Справа № 347/2763/23
Номер провадження № 1-кп/938/77/24
УХВАЛА
про призначення експертизи
29 листопада 2024 року селище Верховина
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді ОСОБА_1
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.08.2023 за №12023091190000387, про обвинувачення
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,громадянина України, зареєстрованета фактичнемісце проживання АДРЕСА_1 , з середньою освітою, не працевлаштованого, одруженого, на утриманні дітей немає, депутатом не обирався, раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.246 КК України,
за участю учасників судового провадження:
прокурора ОСОБА_4 ,
представника потерпілої юридичної особи та
одночасно цивільного позивача ОСОБА_5
обвинуваченого ОСОБА_3
захисника ОСОБА_6
ВСТАНОВИВ:
в провадженні Косівського районного суду Івано-Франківської області перебувало кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.08.2023 за №12023091190000387 про обвинувачення ОСОБА_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.246 КК України.
Ухвалою колегії суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Івано-Франківського апеляційного суду від 07.03.2024 задоволено подання голови Косівського районного суду Івано-Франківської області ОСОБА_7 та матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.08.2023 за №12023091190000387 з обвинувальним актом щодо ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.246 КК України, передано на розгляд Верховинського районного суду.
Ухвалою Верховинського районного суду від 15.03.2024 справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні на 09.04.2024.
Ухвалою від 09.04.2024 кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.246 КК України, призначено до судового розгляду суддею одноособово на 16.04.2024року.
В ході судового розгляду обвинуваченим ОСОБА_3 повідомлено суд, що за результатами медичного обстеження проведеного військово-лікарською комісією, лікарем психіатром було надано висновок від 09.04.2024, згідно якого йому було встановлено діагноз: розлади психіки та поведінки внаслідок вживання алкоголю. В підтвердження вказаних обставин обвинувачений долучив Акт дослідження стану здоров`я №330 від 09.04.2024 та висновок лікаря психіатра від 09.04.2024.
Також обвинуваченим надано суду довідку Косівської районної поліклініки №345 від 18.09.2024, про те, що він знаходиться на обліку в наркологічному кабінеті Косівської райполіклініки з діагнозом: розлади психіки і поведінки внаслідок вживання алкоголю.
Захисником обвинуваченого ОСОБА_3 адвокатом ОСОБА_6 подано клопотання пропризначення усправі амбулаторної судово-психіатричноїекспертизи обвинуваченому ОСОБА_3 з метоювизначення його стануосудності начас вчиненняінкримінованого йомудіяння танаявності психічногозахворювання на часрозгляду справисудом. Просить клопотання задовольнити та призначити амбулаторну судово-психіатричну експертизу з метою встановлення, чи страждав ОСОБА_3 будь яким психічним захворюванням на момент інкримінованого йому протиправного діяння, і чи міг він усвідомлювати свої дії та керувати ними, чи страждає він психічним захворювання на даний час, чи потребує ОСОБА_3 застосування щодо нього примусових заходів медичного характеру.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 та його захисник адвокат ОСОБА_6 підтримали подане клопотання, просять суд призначити у справі амбулаторну судово-психіатричну експертизу. Надали суду медичну картку амбулаторного хворого КНП «Косівська ЦРЛ», заведену на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Обвинувачений додатково зазначив, що до моменту проходження медичного огляду за направленням РТЦК та СП, до психіатра не звертався, та про наявність психічних розладів не знав.
Прокурор не заперечив проти призначення обвинуваченому ОСОБА_3 амбулаторної судово-психіатричної експертизи. Звернув увагу на те, що на стадії досудового розслідування у сторони обвинувачення були відсутні документи, які б підтверджували факт перебування обвинуваченого на психіатричному обліку та слугували підставою для призначення йому психіатричної експертизи. Однак, на даний час, враховуючи Акт дослідження стану здоров`я №330 від 09.04.2024 та висновок лікаря психіатра від 09.04.2024, наявні обґрунтовані сумніви щодо осудності обвинуваченого.
Представник потерпілої юридичної особи проти задоволення клопотання захисника обвинуваченого про призначення у справі амбулаторної судово-психіатричної експертизи обвинуваченого, не заперечила.
Вислухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлене захисником клопотання підлягає до задоволення з таких підстав.
Нормамистатті 19 КК Українивизначено, що осудною визнається особа, яка під час вчинення кримінального правопорушення могла усвідомлювати свої дії (бездіяльність) і керувати ними.
Не підлягає кримінальній відповідальності особа, яка під час вчинення суспільно небезпечного діяння, передбаченого цим Кодексом, перебувала в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними внаслідок хронічного психічного захворювання, тимчасового розладу психічної діяльності, недоумства або іншого хворобливого стану психіки. До такої особи за рішенням суду можуть бути застосовані примусові заходи медичного характеру.
Не підлягає покаранню особа, яка вчинила кримінальне правопорушення у стані осудності, але до постановлення вироку захворіла на психічну хворобу, що позбавляє її можливості усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними. До такої особи за рішенням суду можуть застосовуватися примусові заходи медичного характеру, а після одужання така особа може підлягати покаранню.
Положеннямист.332 КПК Українипередбачено, що під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження або потерпілого за наявності підстав, передбачених статтею 242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам.
Суд має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам незалежно від наявності клопотання, якщо: суду надані кілька висновків експертів, які суперечать один одному, а допит експертів не дав змоги усунути виявлені суперечності; під час судового розгляду виникли підстави, передбачені частиною другоюстатті 509 цього Кодексу; існують достатні підстави вважати висновок експерта (експертів) необґрунтованим чи таким, що суперечить іншим матеріалам справи або викликає інші обґрунтовані сумніви в його правильності.
Після постановлення судом ухвали про доручення проведення експертизи судовий розгляд продовжується, крім випадків, якщо таке продовження неможливе до отримання висновку експерта.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.242 КПК України, слідчий або прокурор зобов`язані забезпечити проведення експертизи щодо визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності.
Примусове залучення особи для проведення медичної або психіатричної експертизи здійснюється за ухвалою слідчого судді, суду, що передбачено ч.3ст. 242 КПК України.
Положеннямист.509 КПК України передбачено, щослідчий, дізнавач, прокурор зобов`язані залучити експерта(експертів)для проведення психіатричної експертизи у разі, якщо під час кримінального провадження будуть встановлені обставини, які дають підстави вважати, що особа під час вчинення суспільно небезпечного діяння була в неосудному або обмежено осудному стані або вчинила кримінальне правопорушення в осудному стані, але після його вчинення захворіла на психічну хворобу, яка позбавляє її можливості усвідомлювати свої дії або керувати ними. Такими обставинами, зокрема, є: 1)наявність згідно з медичним документом у особи розладу психічної діяльності або психічного захворювання; 2) поведінка особи під час вчинення суспільно небезпечного діяння або після нього була або є неадекватною (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті тощо).
Згідно зіст.21 Закону України «Про психіатричну допомогу», судово-психіатрична експертиза по кримінальних справах призначається та проводиться на підставах та у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п.10 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи (Наказ МОЗ України від 08.05.2018 № 865) предметом судово-психіатричної експертизи є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.
Пунктом 20 вказаного Порядку передбачено, що строк проведення амбулаторної судово-психіатричної експертизи становить до 30 робочих днів з дати отримання всіх необхідних матеріалів. Залежно від ступеня складності експертизи і обсягу її об`єктів, поданих на дослідження, цей строк може бути продовжено з інформуванням органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта) та за клопотанням якого (якої) експерт був залучений.
Беручи до уваги викладене, враховуючи наявність обставин, що ставлять під сумнів осудність обвинуваченого, суд вважає, що з метою дотримання основних засад кримінального провадження, зокрема, забезпечення змагальності сторін та свободи в поданні ними суду своїх доказів, для об`єктивного розгляду справи, прийняття законного й обґрунтованого рішення, є необхідність у призначенні обвинуваченому амбулаторної психіатричної експертизи для визначення стану його осудності на час вчинення інкримінованого йому діяння чи наявності психічного захворювання на час розгляду справи судом.
Керуючись статями 22, 101, 332, 350,372, 509 КПК України, суд,
постановив :
Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_6 про призначення амбулаторної судово-психіатричної експертизи обвинуваченому ОСОБА_3 , задовольнити.
Призначити амбулаторну судово-психіатричну експертизу ОСОБА_3 , обвинуваченому у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 246 КК України, на вирішення якої поставити питання :
1. Чи страждав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будь-якими психічними захворюваннями, чи проявлявся у нього тимчасовий розлад психічної діяльності на час вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення (березень 2023), і чи міг він усвідомлювати свої дії та керувати ними?
2. Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,будь-якими психічними захворюваннями або чи проявляється у нього тимчасовий розлад психічної діяльності, що позбавляє його можливості усвідомлювати значення своїх дій або керувати ними, на даний час?
3. Чи потребує ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , застосування щодо нього примусових заходів медичного характеру? Якщо так, то яких саме.
Проведення даної експертизи доручити експертам Івано-Франківської Філія судових експертиз Державної установи "Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України"(м. Івано-Франківськ, вул. Медична, 15).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків, передбачену ст.ст. 384, 385 КК України.
Для проведення експертизи до експертної установи направити ухвалу про призначення амбулаторної судово-психіатричної експертизи; матеріали кримінального провадження №347/2763/23 відносно ОСОБА_3 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.246 КК України; Медичну картку амбулаторного хворого КНП «Косівська ЦРЛ» заведену на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановити строк проведення експертизи 30 робочих днів з дати отримання матеріалів.
Зобов`язати обвинуваченого ОСОБА_3 прибути до Івано-Франківської Філія судових експертиз Державної установи "Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України"(м. Івано-Франківськ, вул. Медична, 15), на визначений час за викликом експерта для проведення експертизи.
Висновок експертизи після її проведення направити невідкладно до Верховинського районного суду Івано-Франківської області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_8
Суд | Верховинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123387900 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Незаконна порубка лісу |
Кримінальне
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
Джус Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні