Постанова
від 25.11.2024 по справі 914/413/24
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" листопада 2024 р. Справа №914/413/24

Західний апеляційний господарський суд в складі колегії суддів:

головуючий суддя Желік М.Б.

судді Орищин Г.В.

Галушко Н.А.

розглянувши в письмовому провадженні без повідомлення сторін

апеляційну скаргу Приватного підприємства «Укрспецзахід» від 26.08.2024 (вх. №01-05/2424/24 від 27.08.2024)

на рішення Господарського суду Львівської області від 30.07.2024 (суддя Трускавецький В.П., повний текст складено 02.08.2024)

у справі №914/413/24

за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м.Львів

до відповідача: Приватного підприємства «Укрспецзахід», м. Львів

про стягнення 9369,98 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Львівської області від 30.07.2024 у справі №914/413/24 позов задоволено повністю; стягнуто з Приватного підприємства Укрспецзахід на користь Акціонерного товариства Оператор газорозподільної системи Львівгаз 9369,98 грн. та 2422,40 грн - відшкодування витрат на оплату судового збору.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, скаржник звернувся до Західного апеляційного господарського суду зі скаргою, в якій просить поновити пропущений строк на апеляційне оскарження, скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 30.07.2024 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.08.2024 справу розподілено колегії суддів Західного апеляційного господарського суду у складі: Желік М.Б. - головуючий суддя, члени колегії судді Орищин Г.В., Галушко Н.А.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 02.09.2024 відкрито апеляційне провадження, призначено розгляд справи в порядку письмового провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, встановлено позивачу строк для надання відзиву на апеляційну скаргу до 30.09.2024.

12.09.2024 АТ «Оператор газорозподільних систем «Львівгаз» подало суду відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржене рішення без змін.

Відповідно до ст.269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Розглянувши апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, взявши до уваги межі перегляду справи в апеляційній інстанції, а також принцип розумності строків розгляду справи судом, колегія суддів дійшла висновку про те, що вимоги апеляційної скарги не підлягають до задоволення, з огляду на таке.

Розгляд справи в суді першої інстанції. Короткий зміст позовних вимог, заперечень відповідача та рішення суду першої інстанції.

Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом до Приватного підприємства «Укрспецзахід» про стягнення 10 476,61 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у період з серпня 2022 року до серпня 2023 року на підставі договору розподілу природного газу укладеного на умовах типового шляхом підписання заяви-приєднання надав відповідачу надано послуги з розподілу природного газу на загальну суму 9369,98 грн., проте відповідач не провів розрахунок за надані послуги та ухиляється від підписання актів наданих послуг.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначав, що споживча послуга з розподілу природного газу оператором ГРМ з 16.02.2022 не надавалась через примусове відключення об`єктів ПП «Укрспецзахід» від газорозподільчої системи, тому відсутній обов`язок щодо оплати за вказані послуги.

Місцевий господарський суд, ухвалюючи оскаржене рішення, встановив наявність у відповідача обсягів споживання природного газу, фізичне підключення об`єкта споживача до газорозподільної мережі у спірному періоді, наявність укладеного між сторонами договору розподілу природного газу, врахував, що споживачем ні заява про остаточне припинення користування природним газом, ні уточнені заявки на величину річної замовленої потужності не подавалась, та дійшов висновку про те, що у відповідача виник обов`язок з оплати вартості послуг з розподілу природного газу в порядку передбаченому главою 6 розділу VI Кодексу ГРС, а відтак заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у заявленому розмірі.

Узагальнені доводи апелянта (відповідача) та заперечення позивача.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано невідповідністю висновків суду дійсним обставинам справи, на підтвердження чого апелянт вказує такі доводи:

- 16.02.2022 працівники АТ «Львівгаз» в результаті обстеження (за адресами: м.Львів, вул.Кн.Ольги, буд.95А та м.Львів, вул.Луганська, 18) виявили нібито витоки газу (про що складено заявки від 16.02.2022 №3006 та №3033), в результаті чого подачу газу за вказаними адресами було припинено (акти про виключення газу від 16.02.2022 №228 (за адресою: м.Львів, вул.Кн.Ольги, буд.45А) та від 16.02.2022 №229 (за адресою: м.Львів, вул.Луганська, 18);

- одночасно, АТ «Львівгаз» (АДС Львів) було складено акти №3006 та №3033 від 16.02.2022 про пошкодження газопроводів (технічні акти) (згідно прийнятих заявок від 16.02.2022 №3006 та №3033), а також акт №3Б-2022 від 17.02.2022 про пошкодження газопроводу за адресою: с.Зимна Вода, вул.Яворівська, 22, відповідно до яких зафіксовано витоки газу на відповідних з`єднаннях газопроводів, а також припинено по них подачу газу та опломбовано крани;

- обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. (п.2.2. Типового договору);

- оскільки споживча послуга з розподілу природного газу оператором ГРМ з 16.02.2022 не надавалась через примусове відключення об`єктів споживача (ПП «Укрспецзахід») від газорозподільчої системи, відповідно і відсутній обов`язок споживача щодо оплати за вказані послуги, тому твердження позивача про виконання своїх договірних зобов`язань не відповідає дійсності;

- позивач у встановлені законом строки відновлення газопостачання не здійснив, і відшкодування витрат на припинення та відновлення газопостачання не провів, водночас також здійснює не перерахунок наданих послуг, а нарахування оплати за послуги, що фактично не надавались;

- представник відповідача долучив до матеріалів справи електронні докази - фотографії, з яких вбачається, що належні ПП «Укрспецзахід» газові мережі за адресами: м.Львів, вул.Кн.Ольги, буд.95А, м.Львів, вул.Луганська, 18, та с.Зимна Вода, вул.Яворівська, 22, є механічно від`єднані від газорозподільної системи;

- з долучених фотографій чітко вбачається саме механічне від`єднання, а не просто припинення подачі газу, тому не відповідають фактичним обставинам справи висновки суду про те, що з наявних в матеріалах справи доказів не встановлено обставин проведення механічного від`єднання об`єкта відповідача від газових мереж на межі балансового розмежування (а саме відрізки та заварювання газопроводу в землі), а отже, оператор ГРМ забезпечував можливість відповідача в будь-який час розпочати споживання природного відповідно до максимальної потужності газового обладнання;

- суд безпідставно не взяв до уваги посилання відповідача на неналежне виконання позивачем умов договору №62АР790-49819-21 сервісного (технічного) обслуговування непобутового споживача від 08.12.2021, посилаючись на те, що такі обставини не входять у предмет доказування під час розгляду цієї справи, адже АТ «ОГС Львівгаз», здійснивши 08.12.2022 на підставі цього договору сервісне (технічне) обслуговування системи газопостачання ПП «Укрспецзахід» (за адресами: вул. Княгині Ольги, 95, код точки обліку ЛВ0019815; с.Зимна Вода, вул.Яворівська, 22, код точки обліку ЛВ0020143; просп.ЧервоноїКалини, 18, код точки доступу ЛВ0002417, в т.ч. із заміною комплектуючих), за яке замовник провів повну оплату, не виявивши при цьому на об`єктах замовника суттєвих недоліків технічного стану та технічних порушень, вже 16.02.2022 (через два місяці) зафіксував витоки газу на всіх об`єктах через певні з`єднання газопроводів, опломбовував та повністю припинив газопостачання;

- позивач самостійно припинив надання послуг з розподілу природного газу із зазначеним причин такого припинення, які перебувають у межах відповідальності самого АТ «ОГС Львівгаз», і жодних дій для відновлення розподілу природного газу не було вчинено як і жодних робіт по ліквідації «уявних» витоків;

- припинення газопостачання є наслідком умисних дій позивача, спрямованих на свідоме та цілеспрямоване припинення виконання своїх обов`язків щодо розподілу (постачання) газу (оскільки відбулось одночасне припинення газопостачання на усіх трьох об`єктах відповідача, які територіально є значно віддаленими один від одного), адже таке співпадіння є просто неможливим;

- 17.05.2022 на всіх вказаних об`єктах працівниками позивача було демонтовано лічильники газу на періодичну повірку без встановлення підмінних приладів обліку; вказаними діями повторно, в місцях встановлення приладів обліку було фактично від`єднано мережі відповідача від системи газопостачання, що підтверджується актами про демонтаж лічильника газу на періодичну повірку встановленого на підприємстві від 17.05.2022, у вказаних актах також вказується про те, що газова мережа була роз`єднана попередньо і опломбована і такі пломби є наявними; місця встановлення приладів обліку також були опломбовані; станом на сьогодні прилади обліку не встановлювались і відповідно належні відповідачу газові мережі продовжують бути фактично від`єднаними від систем газопостачання;

- враховуючи припинення виконання позивачем своїх обов`язків за договором розподілу природного газу, ПП «Укрспецзахід» з липня 2022 року припинено проведення оплати за такі послуги, при цьому, оплачені кошти за період з 16.02.2022 до 01.07.2022 підлягають поверненню ПП «Укрспецзахід» на підставі п.8.3. Типового договору, (у разі безпідставного припинення (обмеження) розподілу природного газу споживачу або підтвердження факту невідповідності якості та/або величини тиску природного газу на межі балансової належності об`єкта Споживача Оператор ГРМ відшкодовує Споживачу вартість недоотриманого природного газу та/або здійснює перерахунок наданих послуг за цим Договором) відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем;

- суд першої інстанції безпідставно стягнув з відповідача плату за послуги з розподілу природного газу за період з 16.02.2022 (за адресою: м.Львів, вул.Кн.Ольги, буд.45А, за адресою: м.Львів, вул.Луганська, 18) та з 17.02.2022 (за адресою: с.Зимна Вода, вул.Яворівська, 22).

У відзиві на апеляційну скаргу, позивач наводить такі аргументи на спростування доводів апелянта:

- у п.23 постанови Верховного Суду від 27.09.2022 у справі №914/3254/21 викладено правову позицію, яку застосував в оскарженому рішенні суд першої інстанції, і відповідно до якої припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу за наявності фізичного підключення об`єкта споживача до газорозподільної мережі, тобто в період, коли не відбувалося механічного від`єднання об`єкта споживача від цієї мережі та вилучення такого об`єкта, а заява про остаточне припинення користування природним газом і розірвання договору споживачем не подавалася, не звільняє споживача від договірного зобов`язання оплати вартості послуг з розподілу природного газу за вказаний період, оскільки саме механічне від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи виключає можливість цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподілу (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної ? ' ; ? `? ` відповідача від газових мереж на межі балансового розмежування;

- ПП «Укрспецзахід», після того як оператор ГРМ припив споживачу газопостачання, не подавало АТ «Львівгаз» заяви про остаточне припинення користування природним газом і відповідач також не звертався до оператора ГРМ із пропозицією про розірвання договору розподілу природного газу;

- відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 №285, власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України та відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами, отже, відповідач відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводом;

- 16.02.2022 АТ «Львівгаз» припинено відповідачу газопостачання на його об`єктах, у зв`язку із тим, що при обстеженні газопроводу було виявлено витоки газу, які в подальшому були ліквідовані працівниками оператора ГРМ, що підтверджується заявкою №3006, актом №228, актом №229, актом №3033;

- відповідно до вимог п.5.7. розділу 5 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 №285, підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки за умови наявності витоків газу;

- відповідно до п.6 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п`яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу);

- ПП «Укрспецзахід» після того як оператор ГРМ припинив споживачу газопостачання та усунув витоки газу, із заявою про відновлення газу до АТ «Львівгаз» не зверталося та не сплачувало оператору ГРМ грошових коштів за відновлення газопостачання.

Фактичні обставини справи, встановлені за результатами оцінки доказів.

01 травня 2016 року між АТ «Львівгаз» та ПП «Укрспецзахід» шляхом підписання заяви-приєднання №094211OFRKAP056 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) укладено договір розподілу природного газу, за умовами якого оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, у строки та порядку, визначені цим договором (п.2.1.).

Відповідно до п.2.2 договору, обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ.

Згідно з п.3.1. договору, споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з розподільної системи за умови включення його до реєстру споживачів будь - якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду.

За умовами п.5.4. договору порядок визначення об`єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього договору. Після запровадження особистого кабінету на сайті Оператора ГРМ споживач має можливість скористатися ним для формування звітності (передачі показань лічильника газу) та рахунків за надані послуги, а також ознайомлення з визначеними об`ємами та обсягами розподіленого та спожитого природного газу за розрахунковий період.

Оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем. Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п.6.1. та п.6.4. договору).

Відповідно до п.6.6. договору, оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється мпоживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих кошті.

Надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п.6.8. договору).

Згідно з п.12.1. цей договір укладається на невизначений строк.

Відповідно до п.12.3. договір може бути розірвано за згодою сторін або за ініціативою споживача у порядку, визначеному законодавством України.

Відповідно до п.12.7. договору складений сторонами акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін є невід`ємною частиною цього договору.

На підтвердження надання послуг з розподілу природного газу відповідно до величини замовленої потужності в обсязі 568,67 куб.м. на суму 1153,26 грн оператор ГРМ оформив такі акти наданих послуг: - №ЛВЯ82087305 від 31.08.2022; - №ЛВЯ82096799 від 30.09.2022; - №ЛВЯ82108746 від 31.10.2022; - №ЛВЯ82122843 від 30.11.2022; - №ЛВЯ82129582 від 31.12.2022;

На підтвердження надання послуг з розподілу природного газу відповідно до величини замовленої потужності в обсязі 222,12 куб.м. на суму 450,46 грн оператор ГРМ оформив такі акти наданих послуг: - №ЛВЯ83002944 від 31.01.2023; - № ЛВЯ83012573 від 28.02.2023; - №ЛВЯ83027401 від 31.03.2023; - №ЛВЯ83036250 від 30.04.2023; - №ЛВЯ83048778 від 31.05.2023; - №ЛВЯ83059606 від 30.06.2023; №ЛВЯ83068657 від 31.07.2023; - №ЛВЯ83079096 від 31.08.2023.

Вказані акти наданих послуг разом з досудовим повідомленням про наявність заборгованості від 08.11.2023 № ЛГ-18327/01-23, рахунком на оплату № 63100425 та актом звіряння скеровувались позивачем на юридичну адресу відповідача. Докази надіслання таких документів наявні в матеріалах справи (опис вкладення у цінний лист №0505125292148, фіскальний чек від 08.11.2023 та список згрупованих відправлень 08.11.2023 ЛДВП).

У позовній заяві, із врахуванням заяви про зменшення позовних вимог, позивач просить стягнути з відповідача 9369,98 грн. за надані послуги у серпні, вересні, жовтні, листопаді та грудні 2022 року, січні серпні 2023 року.

Відповідач на спростування факту надання послуг з розподілу природного газу з лютого 2022 року надав докази, відповідно до яких:

16.02.2022 до позивача надійшла заявка №3006 про виявлення за адресою: м. Львів, вул. Кн. Ольги, 95А, витоку газу (заявник Брегей Т.)

За результатом обстеження виявлено витік газу та припинено подачу газу на автомийку, про що складено акт про пошкодження газопроводів споживачами або третіми особами (технічний акт) №3006 від 16.02.2022 та акт №228 на виключення газу від 16.02.2022.

Акти складено за відсутності представника споживача.

Також, 16.02.2022 до позивача надійшла заявка №3033 про виявлення за адресою: м. Львів, вул. Луганська, 18, витоку газу (заявник Брегей).

За результатом обстеження виявлено витік газу та припинено подачу газу на автомийку, про що складено акт про пошкодження газопроводів споживачами або третіми особами (технічний акт) №3033 від 16.02.2022 та акт №229 на виключення газу від 16.02.2022.

Акти складено за відсутності представника споживача.

17.02.2022, за відсутності представника споживача, працівниками позивача складено акт про пошкодження газопроводів споживачами або третіми особами (технічний акт) №3б-2022 від 17.02.2022 за адресою: с. Зимна Вода, вул. Яворівська, 22, згідно з яким при обстеженні газової мережі на газопроводі-вводі середнього тиску виявлено витік газу.

Відповідно до акту №3б-2022 від 17.02.1022 на об`єкті закрито кран та опломбовано ввідний кран.

17 травня 2022 року на об`єктах відповідача за адресами: м.Львів, вул. Кн. Ольги, 95А; АДРЕСА_1 ; с.Зимна Вода, вул. Яворівська, 22, знято лічильники на позачергову повірку, газову мережу роз`єднано, припинена подача газу шляхом опломбування, що підтверджується актами про демонтаж лічильника газу.

Із фотографій, долучених представником відповідача до додаткових пояснень (вх.№13795/24 від 22.05.2024) та заяви (вх.№13945/24 від 23.05.2024), вбачається відсутність лічильників, наявність заглушок на трубах та пломб.

Позивач не заперечує обставин припинення подачі газу до об`єктів відповідача.

Відповідно до п.9.1. договору оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем.

Відповідно до п.9.2. договору відновлення газопостачання здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п`яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача про відновлення газопостачання та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування витрати на припинення та відновлення газопостачання.

Згідно з п.8.3. договору у разі безпідставного припинення (обмеження) розподілу природного газу споживачу або підтвердження факту невідповідності якості та/або величини тиску природного газу на межі балансової належності об`єкта споживача Оператор ГРМ відшкодовує Споживачу вартість недоотриманого природного газу та/або здійснює перерахунок наданих послуг за цим договором відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд апеляційної інстанції.

Правовідносини між сторонами виникли на підставі Типового договору розподілу природного газу.

Згідно зі статтею 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.

Відповідно до положень статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про ринок природного газу», суб`єктами ринку природного газу є: оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

Пунктом 17 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що оператор газорозподільної системи суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).

Згідно з ч.1 ст.37 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем (Кодексу ГРС) договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи.

Згідно з пунктом 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРС, суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.

Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРС для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2498 (далі - типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.

Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу ГРС, договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.

Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

Згідно з пунктами 3, 4 глави 3 розділу VI Кодексу ГРС, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Пунктом 3 глави 3 розділу І Кодексу ГРС передбачено, що для забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи та можливості розподілу (переміщення) належного споживачу (суміжному суб`єкту ринку природного газу) природного газу ГРМ обов`язковою умовою є наявність фізичного підключення об`єкта споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) до ГРМ.

Згідно з пунктом 8 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС, припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадку розірвання цього договору. У разі розірвання договору розподілу природного газу Оператор ГРМ коригує дані технічної потужності та вільної потужності для забезпечення нових приєднань (резерву потужності) на відповідній ГРП згідно з вимогами розділу VII цього Кодексу.

Отже з моменту укладення між споживачем та оператором ГРМ договору розподілу природного газу, за наявності фізичного підключення об`єкта споживача до газорозподільної мережі, оператором ГРМ здійснюється надання споживачу послуг з розподілу природного газу.

Відповідно до положень пунктів 1, 2 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС в редакції постанови № 2080 від 07.10.2019, розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються, виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.

Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.

Річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу.

Оператор ГРМ зобов`язаний до 12 жовтня щорічно за підсумками газового року проінформувати споживача про фактичний обсяг споживання природного газу об`єктом (об`єктами) споживача за попередній газовий рік, величину планованої місячної плати за послуги розподілу із зазначенням її складових (визначається Оператором ГРМ відповідно до абзацу першого цього пункту). Така інформація може бути надана споживачеві шляхом розміщення її в особистих кабінетах споживача (за наявності), актах приймання-передачі природного газу (для споживачів, що не є побутовими), платіжних документах, тощо.

Споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об`єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік. У такому разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність, величина перевищення має бути сплачена споживачем за двократною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.

Фактичний обсяг використання потужності визначається виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу наростаючим підсумком протягом відповідного календарного року.

У випадку якщо річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, нарахування Оператором ГРМ вартості перевищення замовленої потужності не здійснюється.

Відповідач проти об`ємів зазначених в актах наданих послуг не заперечив.

Періодом для здійснення розрахунків за договором розподілу природного газу є календарний місяць (п. 2 гл.6 р. VI Кодексу газорозподільних систем).

Відповідно до п.7 гл.6 р.VI Кодексу газорозподільних оплата вартості послуг за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем на підставі відповідного рахунка Оператора ГРМ на умовах договору розподілу природного газу.

Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством Споживач має сплачувати Оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання Споживача на поточний рахунок Оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів (абз. 1 п. 6.6. Договору).

Наявними в матеріалах справи актами приймання-передачі послуг з розподілу природного газу, підписаних представниками позивача підтверджується, що останній надав послуги з розподілу природного газу (потужність) та рахунки на оплату вартості послуги з розподілу природного газу (потужність) з доказами направлення таких документів відповідачу.

Однак, всупереч вимогам положень узгодженого сторонами договору, відповідач акти не підписав та не надав аргументованої відмови від їх підписання.

Непідписання відповідачем актів не може свідчити про те, що послуга з розподілу газу йому не надавалась.

Крім цього, відповідно до положень п. 5.4. укладеного між сторонами договору, споживач має можливість в особистому кабінеті ознайомитись з визначеними об`ємами та обсягами розподіленого та спожитого природного газу за розрахунковий період, а за наявності відповідних зауважень чи заперечень звернутися до оператора ГРМ з відповідними заявами. Однак, відповідачем цього зроблено не було, доказів такого звернення до матеріалів справи не долучено.

Відповідно до абз.1 п.9 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом, у тому числі розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об`єкта споживача.

У матеріалах справи відсутні докази визнання недійсним спірного договору чи визнання неукладеним в певній частині. Також відсутні докази розірвання спірного договору та вилучення об`єктів споживача.

Відповідно до п.1 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ (Правил безпеки систем газопостачання) та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/ припинення природного газу, у випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до п.5 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем Оператор ГРМ припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.

Відповідно до п.5 Правил безпеки систем газопостачання підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки за умови наявності витоків газу.

Саме таке припинення газопостачання підтверджують фотографії, надані відповідачем.

Суд першої інстанції в оскарженому рішенні цілком доцільно звернув увагу, що припинення газопостачання шляхом роз`єднання газової мережі і опломбування не можна трактувати як механічне від`єднання системи газопостачання відповідача від газорозподільної системи оператора ГРМ, оскільки споживач не позбавлений технічної можливості в будь-який час скористатись можливістю розпочати газоспоживання.

Так, відповідно до п.6 глави 7 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем та п.9.2. договору, відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п`яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).

Однак, доказів звернення відповідача до оператора ГРМ про відновлення газопостачання матеріали справи не містять.

Слід наголосити, що послуга з розподілу природного газу не обмежується обов`язками оператора ГРМ щодо фізичної доставки обсягів природного газу до об`єктів споживача та формування кількісних показників обсягів спожитого (розподіленого) природного газу, а включає в себе в цілому процес забезпечення цілодобового доступу до ГРМ в межах приєднаної потужності об`єкта споживача для можливості споживання ним відповідних об`ємів природного газу, виділених постачальником природного газу безпосередньо споживачу, і в розумінні цілого комплексу дій (заходів) оператора ГРМ, пов`язаних із забезпеченням безаварійності та належного стану ГРМ.

Тобто, оператор ГРМ, знаючи, що об`єкт відповідача підключено до газорозподільної системи підтримує належний тиск у системі з урахування замовленої потужності приєднаних об`єктів споживача.

Між приєднаною та замовленою потужністю об`єктів споживача є певна різниця, через що є різниця в підходах до розрахунку вартості послуг: приєднаною потужністю є стала величина, тобто така, яка не потребує коригування і розраховувалась споживачу один раз на весь час отримання послуг; замовлена потужність - це змінна величина, яка розраховується на календарний рік відповідно до попередніх обсягів споживання (і може змінюватись через шість місяців за заявою споживача), тобто, оператор ГРМ для сталого функціонування, постійно налаштовує потужність газорозподільних мереж під приєднані до мережі об`єкти споживача.

На об`єкт не розраховується замовлена потужність пропускної спроможності газових мереж лише у випадку механічного від`єднання від мереж. Лише механічне від`єднання на межі балансової належності об`єкта споживача від газорозподільної системи припиняє надання послуги розподілу, в тому числі і забезпечення цілодобового доступу замовленої потужності об`єкта споживання, оскільки, після здійснення відрізки та заварювання газопроводу у землі об`єкт споживача та його газове обладнання фізично не з`єднані з газорозподільною системою.

В оскарженому рішенні суд першої інстанції встановив, що з наявних в матеріалах справи доказів не встановлено обставин проведення механічного від`єднання об`єкта відповідача від газових мереж на межі балансового розмежування (а саме - відрізки та заварювання газопроводу в землі).

Апелянт доводить, що надані ним фотографії підтверджують механічне від`єднання об`єктів відповідача від газових мереж, однак як було зазначено вище, наявні в матеріалах справи фотографії підтверджують припинення газопостачання шляхом встановлення заглушки та їх опломбування, а не відрізки та заварювання газопроводу в землі, що є від`єднанням на межі балансового розмежування.

Відповідно до п.8 гл.6 розд.VI Кодексу ГРМ, припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадку розірвання цього договору. У разі розірвання договору розподілу природного газу оператор ГРМ коригує дані технічної потужності та вільної потужності для забезпечення нових приєднань (резерву потужності) на відповідній ГРП згідно з вимогами розділу VI цього Кодексу.

Зазначений пункт не ставить у залежність фактичне постачання газу споживачу з оплатою послуг розподілу такого газу, отже відповідач міг не здійснювати таку оплату лише у випадку розірвання договору розподілу природного газу.

Тому, враховуючи наявний укладений між сторонами договір, позивач вправі нараховувати грошові кошти, в порядку та розмірі визначеному законодавством в якості оплати вартості послуг з розподілу природного газу.

Колегія суддів відхиляє доводи апелянта про безпідставність припинення газопостачання (розподілу природного газу), яке підлягає компенсації оператором ГРМ відповідно до п.2 глави 6 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, адже відповідач не довів в установленому законодавством порядку такої обставини.

Доводи апелянта про неможливість одночасного витоку газу на трьох різних і локаційно віддалених один від одного об`єктах відповідача є логічним припущенням, однак судове рішення не може базуватись на припущеннях. Доказів оскарження дій оператора ГРМ щодо припинення газопостачання відповідач не надав.

Покликання відповідача про неналежне виконання позивачем умов договору №62АР790-49819-21 сервісного (технічного) обслуговування непобутового споживача від 08.12.2021 були обґрунтовано відхилені судом першої інстанції, оскільки такі обставини не входять у предмет доказування під час розгляду справи про стягнення заборгованості за договором розподілу природного газу.

У відповідності із статтею 193 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Аналогічно відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з статтею 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За умовами статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Враховуючи, що у справі встановлено наявність у відповідача обсягів споживання природного газу, фізичне підключення об`єкта споживача до газорозподільної мережі у спірному періоді, наявність укладеного між сторонами договору розподілу природного газу, а також враховуючи те, що споживачем ні заява про остаточне припинення користування природним газом, ні уточнені заявки на величину річної замовленої потужності не подавалась, ні заяви про розірвання договору розподілу природного газу, у відповідача виник обов`язок з оплати вартості послуг з розподілу природного газу в порядку передбаченому главою 6 розділу VI Кодексу ГРС.

Відтак суд першої інстанції правильно встановив, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у заявленому розмірі.

Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують встановлені місцевим господарським судом обставини, апелянт не довів порушення застосування судом норм матеріального чи такого порушення норм процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення спору по суті, чи невідповідності висновків суду дійсним обставинам справи.

Враховуючи межі перегляду оскаржуваного рішення, встановлені обставини та доводи сторін, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про те, що вимоги апеляційної скарги не підлягають до задоволення, відтак оскаржуване рішення слід залишити без змін.

В порядку положень ст.129 ГПК України сплачений скаржником за подання апеляційної скарги судовий збір слід покласти на скаржника.

Керуючись ст.ст. 86, 129, 269, 270, 275, 275, 282 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні вимог апеляційної скарги Приватного підприємства «Укрспецзахід» відмовити.

2. Рішення Господарського суду Львівської області від 30.07.2024 у справі №914/413/24 залишити без змін.

3. Судовий збір, сплачений за подання апеляційної скарги покласти на апелянта.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає оскарженню.

Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.

Головуючий суддяЖелік М.Б.

суддяГалушко Н.А.

суддя Орищин Г.В.

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено02.12.2024
Номер документу123392595
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/413/24

Постанова від 25.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Желік Максим Борисович

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Желік Максим Борисович

Рішення від 30.07.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Трускавецький В.П.

Ухвала від 03.06.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Трускавецький В.П.

Ухвала від 23.04.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Трускавецький В.П.

Ухвала від 26.02.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Трускавецький В.П.

Ухвала від 15.02.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Трускавецький В.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні