Рішення
від 25.11.2024 по справі 539/3003/24
ЛОХВИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/3003/24

Провадження № 2/538/761/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2024 року м. Лохвиця

Лохвицький районний суд Полтавської області в складі головуючого судді Цімботи Л.Г., з участю секретаря судового засідання Криворучко В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лохвиця цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лохвицької міської територіальної громади, треті особи Приватний нотаріус Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Вітер Лариса Олексіївна, ТСЦ 5343, Головний сервіснийцентр МВСпро визнання права власності на автомобіль в порядку спадкування,

в с т а н о в и в:

Жва ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Лохвицької міської територіальної громади і просить визнати за нею, в порядку спадкування право власності на автомобіль Chrysler 200С, 2015 року випуску, VIN: НОМЕР_1 . В обгрунтування позову зазначила, що її чоловік ОСОБА_3 26.02.2021 року купив за кордоном вживаний автомобіль марки Chrysler 200С, 2015 року випуску, VIN: НОМЕР_1 , вартістю 4098.00 доларів США, що по курсу валюти в 27.4166 гривень за долар США становить вартість 112353,23 гривень. 15.05.2021 року автомобіль був доставлений на митну територію України Одеська митниця та пройшов відповідну процедуру розмитнення згідно чинного законодавства України. Після розмитнення одержав автомобіль та посвідчення серії НОМЕР_2 про реєстрацію транспортного засобу в підрозділі МВС України вповноваженому здійснювати державну реєстрацію транспортних засобів. Зареєструвати автомобіль в сервісному центрі МВС України чоловік не встиг, так як передчасно помер. Після смерті чоловіка вона вступила в спадщину за законом на все належне йому майно та грошові кошти за винятком автомобіля, так як на цей автомобіль був відсутній правоустановчий документ - свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, посвідчене приватним нотаріусом Миргородського районногонотаріального округу Полтавської області Вітер Л.О., спадкова справа №5/2022, зареєстрована в реєстрі за №532.

Ухвалою суду від 23.08.2024р. вказана позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено справу розглядати в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 23.09.2024 року залучено усправі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головний сервісний центр МВС.

Ухвалою суду від 23.10.2024р. підготовче провадження було закрито, справу призначено до судового розгляду по суті.

Позивач та представник позивача в судове засідання не з`явились, надали заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідачав судовезасідання нез`явилась,надала клопотанняпро розглядсправибез її участі та просить прийняти рішення на розсуд суду.

Третя особа приватний нотаріусМиргородського районногонотаріального округуПолтавської областіВітер Л.О.в судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі.

Треті особи ТСЦ 5343, Головний сервіснийцентр МВСвсудове засіданняне з`явились,представникТСЦ 5343 надала письмові пояснення.

За таких обставин, суд розглядає справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_3 (а.с.7).

З свідоцтва про шлюб вбачається, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 22.06.1975 року зареєстрували шлюб, про що складено відповідний актовий запис № 16, прізвище після реєстрації шлюбу дружини " ОСОБА_5 " (а.с. 6).

Постановою приватного нотаріуса Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Вітер Л.О. від 19.07.2024 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії, відмовлено у вчиненні двох нотаріальних дій видачі ОСОБА_1 : свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя, яке видається в разі смерті одного з подружжя, на 1/2 частку автомобіля легкового, марки: CHRYSLER, моделі: 200 С, ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_4 , колір: чорний, рік випуску: 2015, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 її чоловіка, ОСОБА_3 ; свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2 частку автомобіля легкового, марки: CHRYSLER, моделі: 200 С, ідентифікаційний номер (VІN): НОМЕР_4 , колір: чорний, рік випуску: 2015, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 її чоловіка ОСОБА_3 , так як спадкодавець не набув за життя право власності на автомобіль (а.с.8-9).

Згідно митної електронної декларації серії UA500030/2021/044877 ОСОБА_3 на Одеській митниці 20.05.2021 року розмитнив легковий автомобіль, з двигуном внутрішнього згорання, з іскровим запалюванням та кривошипно-шатунним механізмом, такий, що використовувався - 1 шт, марка CHRYSLER, модель: 200 С, ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_5 , календарний рік виготовлення: 01.12.2014, модельний рік: 2015 (а.с.11-12).

20.05.2021 року автомобіль пройшов відповідну процедуру розмитнення згідно чинного законодавства України (а.с.11-12).

Згідно посвідчення серії серії НОМЕР_2 про реєстрацію транспортного засобу Одеська митниця ДМС України не заперечувала проти реєстрації автомобіля в підрозділі МВС України, який відповідно до законодавства України вповноважений здійснювати державну реєстрацію та зняття з обліку ТЗ, на ім`я ОСОБА_3 (а.с.13).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 1 ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Відповідно до приписів ст.ст. 316, 328 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб; право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частиною 1 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Визнання права власності на спадкове майно у судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Пленум Верховного Суду України у п. 20 Постанови «Про судову практику справах про спадкування» від 30.05.2008 роз`яснив, що справи про спадкування за законом мають вирішуватись на основі правил гл. 86 ЦК України. Спадкування за законом здійснюється почергово. За відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття всіма спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують спадкоємці відповідної черги.

Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Статтею 392 ЦК України регламентовано, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання, у разі якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу (ст. 16 ЦК України).

Відповідно до п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 р. №7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду з правилами позовного провадження.

У відповідності до п. п. 4.15, 4.18 Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» від 22.02.2012, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Згідно з інформаційним листом від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» ст. 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку. Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини.

Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно. Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду у позовному провадженні. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки спадкодавцем були здійсненні всі необхідні дії для набуття у власність придбаного майна, зокрема ввезення на територію України, розмитнення транспортного засобу, однак в установлений законодавством строк реєстрація транспортного засобу не відбулася, а ОСОБА_3 , який придбав вищевказаний автомобіль, помер, вказаний автомобіль придбаний під час шлюбу, тому позивач має право на 1/2 частку цього автомобіля як подружжя, та право на 1/2 частку автомобіля як спадкоємець за законом після смерті чоловіка, а відтак право реєстрації транспортного засобу і відповідно право власності на весь автомобіль належить позивачу.

Керуючись ст.ст.13,18,81,83, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до Лохвицької міської територіальної громади, треті особи Приватний нотаріус Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Вітер Лариса Олексіївна, ТСЦ 5343, Головний сервіснийцентр МВСпро визнання права власності на автомобіль в порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_6 , право власності на автомобіль марки Chrysler, модель 200С, 2015 року випуску, колір: чорний, VIN: НОМЕР_4 , у порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку передбаченому п.15.5) Перехідних положень ЦПК України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лохвицького

районного суду Людмила ЦІМБОТА

СудЛохвицький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено28.11.2024
Номер документу123297337
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —539/3003/24

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Цімбота Л. Г.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Цімбота Л. Г.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Цімбота Л. Г.

Ухвала від 23.08.2024

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Цімбота Л. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні