Єдиний унікальний номер 727/9104/24
Номер провадження 2/725/1731/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.11.2024 року м. Чернівці
Першотравневий районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Федіної А.В.,
за участю секретаря судового засідання Ватаманюк В.В.,
та представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про внесення змін до актового запису про смерть, -
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2024 року позивач через свого представника звернувся до Шевченківського районного суду м.Чернівці з вище вказаним позовом та просив зобов`язати Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису про смерть № 728 від 01 квітня 2008 року зазначивши правильні відомості про померлого: « ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Корнів, Городенківського району, Івано-Франківської області» замість «невідомо».
Вказаний позов за підсудністю було передано на розгляд Першотравневому районному суду м.Чернівці.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що він є рідним братом ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . З метою прийняття спадщини після смерті сестри, він звернувся в органи нотаріату, оскільки інші спадкоємці відсутні. Разом з тим, в ході провадження в рамках спадкової справи було встановлено, що відповідно до виписки із по господарської книги № 1 Корнівської сільської ради від 02 березня 2023 року № 58 разом із померлою ОСОБА_5 був зареєстрований її син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вказував на те, що йому достеменно відомо про смерть племінника ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , натомість відповідно до листа Городенківської державної нотаріальної контори від 02 липня 2024 року за № 1991/02-14, у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відсутній актовий запис про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а відтак у зв`язку із відсутністю такого запису - вважати його померлим немає підстав.
Зазначав, що для підтвердження смерті ОСОБА_3 , позивач звернувся до Чернівецького обласного бюро судово-медичної експертизи та 12 лютого 2024 року замість остаточного лікарського свідоцтва про смерть №260 від 31.03.2008 p., Чернівецьким обласним бюро судово-медичної експертизи йому було видане лікарське свідоцтво про смерть № 149 з якого вбачається, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 через механічну асфіксію внаслідок утоплення у воді. Також у лікарському свідоцтві про смерть № 149 зазначається, що ОСОБА_3 був виявлений у р. Дністер в с. Звинячин Чернівецької області.
В подальшому, для встановлення того чи в Державному реєстрі актів цивільного стану існує запис про смерть, який внесений на підставі лікарського свідоцтва про смерть №260 від 31.03.2008 року позивач звернувся із заявою до Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, який листом від 13.08.2024 р. № 3506/36.10-13 повідомив, що в архіві Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції дійсно зберігається перший примірник актового запису про смерть № 728 складений 01 квітня 2008 року відносно невідомої особи, що зареєстрований на підставі лікарського свідоцтва про смерть №260 від 31.03.2008 року народження.
Звертав увагу на те, що смерть ОСОБА_3 також підтверджується тим, що 06 червня 2008 року, вже після реєстрації актового запису про смерть № 728 від 01 квітня 2008 року відносно невідомої особи, який був зареєстрований на підставі лікарського свідоцтва про смерть № 260 від 31.03.2008 року, у приміщенні Заставнівського РВ УМВС України в Чернівецькій області, начальником СКР Заставнівського РВ УМВС України в Чернівецькій області старшим лейтенантом міліції ОСОБА_6 , його сестрі, ОСОБА_5 , в якості свідка було пред`явлено для впізнання фотокартку трупа невідомого чоловіка, труп якого 23 березня 2008 року був виявлений на березі річки Дністер у с. Звенячин Чернівецької області. У вказаному протоколі пред`явлення для впізнання трупа від 06.06.2008 року зазначено, що оглянувши пред`явлені зразки одежі, які були вилучені з одягу невпізнаного трупа чоловіка, а також переглянувши фотокартки ОСОБА_5 впізнала свого сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя с. Корнів Городенківського району Івано-Франківської області, який ІНФОРМАЦІЯ_6 пішов з дому та не повернувся.
Враховуючи те, що актовий запис про смерть № 728 від 01 квітня 2008 року, який був зареєстрований на підставі лікарського свідоцтва про смерть № 260 від 31.03.2008 року вже міститься в державному реєстрі актів цивільного стану, позивач звертався до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про внесення змін до такого актового запису, натомість листом № 790/09.7-15/67 йому відмовлено в задоволені такої заяви, оскільки він не входить в перелік осіб, які мають право подавати заяви про внесення змін в актовий запис про смерть, а також встановлено розбіжності в написані імені матері дитини.
Зазначав, що оскільки він не є спадкоємцем ОСОБА_3 та не має правових підстав для звернення до Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про внесення змін до актового запису про смерть, іншим способом, окрім як звернення до суду позивач не може захистити свої права щодо отримання спадщини після смерті сестри, а тому звернувся до суду з даним позовом.
В судове засідання позивач не з`явився, в його інтересах діяв представник ОСОБА_2 , який просив позов задовольнити, вказуючи на те, що іншим способом довести смерть ОСОБА_3 з внесенням відповідних відомостей в актовий запис про смерть не представляється можливим. Крім того, без внесення змін до відповідного актового запису, позивач позбавлений можливості в належний спосіб оформити права на спадщину, яка відкрилась після смерті його сестри та матері ОСОБА_3 . В обґрунтування своїх доводів надав суду пояснення аналогічні змісту заяви.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, направив до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною першою ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно вимог ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 та ОСОБА_7 є рідним братом та сестрою. Наведене підтверджується копіями свідоцтва про народження та Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрації шлюбу (а/с 10-13).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 померла та після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно (а/с 15).
Як вбачається з листа Городенківської державної нотаріальної контори від 02.07.2024 року №1991/02-14 позивача повідомлено про те, що вжитими заходами щодо отримання інформації із державного реєстру актів цивільного стану про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , якого зазначено, як прописаного сина в довідці від 12.12.2022 року за № 384, виданої Чернелицькою селищною радою Корнівського старостинського округу, Коломийського району, Івано-Франківської області про прописаних осіб на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , з`ясовано, що в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян, відсутній актовий запис про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а тому вважати його померлим немає підстав.
Вказаним листом також повідомлено позивача про те, що на даний час фактично спадщину після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , прийняв син ОСОБА_3 , оскільки даних вищезазначеної довідки він зареєстрований на час смерті разом із матір`ю ОСОБА_5 . Для встановлення факту смерті ОСОБА_3 рекомендовано звернутись до суду (а/с 15).
Так, згідно ч. 1, 2, 3 ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначені Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відповідно до ч. 1 ст. 22 якого передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Листом Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькій області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із № 790/09.7-15/67 від 07.03.2024 року позивачу роз`яснено, що він не входить в перелік осіб, які мають право подавати заяви про внесення змін в актовий запис про смерть, а також встановлено розбіжності в написані імені матері дитини у свідоцтві про народження ОСОБА_3 та актовому записі про народження (а/с 21).
Також, з посиланням на те, що позивач не входить до кола спадкоємців ОСОБА_3 , яким надано право звергатись із заявами про внесення змін до актового запису про смерть.
Пленум Верховного Суду України у пункту 11 постанови від 07 липня 1995 року №12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» роз`яснив судам, що суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану.
Згідно пункту 12 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, при державній реєстрації смерті невпізнаних осіб до актового запису про смерть уносяться тільки ті відомості, які містяться у лікарському свідоцтві про смерть. При встановленні надалі відомостей про померлого, яких бракувало, зміни і доповнення до актового запису про смерть уносяться згідно із законодавством, яке регулює порядок внесення змін, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, на підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану за наявності протоколу впізнання трупа.
За наслідками розгляду справи встановлено, що в архіві Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції дійсно зберігається перший примірник актового запису про смерть № 728 складений 01 квітня 2008 року відносно невідомої особи, що зареєстрований на підставі лікарського свідоцтва про смерть №260 від 31.03.2008 року народження.
Відповідно до копії протоколу пред`явлення для впізнання трупа від 06.06.2008 року ОСОБА_5 пред`явлено для впізнання фотокартку трупа невідомого чоловіка, труп якого 23 березня 2008 року був виявлений на березі річки Дністер у с. Звенячин Чернівецької області. У вказаному протоколі зазначено, що оглянувши пред`явлені зразки одежі, які були вилучені з одягу невпізнаного трупа чоловіка, а також переглянувши фотокартки ОСОБА_5 впізнала свого сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя с. Корнів Городенківського району Івано-Франківської області, який 18 листопада 2007 року пішов з дому та не повернувся (а/с 19).
У відповідності до п. 6, п.15 Розділу ІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, якщо до актового запису цивільного стану вносяться зміни або здійснюються інші відмітки (про розірвання шлюбу, усиновлення, зміну імені у випадках, встановлених законом, позбавлення чи поновлення батьківських прав тощо), то на лицьовому боці актового запису зазначаються підстави їх внесення; актовий запис, рішення суду, розпорядження голови районної, міської державної адміністрації або рішення виконавчого комітету міської, районної в місті ради про присвоєння або зміну прізвища або власного імені малолітньої дитини, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану або інший документ, який є підставою для внесення змін. Записи щодо внесених до актового запису цивільного стану змін засвідчуються підписом посадової особи та печаткою відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться одночасно з внесенням таких самих змін до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюється відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793 (далі - Правила внесення змін) з урахуванням особливостей, передбачених цим пунктом.
За змістом п. 2.15.6 висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається при впізнанні особи, смерть якої була зареєстрована як невідомої (за наявності протоколу впізнання трупа).
Натомість, за наслідками розгляду справи встановлено, що протокол впізнання трупа не був наданий відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для складання висновку про внесення змін до актового запису про смерть № 728 складеного 01 квітня 2008 року відносно невідомої особи та відповідно смерть ОСОБА_3 зареєстрованою не була.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач просив внести зміни до відповідного актового запису, посилаючись на лікарське свідоцтво про смерть №149 від 12.02.2024 року, яке видане замість остаточного №260 від 31.03.2008 року (а/с 18).
За змістом п. 2.6, п. 2.8 Інструкції щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма № 106/о), затвердженої наказом МОЗ України від 08.08.2006 року, № 545, лікарське свідоцтво про смерть видається обов`язково з поміткою "остаточне", "попереднє", " замість попереднього", " замість остаточного".
Якщо було видано лікарське свідоцтво про смерть з поміткою "остаточне" та була виявлена помилка в записі діагнозу, необхідно заповнити нове лікарське свідоцтво у двох примірниках " замість остаточного лікарського свідоцтва про смерть №___ ", перший примірник якого заклади охорони здоров`я або ФОП направляють у відповідні місцеві органи державної статистики протягом 27 днів з моменту заповнення "остаточного" лікарського свідоцтва. Другий примірник залишається в закладі охорони здоров`я або місці провадження медичної практики ФОП. На підставі письмової заяви дозволяється видача другого примірника лікарського свідоцтва про смерть, яке було заповнено з поміткою " замість попереднього", родичам померлого в разі звернення їх у заклади охорони здоров`я або до ФОП протягом одного року після його смерті, якщо були додаткові дослідження для уточнення причини смерті. Лікар, який відповідає за якість заповнення лікарських свідоцтв про смерть у закладі охорони здоров`я або ФОП, у разі, якщо виявив помилки, зобов`язаний: а) уточнити розбіжності з лікарем, який видав лікарське свідоцтво про смерть за первинною медичною документацією, забезпечити правильне заповнення лікарського свідоцтва про смерть. У цьому випадку видається лікарське свідоцтво про смерть (замість остаточного № ____), перший примірник якого направляється у відповідні органи статистики, другий примірник залишається у закладі охорони здоров`я або місці провадження медичної практики ФОП.
Натомість, матеріали справи не містять доказів щодо підстав видачі 12.02.2024 року лікарського свідоцтва №149 замість остаточного №260 від 31.03.2008 року, а також доказів того, що лікарським свідоцтвом № 260 від 31.03.2008 року була зафіксована саме смерть ОСОБА_3 .
Відповідно до частини другої статті 77, частин першої, п`ятої та шостої статті 81 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Європейський суд з прав людини у справі «Кобець проти України» зазначав, що відповідно до прецедентної практики при оцінці доказів суд керується критерієм «поза розумним сумнівом» та доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і взаємоузгоджених.
З урахуванням наведених вище обставин у суду відсутні підстави поза розумним сумнівом вважати, що актовим записом про смерть № 728, який складений 01 квітня 2008 року відносно невідомої особи, що зареєстрований на підставі лікарського свідоцтва про смерть №260 від 31.03.2008 року народження, було зафіксоване саме смерть ОСОБА_3 , а тому не знаходить підстав для внесення змін до вказаного актового запису із зазначенням відомостей про померлого: « ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Корнів, Городенківського району, Івано-Франківської області» замість «невідомо».
Таким чином, в задоволенні позову слід відмовити з підстав його недоведеності.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 49 ЦК України, Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, Інструкцією щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма № 106/о), затвердженої наказом МОЗ України від 08.08.2006 року, № 545, ст.ст. 2, 4, 5, 7, 1, 12, 76-89, 206, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про внесення змін до актового запису про смерть №728 від 01.04.2008 року - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 273 ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Чернівецького апеляційного суду.
Повний текст рішення виготовлений 29.11.2024 року.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці А. В. Федіна
Суд | Першотравневий районний суд м.Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2024 |
Оприлюднено | 03.12.2024 |
Номер документу | 123420313 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Першотравневий районний суд м.Чернівців
Федіна А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні