УКРАЇНА
Житомирський апеляційнийсуд
Справа №295/5671/23 Головуючий у 1-й інст. Чішман Л.М.
Категорія 36 Доповідач Талько О. Б.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2024 року Житомирський апеляційний суд у складі:
головуючої судді: Талько О.Б.,
суддів: Коломієць О.С., Шевчук А.М.,
за участю секретаря Антоневської В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу № 295/5671/23 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Житомирська обласна енергопостачальна компанія» про стягнення боргу за договором купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством, за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Житомирська обласна енергопостачальна компанія» на рішення Богунського районного суду м. Житомира від 29 грудня 2023 року, ухвалене під головуванням судді Чішман Л.М.,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2023 року позивач звернувся до суду із даним позовом, в якому зазначив, що 10 вересня 2020 року між ним та відповідачем укладено договір про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством №06-9-519/236/20. Згідно з п. 1 договору відповідач взяв на себе зобов`язання купувати у споживача електричну енергію за «зеленим» тарифом, встановленим НКРЕКП, в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії приватним домогосподарством, в строки, передбачені цим договором. На дату введення в експлуатацію генеруючої установки 10 вересня 2020 року «зелений» тариф за цим договором становив 4,8839 грн/кВт-год. Вказаний договір набрав чинності з дня його підписання та діє протягом дії договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, укладеного між сторонами. Відповідач на виконання умов договору направив йому звіт про обсяги та напрямки перетоків електричної енергії за лютий 2023 року, а також акт приймання-передавання товару (електричної енергії) №У00009839 від 28 лютого 2023 року. Відповідно до такого акта згенерований обсяг електричної енергії за лютий 2023 року в розмірі 1523 кВт/год, споживання за цей же період склало 0,544 кВт/год, тобто обсяг до оплати 1522, 46 кВт/год, що в грошовому еквіваленті склало 9565, 13 грн.
Незважаючи на досягнуті домовленості, в цьому ж акті відповідач вказав про відсутність обов`язку та підстав для оплати йому коштів, зазначивши в розділі «сума до виплати» 0 грн.
Таким чином,просив судстягнути звідповідача насвою користь борг за договором про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством в розмірі 10966,13 грн, з яких 9565,13 грн - основний борг, 1359 грн - пеня та 42 грн - 3% річних
Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 29 грудня 2023 року позов задоволено частково.
Стягнуто з ТОВ «Житомирська обласна енергопостачальна компанія» на користь ОСОБА_1 заборгованість за договором про купівлю-продаж електричної енергії від 10.09.2020 року №06-9-519/236/20 за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством в розмірі 9565, 13 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Вирішено питання про стягнення судових витрат.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Зокрема, зазначає, що відповідно до пункту 1 Договору його предметом є обсяг, що перевищує місячне споживання електричної енергії приватним домогосподарством.
В свою чергу, згідно з пунктом 11.3.23 глави 11.3 розділу IX Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №312 (із змінами, внесеними постановою НКРЕКП від 05.10.2022 року №1272), визначено, що у разі якщо обсяг електричної енергії, виробленої генеруючою установкою приватного домогосподарства, спожитої на власні потреби цього домогосподарства дорівнює нулю, плата за вироблену електричну енергію не нараховується.
Відповідно до абзацу 3 п. 1 ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» НКРЕКП є органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно з пп. 3 п.1 ст. 17 даного закону однією з функцій НКРЕКП є розробка та затвердження нормативно-правових актів, що в свою чергу є обов`язковими для виконання усіма суб`єктами господарювання у сфері енергетики та комунальних послуг.
Тому, з набуттям чинності Правил, постачальник універсальних послуг повинен здійснювати розрахунки із споживачем за згенеровану електричну енергію за договорами купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом з урахуванням наявності обсягів електричної енергії, виробленої генеруючими установками приватних домогосподарств, спожитої на власні потреби.
Таким чином, якщо у споживача відсутнє споживання електричної енергії (використання електричної енергії для забезпечення власних побутових потреб), то відсутня і різниця між обсягами виробленої та спожитої електричної енергії таким приватним домогосподарством. Тобто в такому разі відсутній сам предмет договору про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством.
Відповідно до роз`яснення з питань сонячної генерації у приватних домогосподарствах, які найчастіше виникають у зв`язку з прийняттям змін до Правил роздрібного ринку електроенергії, розміщеному на офіційному сайті НКРЕКП від 20.12.2022 року, пунктом 2 надано роз`яснення питання щодо округлення показників.
Так, до нульового споживання по приватному домогосподарству за місяць належать числа, які дорівнюють нулю. Все що більше нуля, вважається наявним споживанням. При цьому, для розрахунків ОСР (оператор системи розподілу) має брати цілі числа і округлювати відповідно до вимог ККОЕЕ.
Відповідно до наданої ОСР інформації розрахунок обсягів споживання позивача за лютий 2023 року було проведено у відповідності до вимог ККОЕЕ, за фактичними показами приладу обліку, зчитаних АС ППКО та взятих в цілих числах: станом на 01.02.2023 року показник - 28,876, що в цілих числах становить - 29; станом на 01.03.2023 року показник 29,42, що в цілих числах становить - 29. Тому споживання за період з 01.02.2023 по 01.03.2023 в цілих числах складає 0 кВт/год.
Вважає, що судом також не враховано факт того, що вищезазначені показники, надані ОСР (АТ «Житомиробленерго»), не можуть ніяким чином бути змінені ТОВ «ЖОЕК», адже Товариство є виключно постачальником електричної енергії і не може брати на себе повноваження оператора системи розподілу.
Таким чином, алгоритм розрахунку обсягів споживання за вищевказаною адресою за лютий 2023 року проводився у відповідності до вимог чинного законодавства.
Тому вважає, що Товариство діяло в межах та відповідно до вимог нормативно- правових актів, що регулюють дані правовідносини, не порушуючи при цьому норми Договору.
На думку відповідача, судом не взято до уваги норми спеціального законодавства, що регулюють відносини у сфері енергетики та комунальних послуг, зокрема норми Законів України "Про ринок електричної енергії", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", Правил роздрібного ринку електричної енергії, Постанов НКРЕКП та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Базуючись виключно на нормах цивільного законодавства і діючи виключно в межах укладеного з позивачем договору, ігноруючи при цьому норми вищевказаних законів та нормативно-правових актів органу, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), Товариство та його уповноважені особи ризикують бути притягненими до відповідальності.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення без змін.
Зокрема, зазначає, що умовою виникнення обов`язку у відповідача зі сплати за вироблену енергію є наявність обставин перевищення місячного споживання ним електричної енергії, а посилання відповідача на певні роз`яснення НКРЕКП від 20.12.2022 року є безпідставними, оскільки вони з`явилися після укладення договору та не можуть змінювати умови договору. Зауважує, що відповідач не звертався до нього з пропозицією внести зміни до договору та визначити інший порядок нарахування виплат.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 10 вересня 2020 року між сторонами укладено договір про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством №06-9-519/236/20. Під час виконання умов договору сторони зобов`язалися діяти відповідно до чинного законодавства, ЗУ «Про ринок електричної енергії», Кодексу комерційного обліку, Кодексу розподілу, Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Згідно з п. 1 договору відповідач взяв на себе зобов`язання купувати у споживача електричну енергію за «зеленим» тарифом, встановленим Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії приватним домогосподарством, в строки, передбачені цим договором.
Постачальник універсальних послуг зобов`язаний, серед іншого, купувати у споживача за "зеленим" тарифом, встановленим НКРЕКП, електричну енергію в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії приватним домогосподарством, на підставі звітів про показники засобів обліку та актів приймання-передавання товару (електричної енергії), сплачувати споживачу неустойку (пеню) у разі прострочення платежів за отриману електричну енергію (п. 2.2 договору).
Розрахунковим періодом є календарний місяць. Плата за продану електричну енергію, вироблену в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії домогосподарством, здійснюється постачальником універсальних послуг до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим на підставі підписаного акта прийому-передачі товару (електричної енергії), форма якого наведена в додатку №2 до даного договору, який надається споживачу в електронному вигляді, згідно з умовами, викладеними у додатку 3 до цього договору.
Сторони договору дійшли згоди, що в разі непідписання споживачем документів до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим, визначених в п.1 додатку 3 до цього договору, вони вважаються підписаними двома сторонами, та мають однакову юридичну силу з документами, оформленими відповідним чином з боку споживача.
Постачальник універсальних послуг повинен перераховувати кошти для оплати проданої споживачем електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання та/або з енергії вітру генеруючою установкою приватного домогосподарства, на IBAN Споживача № НОМЕР_1 , який відкритий в АТ КБ «Приват Банк», відповідно до заяви-повідомлення.
На дату введення в експлуатацію генеруючої установки 10.09.2020 року «зелений» тариф за цим договором становив 4,8839 грн/кВт-год (п. 4.1., 4.2, 4.3 договору).
Спори, що можуть виникнути під час користування електричною енергією, якщо вони не будуть узгоджені шляхом переговорів між сторонами, вирішуються в судовому порядку (п. 7 договору).
На виконання умов договору відповідач направив позивачу звіт про обсяги та напрямки перетоків електричної енергії за лютий 2023 року, а також акт приймання-передавання товару (електричної енергії) №У00009839 від 28.02.2023 року. Акт складений про те, що згідно договору про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством №06-9-519/236/20 від 10.09.2020 року споживачем передано, а ТОВ «ЖОЕК» прийнято у розрахунковому періоді лютий 2023 року 1523 кВт/год електричної енергії.
Відповідно до такого акта згенерований обсяг електричної енергії за лютий 2023 року в розмірі 1523 кВт/год, споживання позивачем електричної енергії за цей же період склало 0,544 кВт/год, тобто обсяг проданої позивачем відповідачу електричної енергії склав 1522, 46 кВт/год. Вартість «зеленого» тарифу згідно з таким актом 6,2827 грн за кВт/год (без ПДВ). В цьому ж акті відповідач вказав про відсутність обов`язку та підстав для оплати позивачу коштів, зазначивши в розділі «сума до виплати» 0 грн.
У відповідь на звернення позивача від 09.03.2023 року листом від 13.03.2023 року відповідач повідомив, що відповідно до роз`яснень НКРЕКП від 20.12.2022 року для розрахунків ОСР має брати цілі числа і округлювати до вимог ККОЕЕ. Станом на 01.02.2023 року показник обсягів споживання по фактичним показам приладу обліку зчитаних АС ППКО та взятих цілих числах становить 28,876, що в цілих числах становить 29, станом на 01.03.2023 року показник 29, 43, що в цілих числах становить 29, а тому споживання за такий період склало 0 кВт/год.
10.03.2023 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з письмовою претензією, в якій просив внести зміни до акта від 28.02.2023 року та повторно прислати на його електронну адресу акт з відповідними змінами по виплаті за договором.
У відповідь на письмову претензію відповідачем надано відповідь від 17.03.2023 року №586-010, в якій міститься посилання на норми пунктів 11.3.23 глави 11.3 розділу IX ПРРЕЕ, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (із змінами, внесеними постановою НКРЕКП від 05.10.2022 №1272) та зазначено, що у зв`язку з відсутністю у споживача місячного споживання електричної енергії - відсутня і різниця між обсягами виробленої та спожитої електричної енергії, а тому плата за вироблену енергію генеруючою установкою приватного домогосподарства визначена відповідно до вимог чинного законодавства України.
Договір №06-9-519/236/20 від 10.09.2020 року про купівлю-продаж, укладений між сторонами, не визнаний недійсним, не розірваний, а тому є обов`язковим до виконання.
Згідно з пунктами 11.3.11., 11.3.13., 11.3.17. ПРРЕЕ - «дані комерційного обліку, визначені у порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку електричної енергії, є підставою для визначення обсягу електричної енергії, за яку постачальник універсальних послуг розраховується за «зеленим» тарифом з побутовим споживачем.
Обсяг електричної енергії, який відпущений в електричну мережу генеруючою (- ими) установкою (-ими) приватного домогосподарства, визначається за календарний місяць в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії приватним домогосподарством.
Визначення обсягу електричної енергії, який відпущений в електричну мережу генеруючою (-ими) установкою (-ими) приватного домогосподарства, здійснюється відповідно до ККОЕЕ».
Відповідно до п. 11.3.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, з метою продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом, виробленої генеруючою установкою приватного домогосподарства, побутовий споживач звертається до постачальника універсальних послуг із заявою-повідомленням про встановлення генеруючої установки за формою, наведеною в додатку 12 до цих Правил, до якої додає копію документа, яким визначено право власності чи користування (оренда, позичка, управління тощо) на об`єкт (житлову нерухомість), та копію паспорта точки розподілу (передачі) електричної енергії. У разі розміщення генеруючих установок у межах земельної ділянки приватного господарства споживач надає документ, яким визначено межі земельної ділянки (паспорт забудови земельної ділянки, технічний паспорт БТІ, правовстановлюючий документ тощо). У заяві-повідомленні побутовий споживач обов`язково зазначає банківські реквізити рахунка для перерахування коштів постачальником універсальних послуг за вироблену генеруючою установкою приватного домогосподарства за «зеленим» тарифом електричну енергію. Побутовий споживач може подати заяву-повідомлення про встановлення генеруючої установки та паспорт точки розподілу (передачі) електричної енергії до постачальника універсальних послуг особисто або через уповноваженого представника чи надіслати його поштою рекомендованим листом з описом вкладення».
Частиною 4 ст. 63 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.
Додатково на ТОВ «ЖОЕК» як постачальника універсальних послуг п. 4 ч. 5 ст. 63 Закону покладений спеціальний обов`язок зі здійснення купівлі електричної енергії, виробленої генеруючими установками приватних домогосподарств, встановлена потужність яких не перевищує величину, визначену для відповідних категорій генеруючих установок приватних домогосподарств відповідно до ч. 23 ст. 9-1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії», за «зеленим» тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами, та у кожному розрахунковому періоді здійснювати пріоритетну оплату її вартості.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 312 (далі-Правила).
Згідно з п.2 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 року №312 (у редакції станом на день укладення договору) укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Відповідно до п.13 Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Відповідно до п. 8.1.2. ККОЕЕ покази лічильників для кожної ТКО за період інтеграції мають зчитуватися АС ППКО зі всіма цифрами після коми. Покази лічильників в індивідуальних побутових та малих непобутових споживачів мають зчитуватися в цілих кВт/год. (Пункт 8.1.2 глави 8.1 розділу VIII ККОЕЕ із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2451 від 01.12.2021 року).
Врахувавши положення законодавства, чинного на час виникнення спірних правовідносин, а також умови укладеного між сторонами договору, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про часткове задоволення позову та стягнення на користь позивача заборгованості за вказаним договором у розмірі 9565 грн. 13 коп.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду.
З урахуванням вищевикладеного, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення без змін.
Керуючись ст. ст.,268,367,374,375,381-384 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Житомирська обласна енергопостачальна компанія» залишити беззадоволення,а рішення Богунського районного суду м. Житомира від 29 грудня 2023 року, - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Головуюча Судді:
Суд | Житомирський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2024 |
Оприлюднено | 29.11.2024 |
Номер документу | 123355284 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Житомирський апеляційний суд
Талько О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні