Справа № 521/17260/18
Провадження № 1-кп/991/9/21
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2024 року місто Київ
Вищий антикорупційний суд у складі колегії суддів - головуючого судді ОСОБА_1 , суддів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (надалі - суд),
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5 ,
захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,
обвинувачених ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ,
представника ОСОБА_14 - адвоката ОСОБА_8 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Вищого антикорупційного суду заяву ОСОБА_14 про повернення застави, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань (надалі - ЄРДР) 02 листопада 2016 року за № 52016000000000411, за обвинуваченням:
ОСОБА_10 (народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Одеса, громадянин України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України;
ОСОБА_11 (народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Вінниця, громадянин України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України;
ОСОБА_12 (народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Вінниця, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 ) у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України;
ОСОБА_15 (народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Одеса, громадянин України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_5 ) у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України;
ОСОБА_13 (народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у місті Одеса, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 , проживає за адресою: АДРЕСА_7 ) у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Вищого антикорупційного суду перебуває кримінальне провадження, внесене до ЄРДР 02 листопада 2016 року за № 52016000000000411, за обвинуваченням ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_11 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_12 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_15 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, ОСОБА_13 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Ухвалою Вищого антикорупційного суду від 21 вересня 2023 року вказане кримінальне провадження було призначене до судового розгляду.
08 жовтня 2024 року на адресу Вищого антикорупційного суду надійшла заява заставодавця ОСОБА_14 , про повернення застави, яка обґрунтована таким.
Ухвалою Вищого антикорупційного суду від 27 квітня 2023 року у цьому кримінальному провадженні до обвинуваченого ОСОБА_15 , був застосований запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 500 (п`ятисот) прожиткових мінімумів для працездатних осіб, грошовий еквівалент якої становить 1 342 000,00 (один мільйон триста сорок дві тисячі) гривень. На виконання зазначеного рішення, на депозитний рахунок Вищого антикорупційного суду ОСОБА_14 була внесена застава у сумі 1 342 000,00 (один мільйон триста сорок дві тисячі) гривень за обвинуваченого ОСОБА_15 , що підтверджується платіжною інструкцією від 01 травня 2023 року за № 22257381. Ухвалою Вищого антикорупційного суду від 31 липня 2024 року у цьому кримінальному провадженні запобіжний захід у вигляді застави у сумі 500 (п`ятсот) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1 342 000,00 (один мільйон триста сорок дві тисячі) гривень, застосований до ОСОБА_15 був скасований, оскільки останній помер.
За цих обставин, заставодавець ОСОБА_14 просить суд повернути йому (заставодавцю - ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ), грошові кошти у розмірі 1 342 000,00 (один мільйон триста сорок дві тисячі) гривень, що були внесені як застава за обвинуваченого ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , на депозитний рахунок Вищого антикорупційного суду та зазначає у клопотанні банківські реквізити для отримання коштів ( ОСОБА_14 , РНОКПП НОМЕР_1 , МФО банку НОМЕР_2 , IBAN НОМЕР_3 , рахунок поточний).
Заставодавець ОСОБА_14 у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Представник ОСОБА_14 - адвокат ОСОБА_8 подану заяву підтримав та просив її задовольнити.
Прокурор ОСОБА_5 просив вирішити питання на розсуд суду.
Захисники ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , не заперечували проти задоволення заяви про повернення застави.
Обвинувачені ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 підтримали думку своїх захисників.
Суд дослідив подану заяву з додатками, заслухав думки учасників судового провадження та дійшов висновку про таке.
Відповідно до вимог абз. 1-3 ст 41 Конституції України: «Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним».
Відповідно до вимог абз. 1 ст. 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ратифікований Законом № 475/97-ВР від 17.07.97): «Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 ст. 22 КПК України: «Кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом».
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 3 ст. 26 КПК України: «Сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом».
Відповідно до вимог ч. 1 та п. 9 ч. 2 ст. 131 КПК України: «Заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходами забезпечення кримінального провадження є запобіжні заходи».
Відповідно до вимог п. п. 1-5 ч. 1 та ч. 3 ст. 176 КПК України: «Запобіжними заходами є: особисте зобов`язання (1); особиста порука (2); застава (3); домашній арешт (4); тримання під вартою (5). Слідчий суддя, суд відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів, передбачених частиною першою цієї статті, не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам. При цьому найбільш м`яким запобіжним заходом є особисте зобов`язання, а найбільш суворим - тримання під вартою».
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України: «Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 182 КПК України: «Застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді, суду у випадках, передбачених частинами третьою або четвертою статті 183 цього Кодексу».
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 182 КПК України: «Застава може бути внесена як самим підозрюваним, обвинуваченим, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем). Заставодавцем не може бути юридична особа державної або комунальної власності або така, що фінансується з місцевого, державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим, або у статутному капіталі якої є частка державної, комунальної власності, або яка належить суб`єкту господарювання, що є у державній або комунальній власності».
Відповідно до вимог ч. 11 ст. 182 КПК України: «Застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу. При цьому застава, внесена підозрюваним, обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень. Застава, внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 333 КПК України «Заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються під час судового провадження згідно з положеннями розділу ІІ цього Кодексу з урахуванням особливостей, встановлених цим розділом».
Відповідно до вимог п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку внесення коштів на спеціальний рахунок у разі застосування застави як запобіжного заходу» від 11 січня 2012 року № 15 (надалі - Постанова від 11 січня 2012 року № 15): «Кошти, внесені як застава, підлягають поверненню повністю або частково у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України».
Відповідно до вимог абз. 1-5 п. 8 Постанови від 11 січня 2012 року № 15: «Застава повертається особі або заставодавцю у безготівковій формі на зазначений ними банківський рахунок, а у разі відсутності такого рахунка - готівкою через банки або підприємства поштового зв`язку. Для повернення коштів, внесених як застава, особа чи заставодавець подає до територіального управління ДСА або апеляційного суду, Вищого антикорупційного суду, Верховного Суду, якому відкрито депозитний рахунок, на який було внесено заставу, такі документи: заява особи чи заставодавця, в якій обов`язково зазначаються реквізити банківського рахунка, на який зараховуватимуться кошти, що підлягають поверненню, а у разі відсутності банківського рахунка - відомості про банк чи підприємство поштового зв`язку; засвідчена судом копія ухвали слідчого судді, суду, вироку суду, в якому міститься рішення про повернення застави; копія платіжної інструкції, що підтверджує факт внесення коштів як застави».
Зі змісту заяви та долучених до неї матеріалів видно, що 27 квітня 2023 року ухвалою Вищого антикорупційного суду до обвинуваченого ОСОБА_15 був застосований запобіжний захід у вигляді застави у сумі 500 (п`ятисот) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, грошовий еквівалент якої становить 1 342 000,00 (один мільйон триста сорок дві тисячі) гривень, у разі внесення якої на обвинуваченого покладалися обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 195 КПК України. 01 травня 2023 року, застава у вказаному розмірі за обвинуваченого ОСОБА_15 , була внесена на рахунок Вищого антикорупційного суду ОСОБА_14 , що підтверджується копією квитанції № 22257381.
Надалі, ухвалою Вищого антикорупційного суду від 31 липня 2024 року було задоволено клопотання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_16 від 09 липня 2024 року у частині скасування запобіжного заходу у кримінальному провадженні № 52016000000000411 від 02 листопада 2016 року та був скасований запобіжний захід у вигляді застави у сумі 500 (п`ятисот) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, грошовий еквівалент якої становить 1.342.000,00 (один мільйон триста сорок дві тисячі) гривень, застосований до обвинуваченого ОСОБА_15 за ухвалою Вищого антикорупційного суду від 27 квітня 2023 року у зв`язку зі смертю останнього. Таким чином, станом на день звернення заставодавця із заявою, до обвинуваченого ОСОБА_15 запобіжний захід у вигляді застави не застосований.
Суд зазначає, що за змістом та у розумінні ст. 182 КПК України, п. 7 та абз. 4 п. 8 Постанови від 11 січня 2012 року № 15 застава, яка не була звернена в дохід держави, повертається заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу, на підставі ухвали слідчого судді або суду, в якій міститься рішення про повернення застави, яка має бути подана до Вищого антикорупційного суду разом з відповідною заявою.
Колегією суддів встановлено, що вся сума застави у розмірі 1 342 000,00 (один мільйон триста сорок дві тисячі) гривень за обвинуваченого ОСОБА_15 у цьому кримінальному провадженні була внесена ОСОБА_14 , який є заставодавцем і має право звертатися із заявою про повернення застави.
З огляду на те, що ухвалою Вищого антикорупційного суду від 31 липня 2024 року клопотання прокурора про скасування запобіжного заходу щодо обвинуваченого ОСОБА_15 було задоволено, суд приходить до висновку про наявність підстав для повернення застави у сумі 1 342 000,00 (один мільйон триста сорок дві тисячі) гривень заставодавцю - ОСОБА_14 .
За таких обставин, суд зазначає, що заява ОСОБА_14 у частині повернення йому застави у розмірі 1 342 000,00 (один мільйон триста сорок дві тисячі) гривень, внесеної на підставі ухвали Вищого антикорупційного суду від 27 квітня 2023 року за обвинуваченого ОСОБА_15 , підлягає задоволенню.
Разом з тим, норми кримінального процесуального права не наділяють суд повноваженнями визначати банківські реквізити для повернення застави і зазначати їх у судовому рішенні, оскільки реквізити банківського рахунка, на який зараховуватимуться кошти, що підлягають поверненню обов`язково зазначаються у заяві заставодавця, яка подається останнім до Вищого антикорупційного суду, що передбачено п. 8 Постанови від 11 січня 2012 року № 15 саме для повернення суми застави, а не вирішення питання про її повернення, у зв`язку з чим заява заставодавця ОСОБА_14 у цій частині задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 131, 176-177, 182, 203, 372 КПК України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Заяву заставодавця ОСОБА_14 про повернення застави - задовольнити частково.
Повернути ОСОБА_14 (заставодавцю), заставу внесену ним за ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02 листопада 2016 року за № 52016000000000411, на підставі ухвали Вищого антикорупційного суду від 27 квітня 2023 року, у сумі 1 342 000,00 (один мільйон триста сорок дві тисячі) гривень.
У решті заяви - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК України.
Повний текст ухвали складений та оголошений учасникам судового провадження 26 листопада 2024 року.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Судді ОСОБА_2
ОСОБА_3
Суд | Вищий антикорупційний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 28.11.2024 |
Номер документу | 123328115 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем |
Кримінальне
Вищий антикорупційний суд
Ткаченко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні