УХВАЛА
28 листопада 2024 року
м. Київ
cправа № 906/773/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Случ О. В. - головуючий (доповідач), Волковицька Н. О., Могил С. К.,
перевіривши матеріали касаційної скарги Фермерського господарства "Лебединський О. В."
на ухвалу Господарського суду Житомирської області від 08.08.2024 (суддя Тимошенко О. М.)
і постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.10.2024 (головуючий суддя Філіпова Т. Л., судді Василишин А. Р., Маціщук А. В.)
у справі № 906/773/24
за позовом керівника Бердичівської прокуратури в інтересах держави в особі Вчорайшенської сільської ради
до 1) ОСОБА_1 , 2) ОСОБА_2 , 3) ОСОБА_3 , 4) ОСОБА_4 і 5) Фермерського господарства "Лебединський О. В."
про витребування земельних ділянок,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2024 керівник Бердичівської прокуратури звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 і Фермерського господарства "Лебединський О. В." про витребування земельних ділянок загальною вартістю 980 496,89 грн.
15.07.2024 ухвалою Господарського суду Житомирської області позовну заяву залишено без руху та зобов`язано позивача протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки, а саме, вказано на необхідність подати докази доплати судового збору у розмірі 14 707,46 грн.
24.07.2024 позивач подав до місцевого господарського суду заяву, в якій зазначив про те, що під час звернення з позовом судовий збір сплачений належним чином у повному обсязі, а саме в розмірі 14 707,45 грн.
08.08.2024 ухвалою Господарського суду Житомирської області позовну заяву у справі № 906/773/24 повернуто заявникові.
Судове рішення мотивоване тим, що позивач не усунув недоліки позовної заяви, а тому вона підлягає поверненню на підставі частини четвертої статті 174 Господарського процесуального кодексу України.
23.10.2024 постановою Північно-західного апеляційного господарського суду ухвалу Господарського суду Житомирської області від 08.08.2024 скасовано, а справу № 906/773/24 направлено до Господарського суду Житомирської області для продовження розгляду.
Суд апеляційної інстанції встановив, що за пред`явлення даного позову прокурору необхідно було сплатити судовий збір в розмірі 14 707,45 грн, який розрахований наступним чином: вартість спірного майна, що становить 980 496,89 грн * 1,5 % ставка судового збору за подання позовної заяви майнового характеру.
Також, суд апеляційної інстанції зазначив, що з матеріалів позовної заяви вбачається, що прокурор за подання позовної заяви сплатив судовий збір у розмірі 14 707,45 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 02.07.2024 № 1427.
Отже, з урахуванням наведеного, колегія суддів апеляційного господарського суду зазначила, що вважає помилковими висновки місцевого суду, викладені в оскаржуваній ухвалі від 08.08.2024 про повернення позовної заяви, оскільки суд першої інстанції дійшов невірного висновку про сплату судового збору в неповному розмірі.
Суд апеляційної інстанції встановив, що подані прокурором докази сплаченого судового збору були належними, а підстави для повернення позовної заяви у зв`язку з неповною сплатою судового збору відсутніми.
У зв`язку з наведеним суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що вимоги Закону України "Про судовий збір" та статті 174 Господарського процесуального кодексу України були належним чином виконані прокуратурою, а тому ухвала Господарського суду Житомирської області від 08.08.2024 у справі № 906/773/24 про повернення позовної заяви підлягає скасуванню у зв`язку з допущеними порушенням норм процесуального права.
08.11.2024 скаржник подав до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу на ухвалу Господарського суду Житомирської області від 08.08.2024 і постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.10.2024 у справі № 906/773/24.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.11.2024 вказану касаційну скаргу передано для розгляду колегії суддів у складі: Случ О. В. - головуючий (доповідач), Волковицька Н. О., Могил С. К.
За результатами перевірки матеріалів поданої касаційної скарги Верховний Суд відмовляє у відкритті касаційного провадження на ухвалу Господарського суду Житомирської області від 08.08.2024 і постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.10.2024 у справі № 906/773/24 і в обґрунтування цієї відмови зазначає про таке.
За змістом положень статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Стаття 129 Конституції України серед основних засад судочинства визначає забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Наведене повністю узгоджується з правовими позиціями, сформованими Європейським судом з прав людини у справах Levages Prestations Services v. France (Леваж Престасьон Сервіс проти Франції) та Brualla Gomez de la Torre v. Spain (Бруалья Ґомес де ла Торре проти Іспанії), згідно з якими умови прийнятності касаційної скарги, відповідно до норм законодавства, можуть бути суворішими, ніж для звичайної заяви. Зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, процесуальні процедури у суді касаційної інстанції можуть бути більш формальними, особливо, якщо провадження здійснюється судом після їх розгляду судом першої інстанції, а потім судом апеляційної інстанції.
Статтею 162 Господарського процесуального кодексу України передбачені вимоги до форми і змісту позовної заяви.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною другою статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Порядок сплати та розміри ставок судового збору встановлено Законом України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір".
У преамбулі цього Закону зазначено, що він визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 162, пунктів 1 - 3 частини першої статті 163 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці. Ціна позову визначається: 1) у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; 2) у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; 3) у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.
Майновий позов (позовна вимога майнового характеру) - це вимога про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що підлягає грошовій оцінці.
Тобто будь-який майновий спір має ціну. Різновидами майнових спорів є, зокрема, спори, пов`язані з підтвердженням прав на майно та грошові суми, на володіння майном і будь-які форми використання останнього.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що предметом позову є витребування земельних ділянок загальною вартістю 980 496,89 грн, а отже позивач мав сплатити за цю вимогу судовий збір за ставкою майнового характеру.
Суди попередніх інстанцій зазначили, що прокурор разом із позовною заявою подав докази про сплату судового збору у розмірі 14 707,45 грн.
Відповідно до частини сьомої статті 6 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється з урахуванням загальної суми позову у разі подання позову одним позивачем до кількох відповідачів.
Враховуючи норми Закону України "Про судовий збір", колегія суддів апеляційної інстанції дійшла вірного висновку, що за пред`явлення даного позову судовий збір сплачено в повному обсязі та з дотриманням вимог законодавства - виходячи не з кількості відповідачів, а з вартості спірного майна із визначенням ціни позову (1,5% від 980 496,89 грн = 14 707,45 грн).
Суд звертає увагу, що у своїй скарзі скаржник належним чином не обґрунтовує свою незгоду із зазначеним висновком апеляційного господарського суду. Інші ж доводи скаржника (зокрема, щодо неправильного об`єднання позовних вимог і порушення правил юрисдикції) у будь-якому разі виходили б за межі можливого касаційного перегляду (стаття 300 ГПК України) постанови апеляційного господарського суду, якою скасовано ухвалу місцевого господарського суду про повернення позовної заяви у зв`язку з несплатою судового збору у встановленому розмірі.
Відповідно частини другої статті 293 Господарського процесуального кодексу України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.
З урахуванням наведеного, суд касаційної інстанції дійшов висновку про відмову у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Фермерського господарства "Лебединський О. В." на ухвалу Господарського суду Житомирської області від 08.08.2024 і постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.10.2024 у справі № 906/773/24 на підставі частини другої статті 293 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку з її необґрунтованістю, оскільки правильне застосування норм права (зокрема, частини четвертої статті 174 Господарського процесуального кодексу України, статті 4 Закону України "Про судовий збір") є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення.
Керуючись статтями 234, 235, 287, частиною другою статті 293 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Фермерського господарства "Лебединський О. В." на ухвалу Господарського суду Житомирської області від 08.08.2024 і постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.10.2024 у справі № 906/773/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Головуючий О. В. Случ
Судді Н. О. Волковицька
С. К. Могил
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123394295 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Случ О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні