Справа №705/894/24
2-о/705/48/24
УХВАЛА
18.10.2024 Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Піньковського Р.В.
при секретарі Остропольській О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умань в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Бабанської селищної ради про визнання спадщини відумерлою,
У С Т А Н О В И В:
У провадженні Уманського міськрайонного суду Черкаської області перебуває цивільна справа за заявою Бабанської селищної ради про визнання спадщини відумерлою.
До початку розгляду справи по суті на адресу суду надійшло клопотання ОСОБА_1 , відповідно до якої вона просить залучити її до участі у розгляді цивільної справи в якості заінтересованої особи оскільки вважає, що є спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 . Також просить залишити заяву Бабанської селищної ради Уманського району Черкаської області про визнання спадщини відумерлою без розгляду, в зв`язку з наявністю спору про право.
Представником заявника Бабанської селищної ради Уманського району Черкаської області Оратівським Л.В. надано заперечення на клопотання ОСОБА_1 про залучення останньої до участі у розгляді справи в якості заінтересованої особи та залишення заяви без розгляду.
Свої заперечення заявник обґрунтовує тим, що оскільки ОСОБА_2 померла у 1994 році, до спадкових правовідносин у даній справі застосовуються положення Цивільного кодексу УРСР, у редакції 1963 року. При цьому статтею 524 ЦК УРСР визначено, що спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Якщо немає спадкоємців ні за законом, ні за заповітом, або жоден з спадкоємців не прийняв спадщини, або всі спадкоємці позбавлені заповідачем спадщини, майно померлого за правом спадкоємства переходить до держави.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 555 ЦК УРСР, спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави, якщо ні один із спадкоємців не прийняв спадщину.
Оскільки жоден із спадкоємців спадщину у вигляді земельної ділянки площею 4,5138 га яка розташована на території Аполянської селищної ради, не прийняв, то згідно п. 5 ч. 1 ст. 555 ЦК УРСР спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави, а тому майнові права на вказану земельну ділянку набула Бабанська територіальна громада.
Надані в клопотанні ОСОБА_1 доводи в частині чого, що земельна ділянка була успадкована внаслідок фактичного прийняття за законом матір`ю ОСОБА_1 після смерті рідного брата: ОСОБА_3 (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ), який в свою чергу за життя успадкував земельну ділянку внаслідок фактичного прийняття за законом після смерті своєї дружини: ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 спростовуються тими фактами, що ОСОБА_3 ні до першої, ні до другої черги спадкоємців померлої ОСОБА_2 не відносився, оскільки спадкування майна за законом після смерті спадкодавця особами, які проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу ЦК УРСР не передбачалось, як і не передбачалось положень про інститут спільного проживання чоловіка і жінки Кодексом про шлюб та сім`ю УРСР, який був чинний до 01 січня 2004 року.
Отже, ОСОБА_3 не був спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 не мав прав спадкування і не міг прийняти спадщину шляхом управління та володіння спадковим майном, оскільки цим правом наділені лише спадкоємці.
Враховуючи викладене, підкреслюють той факт, що ОСОБА_1 не є спадкоємцем за законом після смерті своєї матері ОСОБА_4 , не має права на спадкування та прийняття спадщини.
Крім того, не погоджуються з вимогою залишення заяви позивача про визнання спадщини відправо подання позову на загальних підставах, оскільки відповідно до п.8 ч.2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає, що клопотання ОСОБА_1 про залучення до участі у справі заінтересованою особою не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Згідно положень ч.3 ст.42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Відповідно до ч.4 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Разом з тим, у справах окремого провадження беруть участь заінтересовані особи, визначенню кола яких має сприяти чітка вказівка заявника у заяві до суду мети, для якої потрібно встановити цей факт.
При визначенні кола заінтересованих осіб слід враховувати їх юридичний інтерес не тільки особистого і майнового характеру, але і той, що в окремих випадках має державний і правовий характер. У зв`язку із цим до заінтересованих осіб слід віднести: 1) осіб, взаємовідносини яких із заявником залежать від мети факту, що підлягає встановленню; 2) організації і установи, в яких заявник реалізовуватиме рішення про встановлення юридичного факту, тобто в яких будуть здійснені права осіб, що виникли внаслідок судового встановлення юридичного факту; 3) організації та установи, які згідно із законом мали б засвідчити той чи інший юридичний факт, але з тих чи інших причин своєчасно цього не зробили і така можливість вже втрачена.
Саме ці три групи заінтересованих осіб повинні притягуватися до участі у справах окремого провадження.
З огляду на те, що порядок залучення заінтересованої особи нормами ЦПК України не врегульований, а відповідно до частини третьої статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, суд в даному випадку керується аналогією закону, а саме вимогами статей 51, 52, 53 ЦПК України.
Суд за аналогією, застосовує положення ст.53 ЦПК України щодо залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до приписів статті 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Як вбачається з клопотання ОСОБА_1 про залучення її в якості заінтересованої особи, підставою залучення її до участі в справі вказує наявність у неї права спадкування земельної ділянки, належної ОСОБА_2 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є предметом розгляду в даній справі, та зазначає, що звернулась до державного нотаріуса з відповідною заявою від 09.03.2024 про прийняття спадщини.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , у віці 72 роки, в селищі Аполянка Уманського району Черкаської області, актовий запис №5.
Згідно інформації Другої Уманської державної нотаріальної контори державного нотаріуса Великої К.С. від 20.02.2024 №180/01-16 та інформаційної довідки зі спадкового реєстру №75903734 від 20.02.2024 спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 відсутня.
Отже ОСОБА_1 на надано до суду належних та допустимих доказів того, що вона дійсно є спадкоємцем за законом земельної ділянки, належної ОСОБА_2 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є предметом розгляду в даній справі, а тому клопотання про залучення її в якості заінтересованої особи не підлягає задоволенню, оскільки матеріали справи не містять достатніх відомостей про те, що ухвалене в даній справі рішення суду безпосередньо вплине на права чи обов`язки такої заінтересованої особи.
Оскільки суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави залучення заінтересованої особи, то суд не вбачає підстав для залишення заяви без розгляду, оскільки під час розгляду справи наявність будь-якого спору про право не вбачається.
За встановлених обставин у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення заінтересованої особи та залишення заяви без розгляду слід відмовити.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 42, 53, 258-260, 263, 293, 294 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залучення заінтересованої особи та залишення заяви без розгляду відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Р.В. Піньковський
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2024 |
Оприлюднено | 27.11.2024 |
Номер документу | 123292173 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Піньковський Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні