Ухвала
від 21.11.2024 по справі 991/6789/22
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

Справа № 991/6789/22

Провадження 1-кп/991/87/22

У Х В А Л А

21 листопада 2024 року м.Київ

Вищий антикорупційний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,

прокурора ОСОБА_5 ,

представника цивільного позивача/володільця майна ОСОБА_6 ,

представника володільця майна ОСОБА_7 ,

захисників ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,

обвинувачених ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні залу суду в м. Києві клопотання захисника ОСОБА_12 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному 19 серпня 2021 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019110000000612, за обвинуваченням

ОСОБА_10 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, та

ОСОБА_11 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України,

В С Т А Н О В И В:

На розгляді колегії суддів Вищого антикорупційного суду перебуває кримінальне провадження № 12019110000000612 від 19.08.2019 за обвинуваченням ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, та ОСОБА_11 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.

Під час судового засідання захисником обвинуваченого ОСОБА_10 - адвокатом ОСОБА_12 подано до суду клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, а саме до протоколів нарад ДУ «Держгідрографія».

Доводи клопотання про надання тимчасового доступу

В обґрунтування поданого клопотання захисник зазначає, що для спростування позиції сторони обвинувачення щодо вчинення ОСОБА_10 кримінального правопорушення шляхом зловживання своїм службовим становищем, як начальника ДУ «Держгідрографія», результатом чого стало завищення вартості ремонтних робіт на суднах « Маяк », «Шляховий-151», «Шляховий-152» та невиконання частини робіт на судні « Маяк », захисту необхідно отримати тимчасовий доступ до протоколів нарад вказаної установи. Під час проведення нарад, до протоколів яких захист планує отримати тимчасовий доступ, проведених під керівництвом ОСОБА_10 , обговорювався стан флоту установи, питання ремонту суден, закриття актів за результатами проведених робіт. Також в протоколах нарад відображалися поставлені завдання, встановлювався контроль та відповідальні особи за їх виконання. Таким чином, протоколи нарад нададуть можливість стороні захисту продемонструвати, які заходи вчинялися обвинуваченим, як керівником установи, для супроводження та контролю процесів ремонту суден, закриття актів виконаних робіт. Іншим чином отримати копії нарад, до яких захист просить тимчасовий доступ, неможливо. Протоколи нарад є внутрішніми документами ДУ «Держгідрографія». Представниками установи в наданні запитуваних копій нарад захисту відмовлено з посиланням на комерційну таємницю та конфіденційну інформацію Установи, що міститься в протоколах нарад.

Позиції учасників судового провадження

Захисник ОСОБА_8 підтримав клопотання про тимчасовий доступ. Надав пояснення, що ОСОБА_10 , перебуваючи на посаді керівника ДУ «Держгідрографія» був зацікавлений в ремонтних роботах на суднах. За його ініціативою скликалися наради, на які викликалися підрядники, визначалися відповідальні особи з числа співробітників установи, які перевіряли виконання робіт в установлені терміни. Хід проведення нарад відображено саме в протоколах нарад, до яких захист просить надати тимчасовий доступ. Просив клопотання задовольнити.

Захисник ОСОБА_9 та обвинувачений ОСОБА_10 клопотання підтримали.

Представник цивільного позивача та володільця майна ОСОБА_6 заперечував проти задоволення клопотання. Пояснив, що в протоколах нарад зафіксовано виключно обговорення робочих питань. Вони не змінюють управлінських рішень керівника Установи. Також зазначив, що протоколи нарад, до яких захист просить тимчасовий доступ, наявні в Установі.

Прокурор ОСОБА_5 надав пояснення стосовно того, що стороні обвинувачення не зрозуміло чому саме захист просить тимчасовий доступ до конкретних протоколів нарад. Не зрозуміло звідки захисники узяли саме ці номери протоколів. Під час досудового розслідування захист не посилався на жодні наради, як підтвердження позиції невинуватості ОСОБА_10 . Також прокурор послався на ті обставини, що за рішенням суду ОСОБА_10 в 2022 році було поновлено на посаді керівника установи, що не виключає можливості останнього будь-яким чином втрутитися у зміст відповідних протоколів нарад. Таким чином автентичність протоколів нарад, до яких захист просить тимчасовий доступ, викликає у прокурора сумніви. З огляду на викладене просив відмовити у задоволенні клопотання. Разом з цим, прокурор зазначив, що у разі задоволення клопотання сторони захисту, просить суд витребувати саме оригінали, а не копії протоколів нарад. Також для встановлення автентичності протоколів просив витребувати і журнал реєстрації протоколів нарад, який відповідно до інструкції з діловодства на ДУ «Держгідрографія» повинен бути у наявності, та до якого повинні вноситися відповідні протоколи нарад.

Оцінка та висновки суду щодо вирішення клопотання про тимчасовий доступ

Ознайомившись з клопотанням захисника та долученими до нього матеріалами, вислухавши думки учасників судового засідання, перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла таких висновків.

За змістом ст. 333 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються під час судового провадження згідно з положеннями розділу ІІ КПК України з урахуванням особливостей, встановлених розділом ІV КПК України.

Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Пунктом 5 частини 2 статті 131 КПК України передбачений такий вид заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Частиною 6 статті 163 КПК України встановлено, що суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім вищевикладених обставин доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Згідно наданого стороною захисту листа № 1208/1878/12-1/24 від 28.08.2024 за підписом начальника ДУ «Держгідрографія» ОСОБА_14 та поясненнями представника установи ОСОБА_6 в судовому засіданні встановлено, що протоколи нарад в ДУ «Держгідрографія», до яких захист просить тимчасовий доступ, перебувають у володінні державної установи та зазначені в них відомості містять конфіденційну інформацію установи, в т.ч. і комерційну таємницю. Враховуючи посилання представників державної установи на наявність в протоколах нарад інформації, що стосується діяльності установи і яка зафіксована безпосередньо у внутрішніх документах установи, Суд дійшов висновку, що іншим чином, ніж тимчасовий доступ до речей і документів, неможливо встановити обставини, які має намір отримати захист за результатами виконання заходу забезпечення кримінального провадження.

Колегія суддів погоджується з твердженням сторони захисту, що надання тимчасово доступу до окремих протоколів нарад в ДУ «Держгідрографія», в яких зафіксовано обговорення ремонтних робіт на суднах, має значення для цього кримінального провадження та може впливати на кваліфікацію дій обвинуваченого. Водночас, надання тимчасового доступу до протоколів нарад забезпечить змагальність сторін та свободу в поданні сторонами суду своїх доказів і доведеність їх переконливості.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку щодо необхідності задоволення клопотання сторони захисту та застосовування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні державної установи «Держгідрографія», а саме: протоколів нарад № 9 від 04.10.2018; № 10 від 28.11.2018; № 11, затвердженого 22.01.2019; № 2, затвердженого 25.03.2019; № 5, затвердженого 02.10.2019; № 6, затвердженого 25.11.2019;

Водночас, щодо строку на виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, Суд зазначає, що враховуючи місцерозташування держаної установи у м. Києві, здійснення захисниками адвокатської діяльності у м. Києва, обсяг документів, до яких захист просить тимчасовий доступ, то строк у тридцять днів буде достатнім для реалізації наданого стороні захисту права.

З приводу ж посилання прокурора щодо витребування саме оригіналів протоколів нарад разом з журналами реєстрації відповідних протоколів, колегія суддів зазначає, що, по-перше, заявником не піднімалося питання щодо вилучення оригіналів документів. З відповідною позицією заявника погоджується і Суд з огляду на необхідність дослідження безпосередньо вмісту документів, а не встановлення оригінальності підпису осіб, що їх підписали або візували. По-друге, позиція сторони обвинувачення щодо можливої підробки вищевказаних протоколів нарад обвинуваченим не ґрунтується на досліджених матеріалах кримінального провадження, а є лише домислами прокурора не підтвердженими фактами. Тому задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 162, 163, 333, 369-372 КПК України, Суд

П О С Т А Н О В И В:

Задовольнити клопотання захисника ОСОБА_12 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному 19 серпня 2021 року до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за № 12019110000000612.

Надати захисникам обвинуваченого ОСОБА_10 - адвокатам ОСОБА_8 та ОСОБА_12 тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій у друкованому вигляді, які знаходяться у володінні державної установи «Держгідрографія», ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 21720000, адреса місцезнаходження: 04176, місто Київ вулиця Електриків, 26, а саме до:

- протоколу № 9 наради в ДУ «Держгідрографія» від 04.10.2018;

- протоколу № 10 наради в ДУ «Держгідрографія» від 28.11.2018;

- протоколу № 11 апаратної наради під головуванням в.о. начальника ДУ «Держгідрографія», затвердженого 22.01.2019;

- протоколу № 2 апаратної наради під головуванням в.о. начальника ДУ «Держгідрографія», затвердженого 25.03.2019;

- протоколу № 5 апаратної наради під головуванням в.о. начальника ДУ «Держгідрографія», затвердженого 02.10.2019;

- протоколу № 6 апаратної наради під головуванням в.о. начальника ДУ «Держгідрографія», затвердженого 25.11.2019;

Визначити строк дії ухвали тривалістю тридцять днів, який обраховувати з дня постановлення ухвали судом.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК України.

Головуючий суддя ОСОБА_15

Судді

ОСОБА_16

СудВищий антикорупційний суд
Дата ухвалення рішення21.11.2024
Оприлюднено29.11.2024
Номер документу123355508
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Зловживання владою або службовим становищем

Судовий реєстр по справі —991/6789/22

Ухвала від 21.11.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Мойсак С. М.

Ухвала від 21.11.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Мойсак С. М.

Ухвала від 23.07.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Мойсак С. М.

Ухвала від 04.01.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Мойсак С. М.

Ухвала від 04.01.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Мойсак С. М.

Ухвала від 02.11.2023

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Мойсак С. М.

Ухвала від 11.10.2023

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Мойсак С. М.

Ухвала від 22.08.2023

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Мойсак С. М.

Ухвала від 22.08.2023

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Мойсак С. М.

Ухвала від 22.08.2023

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Мойсак С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні