Справа № 569/6967/24
Провадження № 2/559/591/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2024 року місто Дубно
Дубенський міськрайонний суду Рівненської області у складі головуючої судді Жуковської О.Ю., за участі секретаря судового засідання Окренець Д.В., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за позовом Релігійної громади Свято - Лукинської парафії Рівненської єпархії Української православної церкви с. Білогородка Дубенського району, в інтересах якої діє адвокат Пащук Тарас Сергійович, до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Дубенська державна нотаріальна контора Рівненської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
І. Стислий виклад позиції позивача.
Адвокат Пащук Т.С звернувся до суду в інтересах релігійної громади з позовною заявою про встановлення релігійній громаді Свято-Лукинської парафії РЄ УПЦ додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 . В обґрунтування позову вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 . Спадкоємцями після його смерті є його дочка ОСОБА_1 та онук ОСОБА_2 . Однак, ще за життя ОСОБА_3 склав заповіт, згідно якого належну йому земельну ділянку площею 0,1011га в с.Білогородка Дубенського району заповів релігійній громаді Свято-Лукинської парафії РЄ УПЦ. Дізнавшись від дочки померлого про наявність заповіту представник позивача звернувся до нотаріуса задля оформлення спадкових прав, проте йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з пропуском встановленого шестимісячного строку на прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 29.05.2024 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання. Ухвалою суду від 14.10.2024 у якості третьої особи до участі у справі залучено ОСОБА_2 .
Представник позивача адвокат Пащук Т.С. та відповідачка ОСОБА_1 , згідно поданих заяв просять проводити розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують, просять їх задоволити.
Треті особи: державний нотаріус Дубенської державної нотаріальної контори Тимощук Л.Л. та ОСОБА_2 згідно поданих заяв позов визнають, додаткові заперечення, пояснення відсутні, просять справу розглянути без їх участі.
Згідно ч.3 ст.200, ч.4 ст.206 ЦПК України суд ухвалює рішення про задоволення позову у випадку визнання позову відповідачем і якщо таке визнання прийняте судом. Оскільки відповідач позов визнає, рішення ухвалюється в підготовчому судовому засіданні.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 згідно свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2 є батьком ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 80, 84). ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 є сином ОСОБА_4 , відповідно є внуком ОСОБА_3 (а.с.79).
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 (а.с.7).
Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_5 та Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №42223938 ОСОБА_3 є власником земельної ділянки з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1011 га, в с.Білогородка Дубенського району Рівненської області (а.с.9-10).
За життя ОСОБА_3 залишив заповіт, згідно якого, належну йому земельну ділянку з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1011 га, в с.Білогородка Дубенського району Рівненської області заповів Релігійній громаді Свято-Лукинської парафії Рівненської єпархії Української православної церкви с.Білогородка Дубенського району. Заповіт посвідчено приватним нотаріусом Дубенського міського нотаріального округу Рівненської області Шмигою М.В. 20.09.2017 та зареєстровано в реєстрі за №588 (а.с.8).
Згідно довідки №913 від 27.09.2023, виданої Вербською сільською радою, останнім місцем проживання та реєстрації спадкодавця ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , на день його смерті є АДРЕСА_1 . На час відкриття спадщини ОСОБА_3 був зареєстрований та проживав один (а.с.75).
З наданої державним нотаріусом Дубенського державної нотаріальної контори Тимощук Л.Л. спадкової справи №31/2023 після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається, що спадкоємцями майна після його смерті є його дочка - ОСОБА_1 , онук - ОСОБА_2 , які звернулися з заявами до нотаріуса. Інший спадкоємець померлого - онук ОСОБА_5 відмовилася від прийняття спадщини згідно нотаріально посвідченої заяви від 17.10.2023 (а.с.69-86).
IV. Норми права, які застосував суд.
У відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно ч. 1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно ст. 1272 ЦК Українивизначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270ЦК України,не подав заяву проприйняття спадщини,він вважається таким,що не прийняв її.За письмовою згодою спадкоємців,які прийняли спадщину,спадкоємець,який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини.
Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини у зв`язку з необізнаністю про наявність заповіту , тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини. Спадщина ніким не прийнята. Такого висновку дійшов Верховний Суду у постанові від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17, де зазначено, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
V. Мотивована оцінка і висновки суду.
Досліджені судом докази достовірно вказують на те, що позивач є спадкоємцем майна покійного ОСОБА_3 за заповітом, однак пропустив встановлений строк для прийняття спадщини з поважних згідно усталеної судової практики причин, а саме: необізнаність про наявність заповіту, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку. При цьому спадкоємці за законом відповідач та заінтересована особа,повністю визнають позов, тому заявлені вимоги підлягають задоволенню. Позивачу, що пропустив встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини з поважних причин, необхідно надати додатковий достатній строк - три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись 258, 263, 265 273, 293, 315 ЦПК України, ст.ст. 1220, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
позов задовольнити: визначити для Релігійної громади Свято-Лукинської парафії Рівненської єпархії Української православної церкви с.Білогородка Дубенського району додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , терміном 3 (три) місяці з моменту набрання рішення законної сили.
Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Релігійна громада Свято-Лукинської парафії Рівненської єпархії Української православної церкви с.Білогородка Дубенського району, місцезнаходження: с.Білогородка, Дубенського району Рівненської області, код ЄДПРОУ 22585320. Представник позивача адвокат Пащук Тарас Сергійович, РНОКПП НОМЕР_6 , ел.адреса: ІНФОРМАЦІЯ_7
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_7 .
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
1. Дубенська державна нотаріальна контора Рівненської області, місцезнаходження: вул. Мирогощанська,52 м.Дубно, Рівненської області, код ЄДПРОУ 35876413, електронна адреса: dubnonotar@ukr.net
2. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_8 .
Суддя О.Ю. Жуковська
Суд | Дубенський міськрайонний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123363068 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
Жуковська О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні