Рішення
від 22.11.2024 по справі 420/20105/24
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/20105/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача - Ткаченко Л.В., представники відповідача та третьої особи - не з`явилися, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою першого заступника керівника Херсонської обласної прокуратури до Білозерської селищної військової адміністрації Херсонського району Херсонської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Білозерський ясла-садок комбінованого типу №5 Білозерської селищної ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник керівника Херсонської обласної прокуратури звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Білозерської селищної військової адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Білозерський ясла-садок комбінованого типу №5 Білозерської селищної ради, у якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Білозерської селищної військової адміністрації щодо неоформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Білозерським ясла-садком комбінованого типу №5 Білозерської селищної ради, зареєстрованого за адресою: вул. Поштова, 14, смт. Білозерка, Херсонський район, Херсонська область.

- зобов`язати Білозерську селищну військову адміністрацію вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Білозерським ясла-садком комбінованого типу №5 Білозерської селищної ради, зареєстрованого за адресою: вул. Поштова, 14, смт. Білозерка, Херсонський район, Херсонська область.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Херсонською обласною прокуратурою під час вивчення стану додержання органами влади та місцевого самоврядування вимог законодавства України в частині оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та земельні ділянки закладів освіти встановлено, що за адресою: вул. Поштова, 14, смт. Білозерка, Херсонський район, Херсонська область, розміщений заклад освіти Білозерський ясла-садок комбінованого типу № 5 Білозерської селищної ради.

Білозерський ясла-садок комбінованого типу №5 Білозерської селищної ради є правонаступником Білозерського ясел-садка № 5 Білозерського району Херсонської області.

Засновником закладу освіти є Білозерська селищна рада Херсонського району Херсонської області. При цьому, заклад освіти діє як комунальний, власником майна є територіальна громада в особі Білозерської селищної ради Херсонського району Херсонської області.

Разом з цим, Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки та оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року, який діє до цього часу.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації. Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

Відповідно до ч.2 ст.9 вказаного Закону Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» та статтею 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що у разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації.

Указом Президента України 14 грудня 2022 року № 865/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Херсонській області» утворено, серед інших і Білозерську селищну військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області.

Розпорядженням Президента України від 14.12.2022 №326/2022-рп призначено начальника Білозерської селищної військової адміністрації Херсонського району Херсонської області.

Постановою Верховної Ради України від 06.02.2023 № 2898-ІХ «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Каховському та Херсонському районах Херсонської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування начальник Білозерської селищної військової адміністрації Херсонського району Херсонської області крім повноважень, віднесених до його компетенції Законом України "Про правовий режим воєнного стану", здійснює повноваження Білозерської селищної ради, її виконавчого комітету, Білозерської селищної голови.

Частиною 1 ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та частиною 12 ст.3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» визначено, що повноваження військових (військово-цивільних) адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цими Законами.

Отже, в даному випадку Білозерська селищна військова адміністрація наділена функціями і повноваженнями Білозерської селищної ради, як засновника закладів освіти.

Частинами 2, 6 ст.25 Закону України «Про освіту» визначено, що засновник закладу освіти або уповноважена ним особа, зокрема: затверджує кошторис та приймає фінансовий звіт закладу освіти у випадках та порядку, визначених законодавством; здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю закладу освіти. Засновник закладу освіти зобов`язаний забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.

Позивач вказав, що відповідно до законодавства Білозерська селищна військова адміністрація як державний орган, на який покладено повноваження засновника Білозерського ясла-садка №5, зобов`язана вжити заходів щодо виготовлення правовстановлюючих документів та реєстрації права постійного користування на земельну ділянку під вказаним навчальним закладом.

Разом з цим, за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна 22.10.2021 зареєстровано право комунальної власності на об`єкт нерухомого майна, а саме: Білозерський ясла-садок комбінованого типу № 5 Білозерської селищної ради Херсонського району Херсонської області, що розташований за адресою: вул. Поштова, 14, смт. Білозерка, Херсонський район, Херсонська область.

Натомість, за даними Реєстру будь-які відомості про реєстрацію інших речових прав за вказаною адресою - відсутні.

Окрім того, Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області листом від 20.05.2024 № 10-21-0.11-1549/2-24 повідомило, що у Державному земельному кадастрі відсутні відомості щодо земельної ділянки за адресою: Херсонська область, Херсонський район, смт. Білозерка, вул. Поштова, 14, яка використовується під розміщення об`єктів нерухомого майна Білозерського ясла-садку № 5.

Позивач зазначив, що у даному випадку, використання земельної ділянки, на якій розташовано Білозерський ясла-садок № 5 здійснюється без державної реєстрації права власності чи постійного користування, що є беззаперечним порушенням вимог законодавства України.

Ухвалою від 01.07.2024 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 02.08.2024 року ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження спочатку зі стадії відкриття провадження у справі, та призначено підготовче засідання.

Ухвалою від 17.09.2024 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.

Ухвалою від 23.10.2024 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання, призначене на 13.11.2024 року на 10:00 год., з`явилася представник позивача.

Відповідач та третя особа у судове засідання не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили.

Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених у позові.

19.07.2024 року від представника відповідача через «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву (вхід. №ЕС/29911/24 від 22.07.2024 року), відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, зазначивши, таке.

У зв`язку з розпочатою військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан з 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.

У подальшому, у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, дія воєнного стану продовжувалась та діє на дату розгляду справи.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 № 389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

06 квітня 2022 року опубліковано Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" від 24.03.2022 №2145-IX який набув чинності 07.04.2022.

Вказаним Законом Розділ X "Перехідні положення" ЗК України доповнено пунктом 27, згідно якого діють наступні норми закону на час дії воєнного стану: функціонування Державного земельного кадастру вважається призупиненим. Рішення про відновлення або подальше призупинення функціонування Державного земельного кадастру приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин. Порядком ведення Державного земельного кадастру можуть встановлюватися обмеження щодо повноважень державних кадастрових реєстраторів, а також визначатися інші особливості ведення Державного земельного кадастру.

Передача органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування земельних ділянок державної, комунальної власності у власність, користування у період, коли функціонування Державного земельного кадастру призупинено, не здійснюється (крім передачі в оренду земельних ділянок відповідно до підпункту 2 цього пункту).

Передача органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування земельних ділянок державної, комунальної власності у власність, користування у період, коли функціонування Державного земельного кадастру призупинено, не здійснюється (крім передачі в оренду земельних ділянок (відповідно до підпункту 2 цього пункту).

Таким чином, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона, щодо передачі органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування земельних ділянок державної, комунальної власності у власність, користування.

Відповідач зазначає, що з аналізу норм земельного законодавства вбачається, що порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється в декілька етапів та передбачає:

- звернення з клопотанням про надання дозволу на розроблення землевпорядної документації ;

- надання дозволу відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування;

- розробка суб`єктами господарювання за замовленням технічної документації із землеустрою;

- затвердження відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування технічної документації із землеустрою та надання земельної ділянки у користування.

Відповідно заборона, щодо передачі органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування земельних ділянок державної, комунальної власності у власність, користування, яка встановлена пунктом 27 Розділу Х «Перехідних положень» Земельного кодексу України - охоплює/поширюється на всі етапи порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування (в тому числі на: звернення з клопотанням про надання дозволу на розроблення землевпорядної документації ; надання дозволу відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування; розробку суб`єктами господарювання за замовленням технічної документації із землеустрою; затвердження відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування землевпорядної документації із землеустрою та надання земельної ділянки у користування).

Також відповідач зазначає, що дотримання встановленого порядку відведення у користування або у власність земель державної або комунальної власності становить особливий суспільний інтерес, оскільки відповідно до статті 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. У зв`язку з цим, важливим є суворе дотримання порядку відведення землі у користування або у власність фізичним або юридичним особам, а також забезпечити конкурентний спосіб розпорядження таким суспільним активом як земля, зокрема шляхом її продажу на торгах. Тільки такий підхід забезпечить раціональне використання землі, а також реалізацію принципу рівності перед законом та запобігання всім формам дискримінації.

Відповідач вказав, що на момент зварення до суду прокурору було відомо при вжиття заходів з виділення коштів на оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під закладами освіти, що підтверджується розпорядженням відповідача від 31.01.2024 №353, та відповіддю управління освіти, культури, молоді та спорту яка міститься у листі від 05.06.2024 №177. Вказані дії свідчать про безпідставність доводів прокурора про бездіяльність відповідача.

Крім цього, селищна рада/військова адміністрація здійснює функції, пов`язані з управлінням закладами освіти не одноособово, а через делегування повноважень виконавчому органу, який входять до структури Білозерської селищної ради в даному випадку таким виконавчим органом є Управління освіти, культури, молоді та спорту.

Окрім вищевикладеного, відповідач зазначає, що прокурором не враховано, що з 10.03.2022 по 11.11.2022 Білозерська селищна територіальна громада знаходилось в окупації та не здійснювала діяльності, що є загально відомим фактом відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309. Також відповідач є органом місцевого самоврядування/ держаної влади здійснює свою діяльність на некомерційних засадах та забезпечує життєдіяльність важливих соціальних об`єктів (закладів, охорони здоров`я, освіти, соціального захисту, органів опіки піклування, комунальних господарств з водопостачання та водовідведення) які охоплюють територію 25 населених пунктів громади.

З 11.11.2022 Білозерська сільська територіальна громада знаходиться в списку територій, на яких ведуться бойові дії, що також підтверджується Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309.

Значну частину бюджету територіальної громади становлять надходження від податків на доходи фізичних осіб, разом з цим в зв`язку з окупацією та постійним веденням бойових дій на території Білозерської селищної територіально громади - населення громади з 21921 зменшилось до 9929 жителів, що підтверджується листом Білозерської селищної військової адміністрації від 01.04.2024 № 01-17/21. Тобто надходження до бюджету громади зменшилось в двічі.

На території Білозерської селищної територіально громади до початку окупації діяло найбільше комунальне підприємство громади КП Агрофірма радгосп «Білозерський» (ЄДРПОУ 00413506), що займалась вирощуванням та реалізацією Агро продукції, частина прибутку підприємства поверталась до бюджету з метою забезпечення соціальних потреб громади.

Після окупації території громади військами російської федерації протягом тривалого часу окупаційна влада російської федерації мала необмежений доступ до матеріальних цінностей комунального підприємства, мала можливість їх реалізації, вказана інформація відображена на офіційному веб-сайті Херсонської обласної прокуратури.

Згідно витягів з Єдиного реєстру досудових розслідувань про реєстрацію кримінальних правопорушень за № 12023231080002009, №12023231080002071 керівник підприємства Агрофірма радгосп «Білозерський» звертався із заявою про вчинення кримінального правопорушення про те, що починаючи з січня 2023 року, приміщення зернотоку, яке розташоване на території с. Дніпровське Херсонського району Херсонської області, та сам врожай з порушенням правил та звичаїв війни було обстріляно військовою артилерією ворога з лівобережжя річки Дніпро понад 200 разів, зерноток зруйновано повністю, чим спричинено матеріальний збиток».

Господарським судом Одеської області на адресу Білозерської селищної ради надіслано ухвалу від 25.10.2023 по справі №916/4487/23 за заявою кредитора ОСОБА_1 до боржника: Комунального підприємство Агрофірма радгосп «Білозерський» про банкрутство.

Станом на сьогодні комітет кредиторів підприємства прийняв рішення щодо звернення до Господарського суду Одеської області з клопотанням про ліквідацію найбільшого комунального підприємства громади.

Разом з цим, значна частина будівель територіальної громади є пошкодженими, а деякі взагалі не підлягають ремонту та відновленню, з урахуванням факту зменшення кількості мешканців громади, зменшення надходжень до бюджету громади, банкротством найбільшого комунального підприємства громади, перебування відповідача на території бойових дій, та постійні обстріли громади збройними формування російської федерації, існування обмежень/ заборони, щодо передачі органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування земельних ділянок державної, комунальної власності у власність, користування, яка встановлена пунктом 27 Розділу Х «Перехідних положень» Земельного кодексу України, існуванням розпорядження відповідача від 31.01.2024 №353 та листа управління освіти, культури, молоді та спорту від 05.06.2024 №177, можливо констатувати відсутність підстав для задоволення позову.

Третя особа пояснень щодо позову чи відзиву не подала.

Заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що Білозерський ясла-садок комбінованого типу №5 Білозерської селищної ради є правонаступником Білозерського ясел-садка №5 Білозерського району Херсонської області.

Засновником закладу освіти є Білозерська селищна рада Херсонського району Херсонської області. Заклад освіти є комунальним закладом, власником майна є територіальна громада в особі Білозерської селищної ради Херсонського району Херсонської області.

Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки та оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року, який діє до цього часу.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації. Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

Відповідно до ч.2 ст.9 вказаного Закону Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» та статтею 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що у разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації.

Указом Президента України 14 грудня 2022 року № 865/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Херсонській області» утворено, серед інших і Білозерську селищну військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області.

Розпорядженням Президента України від 14.12.2022 №326/2022-рп призначено начальника Білозерської селищної військової адміністрації Херсонського району Херсонської області.

Постановою Верховної Ради України від 06.02.2023 № 2898-ІХ «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Каховському та Херсонському районах Херсонської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування начальник Білозерської селищної військової адміністрації Херсонського району Херсонської області крім повноважень, віднесених до його компетенції Законом України "Про правовий режим воєнного стану", здійснює повноваження Білозерської селищної ради, її виконавчого комітету, Білозерської селищної голови.

Частиною 1 ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та частиною 12 ст.3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» визначено, що повноваження військових (військово-цивільних) адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цими Законами.

Згідно ст.1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об`єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема проведення антитерористичної операції.

Військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом.

Повноваження військово-цивільних адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом (ч.12 ст.3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації»).

Відповідно до ст.4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» військово-цивільні адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із: підготовки та затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування; здійснення управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади; управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізичної культури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організації їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин тощо.

Військово-цивільні адміністрації є юридичними особами публічного права і наділяються цим та іншими законами повноваженнями, у межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів набувають прав та обов`язків з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до ч.ч. 3, 5 ст.78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану». Повноваження сільської, селищної, міської, районної у місті, районної обласної ради за наявності підстав, передбачених п.3 ч.1 цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації.

Отже, у даному випадку Білозерська селищна військова адміністрація наділена функціями і повноваженнями Білозерської селищної ради, як засновника закладів освіти.

Судом також встановлено, що за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (інформаційна довідка №379909050 від 23.05.2024) 22.10.2021 зареєстровано право комунальної власності на об`єкт нерухомого майна, а саме: Білозерський ясла-садок комбінованого типу №5 Білозерської селищної ради Херсонського району Херсонської області, що розташований за адресою: вул. Поштова, 14, смт. Білозерка, Херсонський район, Херсонська область.

За даними Реєстру будь-які відомості про реєстрацію інших речових прав, зокрема, прав на земельну ділянку за вказаною адресою - відсутні.

Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області листом від 20.05.2024 №10-21-0.11-1549/2-24 повідомило, що у Державному земельному кадастрі відсутні відомості щодо земельної ділянки за адресою: Херсонська область, Херсонський район, смт. Білозерка, вул. Поштова, 14, яка використовується під розміщення об`єктів нерухомого майна Білозерського ясла-садку № 5.

Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 Статуту Білозерського ясла-садка №5, який є у відкритому доступі (за посиланням https://gvozdichka5.ucoz.net/load/ - посилання статут), засновником закладу є Білозерська селищна рада. Уповноваженою особою Білозерської селищної ради є відділ освіти, культури, молоді та спорту Білозерської селищної ради. Заклад діє як комунальний. Власником майна є територіальна громада Білозерської селищної ради.

Заклад утримується за рахунок бюджету Білозерської селищної ради. Засновник або уповноважена ним особа здійснює фінансування закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їхнє господарське обслуговування, дотримання в них вимог санітарно-гігієнічних і санітарно- протиепідемічних правил і норм, харчування та медичне обслуговування дітей (пункт 1.4 Статуту).

Заклад є юридичною особою, має печатку і штамп встановленого зразка, реєстраційний рахунок в органах Державного казначейства (пункт 1.6 Статуту).

Матеріально-технічна база закладу включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі закладу (пункт 9.1 Статуту).

Згідно з п.9.2 Статуту майно закладу належить йому на правах, визначених відповідно до чинного законодавства, рішення про заснування, цього Статуту та укладених угод.

Заклад відповідно до чинного законодавства, користується землею, іншими природніми ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони (п.9.4 Статуту).

Білозерський ясла-садок №5 листом від 09.05.2024 повідомив, що заклад утримується за рахунок бюджету Білозерської селищної ради.

При цьому засновник здійснює фінансування закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їхнє господарське обслуговування тощо.

Відповідно до рішення Білозерської селищної ради від 10 вересня 2010 року № 695 Білозерській селищній раді надано згоду на розробку технічної документації із землеустрою щодо відведення в постійне користування громаді селища земельної ділянки для розміщення майнового комплексу дитячого садка №5 по вул. Поштова, 14 в смт Білозерка.

Білозерським ясла-садком № 5 неодноразово було ініційовано перед Білозерською селищною радою (як засновником) питання щодо виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

Білозерська селищна військової адміністрації листом від 24.04.2024 №01-10/1507 повідомила, що будівлі та земельні ділянки, якими користуються заклади освіти, знаходяться у комунальній власності Білозерської територіальної громади.

Розпорядженням начальника Білозерської селищної військової адміністрації від 31.01.2024 № 353 «Про внесення змін та доповнень до Програми соціально-економічного та культурного розвитку Білозерської територіальної громади на 2024 рік, галузевих програм у її складі, та Цільової програми цивільного захисту населення і територій Білозерської селищної ради від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2023-2025 роки» виділено кошти на виготовлення технічної документації на земельні ділянки під закладами освіти і культури Білозерської селищної ради.

Згідно з листом управління освіти, культури, молоді та спорту Білозерської селищної ради (далі - УОКМС Білозерської селищної ради) від 06.06.2024 № 13847-24 встановлено, що виконавцем програми розвитку освіти Білозерської територіальної громади на 2024 рік є УОКМС Білозерської селищної ради.

Головним розпорядником коштів, які виділені з місцевого бюджету на виготовлення технічної документації на земельні ділянки закладів освіти, є Білозерська селищна військова адміністрація, нижчим розпорядником є УОКМС Білозерської селищної ради.

Відповідно до п.1.1. Положення про Управління освіти, культури, молоді та спорту Білозерської селищної ради, затвердженого рішенням Білозерської селищної ради II сесії VIII скликання від 07.12.2020 №16, УОКМС Білозерської селищної ради утворюється за рішенням сесії Білозерської селищної ради та є юридичною особою та розпорядником коштів.

Управління підзвітне і підконтрольне селищній раді, підпорядковане виконавчому комітету Білозерської селищної ради, селищному голові, секретарю ради, заступнику голови з питань виконавчих органів ради, відповідно до розподілу обов`язків, а з питань здійснення делегованих повноважень підконтрольне відповідним органам виконавчої влади (п.1.5. Положення) УОКМС є уповноваженою особою Білозерської селищної ради з питань освіти, культури, молоді та спорту.

Відповідно до довідки про зміни до кошторису на 2024 рік від 09.02.2024 № 7 передбачено видатки з надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету на оплату послуг (крім комунальних) у сумі 75000 гривень та довідки про зміни до кошторису на 2024 рік від 09.02.2024 № 5 передбачено видатки з надання дошкільної освіти за рахунок коштів місцевого бюджету на оплату послуг (крім комунальних) у сумі 75000 гривень.

Разом з тим, Білозерською селищною військовою адміністрацією з моменту прийняття повноважень та виділення коштів належних заходів, спрямованих на оформлення правовстановчих документів на земельну ділянку за адресою: вул. Поштова, 14, смт. Білозерка, Херсонський район, Херсонська область - не вжито.

Тобто на даний час питання розробки проектно-технічної документації на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: Херсонська область, Херсонський район, смт. Білозерка, вул. Поштова, 14, залишається не вирішеним, правовстановлюючі документи на земельну ділянку не розроблено та право постійного користування за третьою особою у справі не зареєстровано.

Таким чином, на вказану земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні Білозерського ясла-садка №5, відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою і ризики для нормального функціонування закладу освіти та здійснення покладених на нього функцій, що може призвести до негативних наслідків.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Право комунальної власності передбачене статтею 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до частин 1, 2, 5, 8 цієї статті територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Згідно з пунктом 31 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо управління комунальною власністю належать повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; у сфері освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту до їх відання належать такі власні (самоврядні) повноваження: 1) управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; 2) забезпечення здобуття повної загальної середньої, професійно-технічної освіти у державних і комунальних загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах, вищої освіти у комунальних вищих навчальних закладах, створення необхідних умов для виховання дітей, молоді, розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів, сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів, дитячих, молодіжних та науково-просвітницьких організацій (статті 29, 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Частиною 5 статті 11 Закону України "Про освіту" передбачено, що органи місцевого самоврядування створюють умови для здобуття дошкільної освіти шляхом формування і розвитку мережі закладів освіти.

3гідно з частиною 3 статті 22, частиною 6 статті 25 Закону України "Про освіту", заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.

Засновник закладу освіти зобов`язаний зокрема забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.

Відповідно до частин 1, 2 статті 80 Закону України "Про освіту" до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Так, згідно з пунктом "ґ" частини 2 статті 92 Земельного кодексу України (в редакції Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 року №2145-VIII) заклади освіти незалежно від форми власності набувають права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності.

Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (частина 1 статті 92 Земельного кодексу України).

Відповідно до частин 1, 2 статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Як передбачено частинами 9, 10 статті 79-1 Земельного кодексу України, земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Відповідно до статей 125, 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

За визначенням, наведеним у пункті 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до статті 4 цього Закону державній реєстрації прав підлягають: 1) право власності; 2) речові права, похідні від права власності: зокрема право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; інші речові права відповідно до закону.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Частиною 2 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до частин 1, 2 статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" рішення органів державної влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або користування (постійне користування, оренду, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) можуть прийматися за відсутності державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на таку земельну ділянку в Державному реєстрі прав.

Під час проведення державної реєстрації права користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) земельними ділянками державної чи комунальної власності, право власності на які не зареєстровано в Державному реєстрі прав, державний реєстратор одночасно з проведенням такої реєстрації проводить також державну реєстрацію права власності на такі земельні ділянки без подання відповідної заяви органами, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування.

Як встановлено судом вище, відповідно до рішення Білозерської селищної ради від 10 вересня 2010 року № 695 Білозерській селищній раді надано згоду на розробку технічної документації із землеустрою щодо відведення в постійне користування громаді селища земельної ділянки для розміщення майнового комплексу дитячого садка №5 по вул. Поштова, 14 в смт Білозерка.

Білозерським ясла-садком № 5 неодноразово було ініційовано перед Білозерською селищною радою (як засновником) питання щодо виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

Разом з тим, Білозерською селищною військовою адміністрацією з моменту прийняття повноважень заходів щодо розробки проектно-технічної документації на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: Херсонська область, Херсонський район, смт. Білозерка, вул. Поштова, 14 , не вжито, правовстановлюючі документи на земельну ділянку не оформлено та право постійного користування не зареєстровано.

При цьому суд не бере до уваги посилання відповідача на Закон від 24.03.2022 №2145-IX, яким Розділ X "Перехідні положення" ЗК України доповнено пунктом 27, згідно якого на час дії воєнного стану: функціонування Державного земельного кадастру вважається призупиненим; рішення про відновлення або подальше призупинення функціонування Державного земельного кадастру приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; передача органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування земельних ділянок державної, комунальної власності у власність, користування у період, коли функціонування Державного земельного кадастру призупинено, не здійснюється (крім передачі в оренду земельних ділянок відповідно до підпункту 2 цього пункту) - оскільки відповідно до наказу Держгеокадастру від 09.06.2022 року № 141 функціонування Державного земельного кадастру відновлено (а.с.162).

Отже, передбачені Законом від 24.03.2022 №2145-IX перешкоди для оформлення землевпорядної документації та передачу в постійне користування третій особі по справі земельної ділянки за адресою: Херсонська область, Херсонський район, смт. Білозерка, вул. Поштова, 14 з 09.06.2022 року відсутні.

Посилання відповідача на листи ТОВ "Експрес-Кадастр" від 08.08.2024 року вих.№26 та лист КП "Херсонське бюро технічної інвентаризації" Херсонської обласної ради від 08.08.2024 року № 78 щодо складної безпекової ситуації у Білозерському районі та неможливістю виїхати на місце для виконання відповідних землевпорядних робіт та робіт з технічної інвентаризації (а.с.168, 169) суд також до уваги не бере, оскільки звернення до вказаних підприємств відповідач направив лише через два місяці і двадцять днів після відкриття провадження у справі, не вживаючи до цього необхідних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на право постійного користування земельною ділянкою.

Крім того, функціонування в смт. Білозерка відповідача свідчить про можливість проведення необхідних землевпорядних робіт та інвентаризації з дотриманням правил безпеки, шляхом звернення до інших організацій, які готові такі послуги відповідачу надати.

Отже вимоги позивача суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо підстав для звернення прокурора до суду з даним позовом в інтересах держави, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до частини третьої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Спеціальним законом, яким визначені виключні випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді є Закон України «Про прокуратуру».

Згідно з частиною 3 статті 23 цього ж Закон прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї конституційної норми є поняття інтерес держави .

У Рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 Конституційний Суд України, з`ясовуючи поняття інтереси держави висловив міркування, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо (пункт 3 мотивувальної частини).

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій.

Із врахуванням того, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах (пункт 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99).

Ці міркування Конституційний Суд України зробив у контексті офіційного тлумачення Арбітражного процесуального кодексу України, який уже втратив чинність. Однак, висловлене Судом розуміння поняття «інтереси держави» має самостійне значення і може застосовуватися для тлумачення цього ж поняття, вжитого у статті 23 Закону України «Про прокуратуру».

Відтак, суд вважає, що інтереси держави охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація інтересів держави , особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17, від 19.09.2019 у справі № 815/724/15.

Отже, прокурор може представляти інтереси держави в суді у виключних випадках, які прямо передбачені законом. Розширене тлумачення випадків (підстав) для представництва прокурором інтересів держави в суді не відповідає принципу змагальності, який є однією з засад правосуддя (пункт 4 частини 2 статті 129 Конституції України).

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках:

1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження;

2) у разі відсутності такого органу.

Відповідно до частини 4 статті 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

Системне тлумачення вказаних приписів дозволяє дійти висновку, що стаття 53 КАС України вимагає вказувати в адміністративному позові, скарзі чи іншому процесуальному документі докази на підтвердження підстав заявлених позовних вимог із зазначенням, у чому саме полягає порушення інтересів держави, та обставини, що зумовили необхідність їх захисту прокурором.

Стосовно наявності підстав, визначених частиною 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру», для представництва інтересів держави у суді у справі, що розглядається, суд зазначає наступне.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.02.2019 у справі № 826/13768/16, погоджуючись з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17, зазначила, що за змістом частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; 2) у разі відсутності такого органу.

Перший виключний випадок передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий - відсутність такого органу. Однак підстави представництва інтересів держави прокуратурою у цих двох випадках істотно відрізняються.

У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб`єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює його неналежно.

Нездійснення захисту виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.

Здійснення захисту неналежним чином виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

Неналежність захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який, зокрема, включає досудове з`ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.

Верховний Суд звернув увагу на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб`єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.

Суд також враховує, що у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

У справі, що розглядається, позовну заяву прокурора обґрунтовано відсутністю органу, уповноваженого державою звертатися до суду з позовом за захистом інтересів держави.

Статтю 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, відповідно до частини першої статті 12 Земельного кодексу України, належить, зокрема: організація землеустрою; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначено статтею 123 Земельного кодексу України, відповідно до частини другої якої особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 29.11.2022 у справі №240/401/19 дійшов висновку, що позови прокурора до органу місцевого самоврядування, за загальним правилом, подаються з такої підстави, як відсутність суб`єкта, до компетенції якого віднесені повноваження щодо здійснення контролю за правомірністю дій та рішень органів місцевого самоврядування. У такій категорії справ прокурор повинен лише довести, що оскаржуваним рішенням, дією або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень завдано шкоду інтересам держави.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про Військово-цивільні адміністрації» військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом.

Підставою звернення прокурора до суду стало порушення вимог законодавства, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей та інтересів держави, що, у свою чергу, є невиконанням гарантій держави у сфері освіти.

Разом з тим, Білозерська селищна військова адміністрація як державний орган на якого покладено повноваження засновника Білозерського ясла-садка №5, не використовуються надані повноваження всупереч інтересам держави та територіальної громади.

Білозерська селищна військова адміністрація, хоча і наділена повноваженнями щодо управління закладами освіти та організації їх матеріального забезпечення, розпорядження майном та земельними ділянками комунальної власності, однак, зважаючи на допущену бездіяльність у цій сфері, позивачем у справі бути не може.

За вказаних обставин, захист інтересів держави у даних спірних правовідносинах, відповідно до ст.23 Закону України «Про прокуратуру», має здійснювати прокурор.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги першого заступника керівника Херсонської обласної прокуратури підлягають повному задоволенню.

Розподіл судових витрат у справі не здійснюється, оскільки за правилами статті 139 КАС України всі судові витрати відшкодовуються лише при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву першого заступника керівника Херсонської обласної прокуратури (адреса: вул. Михайлівська, 33, м. Херсон, 73025, код ЄДРПОУ 04851120) до Білозерської селищної військової адміністрації Херсонського району Херсонської області (адреса: вул. Свободи, 87, смт. Білозерка, Херсонський район, Херсонська область, код ЄДРПОУ 45064918), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Білозерський ясла-садок комбінованого типу №5 Білозерської селищної ради (адреса: вул. Поштова, 14, смт. Білозерка, Херсонський район, Херсонська область, 75000, код ЄДРПОУ 24752681) - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Білозерської селищної військової адміністрації Херсонського району Херсонської області щодо неоформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Білозерським ясла-садком комбінованого типу №5 Білозерської селищної ради, зареєстрованого за адресою: вул. Поштова, 14, смт. Білозерка, Херсонський район, Херсонська область.

Зобов`язати Білозерську селищну військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Білозерським ясла-садком комбінованого типу №5 Білозерської селищної ради, зареєстрованого за адресою: вул. Поштова, 14, смт. Білозерка, Херсонський район, Херсонська область.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 25 листопада 2024 року.

Суддя В.В. Андрухів

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.11.2024
Оприлюднено27.11.2024
Номер документу123275076
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —420/20105/24

Ухвала від 13.01.2025

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Градовський Ю.М.

Рішення від 22.11.2024

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Андрухів В.В.

Ухвала від 02.08.2024

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Андрухів В.В.

Ухвала від 01.07.2024

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Андрухів В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні