Справа № 457/564/24
провадження №2/457/147/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2024 року м. Трускавець
Трускавецький міський суд Львівської області
в складі головуючого-судді Марчука В.І.,
секретар судового засідання Ярова О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Трускавці в режимі відеоконференції цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Трускавецької міської ради Львівської області про визнання додаткового строку для прийняття спадщини,
за участю представника позивача ОСОБА_1 адвоката Левицького І.С, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувсядо Трускавецькогоміського судуЛьвівської областіз позовомдо Трускавецькоїміської радипро визначеннядодаткового строкудля прийняттяспадщини. Позов мотивований тим, що рідний брат ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . На підставі свідоцтв про право на спадщину за законом спадкоємцями майна ОСОБА_3 , який є батьком заявника та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , по частки квартири АДРЕСА_1 , кожний, - є його син ОСОБА_1 та син ОСОБА_2 . Брат заявника ОСОБА_2 проживав в російській федерації та інших спадкоємців на його частку майна немає. За життя, ОСОБА_2 повідомляв, що має намір скласти заповіт на племінника, тому позивач не звертався у визначений законом строк для прийняття спадщини, так як був впевнений що його брат склав заповіт не на нього. Однак в березні місяці ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса щоб впевнитись у наявності заповіту, оскільки продовжує оплачувати за їх спільну квартиру. Нотаріус повідомив, що жодних заповітів немає і спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не відкривалась. Враховуючи що ОСОБА_1 пропущено строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_2 , просить визначити йому додатковий тримісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 адвокат Левицький І.С. просив позовну заяву задовольнити у повному обсязі з підстав наведених у ній.
Від представника відповідача надійшло клопотання про проведення засідання без участі представника відповідача. У клопотанні зазначено, що при вирішенні клопотання сторона відповідача покладається на думку суду.
Відповідно до ч.2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи наступного.
Згіднозі ст. 12 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимогст.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У судовому засіданні встановлено, що згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 08 лютого 2008 року, яке посвідчене державним нотаріусом Трускавецької державної нотаріальної контори та зареєстровано в реєстрі за №205, спадкоємцем частки майна ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є його син ОСОБА_1 , який проживає в АДРЕСА_2 . Спадкове майно складається з квартири АДРЕСА_1 .
Згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №17853923 від 23 лютого 2008 року, частки квартири за адресою: АДРЕСА_3 , належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_1 .
Крім цього, згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 08 лютого 2008 року, яке посвідчене державним нотаріусом Трускавецької державної нотаріальної контори та зареєстровано в реєстрі за №210, спадкоємцем частки майна ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є його син ОСОБА_2 , який проживає в АДРЕСА_4 . Спадкове майно складається з квартири АДРЕСА_1 .
Згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №17853935 від 23 лютого 2008 року, частки квартири за адресою: АДРЕСА_3 , належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_2 .
Згідно копії свідоцтва про смерть, що перекладене з російської на українську мову, серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер в м.Москва 13 травня 2017 року, про що зроблений відповідний актовий запис №314.
Як вбачається з листа приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Скрипченко А.Д. № 113/02-14 вбачається, що ОСОБА_1 пропустив встановлений шестимісячний строк для звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за законом після смерті його рідного брата ОСОБА_2 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому йому рекомендовано звернутися до суду.
Відповідно до ч. 1ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зч.1ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 1272 ЦК Українивстановлено, що у разі, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Судом також встановлено, що позивач пропустив шестимісячний термін для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_2 , оскільки останній проживав в російській федерації та повідомляв за життя що ним буде складений заповіт на іншу особу.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п.24Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
При розгляді цих справ слідперевірятинаявністьабо відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про правонаспадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними,непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч. 3ст. 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкову масу, то положення ч. 3ст. 1272 ЦК Українине застосовуються.
Нормист. 1272 ЦКщодо права на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини застосовуються до спадкоємців, право на спадкування яких виникло із набранням чинностіЦК України.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини. Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Враховуючи викладене та те, що спадщина за померлим ОСОБА_2 від 2017 року ніким не прийнята, інших спадкоємців, які б претендували на таку - не встановлено, заяв про відмову від спадщини позивач не подав, спадщина не визнана судом відумерлою, позивач в інший спосіб, окрім як звернутися з позовом до суду про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, захистити своє порушене право не може, факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування та те, що позивачем надано належні та допустимі докази поважності пропущеного строку для прийняття спадщини, а тому суд приходить до висновку, що позивачу слід встановити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
З огляду на встановлені судом обставини, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог, що підтверджені письмовими доказами, які визнаються судом належними, допустимими, достовірними та достатніми у їх сукупності, - суд приходить до висновку про обґрунтованість заявленого позову, який підлягає до задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.10,12,27,77,81,141, 263-265, 315 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, яким повне рішення не було вручено у день його проголошення, мають право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення їм повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Трускавецька міська рада, юридична адреса: вул. Бориславська, 2 м. Трускавець Львівської області, ЄДРПОУ 04055914.
Суддя: В. І. Марчук
Суд | Трускавецький міський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123368076 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Трускавецький міський суд Львівської області
Марчук В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні