до пунктів 4, 5 частини першоїстатті 161 цього Кодексу. Заява про скасування судового наказу може також бути подана органами та особами, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до частин другої, третьої статті 170 ЦПК Українизаява про скасування судового наказу подається в суд у письмовій формі. Заява про скасування судового наказу має містити: 1) найменування суду, до якого подається заява; 2) повне найменування(дляюридичних осіб)або ім`я(прізвище,ім`я тапо батькові)(дляфізичних осіб)заявника іборжника,їх місцезнаходження(дляюридичних осіб)або місцепроживання чиперебування (дляфізичних осіб),ідентифікаційний кодюридичної особив Єдиномудержавному реєстріпідприємств іорганізацій Українизаявника таборжника,реєстраційний номероблікової карткиплатника податківзаявника таборжника (дляфізичних осіб)за йогонаявності абономер ісерію паспортазаявника таборжника (дляфізичних осіб-громадян України),відомості пронаявність абовідсутність електронногокабінету; 3) ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) представника боржника, якщо заява подається представником, його місце проживання або місцезнаходження; 4) наказ, що оспорюється; 5) зазначення про повну або часткову необґрунтованість вимог стягувача.

Відповідно до частини четвертої статті 170 ЦПК Українизаява підписується боржником або його представником.

Відповідно до частини п`ятої статті 170 ЦПК Українидо заяви про скасування судового наказу додаються: 1) документ, що підтверджує сплату судового збору; 2)документ, що підтверджує повноваження представника боржника, якщо заява подається таким представником; 3) клопотання про поновлення пропущеного строку, якщо заява подається після спливу строку, передбаченого частиною першою цієї статті.

Згідно з частини шостої статті 170 ЦПК Україниу разі подання неналежно оформленої заяви про скасування судового наказу суддя постановляє ухвалу про її повернення без розгляду не пізніше двох днів з дня її надходження до суду.

Як вбачаєтьсяз матеріалівсправи, 15березня 2024року Южноукраїнськимміським судомМиколаївської областівидано судовийнаказ,яким стягнутозі ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «МИРУ, 10 ЮЖНОУКРАЇНСЬК» заборгованість за надані житлово-комунальні, телекомунікаційні послуги, послуги телебачення та радіомовлення у розмірі 6291, 50 грн та судовий збір у розмірі 268, 40 грн.

18 вересня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про скасування судового наказу.

Як вбачається із змісту заяви, ОСОБА_1 просив скасувати судовий наказ №486/404/24, виданий Южноукраїнським міським судом Миколаївської області.

В заяві ОСОБА_1 зазначив повне найменування заявника - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «МИРУ, 10 ЮЖНОУКРАЇНСЬК», його місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, прізвище, ім`я та по батькові боржника, місце проживання чи перебування, реєстраційний номер облікової картки платника податків боржника, номер і серію паспорта.

Також боржником було зазначено в заяві про необґрунтованість вимог стягувача (незгода з сумою заборгованості та періодом її нарахування, а також доводи щодо повноважень представника заявника).

Таким чином, ОСОБА_1 дотримано вимоги статті 170 ЦПК Українищодо форми і змісту заяви про скасування судового наказу.

При цьому, частиною п`ятою статті 170 ЦПК Українивстановлений вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про скасування судового наказу.

До заяви про скасування судового наказу ОСОБА_1 були додані копії документів, які не входять до переліку, визначеного частиною п`ятою статті 170 ЦПК України. Неналежне засвідчення копій цих документів не може бути підставою для повернення заяви про скасування судового наказу без розгляду.

Враховуючи те, що подана заява ОСОБА_1 відповідає вимогам статті 170 ЦПК Українищодо форми і змісту заяви про скасування судового наказу, суд апеляційної інстанції вважає, що висновок суду першої інстанції про невідповідність заяви вимогамстатті 170 ЦПК Українита повернення у зв`язку із цим заяви без розгляду з підстав, передбачених частиною шостою статті 170 ЦПК України, є незаконним.

При цьому колегія суддів зауважує, що після видачі судового наказу, боржник у заяві про скасування судового наказу може зазначити про повну або часткову необґрунтованість вимог стягувача (пункт 5 частина третя статті 170, частина третя статті 171 ЦПК України), що є передбаченою процесуальним законом підставою для скасування судового наказу.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 374 ЦПК Українисуд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Відповідно достатті 379 ЦПК Українипідставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: 1) неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що доводи апеляційної скарги заслуговують на увагу, ухвала суду постановлена з порушенням норм процесуального права і підлягає скасуванню з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Оскільки оскаржуване судове рішення стосується форми та змісту поданої заяви про скасування судового наказу, то не підлягають розгляду вимоги апеляційної скарги про скасування судового наказу і повернення вилучених коштів.

На підставі викладеного, керуючись статтями 374,379 ЦПК України, суд,

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Ухвалу Южноукраїнського міського суду Миколаївської області від 19 вересня 2024 року скасувати, справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і у випадках, передбачених статтею 389 ЦПК України, може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення її повного тексту.

Головуючий Н.В. Самчишина

Судді: В.В. Коломієць

Т.В. Серебрякова

Повний текст постанови складено 25 листопада 2024 року.

СудМиколаївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено27.11.2024
Номер документу123269263
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи наказного провадження Справи щодо стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості

Судовий реєстр по справі —486/404/24

Ухвала від 11.12.2024

Цивільне

Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

Далматова Г. А.

Постанова від 25.11.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Самчишина Н. В.

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Самчишина Н. В.

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Самчишина Н. В.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Самчишина Н. В.

Ухвала від 19.09.2024

Цивільне

Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

Далматова Г. А.

Судовий наказ від 15.03.2024

Цивільне

Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

Волкова О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні