Рішення
від 18.11.2024 по справі 229/5477/24
ДРУЖКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 229/5477/24

Провадження № 2/229/1861/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2024 р. м. Дружківка, Донецької області

Дружківськийміський суд Донецькоїобласті ускладі:

головуючоїсудді: Медінцевої Н. М.,

при секретарі: Мельничук І. М.

розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Бахмутської міської військової адміністрації Бахмутського району, Донецької області, третя особа Перша Павлоградська державна нотаріальна контора Павлоградського районного нотаріального округу Дніпропетровської області , про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Дружківського міського суду в Донецькій області із позовною заявою до Бахмутської міськоївійськової адміністрації Бахмутського району, Донецької огбласті, третя особа Перша Павлоградська державна нотаріальна контора Павлоградського районного нотаріального округу Дніпропетровської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом.

В обгрунтуванняпозовних вимогзазначила,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 тобто мати чоловіка позивача, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Артемівським міським відділом реєстрації актів громадського стану 03.04.2000 р. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , чоловік позивача, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Артемівську реєстраційної служби Артемівського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області 23.07.2014 р.

ОСОБА_3 є чоловіком позивача, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданого 29.04.1972 р. ОСОБА_3 є сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_3 . Після смерті матері ОСОБА_2 , її син, чоловік позивача, набув право на спадщину, але документи на її частину не оформив.

Після смерті ОСОБА_3 , відкрилася спадщина, що складається із житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані: АДРЕСА_1 , загальною площею 58,5 м.кв., житловою площею - 30,8 м.кв., який належав їм на праві спільної сумісної власності на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 19.01.1976, виданого першою Артемівською державною нотаріальною конторою Донецької області та зареєстроване в Артемівському бюро технічної інвентарізації. Біля будинку маються господарські будівлі та споруди Б. В - літня кухня (загальна площа 56,9 м. кв. - Б - 29,5 кв. м., В - 27,4 кв. м.), Е - сарай. Житловий будинок та літня кухня газифіковані, що підтверджується відповідними договорами. Літня кухня добудована до будинку відповідно дозволу на виконання робіт по будівництву згідно до рішення виконкому №218/1 від 03.06.92. Тому загальна площа будинку рахується разом із площею літньої кухні.

З метою отримання свідоцтва про право на спадщину, після смерті чоловіка вона звернулась до Першої Павлоградської нотаріальної контори Павлоградського районного нотаріального округу Дніпропетровської області, проте отримала відмову у видачі зазначеного вище свідоцтва оскільки спадкову справу до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 було заведено Першою Бахмутською державною нотаріальною конторою Донецької області.

Позивач, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не з`явились, надала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності, на задоволенні позовної заяви наполягає.

Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явся. Надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника, не заперечує, щодо задоволення позовних вимог.

Третя особа, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явся.

Відповідно до вимог ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов є підставним та підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до положеньст.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановленихстаттею 82 цього Кодексу. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Як встановлено із позовної заяви позивач ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданого 29.04.1972 р. ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Артемівську реєстраційної служби Артемівського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області 23.07.2014 р.

ОСОБА_3 є сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_3 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадшина, на яку набув право її син ОСОБА_3 , але документи на її частину не оформив.

Спадщина складається із житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані: АДРЕСА_1 , загальною площею 58,5 м.кв., житловою площею - 30,8 м.кв., який належав їм на праві спільної сумісної власності на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 19.01.1976, виданого першою Артемівською державною нотаріальною конторою Донецької області та зареєстроване в Артемівському бюро технічної інвентарізації. Доля в житловому приміщенні ОСОБА_2 складала 3/4, доля ОСОБА_3 складала 1/4. Біля будинку маються господарські будівлі та споруди Б. В - літня кухня (загальна площа 56,9 м. кв. - Б - 29,5 кв. м., В - 27,4 кв. м.), Е - сарай. Житловий будинок та літня кухня газифіковані, що підтверджується відповідними договорами. Літня кухня добудована до будинку відповідно дозволу на виконання робіт по будівництву згідно до рішення виконкому №218/1 від 03.06.92. Тому загальна площа будинку рахується разом із площею літньої кухні, що разом складає 115,4 м. кв., і це також вбачається з довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 06.08.2024 р.

Факт родинних відносин позивача ОСОБА_1 з ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданого 29.04.1972 р

Факт родинних відносин померлого ОСОБА_3 з померлою ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_3 , виданого 24.12.1947 р.

Позивач з метою отримання свідоцтва про право на спадщину, після смерті чоловіка звернулась до Першої Павлоградської нотаріальної контори Павлоградського районного нотаріального округу Дніпропетровської області, проте згідно листа від 24.04.2024 року № 1707/02-31, позивачу було відмовлено у видачі зазначеного вище свідоцтва оскільки спадкову справу до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 було заведено Першою Бахмутською державною нотаріальною конторою Донецької області 21.01.2015 р. та зареєстровано в Спадковому реєстрі за номером 57009875, згідно даних Інформаційної довідки зі Спадукового реєстру.

Згідно з наказом Міністерства юстиції України від 08.05.2023 № 1705/5 «Про реорганізацію деяких державних нотаріальних контор Донецької області» Першу Бахмутську державну нотаріальну контору реорганізовано шляхом її приєднання до Другої Бахмутської державної нотаріальної контори з перейменуванням в Бахмутську державну нотаріальну контору. Наказом міжрегіонального управління від 18.07.2023 № 6464/04 «Про оголошення простою деяких державних нотаріальних контор Донецької області» з 18.07.2023 до особливого розпорядження оголошено простій Бахмутської державної нотаріальної контори. Документи нотаріального діловодства та архіву Першої Бахмутської державної нотаріальної контори до правонаступника або Донецького обласного державного нотаріального архіву не передавались, встановити їх місцезнаходження та стан збереження наразі неможливо.

Отже, на сьогоднішній день, позивач позбавлена можливості в позасудовому порядку оформити свої права на спадкове майно.

Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Захист прав громадян та юридичних осіб на нерухоме майно, здійснюється відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України, шляхом визнання прав.

Статтею 392 ЦК Українивизначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами: копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилася нотаріусом, довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.

Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зіст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на нерухоме майно, то спадкоємець також не набуває права власності в порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно.

Згідно з абзацом 3 ч. 2ст. 331 ЦК Україниякщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Частиною 3ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»передбачено, що права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цьогоЗакону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ч.4ст.3 цього Законуправа на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.

Вбачається, що в разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно, створене та оформлене в передбаченому законом порядку до набрання чинностіЗаконом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право на оформлення спадкових прав шляхом звернення до нотаріальної контори за видачою свідоцтва про право на спадщину.

Як вказує позивач , що вона звернулася до іншого нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, але отримала відмову, оскільки, спадкову справу до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 було заведено Першою Бахмутською державною нотаріальною конторою Донецької області 21.01.2015 р. та зареєстровано в Спадковому реєстрі за номером 57009875.

При цьому зміни у законодавстві щодо оформлення спадщини в умовах воєнного або надзвичайного стану стосуються тільки спадкових прав, які виникли з 11.03.2022 року, поновити документи в даний час неможливо, бо архіви залишилися в м. Бахмут, видати свідоцтво про право на спадщину може лише той нотаріус, який відкривав спадкову справу, а Бахмутська державна нотаріальна контора не працює, бо знаходиться в простої, отримати постанову про відмову нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину за законом теж не можливо з тієї ж причини, на даний час вона позбавлена можливості вчиняти будь-які дії з належним їй майном, зокрема, отримати компенсацію за зруйноване (пошкоджене) майно, у зв`язку з чим позивач змушена звертатися до суду на підставі ст. 392 ЦК України.

Відповідно дост. 392 ЦК Українивласник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Зі змісту цієї статті вбачається, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Проте позивач позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 чоловіка.

Враховуючи те, що у позивача існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку суд вважає за можливе визнати за нею право власності на житловий будинок за законом.

З огляду на наведене, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, законними та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 3, 4,10,13,76-82,89,141,223,259,263-265,268 ЦПК України, суд-

вирішив:

позов ОСОБА_1 до Бахмутськоїміської військовоїадміністрації Бахмутського району Донецької області, третя особа Перша Павлоградська державна нотаріальна контора Павлоградського районного нотаріального округу Дніпропетровської області, про визнанняправа власності на житловий будинок в порядкуспадкування зазаконом - задовольнити в повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП: НОМЕР_4 , звареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої: АДРЕСА_2 ) права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами загальною прощею 58,5 кв. м., житловою площею 30,8 кв. м., Б,В - літня кухня (загальна площа 56,9 кв. м.), Е - сарай, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 .

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Дружківський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н. М. Медінцева

СудДружківський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123384945
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —229/5477/24

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Медінцева Н. М.

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Медінцева Н. М.

Рішення від 18.11.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Медінцева Н. М.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Медінцева Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні