25.11.2024
Справа № 489/9382/24
Номер провадження 2/489/3144/24
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
25 листопада 2024 року місто Миколаїв
Ленінський районний суд м. Миколаєва у складі судді Рум`янцевої Н.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: служба у справах дітей адміністрації Інгульського району Миколаївської міської ради, орган опіки та піклування в особі Миколаївської міської ради про позбавлення батьківських прав
встановив.
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного.
Згідно з вимогами Цивільного процесуальногокодексу України звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів особи здійснюється шляхом пред`явлення позову, форма і зміст якого повинні відповідати вимогам ст.ст.175-177 цього Кодексу.
Відповідно доп. 2 ч. 3ст.175Цивільного процесуального кодексу України, передбачено,що позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
В порушення вказаних вимог, позивачка в своїй позовній заяві не зазначила місце проживання чи перебування відповідача ОСОБА_3 , поштовий індекс, відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Положеннями ч. 9ст. 28 ЦПК Українивизначено, що позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред`являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи).
Оскільки на стадії відкриття провадження не вдалось з`ясувати зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача ОСОБА_3 , позивачу слід надати суду відомості про місцезнаходження майна відповідачки або останнє відоме зареєстроване місце проживання або перебування відповідачки чи постійного їх заняття (роботи).
Суддя звертає увагу позивачки на те, що відшукування останнього зареєстрованого місця проживання або перебування відповідача ОСОБА_3 , місцезнаходження її майна чи постійного її заняття (роботи) не є обов`язком суду. Такі відомості має надати особа, яка звертається із позовом, а суд ці відомості має лише перевірити.
Таким чином, позивачці слід подати до суду належним чином складену позовну заяву та її копію для відповідача ОСОБА_3 , у якій зазначити інформацію про дійсне зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання або перебування відповідача. У разі, якщо позивачці такі дані не відомі, то їй слід вказати адресу місцезнаходження майна відповідача чи останнє відоме зареєстроване його місце проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи).
Згідно зіст. 58 ЦК Україниопіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Згідно із статтею 18 Конвенції про права дитини, батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Статтею 243 СК Українивизначено, що опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбаченихЦивільним кодексом України.
Відповідно до ч. 3ст. 60 ЦК Українисуд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки і піклування.
З наведеного вбачається, що підставою встановлення опіки над малолітніми особами є статус сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.
Згідно ізст. 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавленого батьківського піклування»(даліЗакону) діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв`язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов`язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов`язки, а також діти, розлучені із сім`єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов`язків з причин, які неможливо з`ясувати у зв`язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України або в зоні проведення антитерористичної операції, та безпритульні діти.
В силуст. 5 цього Законуза умови втрати дитиною батьківського піклування відповідна служба у справах дітей зобов`язана протягом двох місяців підготувати комплект документів, який підтверджує набуття дитиною статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.
В силу частин 1, 2 ст. 11 Закону органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад.
Органи опіки та піклування забезпечують, серед іншого, вирішення питань щодо: встановлення статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування; надання опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, та застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; соціального захисту і захисту особистих, майнових, житлових прав та інтересів дітей.
Згідно положень Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866(даліПорядок), надання дитині статусу позбавленої батьківського піклування та взяття її на відповідний облік передує низка заходів уповноважених органів, пов`язаних із встановлених певних фактів: проведення обстеження умов перебування дитини, стану здоров`я та з`ясування обставин, за яких дитина залишилась без батьківського піклування.
Зокрема, в п. 24 цього Порядку статус дитини, позбавленої батьківського піклування, надається дітям: 1) батьки яких позбавлені батьківських прав, що підтверджується рішенням суду; 2) які відібрані у батьків без позбавлення батьківських прав, що підтверджується рішенням суду; 3) батьки яких визнані безвісно відсутніми, що підтверджується рішенням суду; 4) батьки яких оголошені судом померлими, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим органами реєстрації актів цивільного стану; 5) батьки яких визнані недієздатними, що підтверджується рішенням суду; 6) батьки яких відбувають покарання в місцях позбавлення волі, що підтверджується вироком суду; 7) батьки яких під час здійснення кримінального провадження тримаються під вартою, що підтверджується ухвалою слідчого судді (суду); 8) батьки яких знаходяться у розшуку органами Національної поліції, пов`язаному з ухиленням від сплати аліментів та відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, що підтверджується ухвалою суду або довідкою органів Національної поліції про розшук батьків та відсутність відомостей про їх місцезнаходження; 9) у зв`язку з тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов`язки, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я про наявність у батька, матері хвороби, що перешкоджає виконанню ними батьківських обов`язків, виданим у порядку, встановленому МОЗ; 10) підкинутим, батьки яких невідомі, покинутим в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я або яких відмовилися забрати з цих закладів батьки, інші родичі, про що складено акт за формою, затвердженою МОЗ і МВС; 11) батьки яких не виконують свої обов`язки з виховання та утримання дитини з причин, які неможливо з`ясувати у зв`язку із перебуванням батьків на тимчасово окупованій території або в районі проведення антитерористичної операції, що підтверджується актом, складеним службою у справах дітей за формою згідно з додатком 11; 12) розлученим із сім`єю, визнаним біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, відповідно до Закону УкраїниПро біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту(за наявності письмової інформації територіального органу ДМС про розшук батьків або інших законних представників і відсутність відомостей про їх місцезнаходження).
Таким чином, надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, - чітко регламентований державою процес з визначенням органів та посадових осіб, на його здійснення. Суди до таких уповноважених органів не включені.
Більш того, лише надання такого статусу у відповідному порядку є підставою для початку процедури призначення дитині опікуна (піклувальника) та визначення осіб, на яких можливо покладення таких повноважень.
Знаведених вище норм закону та підзаконних актів вбачається, що встановлення опікинадмалолітньою дитиноюможливе лише після встановлення її статусу як дитини позбавленоїбатьківського піклування.
Всуперечзазначеному, позовна заява не містить відомостей щодо звернення позивача до відповідного органу опіки та піклування для отриманняподанняпропризначення опікуната/або неможливості його отримання, що в подальшому надавало б право позивачу звернутисядо суду зданоюпозовною вимогою.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що заявлена позивачем позовна вимога про призначення її опікуном малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є передчасною, оскільки малолітній ОСОБА_4 щеневстановленостатусдитинипозбавленої батьківського піклування,дозаяви не додано подання відповідного органу опіки та піклування про доцільність призначення позивача опікуном дитини,атомупозивачуварто уточнити позовні вимоги, та/або надати відомості щодо звернення до органу опіки та піклування виконавчого комітету Миколаївської міської ради для отриманняподанняпропризначення опікуната/або неможливості його отримання, що в подальшому надавало б право позивачу звернутисядо суду зданоюпозовною вимогою.
Відповідно до ч. 1ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених уст. 175-177 Цивільного процесуального кодексу України, позовна заява підлягає залишенню без руху.
Керуючись ст. ст.4,175-177 Цивільного процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: служба у справах дітей адміністрації Інгульського району Миколаївської міської ради, орган опіки та піклування в особі Миколаївської міської ради про позбавлення батьківських правзалишити без руху.
Надати позивачу десять днів з дня отримання ними копії ухвали для усунення недоліків вказаних в мотивувальній частині ухвали суду.
У разі не виконання вимог ухвали в установлений судом строк заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення і оскарженню не підлягає.
Суддя Н.О. Рум`янцева
Суд | Ленінський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2024 |
Оприлюднено | 03.12.2024 |
Номер документу | 123415329 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Миколаєва
Рум’янцева Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні