Рішення
від 20.11.2024 по справі 553/1507/24
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ПОЛТАВИ

Справа № 553/1507/24

Провадження № 2/553/974/2024

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

(заочне)

20.11.2024м. Полтава

Ленінський районний суд міста Полтави у складі:

головуючого - судді Подмаркової Ю.М.,

за участі: секретаря судових засідань Макаренка Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про позбавлення батьківських, встановлення опіки та стягнення аліментів, третя особа: Орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради,

в с т а н о в и в:

Короткий зміст позовних вимог та доводів позивачки.

Адвокат Філоненко Ю.О., яка діє в інтересах позивачки ОСОБА_1 , звернулася до суду з позовною заявою з вимогами:

- позбавити ОСОБА_2 батьківських прав стосовно малолітніх дітей: дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

- позбавити ОСОБА_3 батьківських прав стосовно малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- встановити опіку над малолітніми дітьми: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , призначивши їх опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

- стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі 1/2 частки всіх видів заробітку (доходу), але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення кожною дитиною повноліття;

- стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 частки всіх видів заробітку (доходу), але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття.

В обґрунтування позову зазначила, що неповнолітні діти ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є онуками позивачки ОСОБА_1 , проживають та зареєстровані разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 . Матір`ю неповнолітніх дітей є ОСОБА_2 , яка є дочкою позивачки. Батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у свідоцтві про його народження вказано ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Неповнолітня ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з моменту свого народження і до цього часу постійно проживає за вказаною вище адресою з позивачкою - бабою ОСОБА_1 . В свідоцтві про народження ОСОБА_4 відомості про батька внесено на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного Кодексу України. Коли ОСОБА_8 було лише 3 місяці, її мати пішла з дому, залишивши дитину на утримання та піклування позивачки ОСОБА_1 . Про місце свого перебування своїй матері відмовлялася повідомляти. Через декілька тижнів повернулася додому. Згодом ситуація неодноразово повторювалась, відповідачка періодично була відсутня за місцем проживання, місце свого перебування матері не повідомляла, зловживала алкогольними напоями, вела аморальний спосіб життя. У 2012 році, коли дитині ОСОБА_8 ще не виповнилося 2 років, її мати остаточно пішла з дому та почала проживати за адресою АДРЕСА_2 . З того часу ОСОБА_9 постійно перебуває на утриманні позивачки, яка займається її вихованням та навчанням, піклується про стан її здоров`я. У навчальних закладах та лікарні, які відвідує Софія, вихователі, вчителі та лікарі саме позивачку вважають її матір`ю.

Після того, як відповідачка пішла з дому, вона почала співмешкати із ОСОБА_3 , з яким у них народився син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Однак, спільне проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було недовгим. Після ОСОБА_10 у них сина ОСОБА_11 був неодноразово засуджений та досить тривалий час перебував у місцях позбавлення волі, відбуваючи там покарання за вироками судів. Де наразі перебуває ОСОБА_11 , позивачці не відомо. Життям та здоров`ям свого сина він ніколи не цікавився, не займався його вихованням, навчанням, лікуванням, тощо. Тобто він майже від народження сина свідомо самоусунувся від виконання батьківських обов`язків. З відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі судових рішень можна встановити, що ОСОБА_3 неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності та був засуджений, зокрема, 19.03.2014 Бориспільським міським судом Київської області, 14.09.2015 Ленінським районним судом м. Полтави, 16.09.2019 Ленінським районним судом м. Полтави, 24.12.2020 Хорольським районним судом Полтавської області.

Після народження ОСОБА_3 , у дочки позивачки ОСОБА_2 народилося ще двоє дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Хто є батьком цих дітей позивачці не відомо, відомості про батька у свідоцтвах про їх народження вказано відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України. До січня 2023 року діти ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 проживали разом з матір`ю ОСОБА_2 . Зокрема, певний період ОСОБА_2 з меншими дітьми ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 проживала в АДРЕСА_3 .

Під час проживання неповнолітніх разом з відповідачкою ОСОБА_2 , остання не належним чином виконувала свої батьківські обов`язки по вихованню дітей. Позивачці з цього приводу неодноразово телефонували зі служби у справах дітей за місцем їх проживання та повідомляли про те, що будинок та територія навколо будинку, у якому живуть неповнолітні, перебувають у занедбаному стані, у кімнатах брудно, постільна білизна відсутня, одяг для дітей та продукти харчування в обмеженій кількості, предмети побуту в недостатній кількості, неприємний запах, діти брудні, ОСОБА_11 не відвідує школу, мати не піклується про його здоров`я, у навчальному закладі відсутня довідка про стан здоров`я учня, діти перебувають в умовах, що загрожують їх життю та здоров`ю. Зазначені обставини підтверджуються актами обстеження умов проживання від 12.03.2021, від 17.03.2021, від 18.03.2021, складеними Комунальною установою «Центр надання соціальних послуг» Семенівської селищної ради.

Крім того, за фактом неналежного виконання батьківських обов`язків відповідачка ОСОБА_2 постановою Семенівського районного суду Полтавської області від 08 квітня 2021 року у справі № №547/214/21 була визнана винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 184 КУпАП.

16.01.2023 відповідачка привезла до ОСОБА_1 неповнолітніх ОСОБА_3 , ОСОБА_15 та ОСОБА_16 , залишила дітей та зникла. Де вона проживає на даний час позивачці не відомо. З того часу вона жодного разу до дітей не приїздила, повністю самоусунулась від їх виховання, не цікавиться їх життям та здоров`ям, не приймає участі у їх утриманні. Інколи вона телефонувала позивачці, однак під час розмови відчутно, що кожного разу вона перебувала у нетверезому стані, на запитання відмовлялася повідомити де вона перебуває та чому перестала цікавитися своїми дітьми. Вказане свідчить про те, що дочка позивачки веде аморальний спосіб життя, місце свого проживання не повідомляє, до дітей не приїздить, їх життям не цікавиться, свідомо та умисно самоусунулась від виконання батьківських обов`язків.

З батьком ОСОБА_17 зв`язок був втрачений ще з 2014 року. З того часу він жодного разу не з`явився у житті сина, не поцікавився його життям та здоров`ям.

Таким чином, відповідачі ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню та матеріальному утриманню дітей, нехтують своїми батьківськими обов`язками, не піклуються про фізичний і духовний розвиток, не забезпечують належного харчування, медичного догляду, лікування, не спілкуються з дітьми, тим самим не сприяють засвоєнню дітьми загальноприйнятих норм моралі, не виявляють інтересу до їх внутрішнього світу, а отже ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей, не проявляють батьківської турботи, а тому є всі підстави для позбавлення відповідачів батьківських прав.

В результаті того, що відповідачі умисно самоусунулись від виконання своїх обов`язків щодо виховання дітей, останні позбавлені батьківського піклування. У зв`язку з фактичною відсутністю батьків у житті дітей, відсутня можливість вирішувати всі питання, що стосуються реалізації та захисту їх прав та інтересів у різних закладах, державних установах, оскільки діти фактично не мають законних представників. Позивачка як баба дітей, позбавлена можливості подавати заяви від їх імені та в їх інтересах, у зв`язку з чим реалізація і захист прав та інтересів неповнолітніх дітей з вини відповідачів наразі є неможливими. У зв`язку з наведеним обставинами позивачка просить суд встановити опіку над ними, визначити її їх опікуном.

Позивачкою створено належні житлово-побутові умови для проживання, навчання та гармонійного розвитку дітей, вона повністю утримує, доглядає їх та займається їх вихованням, зокрема, кімнати облаштовані необхідними меблями, місцями для заняття та ігор, діти мають книги, іграшки, канцелярське приладдя, достатньо одягу. Позивачка постійно цікавиться навчанням дітей та піклується про стан їх здоров`я. Багато у чому позивачці допомагає її чоловік- ОСОБА_18 та її мати - ОСОБА_19 . Позивачка не має протипоказань щодо можливості виконувати обов`язки опікуна за станом здоров`я.

Позивачка вважає за необхідне стягнути з відповідачів аліменти на утримання дітей на її користь.

Зазначене стало підставою звернення до суду із даною позовною заявою.

Інші заяви по суті справи.

Відповідачі відзиву на позовну заяву не надали, з будь-якими клопотаннями та заявами до суду не зверталися.

Третя особа письмових пояснень на позов не надала.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Ленінського районного суду міста Полтави від 13.05.2024 відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання. Зобов`язано Орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради на виконання своїх повноважень надати суду висновок щодо доцільності позбавлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , батьківських прав стосовно малолітніх дітей: дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Зобов`язано Орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради на виконання своїх повноважень надати суду висновок щодо доцільності позбавлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьківських прав стосовно малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою Ленінського районного суду міста Полтави від 15.07.2024 витребувано від Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції належним чином засвідчені копії актових записів про народження: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (актовий запис про народження № 393 від 24.09.2010); ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (актовий запис про народження № 41 від 23.01.2013); ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (актовий запис про народження № 141 від 26.06.2018); ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , (актовий запис про народження № 101 від 17.07.2019).

Ухвалою Ленінського районного суду міста Полтави від 23.09.2024 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.

Участь у справі сторін та інших учасників справи.

Представник позивача та позивачка у судове засідання не з`явилися, від позивачки ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, позов підтримують та просять задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечують.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином шляхом направлення судових повісток за їх зареєстрованим місцем проживання, проте, поштова кореспонденція повернулася без вручення з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".

Довідка поштового відділення з позначкою про неможливість вручення судової повістки у зв`язку «відсутній за вказаною адресою» вважається належним повідомленням сторони про дату судового розгляду. Зазначене свідчить про умисне неотримання судової повістки.

Відповідно до пункту 3 частини сьомої статті 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Зазначене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у постанові від 10.05.2023 по справі № 755/17944/18 (провадження № 61-185св23) та Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постановах: від 09 серпня 2019 року у справі № 906/142/18 (провадження № 12-109гс19); від 12 грудня 2018 року у справі № 752/11896/17 (провадження № 14-507цс18).

Відповідно до частини 3 статті 131 Цивільного процесуального кодексу України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, не з`явились в судове засідання без поважних причин.

Таким чином, суд вважає, що відповідачі не з`явилися в судове засідання без поважних причин, причину неявки суду не повідомили, про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином відповідно до положень пункту 4 частини 8 статті 128 Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до частини 4 статті 223 Цивільного процесуального кодексу України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення), якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

На підставі викладеного, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідачів та, зі згоди позивача, ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням статті 280 Цивільного процесуального кодексу України.

Представник третьої особи: Органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради у судове засідання не з`явився, від головного спеціаліста виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради Скороденко О.О. надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.

Зважаючи на те, що всі учасники справи в засідання не з`явилися, відповідно до частини 2 статті 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

Встановлено, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Полтаві, батьками дитини записані: батько - ОСОБА_18 , мати - ОСОБА_2 , актовий запис про народження № 393 від 24.09.2010 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане Ленінським відділом реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції Полтавської області 24.09.2010. (а. с. 30). Відомості про батька ОСОБА_4 в актовому записі про народження записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України. (а. с. 105)

ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Полтаві, батьками дитини записані: батько - ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_2 , актовий запис про народження № 41 від 23.01.2013 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане Ленінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції Полтавської області 23.01.2013. (а. с. 31)

ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Полтаві, батьками дитини записані: батько - ОСОБА_20 , мати - ОСОБА_2 , актовий запис про народження № 141 від 26.06.2018 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , видане Подільським районним у місті Полтаві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області 26.06.2018. (а. с. 32) Відомості про батька ОСОБА_6 в актовому записі про народження записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України. (а. с. 107)

ОСОБА_7 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Полтаві, батьками дитини записані: батько - ОСОБА_20 , мати - ОСОБА_2 , актовий запис про народження № 101 від 17.07.2019 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 , видане Подільським районним у місті Полтаві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області 17.07.2019. (а. с. 33) Відомості про батька ОСОБА_7 в актовому записі про народження записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України. (а. с. 108)

Позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 08.12.1999 зареєстрована такою, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 ., разом з нею зареєстровані ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_18 (а. с. 26, 35)

З 05.11.1999 ОСОБА_1 перебуває в шлюбі з ОСОБА_18 (копія свідоцтва про шлюб (видане повторно) серії НОМЕР_5 від 13.09.2019). (а. с. 28)

Як вбачається із висновку про стан здоров`я сімейного лікаря ОСОБА_21 від 20.02.2024 про стан здоров`я ОСОБА_1 , остання є здоровою. (а.с. 49).

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 , виданого відділом реєстрації актів громадянського стану Октябрського районного управління юстиції м. Полтави 13.08.2001, відповідачка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є дочкою ОСОБА_1 (а. с. 29).

Як вбачається з Акту про фактичне проживанні особи за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано 7 осіб, фактично проживає 6, ОСОБА_2 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 з 2012 року. (а. с. 34)

З інформації комунального підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3 ПМР» від 01.03.2024 № 01.2-12/01.2-16/317 вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває під безпосереднім наглядом лікаря - педіатра КП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3 ПМР», на профілактичні щеплення неповнолітня ОСОБА_4 з`являлася у супроводі баби ОСОБА_1 (а. с. 36)

З інформації комунального підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3 ПМР» від 11.03.2024 № 01.2-12/01.2-16/360 вбачається, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які проживають за адресою: АДРЕСА_1 , перебувають під безпосереднім наглядом лікаря - педіатра КП Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3 ПМР» ОСОБА_22 , на медичні огляди та відвідування медичного закладу, профілактичні щеплення з`являлася у супроводі баби ОСОБА_1 , яка і цікавиться станом здоров`я дітей (а. с. 37)

Актами обстеження умов проживання від 12.03.2021, 17.03.2021 та від 18.03.2021, складеними КУ "Центр надання соціальних послуг" Семенівської селищної ради, листом № 76 від 12.03.2021 до Семенівського відділення поліції підтверджується неналежне виконання батьківських обов`язків по вихованню дітей ОСОБА_2 (а. с. 38-41)

Із психолого-педагогічних характеристик Полтавського дошкільного навчального закладу (Ясла-Садок) № 2 "Віночок" Полтавської міської ради Полтавської області вбачається, що вихованням ОСОБА_6 та ОСОБА_7 займається виключно баба ОСОБА_19 , батьки не підтримували зв`язку з дошкільним навчальним закладом та вихователями. (а. с. 44, 45)

Із характеристики Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 37 Полтавської міської ради Полтавської області вбачається, що вихованням ОСОБА_3 займається виключно баба ОСОБА_19 , батьки не підтримували зв`язку з класним керівником та школою. (а. с. 46)

Із характеристики Початкової школи № 41 Полтавської міської ради вбачається, що вихованням ОСОБА_23 займаються ОСОБА_1 та ОСОБА_18 (а. с. 47, 48)

Частиною 4 статті 19 Сімейного кодексу України визначено, що при розгляді судом спорів зокрема щодо позбавлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.

Згідно висновку про доцільність позбавлення батьківських прав від 13.08.2024 № 276 виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради, вважає за доцільне позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно неповнолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , малолітньої дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , малолітнього сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 стосовно малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а. с. 116-118).

Згідно висновку про можливість ОСОБА_1 бути опікуном від 07.08.2024 виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради, вважає що ОСОБА_1 може бути кандидатом в опікуни на своїми онуками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . (а. с. 127)

Мотиви, з яких виходив суду, застосовані норми права та висновки суду за результатами розгляду справи.

Відповідно до вимог частини 8 статті 7 Сімейного кодексу України, регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї.

Згідно зі статтею 180 Сімейного Кодексу України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно частини 2 та частини 3 статті 150 Сімейного Кодексу України, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, повинні забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Згідно до статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

Процедура, підстави та правові наслідки позбавлення батьківських прав передбачені нормами Сімейного кодексу України (статті 164-167).

Пунктом 2 частини 1 статті 164 Сімейного Кодексу України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Позивачка в обґрунтування своїх позовних вимог про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно неповнолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , малолітньої дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , малолітнього сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , посилається на те, що підставою для позбавлення батьківських прав відповідачки є ухилення її від виконання обов`язків по вихованню дітей.

В обґрунтування своїх позовних вимог про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 стосовно малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , посилається на те, що підставою для позбавлення батьківських прав відповідача є ухилення його від виконання обов`язків по вихованню малолітнього сина.

В пункті 15, 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема, ставлення батьків до дітей. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Доводи позивачки, про те, що відповідачі матеріальної допомоги на утримання дітей не надають, життям та здоров`ям дітей не цікавляться, не спілкуються з дітьми та не проявляють турботи, відповідачами під час судового розгляду жодним чином не спростовані.

Крім того, відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були повідомлені судом про розгляд справи у передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України порядку, однак, до суду не з`явилися, відзиву на позовну заяву не надали, як і будь-яких заперечень з приводу позовних вимог.

Існування обставин, які перешкоджають участі відповідачів у матеріальному утриманні та вихованні дітей, судом не встановлено.

Статтями 12, 81 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Частиною 4 статті 19 Сімейного кодексу України визначено, що при розгляді судом спорів зокрема щодо позбавлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.

Орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради вважає доцільним позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно неповнолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , малолітньої дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , малолітнього сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 стосовно малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що до суду надано відповідний висновок № 276 від 13.08.2024.

Приймаючи до уваги обставини справи, враховуючи свідоме нехтування матір`ю ОСОБА_2 своїми батьківськими обов`язками по відношенню до неповнолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , малолітньої дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , малолітнього сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьком ОСОБА_3 своїми батьківськими обов`язками по відношенню до малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд доходить висновку, що відповідачі систематично, протягом тривалого часу не виконують батьківських обов`язків, передбачених статтями 150, 153, 180 Сімейного Кодексу України, по відношенню до своїх дітей, а тому позбавлення батьківських прав відповідачів є єдиним можливим засобом забезпечення дітям належного життя та розвитку.

Відповідно до преамбули Конвенції ООН «Про права дитини» від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою ВР України № 789- ХІІ від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, дитині для повного і гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові і розуміння. Статті 9, 18 вказаної Конвенції також визначає, що держави -учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини. 3 метою гарантування і сприяння здійсненню прав, викладених у цій Конвенції, Держави-учасниці надають батькам і законним опікунам належну допомогу у виконанні ними своїх обов`язків по вихованню дітей та забезпечують розвиток мережі дитячих установ.

Європейський суд з прав людини у справі «Хант проти України» (заява № 31111/04) наголосив, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.

За таких обставин, позовна заява ОСОБА_1 в частині позбавлення батьківських прав є обґрунтованою і підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 3 статті 60 Цивільного кодексу України, суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Враховуючи, що мати ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , та батько ОСОБА_5 , не беруть участі у їх вихованні, відомості про батька ОСОБА_4 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в актовому записі про народження записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, слід встановити опіку над неповнолітньою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , малолітнім ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , малолітньою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , малолітнім ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Так, опіку над дітьми бажає встановити ОСОБА_1 , яка є їх бабою.

Інших осіб, які б виявили бажання бути призначеними опікунами над дітьми, не встановлено.

Враховуючи подання Органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради про доцільність призначення опікуном, особисті якості позивачки, її бажання та можливість дбати про онуків, про створення їм необхідних побутових умов, забезпечення їх доглядом, вжиття заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів дітей, суд вважає можливим призначити ОСОБА_1 , опікуном над неповнолітньою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , малолітнім ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , малолітньою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , малолітнім ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Щодо вимоги позивачки про стягнення аліментів на утримання дітей, суд зазначає таке.

Відповідно до вимог частини 2 та частини 3 статті 166 Сімейного кодексу України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини, при задоволення позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Відповідно до частини 4 статті 12 Закону України "Про охорону дитинства" позбавлення батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення їх цих прав не звільняє батьків від обов`язку утримувати дітей.

За змістом частини 3 статті 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Відповідно до частини 1 статті 191 Сімейного кодексу України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.

Частинами 1, 2 статті 182 Сімейного кодексу України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

У відповідності до частини 1 статті 183 Сімейного кодексу України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Положеннями СК України, визначено, що аліменти стягуються у таких розмірах: на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Згідно частин 2, 3 статті 193 Сімейного кодексу України якщо батьки не беруть участі в утриманні дитини, влаштованої до державного або комунального закладу охорони здоров`я, навчального або іншого закладу, аліменти на дитину можуть бути стягнуті з них на загальних підставах. За рішенням суду аліменти можуть перераховуватися на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Стягнення аліментів на утримання дитини є одним із способів захисту інтересів дитини, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності.

Відповідачі є фізично здоровими, працездатними особами, тому мають можливість докласти певних зусиль щодо працевлаштування та сплати аліментів на утримання своїх дітей.

Відповідачі зобов`язані утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття.

З огляду на викладене, суд вважає необхідним стягнути з ОСОБА_2 на користь опікуна ОСОБА_1 , аліменти на утримання неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , малолітньої ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , малолітнього ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше ніж 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 09.05.2024 й до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Стягнути із ОСОБА_3 на користь опікуна ОСОБА_1 , аліменти на утримання малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі однієї чверті заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше ніж 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 09.05.2024 і до досягнення дитиною повноліття.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд допускає негайне виконання рішення у частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог статті 141 Цивільного процесуального кодексу України, а саме судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з відповідачів на користь держави підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 633,60 грн з кожного.

Керуючись статтями 12, 81, 141, 247, 263-265, 280-283 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

у х в а л и в:

Позовну заяву - задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_7 , стосовно неповнолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , малолітньої дочки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , малолітнього сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_8 , стосовно малолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Призначити опікуном над неповнолітньою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , малолітнім ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , малолітньою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , малолітнім ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт громадянина України № НОМЕР_9 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_10 , зареєстровану проживаючою за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь опікуна ОСОБА_1 , аліменти на утримання неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , малолітньої ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , малолітнього ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше ніж 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 09.05.2024 й до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Стягнути із ОСОБА_3 на користь опікуна ОСОБА_1 , аліменти на утримання малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі однієї чверті заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше ніж 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 09.05.2024 і до досягнення дитиною повноліття.

Допустити негайне виконання рішення в частині стягування аліментів у межах платежу за один місяць.

Стягнути із ОСОБА_2 до Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3 633 (три тисячі шістсот тридцять три) грн 60 к.

Стягнути із ОСОБА_3 до Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3 633 (три тисячі шістсот тридцять три) грн 60 к.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте Ленінським районним судом міста Полтави за письмовою заявою відповідача, яка може бути ним подана протягом тридцяти днів з дня його складення.

Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити в апеляційному порядку рішення повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Ленінський районний суд міста Полтави протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 27.11.2024.

Найменування (ім`я) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження:

позивач - ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Полтаві, місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_10 ;

відповідач - ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_7 ;

відповідач - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_8 ;

третя особа - Орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Подільської районної у м. Полтаві ради, юридична адреса: 36005, м. Полтава вул. Гайового, 3.

Головуючий: Ю.М. Подмаркова

СудЛенінський районний суд м.Полтави
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123346316
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —553/1507/24

Рішення від 20.11.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Подмаркова Ю. М.

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Подмаркова Ю. М.

Рішення від 20.11.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Подмаркова Ю. М.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Подмаркова Ю. М.

Ухвала від 15.07.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Подмаркова Ю. М.

Ухвала від 13.05.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Полтави

Подмаркова Ю. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні