ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2024 рокуСправа №160/25162/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, відповідача-2: 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
17.09.2024 року (13.09.2024 року направлено засобами поштового зв`язку) до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, відповідача-2: 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо виплати ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року без врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - січень 2008 року; щодо виплати ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 02.03.2020 року без врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - березень 2018 року та із застосуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових, доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 03.03.2020 року по 13.10.2021 року без врахування базового місяця для обчислення індексу споживчих цін - березень 2018 року із застосуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;
- зобов`язати 3 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року із врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - січень 2008 роту; нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 02.03.2020 року з врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - березень 2018 року із застосуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 та із врахуванням суми різниці індексації в розмірі 4421 гривень 07 копійок;
- зобов`язати Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 02.03.2020 року з врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - березень 2018 року із застосуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 та із врахуванням суми різниці індексації в розмірі 4421 гривень 07 копійок.
Означені позовні вимоги вмотивовані протиправною бездіяльністю 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо виплати ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року без врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - січень 2008 року; щодо виплати ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 02.03.2020 року без врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - березень 2018 року та із застосуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових, доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 та протиправною бездіяльністю Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 03.03.2020 року по 13.10.2021 року без врахування базового місяця для обчислення індексу споживчих цін - березень 2018 року із застосуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
02.10.2024 року від представника 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області Лаврика Романа Сергійовича до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача-2 заперечував щодо задоволення позовних вимог. В мотивування даного відзиву представник відповідача-2 зазначив наступне. Позивач проходив службу цивільного захисту у 3 ДПРЗ відповідно до Кодексу цивільного захисту України та Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593. Статтею 101 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI (далі - КЦЗУ) визначено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Відповідно до частини другої статті 125 КЦЗУ Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) визначено умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту. На виконання Постанови №704 наказом МВС України від 20.07.2018 № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, пунктом 14 якої визначено, що індексація грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу здійснюється в порядку та розмірах, установлених чинним законодавством України. Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Індексація грошових доходів це державна гарантія щодо соціальної підтримки населенню з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін згідно статті 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії". Статтею 9 Закону України від 21.06.2012 № 5007-VI "Про ціни і ціноутворення" визначено, що Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади послідовно вживають заходів щодо забезпечення соціальних гарантій населенню, насамперед малозабезпеченим сім`ям, шляхом запровадження системи компенсаційних виплат у зв`язку із зростанням цін та індексації грошових доходів соціально-економічних груп населення відповідно до законодавства. Умови та порядок проведення індексації грошових доходів населення визначаються Законом України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення». В силу приписів статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (зі змінами та доповненнями, далі - Закон №1282-ХІІ), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, зокрема оплата праці (грошове забезпечення), одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (стаття 9 Закону № 1282-ХІІ). Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 (далі Порядок №1078, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників. Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Так, пунктом 7 Інструкції № 475 визначено, що грошове забезпечення виплачується в межах асигнувань, визначених у кошторисі органу управління (підрозділу) на грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу. Щодо виплати суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року без врахування базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - січень 2008 року. 3 ДПРЗ зазначає, що відповідно до положень статей 22, 51 Бюджетного кодексу України видатки на грошове забезпечення здійснюються лише в межах фонду грошового забезпечення, затвердженого для бюджетних установ у кошторисах. Згідно із Законом «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VІІІ від 28.12.2014 проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Згідно з пунктом 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. З аналізу вказаних норм, вбачається, що місяць в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту. Разом з тим, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то базовий період не змінюється, а сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яке відбулось у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294, місяці, у якому відбулося збільшення розміру посадового окладу штату. При цьому, загальна сума збільшення грошового забезпечення перевищила суму індексації нараховану в цьому місяці і відповідно до абзаців 1 і 2 пункту 5 Порядку № 1078 січень 2008 року став базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача. Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Таким чином місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації. Отже, у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу у місяці підвищення береться за 1 або 100 %, тобто місяць підвищення вважається базовим і індексація в цьому місяці не проводиться, якщо сума підвищення заробітної плати (у базовому місяці враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру) перевищить суму індексації. Починаючи з наступного за базовим місяця наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації. Постановою № 1013 не лише істотно змінено порядок проведення індексації доходів населення починаючи з 01.12.2015, але й визначено базовий місяць (січень 2016 року), з якого в подальшому необхідно відштовхуватись для проведення індексації. Тобто право на індексацію у позивача виникає у червні 2016 року, коли індекс інфляції перевищив 103% та склав 104,1%. У січні 2017 року відбулося чергове зростання розміру грошового забезпечення позивача через підвищення розміру його складових, зокрема, щомісячної премії. Відтак, базовим місяцем стає січень 2017 року, який береться для подальшого розрахунку індексу споживчих цін. Право на індексацію із застосуванням базового місяця січень 2017 року у позивача настає у червні 2017 року, коли індекс інфляції перевищив 103% та склав 103,7%. Також, відповідно до додатка 1 до відзиву, можна простежити зростання грошового забезпечення та порівняти приріст із розміром індексації. Позивач отримав базове грошове забезпечення у січні 2016 року у повному обсязі (із щомісячною премією), його розмір склав без урахування разових премій та додаткових виплат 3523,50 грн. У січні 2017 року відбулося зростання доходу за рахунок підвищення щомісячної премії, що у свою чергу має вплив на базовий місяць для розрахунку індексу споживчих цін у подальшому. Відтак, грошове забезпечення у розмірі 6172,15 грн. стає базовим рівнем доходу позивача. У жовтні 2017 року відбулося чергове зростання доходу за рахунок підвищення щомісячної премії, що у свою чергу має вплив на базовий місяць для розрахунку індексу споживчих цін у подальшому. Відтак, грошове забезпечення у розмірі 6732,60 грн. стає базовим рівнем доходу позивача. Новою датою для обрахунку індексації стає жовтень 2017 року. Подальше право на індексацію у позивача наступає лише в березні 2018 року. У такий спосіб забезпечувалось виконання абз. 2 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Кошторисами 3 ДПРЗ на 2016-й, 2017-й та 2018-й роки загального фонду бюджету не було передбачено видатки на індексацію грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, а забезпечення виконання ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» відбувалося відповідно до діючих на той момент роз`яснень відповідних відомств. Отже, 3 ДПРЗ виконав умови, визначені абзацом 1 пункту 3 Постанови № 1013, а відтак для проведення подальшої індексації грошового забезпечення осіб служби цивільного захисту при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації відповідно до Порядку № 1078, як базовий місяць (місяць підвищення) врахувала січень 2016 року, що передбачено абзацом другим пункту 3 Постанови № 1013. Отже, здійснюючи нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення 3 ДПРЗ діяв правомірно та з дотриманням вимог чинного законодавства. Задовольняючи, позовні вимоги щодо зобов`язання нарахувати й виплатити позивачу індексацію за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року з визначенням базового місяця січень 2008 року призведе до безпідставних видатків з державного бюджету, адже 3 ДПРЗ нараховувало позивачу індексацію за вказаний період відповідно до постанови КМ України та роз`яснень профільних відомств. Щодо нарахування та виплати суми індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 02.03.2020 року з врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - березень 2018 року із застосуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 та із врахуванням суми різниці індексації в розмірі 4421 гривень 07 копійок. Зміна грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу відбулась з 01.03.2018 року у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Це стало підставою для встановлення базового місяця березня 2018 року у цілях нарахування індексації. Індексація грошових доходів позивача за період 01.03.2018 02.03.2020 з урахуванням базового місяця березень 2018 року була нарахована та виплачена у повному обсязі згідно додатку 1 до відзиву. Окрім того, 3 ДПРЗ зазначає, що відповідно до положень статей 22, 51 Бюджетного кодексу України видатки на грошове забезпечення здійснюються лише в межах фонду грошового забезпечення, затвердженого для бюджетних установ у кошторисах. Згідно із Законом «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VІІІ від 28.12.2014 проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Відповідно до абзацу 4-6 пункту 5 Порядку №1078 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку. За змістом абз. 3,4 п.5 Порядку №1078 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (так звана «фіксована» сума індексації). Якщо ж розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, тоді сума індексації у місяці підвищення грошових доходів не нараховується. Отже, необхідною умовою для нарахування «фіксованої» суми індексації є те, що розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Тоді «фіксована» сума індексації у місяці підвищення доходу зараховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Така «фіксована» сума індексації виплачується доти, доки чергове підвищення доходу працівника не перевищить її розміру. В даному випадку, в березні 2018 року набрала чинності Постанова №704, якою розмір посадового окладу позивача з березня 2018 року збільшено. При цьому, для визначення фіксованої суми індексації в місяці підвищення грошового забезпечення позивача (у березні 2018 року) необхідно порівняти із сумою індексації, що склалася за березень 2018 року з урахуванням при її обчисленні попереднього базового місяця, - тобто січня 2008 року. Така сума індексації 3 ДПРЗ (з урахуванням базового місяця - січень 2008 року) не нараховувалась, так як зобов`язання щодо нарахування позивачу індексації за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року з визначенням базового місяця січень 2008 року призведе до безпідставних видатків з державного бюджету, адже 3 ДПРЗ нараховувало позивачу індексацію за вказаний період відповідно до постанови КМ України та роз`яснень профільних відомств відповідно до норм діючого законодавства. З огляду на те, що 3 ДПРЗ нараховував та виплачував індексацію з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» правові підстави щодо нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року із використанням січня 2008 року як «базового» місяця відсутні, тобто станом на дату розгляду справи відсутній необхідний елемент («сума індексації, що склалася в місяці підвищення доходу», тобто березні 2018 року) для визначення того, чи є підстави виплачувати позивачу так звану «фіксовану» суму індексації, а якщо є - то який розмір. Отже, позовні вимоги в цій частині є передчасними. Відтак, здійснюючи нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення 3 ДПРЗ діяв правомірно та з дотриманням вимог чинного законодавства. Задовольняючи, позовні вимоги щодо нарахування та виплати суми індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 02.03.2020 року з врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - березень 2018 року із застосуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 та із врахуванням суми різниці індексації в розмірі 4421 гривень 07 копійок призведе до безпідставних видатків з державного бюджету, адже 3 ДПРЗ нараховувало позивачу індексацію за вказаний період відповідно до постанови КМ України та роз`яснень профільних відомств.
08.10.2024 року від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-1 заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач-1 зазначив наступне. Позивач проходив службу цивільного захисту у Головному управлінні відповідно до Кодексу цивільного захисту України та Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593. Статтею 101 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VІ (далі - КЦЗУ) визначено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Відповідно до частини другої статті 125 КЦЗ України порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) визначено умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту. На виконання Постанови №704 наказом МВС України від 20.07.2018 № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, пунктом 14 якої визначено, що індексація грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу здійснюється в порядку та розмірах, установлених чинним законодавством України. Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Індексація грошових доходів - це державна гарантія щодо соціальної підтримки населенню з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін згідно статті 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-ІІІ "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії". Статтею 9 Закону України від 21.06.2012 № 5007-VІ "Про ціни і ціноутворення" визначено, що Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади послідовно вживають заходів щодо забезпечення соціальних гарантій населенню, насамперед малозабезпеченим сім`ям, шляхом запровадження системи компенсаційних виплат у зв`язку із зростанням цін та індексації грошових доходів соціально-економічних груп населення відповідно до законодавства. Умови та порядок проведення індексації грошових доходів населення визначаються Законом України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення». В силу приписів статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (зі змінами та доповненнями, далі - Закон № 1282- XII), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, зокрема оплата праці (грошове забезпечення), одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (стаття 9 Закону № 1282-ХІІ). Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 (далі Порядок №1078, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників. Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Так, пунктом 7 Інструкції № 475 визначено, що грошове забезпечення виплачується в межах асигнувань, визначених у кошторисі органу управління (підрозділу) на грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу. Головне управління, звертає увагу, що виплата сум індексації має здійснюватися у межах виділених коштів, що передбачені на ці цілі та механізм не передбачає нарахування виплати індексації працівникам (особам, що проходили службу) за попередні періоди. Щодо виплати суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 із врахуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін - січень 2008 року. Головне управління зазначає, що відповідно до положень статей 22, 51 Бюджетного кодексу України видатки на грошове забезпечення здійснюються лише в межах фонду грошового забезпечення, затвердженого для бюджетних установ у кошторисах. Згідно із Законом «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014 проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Згідно з пунктом 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. З аналізу вказаних норм, вбачається, що місяць в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту. Разом з тим, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то базовий період не змінюється, а сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яке відбулось у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294, місяці, у якому відбулося збільшення розміру посадового окладу штату. При цьому, загальна сума збільшення грошового забезпечення перевищила суму індексації нараховану в цьому місяці і відповідно до абзаців 1 і 2 пункту 5 Порядку № 1078 січень 2008 року став базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача. Щодо виплати суми індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2020 року з врахуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін - березень 2018 року. Зміна грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу відбулась з 01.03.2018 року у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Це стало підставою для встановлення базового місяця березня 2018 року у цілях нарахування індексації. Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Таким чином місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації. Отже, у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу у місяці підвищення береться за 1 або 100 %, тобто місяць підвищення вважається базовим і індексація в цьому місяці не проводиться, якщо сума підвищення заробітної плати (у базовому місяці враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру) перевищить суму індексації. Починаючи з наступного за базовим місяця наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації. Постановою № 1013 не лише істотно змінено порядок проведення індексації доходів населення починаючи з 01.12.2015, але й визначено базовий місяць (січень 2016 року), з якого в подальшому необхідно відштовхуватись для проведення індексації. Як зазначено вище, Головне управління виконано умови п. 3 Постанови №1013 та підвищено грошове забезпечення Позивача, за рахунок підвищення премії, в той же час, індексація в грудні 2015 року становила 186,33 грн. Тобто сума підвищення премії була більшою за суму індексації. Отже, Головне управління виконало умови, визначені абзацом 1 пункту 3 Постанови № 1013, а відтак для проведення подальшої індексації грошового забезпечення осіб служби цивільного захисту при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації відповідно до Порядку № 1078, як базовий місяць (місяць підвищення) врахувала січень 2016 року, що передбачено абзацом другим пункту 3 Постанови № 1013. Отже, здійснюючи нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення Головне управління діяло правомірно та з дотриманням вимог чинного законодавства. Щодо виплати суми індексації грошового забезпечення за період з 30.06.2020 року по 13.10.2021 року з врахуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін - березень 2018 року. Вказана позовна вимога не може бути задоволена, так як ОСОБА_1 наказом (з кадрових питань (особового складу)) Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області 17.06.2020 року №191 згідно з Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу звільнено із служби цивільного захисту за пунктом 176 підпунктом 1 (у зв`язку із закінченням строку контракту) із 30.06.2020 року (копія витягу із наказу додано до матеріалів судової справи клопотанням). Таким чином, позивач після звільнення (30.06.2020 року) не отримував грошове забезпечення. Щодо виплати суми індексації грошового забезпечення за період з 02.03.2018 року по 13.10.2021 року з врахуванням щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення. Головне управління звертає увагу суду, та просить відмовити в частині позовних вимог щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивачу, із застосуванням щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення та стягнення на користь позивача щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення в розмірі є необґрунтованими, оскільки такий розрахунок законодавчо не встановлений. Доводи позовної заяви про наявність підстав для застосування щомісячної фіксованої індексації Головне управління вважає безпідставними, оскільки такі доводи ґрунтуються на положеннях Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078 (далі - Порядок №1078) в редакції, яка не діяла на час виникнення спірних правовідносин. Так, Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядок №1078 у період існування спірних правовідносин (з 01 березня 2018 року до 28 січня 2019 року) не містили в собі такого поняття як «фіксована сума індексації». Зазначений термін використовувався у додатку 4 «Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів» до Порядку №1078, однак, лише в редакції, що діяла до 15 грудня 2015 року.Саме такий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 15.06.2022 у справі № 520/4061/21. Окрім наведеного, Головне управління звертає увагу суду, що за офіційними даними Державної служби статистики України індекс споживчих цін (індекс інфляції) в квітні 2018 року становив100,8 %, в травні 2018 року - 100,0 %, в червні 2018 року - 100,0 %, в липні 2018 року -99,3 %, в серпні 2018 року - 100,0 %, в вересні 2018 року - 101,9 %, в жовтні 2018 року -101,7 %, лише у жовтні 2018 року поріг індексації 103 % (100,8 % * 100,0 % * 100,0 % *99,3 % * 100,0 % * 101,9 % * 101,7 % * 100) перевищено. При цьому, оскільки індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з квітня 2018 року, перевищив поріг індексації у жовтні 2018 року, був опублікований Держкомстатом у листопаді 2018 року, то відповідно до пункту 1-1 Порядку № 1078 з грудня 2018 року у позивача виникає право на індексацію, яка повинна виплачуватися йому з грудня 2018 року до дня звільнення. Задовольняючи, позовні вимоги щодо зобов`язання нарахувати й виплатити позивачу індексацію призведе до безпідставних видатків з державного бюджету, адже Головне управління, нараховувало позивачу індексацію за вказаний період відповідно до постанови КМ України та роз`яснень профільних відомств.
18.10.2024 року від представника 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області Лаврика Романа Сергійовича до суду надійшла заява, в якій представник відповідача-2 надав письмові та вмотивовані пояснення на виконання вимог ухвали суду від 23.09.2024 року. В даних поясненнях зазначено наступне. Щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 із врахуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін - січень 2008 року із застосуванням пункту 5 порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003р. № 1078 та із врахуванням суми різниці індексації в розмірі 4421 грн.07 коп. Грошове забезпечення ОСОБА_1 у грудні місяці становило 1761,75 грн., з них посадовий оклад - 740 грн., оклад за спеціальним званням - 130 грн., надбавка за вислугу років - 587,25 гри., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 587,25 грн. Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Таким чином місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації. Відповідно до Постанови № 1013 змінено порядок проведення індексації доходів населення починаючи з 01.12.2015, та визначено базовий місяць (січень 2016 року), з якого в подальшому необхідно відштовхуватись для проведення індексації. У січні 2016 року грошове забезпечення ОСОБА_1 вже становило 3523,50 грн., це посадовий оклад - 740 грн., оклад за спеціальним званням - 130 грн., надбавка за вислугу років - 587,25 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 587,25 грн. та щомісячна премія - 1761,75 грн. Підвищення становить 1761,75 грн. Січень 2016 року стає базовим місяцем. Право на індексацію у ОСОБА_1 виникає у червні 2016 року, коли індекс інфляції перевищив 103% та склав 104,1%. У січні 2017 року відбулося чергове зростання розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 через підвищення розміру його складових, зокрема, щомісячної премії на 2032,04 грн. Відтак, базовим місяцем стає січень 2017 року, який береться для подальшого розрахунку індексу споживчих цін. Право на індексацію із застосуванням базового місяця січень 2017 року у ОСОБА_1 настає у червні 2017 року, коли індекс інфляції перевищив 103% та склав 103,7%. Тож з червня 2017 року у ОСОБА_1 виникає право на індексацію. У жовтні 2017 року відбулося чергове зростання грошового доходу на 959,70 грн. (грошове забезпечення за вересень становило 5772,90 грн., за жовтень - 6732,60 грн.) за рахунок підвищення щомісячної премії, що у свою чергу має вплив на базовий місяць для розрахунку індексу споживчих цін у подальшому. Новою датою для обрахунку індексації став жовтень 2017 року. Так у такий спосіб забезпечувалось виконання абз.2 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Кошторисами З ДПРЗ на 2016-й, 2017-й та 2018-й роки загального фонду бюджету не було передбачено видатки на індексацію грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, а забезпечення виконання ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» відбувалося до діючих на той момент роз`яснень відповідних відомств Таким чином, 3 ДПРЗ виконав умови, визначені абзацом 1 пункту 3 Постанови №1013. а відтак для проведення подальшої індексації грошового забезпечення осіб служби цивільного захисту при обчисленні індексу споживчих ціп для проведення індексації відповідно до Порядку № 1078, як базовий місяць (місяць підвищення) було враховано січень 2016 року, що передбачено абзацом другим пункту 3 Постанови № 1013. Подальше право на індексацію у ОСОБА_1 наступає лише в березні 2018 року. Таким чином, різниця індексації у сумі 4421,07 грн. розраховується станом березень 2018 року та не є коректною для врахування в період нарахування грошових доходів 01.12.2015-28.02.2018рр. Щодо нонарахування та невиплати ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 02.03.2020 із врахуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін - березень 2018 року із застосуванням пункту 5 порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003р. № 1078 та із врахуванням суми різниці індексації в розмірі 4421 грн.07 коп. У березні 2018 року, відповідно до Постанови №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.03.2018 року №179 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної служби надзвичайних ситуацій» та наказу 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області від 21.03.2018 року №70 підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_1 встановлено посадовий оклад у розмірі 3660,00 гривень, шо відповідає 14 тарифному розряду. Для проведення індексації березень вважається базовим місяцем. Індекс споживчих цін у березні 2018 року рівний 1 (100%) відповідно індексація грошового забезпечення не нараховується. Підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Починаючи з квітня 2018 року (наступного за базовим місяцем) розрахунок індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком до перевищення встановленого згідно з Порядком № 1078 зі змінами від 09.12.2015 року, порогу індексації 103%. Індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з квітня 2018 року по жовтень 2018 року (який опубліковано в листопаді 2018 року), перевищив поріг індексації і становив 103,7% або 1.037: квітень 2018 року: 1,000 = 1.000 травень 2018 року: 1,000 * 1,008 = 1,008 червень 2018 року: 1,000 * 1,008 * 1,000= 1,008 липень 2018 року: 1,000 * 1,008 * 1,000 * 1,000 = 1,008 серпень 2018 року: 1,000 * 1.008 * 1.000 * 1,000 * 0,993 = 1,001 вересень 2018 року: 1,000 * 1,008 * 1,000 * 1,000 * 0,993 * 1,000 = 1,001 жовтень 2018 року: 1,000 * 1,008 * 1,000 * 1,000 * 0,993 * 1,000 * 1,019 = 1,020 листопад 2018 року: 1,000 * 1,008 * 1,000 * 1,000 * 0,993 * 1,000 * 1,019 *1,017 = 1,0373. Відтак, лише в грудні 2018 року (з огляду на публікацію Держкомстатом індексу інфляції за листопад 2018р.) особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту набули право на індексацію грошового забезпечення. У зв`язку з відсутністю кошторисних видатків для проведення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення в грудні 2018 року - вересні 2019 року, індексація грошового забезпечення не проводилася. Починаючи з жовтня 2019 року 3 ДПРЗ поступово нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення, як за попередні місяці, з грудня 2018 року по вересень 2019 року, так і поточну з жовтня 2019 року по лютий 2020 року (місяць звільнення ОСОБА_2 ), з урахуванням базового місяця березень 2018 року. Отже на момент звільнення ОСОБА_1 отримав індексацію грошового забезпечення в повному обсязі. Відтак, підстави для нарахування індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003р. № 1078 та із врахуванням суми різниці індексації в розмірі 4421 грн.07 коп., відсутні.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.09.2024 року зазначена вище справа розподілена та 18.09.2024 року передана судді Пруднику С.В.
23.09.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи. Витребувано у 1) Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, 2) 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області: письмові та вмотивовані пояснення щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року із врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - січень 2008 роту; нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 02.03.2020 року з врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - березень 2018 року із застосуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 та із врахуванням суми різниці індексації в розмірі 4421 гривень 07 копійок; письмові та вмотивовані пояснення щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 02.03.2020 року з врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - березень 2018 року із застосуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 та із врахуванням суми різниці індексації в розмірі 4421 гривень 07 копійок. Судом зобов`язано витребувані судом докази подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (inbox@adm.dp.court.gov.ua; inboxdoas@adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 18.10.2024 року. Судом попереджено Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області та 3 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвалиу разі невиконання вимог даної ухвали суду.
14.10.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду у задоволенні клопотання Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено повністю.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 є особою звільненою з органів ДСНС України.
Позивач в період часу з 01 грудня 2015 року по 02 березня 2020 року проходив службу цивільного захисту в 3 державному пожежно-рятувальному загоні Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, а в період часу з 03 березня 2020 року по 30 червня 2020 року в Головному управлінні державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області.
Службу позивач проходив на різних посадах, остання займана ним посада - фахівець відділення забезпечення заходів з попередження надзвичайних ситуацій в місті Кривий Ріг (ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області).
Як зазначив позивач у поданій до суду позовній заяві, за час служби він отримував грошове забезпечення, яке у відповідності до закону підлягало індексації. Розмір грошового забезпечення останнього перевищував прожитковий мінімум встановлений законом для працездатних осіб.
В період часу з 01.12.2015 року по 02 березня 2020 року позивач проходив службу цивільного захисту в 3 державному пожежно-рятувальному загоні Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, а в період часу з 03 березня 2020 року по 30 червня 2020 року в Головному управлінні державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, що підтверджується відповідями доданими до позовної заяви та витягом про проходження служби.
З метою досудового врегулювання спору та отримання позивачем недоотриманої суми індексації грошового забезпечення позивач звернувся до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області.
У відповідях відповідачів позивача повідомили, що індексація грошового забезпечення з 01 грудня 2015 по лютий 2018 року нараховувалася і виплачувалася в межах кошторисних призначень, а в період з 01.03.2018 року по червень 2020 рогу виплачувалась коли величина індексу споживчих цін перевищувала поріг індексації. Також додатками до відповіді було надано довідки про отримане позивачем грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 30.06.2020 року.
На думку позивача, вимогу щодо здійснення перерахунку індексації його грошового забезпеченням за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року з урахуванням базового місяця січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 рогу по 30.06.2020 року з урахуванням базового місяця березень 2018 року з урахуванням пункту 5 Порядку 1078 було проігноровано.
Позивач вважаючи відмову у виплаті йому індексації в не повному розмірі протиправною та безпідставною, звернувся до суду із даною позовною заявою.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.
Виходячи із підстав позову, позивач не погоджується із протиправноюневиплатою відповідачем індексації грошового забезпечення у період з 01.12.2015 по 28.02.2018, а також зазначає про необхідність застосування при розрахунку такої індексації базового місяцясічень 2008 року.
Відповідно достатті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 вказаного Законувизначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
У частині п`ятійстатті 2 зазначеного Законувказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно зістаттею 4 цього Закону, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року 101 відсоток).
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно з частинами першою та другоюстатті 5 вказаного Законупідприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Відповідно до частини другоїстатті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації цих положеньКабінет Міністрів України постановою від 17 липня 2003 року №1078затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 1-1 вказаного Порядку, підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року 101 відсоток).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікуванняЗакону України від 06 лютого 2003 року №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абзац 8 пункту 4 Порядку).
Відповідно до пункту 6 Порядку, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Конституційний Суд України в рішенні від 15 жовтня 2013 року у справі №9-рп/2013 за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положення частини другоїстатті 233 Кодексу законів про працю Українизазначив, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
На підставі системного аналізу наведених положень законодавства Конституційний Суд України дійшов висновку, що працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців.
Отже, індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті. Звільнення особи зі служби жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.
При цьому обмежене фінансування державного органу чи установи, де особа проходила службу, жодним чином не впливає на право особи отримати індексацію грошового забезпечення.
Вказані правові висновки також відповідають правовим позиціям Верховного Суду, викладеним в постановах від 05.02.2020 року у справі №825/565/17, від 20.11.2019 року у справі № 620/1892/19, що враховується судом, відповідно до ч. 5ст. 242 КАС України.
Судом встановлено, що відповідно до наданих відповідачем довідок про нараховані та виплачені доходи, індексація грошового забезпеченняза період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року позивачу не проведена та не виплачена.
Інших доказів щодо нарахування та виплати за вказаний спірний період відповідної індексації матеріали справи не містять.
З огляду на викладене, зазначені обставини свідчать про допущення протиправної бездіяльності з боку відповідача щодо взагалі невиплати позивачу індексації грошового забезпечення з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року.
Щодо визначення базового місяця індексації, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1цього Порядку.
У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв`язку з індексацією враховується рівень такого підвищення.
Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.
Отже, місяць підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру, є базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 05 лютого 2020 року в справі №825/565/17, від 23 вересня 2020 року в справі №620/3282/18, що враховується судом, відповідно до ч. 5ст. 242 КАС України.
На момент виникнення спірних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалося відповідно допостанови Кабміну України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294(далі - Постанова № 1294), якою було затверджено схеми посадових окладів.
Відповідно до пункту 13 Постанови № 1294 вона набрала чинності з 01.01.2008.
Тобто, за умови підвищення посадового окладу в січні 2008 року останній виступає базовим, а з лютого здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Вищевказанапостановадіяла до дати набрання чинностіпостанови Кабміну України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01.03.2018.
Таким чином, місяцями, за якими здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення позивача, повинні бути січень 2008 року та березень 2018 року, водночас всі інші місяці у даному проміжку часу не можуть бути базовими для нарахування індексації, оскільки у проміжку січня 2008 року - березня 2018 року посадові оклади військовослужбовців, з яких вираховується індексація, залишалися незмінними.
Тобто з 01.12.2015 місяцем, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення є січень 2008 року.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач-1, починаючи з 01.12.2015 по 28.02.2018, повинен був застосовувати січень 2008 року як місяць, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення, оскільки саме з грудня 2015 року застосовуються нові єдині підходи щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення (заробітної плати), затверджені Порядком № 1078.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 10.09.2020 року у справі № 200/9297/19-а, де Верховним Судом прямо вказано, що базовий місяць для нарахування індексації грошового забезпечення з 01.12.2015 має застосовуватись січень 2008 року.
В постановах від 20.04.2022 у справі № 420/3593/20, від 12.05.2022 у справі №200/7006/21 Верховний Суд також зазначив, що відповідно до положень Порядку №1078, січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року до встановлення нових розмірів посадових окладів військовослужбовців в березні 2018 року на підставіпостанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704.
Як вже зазначалось вище, відповідно до наданих відповідачем довідок про нараховані та виплачені доходи, індексація грошового забезпеченняза період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року позивачу не проведена та не виплачена.
Разом з тим, належною до виплати суми індексації за грудень 2015 року з урахуванням базового місяцясічень 2008 року та величини приросту індексу споживчих цін, є індексація у розмірі 2302,64 грн (розрахунок проведено з використанням калькулятора індексації зарплати Мінфіну, офіційний веб-сайт: https://index.minfin.com.ua).
Отже, судом встановлено допущення протиправної бездіяльності з боку відповідача щодо ненарахування позивачу індексації грошового забезпечення у заявлений період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяцясічень 2008 року.
Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо виплати ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року без врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - січень 2008 року та зобов`язання 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року із врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - січень 2008 року підлягають до задоволення.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо виплати ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 02.03.2020 року без врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - березень 2018 року та із застосуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових, доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078; визнання протиправною бездіяльності Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 03.03.2020 року по 13.10.2021 року без врахування базового місяця для обчислення індексу споживчих цін - березень 2018 року із застосуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078; зобов`язання 3 державного пожежно-рятувального загну Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 02.03.2020 року з врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - березень 2018 року із застосуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 та із врахуванням суми різниці індексації в розмірі 4421 гривень 07 копійок; зобов`язання Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 02.03.2020 року з врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - березень 2018 року із застосуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 та із врахуванням суми різниці індексації в розмірі 4421 гривень 07 копійок, то такі не підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Зміна грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу відбулась з 01.03.2018 року у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Це стало підставою для встановлення базового місяця березня 2018 року у цілях нарахування індексації.
Індексація грошових доходів позивача за період 01.03.2018 02.03.2020 з урахуванням базового місяця березень 2018 року була нарахована та виплачена у повному обсязі згідно додатку 1 до відзиву представника відповідача-2.
Окрім того, суд зазначає, що відповідно до положень статей 22, 51 Бюджетного кодексу України видатки на грошове забезпечення здійснюються лише в межах фонду грошового забезпечення, затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.
Згідно із Законом «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VІІІ від 28.12.2014 проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Відповідно до абзацу 4-6 пункту 5 Порядку №1078 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
За змістом абз. 3,4 п.5 Порядку №1078 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (так звана «фіксована» сума індексації). Якщо ж розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, тоді сума індексації у місяці підвищення грошових доходів не нараховується.
Отже, необхідною умовою для нарахування «фіксованої» суми індексації є те, що розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Тоді «фіксована» сума індексації у місяці підвищення доходу зараховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Така «фіксована» сума індексації виплачується доти, доки чергове підвищення доходу працівника не перевищить її розміру.
В даному випадку, в березні 2018 року набрала чинності Постанова №704, якою розмір посадового окладу позивача з березня 2018 року збільшено.
При цьому, для визначення фіксованої суми індексації в місяці підвищення грошового забезпечення позивача (у березні 2018 року) необхідно порівняти із сумою індексації, що склалася за березень 2018 року з урахуванням при її обчисленні попереднього базового місяця, - тобто січня 2008 року. Така сума індексації 3 ДПРЗ (з урахуванням базового місяця - січень 2008 року) не нараховувалась.,
3 ДПРЗ нараховувало позивачу індексацію за вказаний період відповідно до постанови КМ України та роз`яснень профільних відомств відповідно до норм діючого законодавства.
З огляду на те, що 3 ДПРЗ нараховував та виплачував індексацію з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» правові підстави щодо нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року із використанням січня 2008 року як «базового» місяця відсутні, тобто станом на дату розгляду справи відсутній необхідний елемент («сума індексації, що склалася в місяці підвищення доходу», тобто березні 2018 року) для визначення того, чи є підстави виплачувати позивачу так звану «фіксовану» суму індексації, а якщо є - то який розмір.
При цьому, як зазначено судом вище, 18.10.2024 року від представника 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області Лаврика Романа Сергійовича до суду надійшла заява, в якій представник відповідача-2 надав письмові та вмотивовані пояснення на виконання вимог ухвали суду від 23.09.2024 року. В даних поясненнях зазначено наступне. Щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 із врахуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін - січень 2008 року із застосуванням пункту 5 порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003р. № 1078 та із врахуванням суми різниці індексації в розмірі 4421 грн.07 коп. Грошове забезпечення ОСОБА_1 у грудні місяці становило 1761,75 грн., з них посадовий оклад - 740 грн., оклад за спеціальним званням - 130 грн., надбавка за вислугу років - 587,25 гри., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 587,25 грн. Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Таким чином місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації. Відповідно до Постанови № 1013 змінено порядок проведення індексації доходів населення починаючи з 01.12.2015, та визначено базовий місяць (січень 2016 року), з якого в подальшому необхідно відштовхуватись для проведення індексації. У січні 2016 року грошове забезпечення ОСОБА_1 вже становило 3523,50 грн., це посадовий оклад - 740 грн., оклад за спеціальним званням - 130 грн., надбавка за вислугу років - 587,25 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 587,25 грн. та щомісячна премія - 1761,75 грн. Підвищення становить 1761,75 грн. Січень 2016 року стає базовим місяцем. Право на індексацію у ОСОБА_1 виникає у червні 2016 року, коли індекс інфляції перевищив 103% та склав 104,1%. У січні 2017 року відбулося чергове зростання розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 через підвищення розміру його складових, зокрема, щомісячної премії на 2032,04 грн. Відтак, базовим місяцем стає січень 2017 року, який береться для подальшого розрахунку індексу споживчих цін. Право на індексацію із застосуванням базового місяця січень 2017 року у ОСОБА_1 настає у червні 2017 року, коли індекс інфляції перевищив 103% та склав 103,7%. Тож з червня 2017 року у ОСОБА_1 виникає право на індексацію. У жовтні 2017 року відбулося чергове зростання грошового доходу на 959,70 грн. (грошове забезпечення за вересень становило 5772,90 грн., за жовтень - 6732,60 грн.) за рахунок підвищення щомісячної премії, що у свою чергу має вплив на базовий місяць для розрахунку індексу споживчих цін у подальшому. Новою датою для обрахунку індексації став жовтень 2017 року. Так у такий спосіб забезпечувалось виконання абз.2 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Кошторисами З ДПРЗ на 2016-й, 2017-й та 2018-й роки загального фонду бюджету не було передбачено видатки на індексацію грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, а забезпечення виконання ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» відбувалося до діючих на той момент роз`яснень відповідних відомств Таким чином, 3 ДПРЗ виконав умови, визначені абзацом 1 пункту 3 Постанови №1013. а відтак для проведення подальшої індексації грошового забезпечення осіб служби цивільного захисту при обчисленні індексу споживчих ціп для проведення індексації відповідно до Порядку № 1078, як базовий місяць (місяць підвищення) було враховано січень 2016 року, що передбачено абзацом другим пункту 3 Постанови № 1013. Подальше право на індексацію у ОСОБА_1 наступає лише в березні 2018 року. Таким чином, різниця індексації у сумі 4421,07 грн. розраховується станом березень 2018 року та не є коректною для врахування в період нарахування грошових доходів 01.12.2015-28.02.2018рр. Щодо нонарахування та невиплати ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 02.03.2020 із врахуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін - березень 2018 року із застосуванням пункту 5 порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003р. № 1078 та із врахуванням суми різниці індексації в розмірі 4421 грн.07 коп. У березні 2018 року, відповідно до Постанови №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.03.2018 року №179 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної служби надзвичайних ситуацій» та наказу 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області від 21.03.2018 року №70 підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_1 встановлено посадовий оклад у розмірі 3660,00 гривень, шо відповідає 14 тарифному розряду. Для проведення індексації березень вважається базовим місяцем. Індекс споживчих цін у березні 2018 року рівний 1 (100%) відповідно індексація грошового забезпечення не нараховується. Підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Починаючи з квітня 2018 року (наступного за базовим місяцем) розрахунок індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком до перевищення встановленого згідно з Порядком № 1078 зі змінами від 09.12.2015 року, порогу індексації 103%. Індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з квітня 2018 року по жовтень 2018 року (який опубліковано в листопаді 2018 року), перевищив поріг індексації і становив 103,7% або 1.037: квітень 2018 року: 1,000 = 1.000 травень 2018 року: 1,000 * 1,008 = 1,008 червень 2018 року: 1,000 * 1,008 * 1,000= 1,008 липень 2018 року: 1,000 * 1,008 * 1,000 * 1,000 = 1,008 серпень 2018 року: 1,000 * 1.008 * 1.000 * 1,000 * 0,993 = 1,001 вересень 2018 року: 1,000 * 1,008 * 1,000 * 1,000 * 0,993 * 1,000 = 1,001 жовтень 2018 року: 1,000 * 1,008 * 1,000 * 1,000 * 0,993 * 1,000 * 1,019 = 1,020 листопад 2018 року: 1,000 * 1,008 * 1,000 * 1,000 * 0,993 * 1,000 * 1,019 *1,017 = 1,0373. Відтак, лише в грудні 2018 року (з огляду на публікацію Держкомстатом індексу інфляції за листопад 2018р.) особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту набули право на індексацію грошового забезпечення. У зв`язку з відсутністю кошторисних видатків для проведення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення в грудні 2018 року - вересні 2019 року, індексація грошового забезпечення не проводилася. Починаючи з жовтня 2019 року 3 ДПРЗ поступово нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення, як за попередні місяці, з грудня 2018 року по вересень 2019 року, так і поточну з жовтня 2019 року по лютий 2020 року (місяць звільнення ОСОБА_2 ), з урахуванням базового місяця березень 2018 року. Отже на момент звільнення ОСОБА_1 отримав індексацію грошового забезпечення в повному обсязі.
Відтак, підстави для нарахування індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003р. № 1078 та із врахуванням суми різниці індексації в розмірі 4421 грн.07 коп., відсутні.
З огляду на викладене, здійснюючи нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення 3 ДПРЗ діяв правомірно та з дотриманням вимог чинного законодавства.
Щодо виплати суми індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.06.2020 року з врахуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін - березень 2018 року.
Зміна грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу відбулась з 01.03.2018 року у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Це стало підставою для встановлення базового місяця березня 2018 року у цілях нарахування індексації.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Таким чином місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.
Отже, у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу у місяці підвищення береться за 1 або 100 %, тобто місяць підвищення вважається базовим і індексація в цьому місяці не проводиться, якщо сума підвищення заробітної плати (у базовому місяці враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру) перевищить суму індексації. Починаючи з наступного за базовим місяця наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації.
Постановою № 1013 не лише істотно змінено порядок проведення індексації доходів населення починаючи з 01.12.2015, але й визначено базовий місяць (січень 2016 року), з якого в подальшому необхідно відштовхуватись для проведення індексації.
Як зазначено вище, Головне управління виконано умови п. З Постанови №1013 та підвищено грошове забезпечення Позивача, за рахунок підвищення премії, в той же час, індексація в грудні 2015 року становила 186,33 грн. Тобто сума підвищення премії була більшою за суму індексації.
Отже, Головне управління виконало умови, визначені абзацом 1 пункту З Постанови № 1013, а відтак для проведення подальшої індексації грошового забезпечення осіб служби цивільного захисту при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації відповідно до Порядку № 1078, як базовий місяць (місяць підвищення) врахувала січень 2016 року, що передбачено абзацом другим пункту 3 Постанови № 1013.
З огляду на викладене, здійснюючи нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення Головне управління діяло правомірно та з дотриманням вимог чинного законодавства.
У Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.
Такий принцип закладений, зокрема, в Загальній декларації прав людини 1948 року, згідно з якою кожна людина, як член суспільства, має право на соціальне забезпечення та на здійснення необхідних для підтримання її гідності та для вільного розвитку її особистості прав у економічній, соціальній і культурній галузях за допомогою національних зусиль і міжнародного співробітництва та відповідно до структури і ресурсів кожної держави (стаття 22). Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права 1966 року встановлює загальний обов`язок держав забезпечити здійснення прав, що передбачені цим пактом, у максимальних межах наявних ресурсів (пункт 1 статті 2).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі "Ейрі проти Ірландії" також констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі "Кйартан Асмундсон проти Ісландії" від 12 жовтня 2004 року.
Одним із елементів верховенства права є принцип пропорційності, який у сфері соціального захисту означає, зокрема, що заходи, передбачені в нормативно-правових актах, повинні спрямовуватися на досягнення легітимної мети та мають бути співмірними з нею.
Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Рішенням Конституційний Суду від 25.01.2012 № 3-рп/2012 зазначено, що «однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов`язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.»
Щодо виплати суми індексації грошового забезпечення за період з 30.06.2020 року по 13.10.2021 року з врахуванням базового місяця для обчислення індексу споживчих цін - березень 2018 року.
Вказана позовна вимога не може бути задоволена, так як ОСОБА_1 наказом (з кадрових питань (особового складу)) Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області 17.06.2020 року №191 згідно з Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу звільнено зі служби цивільного захисту за пунктом 176 підпунктом 1 (у зв`язку із закінченням строку контракту) із 30.06.2020 року.
Таким чином, позивач після звільнення (30.06.2020 року) не отримував грошове забезпечення.
Щодо виплати суми індексації грошового забезпечення за період з 02.03.2018 року по 13.10.2021 року з врахуванням щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення.
Доводи позовної заяви про наявність підстав для застосування щомісячної фіксованої індексації Головне управління вважає безпідставними, оскільки такі доводи ґрунтуються на положеннях Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078 (далі - Порядок №1078) в редакції, яка не діяла на час виникнення спірних правовідносин.
Так, Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядок №1078 у період існування спірних правовідносин (з 01 березня 2018 року до 28 січня 2019 року) не містили в собі такого поняття як «фіксована сума індексації».
Зазначений термін використовувався у додатку 4 «Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів» до Порядку №1078, однак, лише в редакції, що діяла до 15 грудня 2015 року.
Саме такий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 15.06.2022 у справі № 520/4061/21.
Окрім наведеного, суд зазначає, що за офіційними даними Державної служби статистики України індекс споживчих цін (індекс інфляції) в квітні 2018 року становив100,8 %, в травні 2018 року - 100,0 %, в червні 2018 року - 100,0 %, в липні 2018 року -99,3 %, в серпні 2018 року - 100,0 %, в вересні 2018 року - 101,9 %, в жовтні 2018 року -101,7 %, лише у жовтні 2018 року поріг індексації 103 % (100,8 % * 100,0 % * 100,0 % *99,3 % * 100,0 % * 101,9 % * 101,7 % * 100) перевищено.
При цьому, оскільки індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з квітня 2018 року, перевищив поріг індексації у жовтні 2018 року, був опублікований Держкомстатом у листопаді 2018 року, то відповідно до пункту 1-1 Порядку № 1078 з грудня 2018 року у позивача виникає право на індексацію, яка повинна виплачуватися йому з грудня 2018 року до дня звільнення.
З огляду на викладене, здійснюючи нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області діяло правомірно та з дотриманням вимог чинного законодавства.
Відповідно до частин першої та другоїстатті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до п. 1 ч. 2ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України.
Обираючи належний засіб відновлення порушеного права позивача, суд виходить із того, що такий спосіб відновлення має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Відповідно до ч.1ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. Частиною 2ст.77 КАС Українивстановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав длячасткового задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьоїстатті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як вбачається з матеріалів справи, за подання даного позову позивачем сплачено судовий збір в сумі 605,60 грн.
Таким чином, враховуючи те, що позов задоволено частково, на користь позивача необхідно стягнути сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 605,60 грн. підлягає стягненню з 3 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, відповідача-2: 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо виплати ОСОБА_1 суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року без врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - січень 2008 року.
Зобов`язати 3 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року із врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - січень 2008 року.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 грн. (шістсот п`ять гривень 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань 3 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (50005, Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, вул. Каховська, будинок 38; код ЄДРПОУ 38255196).
Розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимогстатті 255 Кодексу адміністративного судочинства Українита може бути оскаржене встроки, передбачені статтею295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С. В. Прудник
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 02.12.2024 |
Номер документу | 123402712 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Прудник Сергій Володимирович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Прудник Сергій Володимирович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Прудник Сергій Володимирович