Рішення
від 18.11.2024 по справі 915/952/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

================================================================

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2024 року Справа № 915/952/24

м.Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі головуючого судді Мавродієвої М.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Шевченко Т.В.,

представників сторін: не з`явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Аграрленд б/н від 21.10.2024 про ухвалення додаткового рішення щодо компенсації витрат на професійну правничу допомогу адвоката у справі

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Аграрленд,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Голдленд-2018,

про: стягнення 7151,03 грн, -

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю Аграрленд звернулося до Господарського суду Миколаївської області із заявою б/н від 21.10.2024, в якому просить суд стягнути з відповідача на його користь 15000,0 грн понесених ним витрат на професійну правничу допомогу адвоката у даній справі.

Ухвалою суду від 22.10.2024 вказану заяву призначено до розгляду у судовому засіданні на 18.11.2024.

Відповідач у письмових запереченнях від 18.11.2024 просить суд відмовити у задоволенні такого клопотання посилаючись на те, що позивач не довів розумність та співмірність витрат на правничу допомогу, а також їх фактичну наявність (реальність).

Також, за змістом таких заперечень відповідач клопоче про зменшення розміру заявлених до стягнення позивачем судових витрат до 1000,0 грн.

Сторони явку повноважних представників у судове засідання 18.11.2024 не забезпечили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до п.1) ч.3 ст.202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомленні про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Судом також враховано, що явка представників сторін не визнавалась судом обов`язковою.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку про достатність у матеріалах справи документальних доказів для розгляду клопотання по суті за відсутності представників сторін.

У судовому засіданні 18.11.2024 судом підписано вступну та резолютивну частини додаткового рішення без його проголошення.

Розглянувши клопотання суд дійшов наступних висновків.

Згідно ст.16 ГПК України, учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п.12) ч.3 ст.2 ГПК України).

У постанові Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №922/445/19, прийнятій об`єднаною палатою Касаційного господарського суду, викладено висновок, що практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи: 1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (ст.124 ГПК України); 2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (ст.126 ГПК України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу; 3) розподіл судових витрат (ст.129 ГПК України).

Водночас за змістом ч.4 ст.126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини 4 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч.5 ст.126 ГПК України).

У розумінні положень ч.5 ст.126 ГПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

Верховний Суд у постанові від 29.04.2020 у справі №920/13/19 наголосив, що загальне правило розподілу судових витрат визначене в ч.4 ст.129 ГПК України. Разом із тим, у частині 5 наведеної норми цього Кодексу визначено критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.

Зокрема, відповідно до ч.5 ст.129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

При цьому, на предмет відповідності зазначеним критеріям суд має оцінювати поведінку/дії/бездіяльність обох сторін при вирішенні питання про розподіл судових витрат.

Випадки, за яких суд може відступити від загального правила розподілу судових витрат, унормованого ч.4 ст.129 ГПК України, визначені також положеннями ч.ч.6,7,9 ст.129 цього Кодексу.

Таким чином, зважаючи на наведені положення законодавства, у разі недотримання вимог ч.4 ст.126 ГПК України суду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони.

При цьому, обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами (ч.ч.5-6 ст.126 ГПК України).

Водночас під час вирішення питання про розподіл судових витрат господарський суд, керуючись критеріями, що визначені ч.ч.5-7,9 ст.129 ГПК України, може з власної ініціативи не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу.

У такому випадку суд, керуючись ч.ч.5-7 ст.129 ГПК України, відмовляє стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні понесених нею на правову допомогу повністю або частково, та, відповідно, не покладає такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення. При цьому, в судовому рішенні суд повинен конкретно вказати, які саме витрати на правову допомогу не підлягають відшкодуванню повністю або частково, навести мотивацію такого рішення та правові підстави для його ухвалення. Зокрема, вирішуючи питання розподілу судових витрат, господарський суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути непропорційним до предмета спору. У зв`язку з наведеним суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи (до таких висновків дійшов Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постановах від 03.10.2019 у справі №922/445/19, від 22.11.2019 у справі №902/347/18).

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст.41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі East/West Alliance Limited проти України, заява №19336/04).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі Лавентс проти Латвії зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

В обґрунтування заяви про покладення на відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу позивач зазначає, що між ним та Адвокатським об`єднанням «Релаєнс» 18.02.2024 було укладено договір №03/24 про надання правничої допомоги.

На підтвердження понесення витрат на професійну правничу допомогу адвоката позивач надав суду акт №15/10 від 15.10.2024 наданої по вказаному договору правничої допомоги на суму 15000,0 грн.

Судом встановлено, що позовна заява підписана та подана до суду через систему «Електронний суд» представником позивача у даній справі - адвокатом Бондаренко Ігорем Олександровичем, відомості про якого розміщені в Єдиному реєстрі адвокатів України.

Суд, розподіляючи витрати за послуги адвоката, приходить до висновку про те, що наявні в матеріалах справи договір про надання правової допомоги, акту надання послуг з зазначенням в ньому конкретного переліку послуг, які надано, із зазначенням вартості кожної з них, не є безумовною підставою для відшкодування судом витрат на послуги адвоката у заявленому розмірі, адже розмір таких витрат має бути не тільки доведений та документально обґрунтований, а й відповідати критеріям реальності та розумної необхідності таких витрат, а також співмірності зі складністю справи.

Предметом спору у даній справі було стягнення з відповідача грошових коштів в загальному розмірі 7151,03 грн, з яких: 2337,93 грн 3% річних за період з 29.12.2022 по 15.07.2024, 4813,10 грн інфляційні втрати за період з січня 2023 року по червень 2024 року; котрі нараховані на суму основного боргу 50344,86 грн стягнуту за рішенням Господарського суду Миколаївської області від 27.05.2024 у справі №915/704/22 та сплачену відповідачем 15.07.2024.

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 15.10.2024, яке набрало законної сили 09.07.2024, у даній справі позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з відповідача на користь позивача 2331,58 грн - 3% річних та 4813,10 грн інфляційних втрат та 1512,66 грн судового збору. В решті позовних вимог відмовлено.

Судом, за результатами аналізу наданого позивачем акту надання правничої допомоги та матеріалів справи взято до уваги, що рівень складності справи стягнення інфляційних втрат та 3% річних, нарахованих на суму основного боргу стягнуту за рішенням суду, - є незначним, у зв`язку з чим така справа у відповідності до приписів ч.ч.3, 5 ст.12 ГПК України є малозначною та розглядалась судом за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Судом також прийнято до уваги, що підготовка та подання до суду позовної заяви, а також розрахунків 3% річних та інфляційних втрат, не були складними не арифметично, не методологічно, однак розрахунок 3% річних виконаний представником позивача з помилками (позивачем безпідставно включено день оплати суми основного боргу (15.07.2024) в період простроченої заборгованості), у зв`язку з чим позовні вимоги у даній справі судом задоволено частково.

Судом також враховано, що ціна позову у даній справі становила лише 7151,03 грн.

Суд вказує, що при незначному рівні складності справи з ціною позову у сумі 7151,03 грн вартість наданих послуг правничого характеру у сумі 15000,0 грн, - є значно завищеною та не відповідає критеріях реальності, розумності та співрозмірності.

Суд, за результатами аналізу наданого позивачем акту надання правничої допомоги та матеріалів справи, вважає, що критеріях реальності, розумності та співрозмірності по даній справі буде відповідати вартість наданих позивачу послуг правничого характеру у сумі 1500,0 грн, із розрахунку:

- здійснення розрахунку 3% річних та інфляційних втрат - 500,0 грн;

- підготовка позовної заяви та додатків до неї 1000,0 грн.

До того ж, судом враховано, що нарахування та стягнення з боржника 3% річних та інфляційних втрат за прострочення виконання грошового зобов`язання визначено виключно ч.2 ст.625 ЦК України, а судова практика з такого предмету спору є сталою та незмінною, а тому суд не вбачає підстав для стягнення 3000,0 грн, які визначені в п.1 акту надання правничої допомоги, як вартість опрацювання адвокатом нормативної бази, судової практики, що стосується предмету спору.

Крім того, судом прийнято до уваги, що вчинення інших процесуальних дій, що необхідні/пов`язані із супроводженням справи клієнта під час розгляду справи в суді першої інстанції, які визначені в п.4 акту надання правничої допомоги вартістю 2000,0 грн, взагалі клієнту не надавались, оскільки дана справа в суді першої інстанції розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне зменшити розмір таких витрат до 1500,0 грн, які підлягають покладенню на відповідача.

У відшкодуванні витрат на правничу допомогу в решті заявленої позивачем суми 13500,0 грн, - слід відмовити.

Керуючись ст.126, ч.ч.5-7,9 ст.129, ст.ст.221, 232, 233, 238, 240, 241, 244 ГПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Аграрленд б/н від 21.10.2024 про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу, - задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Голдленд-2018 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Аграрленд 1500,0 грн витрат на професійну правничу допомогу.

3. Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю Аграрленд у відшкодуванні витрат понесених на правничу допомогу у сумі 13500,0 грн.

Додаткове рішення суду, у відповідності до ст.241 ГПК України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно ч.1 ст.254 ГПК України, учасники справи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повне додаткове рішення складено 28.11.2024 року.

Суддя М.В.Мавродієва

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123378883
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —915/952/24

Рішення від 18.11.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М. В.

Ухвала від 22.10.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М. В.

Рішення від 15.10.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М. В.

Ухвала від 13.08.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні