Справа №766/18364/24
н/п 1-кс/766/9295/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2024 року
Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Олешківської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю у кримінальному провадженні № №42024232240000025 від 16.07.2024 за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України
встановила:
Прокурор у кримінальному провадженні звернулася до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: паспорту гідротехнічної споруди рибогосподарської технологічної водойми за адресою: АДРЕСА_2 , договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належать до державної власності від 22.05.2019 №1547-19-065, договорів оренди земельних ділянок під водою, в межах яких здійснюється аквакультура і води (водного простору), документів про сплату коштів за договорами оренди, з метою їх подальшого використання в якості речового доказу.
Обґрунтування клопотання:
У провадженні сектору дізнання Відділення поліції № 1 ХРУП ГУНП в Херсонській області кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024232240000025 від 16.07.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 358 КК України, за фактом підроблення офіційного документу.
Досудовим розслідуванням встановлено, що до Олешківської окружної прокуратури Херсонської області надійшла інформація про факти можливого підроблення офіційного документа, а саме договору оренди №1547-19-065 від 22.05.2019 відповідно до якого, гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми у кількості 72 одиниці, що перебувають на балансі ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та розташовані за адресою: АДРЕСА_2 в оренду ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Олешківською окружною прокуратурою Херсонської області 16.07.2024 розпочате досудове розслідування, відомості про яке внесені до ЄРДР за № 42024232240000025 за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст. 358 КК України, за фактом підроблення офіційного документу.
Так, відповідно до ст. 14 Закону України «Про аквакультуру» надання рибогосподарської технологічної водойми у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта рибогосподарської технологічної водойми. Об`єктом користування на умовах оренди рибогосподарської технологічної водойми є земельна ділянка під водою, в межах якої здійснюється аквакультура та вода (водний простір), які в комплексі одночасно надаються в користування одній і тій самій юридичній чи фізичній особі. При передачі юридичній чи фізичній особі в оренду рибогосподарської технологічної водойми такій особі одночасно можуть передаватись в користування гідротехнічні споруди. Тобто, законодавством передбачено користування на умовах оренди землею, водним простором та гідротехнічною спорудою однією особою.
З аналізу вищенаведеного слідує, що оренда гідротехнічних споруд передбачена у разі оренди особою самого водного об`єкта, на якій такі споруди розташовані, а також, крім того, земельної ділянки під водним об`єктом.
Отже, гідротехнічні споруди для цілей аквакультури за визначенням набувають свої ознаки у разі розташування на водному об`єкті, наданому у користування на умовах оренди для цілей аквакультури, тому передаються в оренду виключно без проведення аукціону орендарям земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом відповідно до статті 141 Закону України «Про аквакультуру».
За попереднім вивченням Додаткового договору №1 від 08.11.2021 року до Договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належать до державної власності від 22.05.2019 №1547-19-065 встановлено, що орендар протягом шести місяців з дати укладання договору оренди повинен укласти договори оренди земельних ділянок під водою, в межах яких здійснюється аквакультура, і води (водного простору) та у місячний термін після їх укладання надати до орендодавця копії зазначених договорів.
Однак, за інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відомості про укладені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » договори оренди земельних ділянок під гідроспорудами, оренди земельних ділянок під водою, в межах якої здійснюється аквакультура, води (водного простору) відсутні. Що також підтверджується інформацією ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Таким чином внесення неправдивих відомостей про оренду земельних ділянок під водою, в межах яких здійснюється аквакультура, і води (водного простору) до офіційних документів (договору оренди), призвело до прихованої оренди земельної ділянки та ненадходження коштів до місцевого та державного бюджету.
Також встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 наказом №338 від 13.09.2023 «Про приймання-передачу державного майна до Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » було прийнято рішення про передачу з балансу Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на баланс Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » вищезазначеного державного майна та закріплено на праві господарського відання і затверджено ІНФОРМАЦІЯ_6 та рибного господарства України 10 жовтня 2023р. акт №2 приймання-передачі державного майна - гідротехнічних споруд рибогосподарських технологічних водойм та іншого майна із балансу Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на баланс Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Тобто на момент укладання договору оренди №1547-19-065 від 22.05.2019 вказане майно перебувало на балансі ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На даний час, з метою повного та всебічного досудового розслідування, виникла потреба в отримані інформації, яка на законних підставах належить ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме паспорт рибогосподарської технологічної водойми, договір оренди №1547-19-065 від 22.05.2019, договори оренди земельних ділянок під водою, в межах яких здійснюється аквакультура і води (водного простору), документи про сплату коштів за договорами оренди земельної ділянки.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи можутьбути використанніяк речовідокази длявстановлення обставин,що підлягаютьдоказуванню у кримінальному провадженні, а саме події кримінального правопорушення, мотиву і мети вчинення кримінального правопорушення та обставин, що виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження, а іншим способом їх отримати неможливо, тому необхідно отримати тимчасовий доступ до речей і документів, з метою вилучення належним чином завірених їх копій в Державному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 .
Доводи учасників процесу у справі.
Прокурор у кримінальному провадженні в судове засідання не з`явилася, направила до суду заяву про розгляд клопотання у її відсутності.
Представник державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в судове засідання не викликався на підставі ч.2 ст. 163 КПК України.
Згідно положень ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування розгляду за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось.
Мотивація суду:
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання є частково обґрунтованим, внаслідок чого підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно приписів ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.
Слідчим суддею встановлено, що сектором дізнання Відділення поліції № 1 ХРУП ГУНП в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024232240000025 від 16.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 358 ч.1 КК України, за фактом підроблення офіційного документу.
Обставини правопорушення викладені слідчим у клопотанні.
Згідно викладених у клопотанні обставин правопорушення, прокурор має обґрунтовані підозри щодо дійсності обставин, за яких укладався договір оренди 72 гідротехнічних споруд, укладений між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », оскільки предмет оренди на момент укладання договору №1547-19-065 від 22.05.2019 перебував на балансі ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а не ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Враховуючи обставини кримінального правопорушення, викладені у клопотанні, а також те, що є можливість використання як доказів відомостей, що містяться у документах, які знаходяться у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », та неможливо іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначених відомостей, то слідчий суддя вважає за необхідне надати дозвіл на тимчасовий доступ до документу із можливістю вилучити (здійснити виїмку) копії документу.
Разом з цим, прокурор у своєму клопотанні просить надати доступ до такого документу, як договори оренди земельних ділянок під водою, в межах яких здійснюється аквакультура і води (водного простору), на яких розташовані орендовані за договором оренди 72 гідротехнічні споруди. В обґрунтування необхідності отримання для огляду вказаного документу, прокурор стверджує, що вивчаючи Додатковий договір №1 від 08.11.2021 до Договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належать до державної власності від 22.05.2019 №1547-19-065, йому стало відомо, що орендар протягом шести місяців з дати укладання договору оренди повинен укласти договори оренди земельних ділянок під водою, в межах яких здійснюється аквакультура, і води (водного простору) та у місячний термін після їх укладання надати до орендодавця копії зазначених договорів. Такі договори оренди на сьогодні не зареєстровані у порядку, визначеному чинним законодавством, а тому є підстави перевірити їх наявність.
З цього приводу слід зазначити наступне.
За результатами укладання договору оренди 72 гідротехнічних споруд, орендарем вказаного майна є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », а отже саме ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » має укласти договір оренди водних аквакультур під цими спорудами.
Разом з цим, відповідно до ч. 1 ст. 59 Земельного кодексу України, землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Отже, орендодавцем земель водногофонду таводоохоронних зон можуть бути: у разі комунальної форми власності землі (орган місцевого самоврядування), у разі державної форми власності (державний орган у сфері регулювання земельних відносин). ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не може виступати орендодавцем у вказаних правовідносинах, а тому не може володіти та мати у своєму розпорядженні вказаний договір оренди земельної ділянки, і прокурор не доводить, що ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » має такий документ. У клопотанні прокурора в порушення вимог п.4 ч.2 ст.160 КУпАП не зазначено підстав вважати, що документ перебуває або може перебувати у володінні даної юридичної особи, а тому в цій частині клопотання задоволенню не підлягає.
Крім того, прокурором у клопотанні не обґрунтовано необхідність тимчасового доступу до паспорту гідротехнічної споруди рибогосподарської технологічної водойми за адресою: АДРЕСА_2 , та документів про сплату коштів за договорами оренди, зважаючи на кваліфікацію кримінального правопорушення, за яким порушено кримінальне провадження, а саме: за ч.1 ст. 358 КК України,
Ч. 1 ст. 358 КК України передбачає відповідальність за підроблення посвідчення або іншого офіційного документа, який видається чи посвідчується підприємством, установою, організацією, громадянином-підприємцем, нотаріусом, державним реєстратором, суб`єктом державної реєстрації прав, особою, яка уповноважена на виконання функцій держави щодо реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державним виконавцем, приватним виконавцем, аудитором чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і який надає права або звільняє від обов`язків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою або збут такого документа, а також виготовлення підроблених печаток, штампів чи бланків підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності, інших офіційних печаток, штампів чи бланків з тією самою метою або їх збут.
У клопотанні не зазначено які обставини мають доводитися вказаними документами у кримінальному провадженні. Незрозуміло яке значення мають вказані документи для виконання завдань кримінального провадження, тому в цій частині клопотання задоволенню не підлягає.
Досудове розслідування здійснюється визначеною групою слідчих та дізнавачів, до складу якої входить і слідчий, який звернувся із зазначеним клопотанням. Тимчасовий доступ до речей і документів надається виключно слідчим та дізнавачам, які є стороною кримінального провадження. Необмеженому та невизначеному колу осіб, який зазначено слідчим у клопотанні, надаватися такий доступ не може.
Керуючись положеннями ст.ст. 2, 40, 131, 132, 159, 160, 162 КПК України, слідчий суддя,
постановила:
Клопотання прокурора задовольнити частково.
Надати начальникусектору дізнанняВідділення поліції№ 1Херсонського районногоуправління поліціїГоловного управлінняНаціональної поліціїв Херсонськійобласті ОСОБА_4 тимчасовий доступдо речейі документів,що перебуваютьу володіннідержавного підприємства« ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю отримання належним чином завірених копій документів, а саме: договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належать до державної власності від 22.05.2019 №1547-19-065.
В іншій частині вимог відмовити.
Ухвала підлягає негайному виконанню особою, яка відповідальна з її виконання.
Ухвала може бути пред`явлена до виконання протягом двох місяців з дня її проголошення.
Попередити відповідальну особу про наслідки невиконання ухвали слідчого судді передбачені ст. 166 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123316644 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Херсонський міський суд Херсонської області
Черниш О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні