Ухвала
від 26.11.2024 по справі 522/17130/24
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 522/17130/24

Провадження № 2-о/522/501/24

У Х В А Л А

26 листопада 2024 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Чорнуха Ю.В., розглянувши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Приморська районна адміністрація Одеської міської ради як орган опіки та піклування, про визнання особи недієздатною та призначення опікуна,-

ВСТАНОВИВ:

До Приморського районного суду міста Одеси надійшли матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Орган опіки та піклування Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання особи недієздатною та призначення опікуна, у якій заявник просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , недієздатним та призначення опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Згідно автоматизованого розподілу судової справи між суддями, матеріали справи передані на розгляд судді Чорнусі Ю.В.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 24.10.2024 залишено без руху заяву ОСОБА_1 та надано строк на усуненні недоліків десять днів з дня отримання копії ухвали суду про залишення заяви без руху.

Недоліки заяви мали бути усунуті наступним способом: заявником мали бути зазначені обставини звернення до суду в інтересах ОСОБА_3 та мали бути надані суду документи, які свідчать про наявність у ОСОБА_1 права на момент подання заяви про визнання недієздатним ОСОБА_2 діяти від імені ОСОБА_3 .

08.11.2024 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява про усунення недоліків, у якій заявник зазначає, що отримала ухвалу через застосунок «Дія» 28.10.2024. На виконання вимог ухвали суду про залишення заяви без руху надала копію заяви ОСОБА_3 про надання згоди щодо призначення опікуном ОСОБА_2 .

Розглянувши заяву ОСОБА_1 про усунення недоліків, суд дійшов наступних висновків.

Згідно ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Відповідно до ч. 3 ст. 60 Цивільного кодексу України фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.

Відповідно до ч. 5 ст. 175 ЦПК України у разі пред`явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.

Згідно ч. 7 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 58 ЦПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦПК України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: 1) довіреністю фізичної або юридичної особи; 2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна (ч. 1 ст. 62 ЦПК України).

Повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів:

1) довіреністю; 2) ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"; 3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу" (ч. 4 ст. 62 ЦПК України).

Як вбачається із заяви ОСОБА_1 про визнання недієздатним ОСОБА_2 , заявниця просить призначити його опікуном не себе, а ОСОБА_3 .

При цьому, в порушення вимог ст. 175, 177 ЦПК України, у заяві не зазначені підстави звернення до суду від імені та в інтересах ОСОБА_3 , будь-які документи, які надають право ОСОБА_1 діяти від імені ОСОБА_3 та заявляти вимогу про призначення його опікуном недієздатної особи до заяви не додано.

У заяві про усунення недоліків ОСОБА_1 також не наведено підстав діяти від імені ОСОБА_3 та від його імені, в його інтересах заявляти вимогу у заяві, поданій в порядку окремого провадження, не додано доказів, передбачених ст. 62 ЦПК України, посвідчують право заявниці діяти від імені ОСОБА_3 .

Зазначення у заяві про усунення недоліків про надання згоди ОСОБА_3 бути опікуном ОСОБА_2 та надання копії відповідної заяви не свідчить про наявність у ОСОБА_1 повноважень заявляти вимоги до суду від імені ОСОБА_3 . Отже, недоліки заяви про визнання особи недієздатною заявником не усунуті.

Відповідно до ч. 3, п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві. Крім цього, заява повертається у випадках, коли: заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння. Недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод.

Хоча за станом здоров`я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації (постанова Верховного Суду від 20 березня 2024 року у справі № 638/5358/23).

У постанові Верховного Суду від 14 лютого 2018 року у справі № 545/1691/16-ц (провадження № 61-4475св18) сформульовано висновок про те, що законодавством не передбачено обов`язку того, що визнання особи недієздатною і призначення опікуна в обов`язковому порядку має відбуватися в єдиному судовому процесі.

Враховуючи, що заявником не усунуто недоліки заяви, в той же час, з метою недопущення порушення права на доступ до правосуддя, суд вважає за можливе відкрити провадження у справі в частині вимог про визнання особи недієздатною, а в іншій частині заяву вважати неподаною та повернути заявнику на підставі ч. 3 ст. 185 ЦПК України.

Відповідно до частини 5 ст. 293 ЦПК України, у випадках, встановлених пунктами 1, 9 і 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом за обов`язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа. У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги. Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання.

Тому з метою забезпечення дотримання процесуальних прав та забезпечення процесуальних гарантій відносно фізичної особи у справі про встановлення опіки та призначення опікуна недієздатній особі, суд вважає необхідне доручити Південному міжрегіональному центру з надання безоплатної вторинної правничої допомоги призначити адвоката для здійснення представництва інтересів особо, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною.

З метою встановлення чи є у ОСОБА_2 родичи першого ступеня споріднення, суд вважає, що для повного та всебічного з`ясування обставин справи необхідно витребувати від Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції інформацію про наявних у вказаної особи родичів першого ступеня споріднення - дітей, другого з подружжя, братів, сестер.

Керуючись ст.ст. 4, 19, 293, 295-299, 353 - 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 про визнання особи недієздатною.

Заяву в частині призначення опікуном ОСОБА_2 - ОСОБА_3 - вважати неподаною та повернути заявнику.

Цивільну справу призначити до розгляду з викликом сторін та призначенням судового засідання в залі засідань № 216, в приміщенні Приморського районного суду м. Одеси за адресою: 65029, м. Одеса, вул. Балківська, 33, о 10 годині 30 хвилин «18» грудня 2024 року.

Про час і місце судового засідання повідомити сторони у справі.

Розляд справи здійснювати в порядку окремого провадження за участі головуючого судді - Чорнухи Ю.В. та двох присяжних.

Копію ухвали направити до канцелярії Приморського районного суду м. Одеси для проведення автоматичного розподілу щодо визначення присяжних по справі за заявою ОСОБА_1 про визнання особи недієздатною та призначення опікуна.

Запропонувати присяжним повідомити суд про обставини, якщо такі існують, що унеможливлюють їх участь у здійсненні правосуддя.

Викликати у судове засідання ОСОБА_2 .

Роз`яснити, що відповідно до ч.1 ст. 299 Цивільного процесуального кодексу України, з урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа.

Доручити Південному міжрегіональному центру з надання безоплатної вторинної правничої допомоги (ЄДРПОУ: 38351628, 65023, м. Одеса, вул. Льва Толстого 6, тел. (048) 726-22-23, e-mail: order@legalaid.od.ua) призначити адвоката для здійснення представництва інтересів особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Адвокату з`явитися в судове засідання 18 грудня 2024 року о 10 годині 30 хвилин у приміщення суду за адресою: м. Одеса, вул. Балківська, 33, зал № 216, попередньо, ознайомившись з матеріалами справи.

Запропонувати заінтересованим особам подати у строк до 10 грудня 2024 року письмові пояснення щодо суті заяви з викладеннням свої міркувань та можливих заперечень щодо аргументів, викладених у ній.

Витребувати від Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (ЄДРПОУ: 37947454, 65039, Одеська область, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, буд. 30Б) інформацію про шлюб та дітей ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), а також, в разі наявності, надати відповідні витяги із Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Копію ухвали направити для виконання вказаним органам.

Витребувані документи необхідно надіслати до суду невідкладно після отримання ухвали задля недопущення порушення строків розгляду справи.

У разі неможливості надати вищевказану інформацію повідомити про це Приморський районний суд м. Одеси протягом п`яти днів з дня отримання ухвали із зазначенням причин.

Попередити виконавців ухвали, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені Цивільним процесуальним кодексом України.

Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.

Роз`яснити заявнику положення ч. 3 ст. 299 Цивільного процесуального кодексу України, згідної якої, суд, установивши, що заявник діяв недобросовісно без достатньої для цього підстави, стягує із заявника всі судові витрати.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://pm.od.court.gov.ua/sud1522/.

Ухвала суду може бути оскаржена в частині повернення заяви заявнику, шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду в п`ятнадцятиденний строк з дня її складення. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Юлія ЧОРНУХА

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено29.11.2024
Номер документу123348804
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —522/17130/24

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Чорнуха Ю. В.

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Чорнуха Ю. В.

Ухвала від 26.11.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Чорнуха Ю. В.

Ухвала від 24.10.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Чорнуха Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні