Справа № 749/695/24
Номер провадження 2/749/175/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" листопада 2024 р. м.Сновськ
Щорський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Шаповал З.О.
за участі секретаря Мирошниченко А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Сновськ цивільну справу №749/695/24 за позовом ОСОБА_1 до Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ
Позивачка звернулася до суду з позовом до Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір позивача ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина за законом на земельну частку (пай), в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала в колективній власності сільгосппідприємства ім.Ватутіна, розміром 3,69. Окрім позивача інших спадкоємців не має. Позивач пропустив строк для подання заяви для прийняття спадщини в зв`язку з юридичною необізнаністю, оскільки протягом шестимісячного строк з дня смерті матері надіслала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Вважала, що такої заяви достатньо для відкриття спадкової справи. Наголошує на тому, що прийняла спадщину шляхом фактичного вступу в управління і володіння спадком майном, оскільки у позивача зберігся сертифікат на право на земельну частку (пай). Посилаючись на положення ч.3 ст. 1272 ЦК України позивач просить визначити їй додатковий строк для подання заяви на прийняття спадщини після смерті матері.
Ухвалою суду від 29.05.2024 року відкрито загальне позовне провадження (а.с.19).
Ухвалою Щорського районного суду Чернігівської області від 17.07.2024 р. у визнанні позову Сновською міською радою Корюківського району Чернігівської області у повному обсязі відмовлено. Залучено до участі у справі №749/695/24: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору. Витребувано ряд доказів (а.с.41-43).
Ухвалою Щорського районного суду Чернігівської області від 10.09.2024 р. виправлено описки в ухвалі Щорського районного суду Чернігівської області від 17.07.2024 р. шляхом зазначення по всьому тексту ухвали вірне прізвище « ОСОБА_4 » замість невірного « ОСОБА_4 » у всіх відмінках. Повторно витребувано ряд доказів (а.с.60-62).
Ухвалою Щорського районного суду Чернігівської області від 11.10.2024 р. повторно витребувано докази та закрито підготовче провадження та призначено до розгляду по суті (а.с.75-77).
У судовому засіданні позивачка відсутня, до суду надала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні (а.с.48).
У судовому засіданні представник відповідача відсутній, до суду надав заяву про розгляд справи у їх відсутності. Проти позовних вимог не заперечує.
Суд, дослідивши матеріали справи прийшов до наступного висновку.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2 (а.с.12).
Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно в тому числі на земельну частку (пай), в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебувала в колективній власності сільськогосподарського підприємства ім.Ватутіна, розміром 3,69 (а.с.14,15).
Судом встановлено, що на момент смерті спадкодавець ОСОБА_2
проживала та була зареєстрована в будинку АДРЕСА_1 (а.с.16).
Позивач, ОСОБА_1 є донькою померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 (а.с.8-11).
13.03.2001 р. до Щорської районної державної нотаріальної контори звернувся ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , за його заявою була заведена спадкова справа № 75/2001. Зі змісту заяви вбачається, що ОСОБА_6 є спадкоємцем за заповітом, який було посвідчено Новоборовицькою сільською радою 14.01.2000 р. (а.с.36-38).
Згідно довідки від 13.09.2024 р. № 15-06/82 Новоборовицького старостинського округу №8 Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області у справах заповітів за 2000 рік заповіт, посвідчений виконкомом Новоборовицької сільської ради 14.01.2000 року від імені ОСОБА_2 , відсутній (а.с.71).
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 01.12.2003 року ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_6 у с.Нові Боровичі, Корюківського району Чернігівської області (а.с.53).
Згідно довідки від 06.11.2024 р. № 15-08/97 Новоборовицького старостинського округу №8 Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області ОСОБА_6 проживав близько п`ять років у будинку АДРЕСА_1 (а.с.89).
Відповідно до п.4 прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, який набрав законної сили 01 січня 2004 року вказаний Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Згідно з п.5 прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
З позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ викладеної у абз.15 п.1 Листа «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» вбачається, що п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК, згідно з якими цей ЦК застосовується також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким з спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом, слід розуміти таким чином, що правила книги шостої ЦК може бути застосовано лише до спадщини, яка відкрилася після 01 липня 2003 року і не була прийнята ніким зі спадкоємців, право на спадкування яких виникло відповідно до норм статей 529 - 531 ЦК УРСР.
Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» вбачається, що спадкові відносини регулюються, зокрема, Цивільним кодексом України.
Відносини спадкування регулюються правилами Цивільного кодексу України, який набрав законної сили 01 січня 2004 року ( 435-15 ), якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року.
У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК ( 435-15 ) і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
У відповідності до положень ст.ст. 529-530 ЦК УРСР 1963 року, в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, тобто на 03.10.2000 року - на час смерті ОСОБА_2 , при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю. При відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).
Таким чином позивач є спадкоємцем майна померлої матері, як спадкоємець першої черги.
Проте, згідно з положеннями статті 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Вважається, що відмовився від спадщини також той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини (стаття 549 цього Кодексу).
Відповідно до статті 550 ЦК УРСР строк для прийняття спадщини, встановлений статтею 549 цього Кодексу, може бути продовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними. Спадщина може бути прийнята після закінчення зазначеного строку і без звернення до суду при наявності згоди на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину. У цих випадках, якщо спадкове майно було прийняте іншими спадкоємцями або перейшло до держави, спадкоємцеві, що пропустив зазначений строк, передається лише те з належного йому майна, яке збереглося в натурі, а також кошти, виручені від реалізації решти належного йому майна.
Відповідно до вимог статті 11, ЦПК України 2004 року суд розглядає справу в межах заявлених позовних вимог.
Як вбачається з позовної заяви предметом позову є визначення додаткового строку дляподання заяви на прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 з підстав його пропуску з поважних причин.
Як зазначено вище, спірні правовідносини регулюються нормами ЦК Української РСР 1963 року, а тому закріплені в статті 1272 ЦК України положення щодо визначення додаткового строку для прийняття спадщини у разі пропуску його з поважних причин не поширюються на правовідносини, що виникли до 1 січня 2004 року.
З огляду на те, що позивачкою обраний невірний спосіб захистуу задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.
Слід звернути увагу позивача на наступне.
Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 та ч. 2 ст. 549 ЦК Української РСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно до п.113 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, що затверджена наказом Міністерства юстиції України №18/5 від 14 червня 1994 року, яка діяла на час відкриття спадщини, доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути:
довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів чи відповідної місцевої державної адміністрації про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця;
довідка державної податкової служби, страховика чи іншого органу про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі по обов`язковому страхуванню, квитанція про сплату податку, страхового платежу;
копія рішення суду, що, набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини;
запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, та інші документи, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном.
Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном може бути наявність у спадкоємців ощадної книжки, іменних цінних паперів, квитанцій про здані в ломбард речі, свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта, реєстраційного талону) на автотранспортний засіб чи іншу самохідну машину або механізм, державного акта на право приватної власності на землю та інших документів, виданих відповідними органами на ім`я спадкодавця на майно, користування яким можливе лише після належного оформлення прав на нього. Ці документи приймаються державним нотаріусом з урахуванням у кожному випадку всіх конкретних обставин і при відсутності заперечень з боку інших спадкоємців.
На підставі наведеного та керуючись п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, ст.ст. 529-530 ЦК УРСР 1963 року, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», ст.. ст.. 12, 13, 81, 89, 211, 223, 259, 263, 264, 265, 268, 354, ЦПК України, п.п. 15.5 п. 15 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, суд ,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його (проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду у зазначений вище строк.
Суддя З.О.Шаповал
Суд | Щорський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 29.11.2024 |
Номер документу | 123304908 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Щорський районний суд Чернігівської області
Шаповал З. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні