ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2024 рокуЛьвівСправа № 500/4569/24 пров. № А/857/21514/24Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді - Мікули О. І.,
суддів- Курильця А. Р., Пліша М. А.,
з участю секретаря судового засідання Єршової Ю. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в залі суду в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року у справі №500/4569/24 за адміністративним позовом підприємства об`єднання громадян (релігійної організації, профспілки) "Надія" громадської організації "Вся Україна" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
суддя в 1-й інстанції Мандзій О. П.,
дата ухвалення рішення 14 серпня 2024 року,
місце ухвалення рішення м. Тернопіль,
дата складання повного тексту рішення 15 серпня 2024 року,
в с т а н о в и в:
Позивач підприємство об`єднання громадян (релігійної організації, профспілки) "Надія" громадської організації "Вся Україна" звернулося в суд з позовом до відповідача Головного управління ДПС у Тернопільській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26 червня 2024 року №36199 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яким визнано відповідність платника податку ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна" критеріям ризиковості платника податку; зобов`язати ГУ ДПС у Тернопільській області виключити ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна" з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26 червня 2024 року №36199 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку. Зобов`язано Головне управління ДПС у Тернопільській області виключити підприємство об`єднання громадян (релігійної організації, профспілки) "Надія" громадської організації "Вся Україна" з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з`ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що контролюючим органом проведено моніторинг даних Єдиного реєстру податкових накладних та аналізу інформаційних баз даних, за результатами якого встановлено здійснення ризикових фінансово-господарських операцій позивачем, що відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку. Зокрема, зазначає, що Комісія регіонального рівня, здійснивши аналіз Журналу розгляду інформації та копій документів, дійшла висновку, що такі свідчать про відповідність платника податку критеріям ризиковості платників податку, вказавши такі підстави: постачання товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом постачання; - постачання товарів, відмінних від придбаних, за відсутності умов та/або матеріальних ресурсів для виробництва таких товарів; - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності. - постачання товарів (послуг) платникам податку, щодо яких прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. Таким чином, оскаржуване рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку є правомірним та підстави для його скасування відсутні. З врахуванням наведеного вище просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає про те, що підставою для прийняття Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Тернопільській області оскаржуваного рішення від 26 червня 2024 року №36199 слугувала відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку у зв`язку із наявністю наступної податкової інформації: Коди 11, 04, 01, 12. Так, у рішенні Комісії про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку зазначено господарські операції з постачання товарів за період з 12 грудня 2023 року по 25 грудня 2023 року з кодом згідно з УКТЗЕД операції визначеної як ризикова 6810; за період з 11 жовтня 2023 року по 01 листопада 2023 року з кодом згідно з УКТЗЕД операції визначеної як ризикова 6807; за період з 06 вересня 2023 року по 28 листопада 2023 року з кодом згідно з УКТЗЕД операції визначеної як ризикова 7318149990. Звертає увагу на те, що за даними кодами згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 6810, 6807, 7318149990 у позивача в ЄРПН відсутні зареєстровані податкові накладні. В реєстрі за визначений період та за кодами згідно з УКТЗЕД 6810, 6807, 7318149990 відображались податкові накладні із статусом реєстрація зупинена, які у зв`язку з технічними проблемами, були помилково направлені позивачем до ЄРПН та позивачем було вжито всі заходи щодо пояснення причин вказаної помилки. Вказує, що позивачем було надано всі документи, що відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, що унеможливлює прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості. Таким чином, вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, а тому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Представник відповідача (апелянта) Федорів Т. М. у судовому засіданні у режимі відеоконференції підтримала доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважає висновки суду першої інстанції неправильними та необґрунтованими. Просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Представник позивача Кужель З. П. у судовому засіданні не погодився з доводами апеляційної скарги і вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзив на апеляційну скаргу в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна" зареєстроване з 17 грудня 2020 року як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та з 01 лютого 2021 року платником ПДВ.
28 березня 2024 року Комісія ГУ ДПС у Тернопільській області прийняла рішення №18719 про відповідність платника податку на додану вартість ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Підставою для прийняття вказаного рішення визначено коди податкової інформації:
11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;
04 - постачання товарів, відмінних від придбаних, за відсутності умов та/або матеріальних ресурсів для виробництва таких товарів;
01 - постачання товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом постачання.
Інформація, за якою встановлена відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку:
придбання з 01 серпня 2023 року по 08 вересня 2023 року товарів за кодом УКТЗЕД 0203291100 з платником податку, задіяного в ризиковій операції 43978333, якого було включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 01 грудня 2023 року;
придбання з 02 серпня 2023 року по 31 жовтня 2023 року товарів за кодом УКТЗЕД 0207 з платником податку, задіяного в ризиковій операції 43978333, якого було включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 01 грудня 2023 року;
постачання з 02 жовтня 2023 року по 17 січня 2024 року товарів за кодами УКТЗЕД 4401, 4403, з платником податку, задіяного в ризиковій операції 44149377, якого було включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 14 квітня 2023 року;
постачання з 01 листопада 2023 по 25 грудня 2023 року товарів за кодом УКТЗЕД 6810 з платником податку, задіяного в ризиковій операції 44149377, якого було включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 14 квітня 2023 року;
постачання з 11 жовтня 2023 року по 01 листопада 2023 року товарів за кодом УКТЗЕД 6807 з платником податку, задіяного в ризиковій операції 44149377, якого було включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 14 квітня 2023 року;
постачання з 06 вересня 2023 року по 28 листопада 2023 товарів за кодом УКТЗЕД 7318149990 з платником податку, задіяного в ризиковій операції 44149377, якого було включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 14 квітня 2023 року.
17 червня 2024 року ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна" подало до Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області інформацію про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника разом з пакетом документів.
Рішенням Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області від 26 червня 2024 року №36199 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 17 червня 2024 року прийнято рішення про відповідність платника податків ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Підставою для прийняття вказаного рішення визначено коди податкової інформації:
11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;
04 - постачання товарів, відмінних від придбаних, за відсутності умов та/або матеріальних ресурсів для виробництва таких товарів;
01 - постачання товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом постачання;
12 - постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
Інформація, за якою встановлена відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку:
постачання з 12 грудня 2023 року по 25 грудня 2023 року товарів за кодом УКТЗЕД 6810 з платником податку, задіяного в ризиковій операції 44149377, якого було включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 14 квітня 2023 року;
постачання з 11 жовтня 2023 року по 01 листопада 2023 товарів за кодом УКТЗЕД 6807 з платником податку, задіяного в ризиковій операції 44149377, якого було включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 14 квітня 2023 року;
постачання з 06 вересня 2023 року по 28 листопада 2023 товарів за кодом УКТЗЕД 7318149990 з платником податку, задіяного в ризиковій операції 44149377, якого було включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 14 квітня 2023 року.
Крім того, у рішенні вказано про ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України від 10 липня 2024 року №38502 про результати розгляду скарги, залишено скаргу ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна" без задоволення та рішення від 26 червня 2024 року №36199 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку без змін.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26 червня 2024 року №36199 про відповідність ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки таке прийнято без дотримання вимог чинного законодавства, необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, і, як наслідок, підлягає задоволенню похідна позовна вимога про зобов`язання ГУ ДПС у Тернопільській області виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Такий висновок суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильним, законним та обґрунтованим, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно з п.201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
П.201.10 ст.201 ПК України передбачає, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
01 лютого 2020 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Так, вказаним Порядком №1165 визначається процедура винесення комісією ДПС рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 6 Порядку), Критерії ризиковості платника податку на додану вартість (додаток 1 до Порядку), Критерії ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку).
Згідно з п.2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
П.6 Порядку №1165 передбачає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.
При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев`ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:
актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту;
інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту.
У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев`ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що:
виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку;
відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.
Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Аналіз наведених вище правових норм дає підстави для висновку про те, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку повинно містити чітку підставу, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Додаток 1 до Порядку №1165 містить перелік Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.
Так, віднесення до п.8 Критеріїв здійснюється у разі коли у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.
У затвердженій формі рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачено необхідність зазначення контролюючим органом однієї із двох підстав для прийняття такого рішення, а саме: - у зв`язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, або - з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів.
Отже, виходячи з аналізу зазначених норм права при здійсненні опрацювання податкових накладних, направлених для реєстрації в ЄРПН, податковий орган проводить моніторинг відповідності / не відповідності критеріям ризиковості платника податку або здійсненої господарської операції.
При цьому, форма рішення про відповідність /невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачає зазначення контролюючим органом конкретної податкової інформації, яка стала підставою для прийняття вказаного рішення на підставі п. 8 Критеріїв.
Крім того, додатком 4 до Порядку №1165 затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Так, у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку зазначається код (коди) податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Наказом ДПС України від 11 січня 2023 року №17 «Про затвердження довідника кодів податкової інформації» затверджено довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, зокрема:
11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;
04 постачання товарів, відмінних від придбаних, за відсутності умов та/або матеріальних ресурсів для виробництва таких товарів;
01 - постачання товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом постачання.
12 - постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою прийняття рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Тернопільській області 26 червня 2024 року №36199 визначено коди податкової інформації (01,04,11,12) та зазначено інформацію, за якою встановлена відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку (за період з 12 грудня 2023 року по 25 грудня 2023 року з кодом згідно з УКТЗЕД операції визначеної як ризикова 6810; за період з 11 жовтня 2023 року по 01 листопада 2023 з кодом згідно з УКТЗЕД операції визначеної як ризикова 6807; за період з 06 вересня 2023 року по 28 листопада 2023 з кодом згідно з УКТЗЕД операції визначеної як ризикова 7318149990).
При цьому, рішення від 26 червня 2024 року №36199 прийняте за результатами розгляду інформації та копій відповідних документів від платника податку від 17 червня 2024 року після попередньо прийнятого рішення Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області від 28 березня 2024 року №18719 про відповідність платника податку на додану вартість пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Матеріалами справи стверджується, що за даними кодами згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 6810, 6807, 7318149990 у позивача в ЄРПН відсутні зареєстровані податкові накладні.
Так, в ЄРПН за визначений період та за кодами згідно з УКТЗЕД 6810, 6807, 7318149990 відображались податкові накладні із статусом "реєстрація зупинена", які у зв`язку з технічними проблемами, були помилково направлені позивачем до ЄРПН.
Як встановлено судом, і не заперечується відповідачем, позивачем було вжито заходи щодо пояснення причин вказаної помилки, а саме: 29 січня 2024 року листом за №3620 з реєстраційним індексом 3620/6-ЕК повідомлено ГУДПС у Тернопільській області про допущену помилку та 29 березня 2024 року направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів, щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено: №5 від 29 березня 2024 року з реєстраційним №9075483910, №7 від 29 березня 2024 року з реєстраційним №9075548481, в яких було надано перелік податкових накладних, які у зв`язку з технічними проблемами були помилково направлені до ЄРПН та по яких відсутні господарські операції не будуть вживатися заходи по розблокуванню.
Однак ГУ ДПС у Тернопільській області на підставі поданих позивачем пояснень були прийняті рішення про не розблокування податкових накладних, які у зв`язку з технічними проблемами були помилково направлені до ЄРПН.
Податкові накладні з кодом згідно УКТЗЕД 6810 були помилково виписані та направлені на реєстрацію в ЄРПН на наступних контрагентів:
1) ТОВ "ДІАЛОГ ПРОДУКТ" (ЄДРПОУ 45205128) було помилково виписано та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні на загальну суму 2627464,98 грн, у тому числі ПДВ - 437910,83 грн, із них:
Податкова накладна №58 від 06 листопада 2023 року на загальну суму 318785,58 грн, у тому числі ПДВ - 53130,93 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) в кількості 605 м2, на суму 108900,00 грн, у тому числі ПДВ - 18150,00 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827980/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №59 від 07 листопада 2023 на загальну суму 256278 грн, у тому числі ПДВ - 42713 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) в кількості 353 м2 на суму 256278,00 грн, у тому числі ПДВ - 42713,00 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827977/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №70 від 13 листопада 2023 року на загальну суму 316487,4 грн, у тому числі ПДВ - 52747,9 грн, номенклатура - Бордюр парковий ст. сірий в кількості 500 шт. на суму 92100,00 грн, у тому числі ПДВ - 15350,00 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827982/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №128 від 20 грудня 2023 року на загальну суму 315810 грн, у тому числі ПДВ - 52635 грн номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) в кількості 435 м2 на суму 315810,00 грн у тому числі ПДВ - 52635,00 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827970/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №126 від 21 грудня 2023 року на загальну суму 293370 грн, у тому числі ПДВ - 48895 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) - в кількості 385 м2 на суму 279510,00 грн утому числі ПДВ - 46585,00 грн, Плитка тротуарна "Старе місто 40" (чорний) - в кількості 105 м2 на суму - 13860,00 грн, утому числі ПДВ - 2310,00 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827976/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №127 від 22 грудня 2023 року на загальну суму 301998 грн, у тому числі ПДВ - 50333 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) - в кількості 250 м2 на суму 181500,00 грн, у тому числі ПДВ - 30250,00 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827975/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №129 від 25 грудня 2023 року на загальну суму 243936 грн, у тому числі ПДВ - 40656 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) в кількості 336 м2 на суму- 243936,00 грн утому числі ПДВ - 40656,00 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827968/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №130 від 26 грудня 2023 року на загальну суму 290400 грн, у тому числі ПДВ - 48400 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) в кількості 400 м2 на суму 290400,00 грн, у тому числі ПДВ - 48400,00 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827969/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №131 від 27 грудня 2023 року на загальну суму 290400 грн, у тому числі ПДВ - 48400 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) - в кількості 400 м2 на суму 290400,00 грн, у тому числі ПДВ - 48400,00 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827974/44149377 від 02 квітня 2024 року;
2) ПП "ТАРРА" (ЄДРПОУ 37233847) було помилково виписано та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні на загальну суму 2 627 464,98 грн, у тому числі ПДВ - 437 910,83 грн із них:
Податкова накладна №64 від 02 жовтня 2023 року на загальну суму 316487,4 грн у тому числі ПДВ - 52747,9 грн, номенклатура - Бордюр парковий ст. сірий в кількості 500 шт. на суму 92100,00 грн, у тому числі ПДВ - 15350,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828184/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №47 від 01 листопада 2023 на загальну суму 318785,58 грн, у тому числі ПДВ - 53130,93 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) - в кількості 605 м2 на суму 108900,00 грн, у тому числі ПДВ - 18150,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828194/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №48 від 02 листопада 2023 на загальну суму 256278 грн, у тому числі ПДВ - 42713 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) - в кількості 353 м2 на суму 256278,00 грн, у тому числі ПДВ - 42713,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828195/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №82 від 11 грудня 2023 року на загальну суму 301998 грн, у тому числі ПДВ - 50333 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) - в кількості 250 м2 на суму 181500,00 грн, у тому числі ПДВ - 30250,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828191/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №83 від 13 грудня 2023 року на загальну суму 293370 грн, у тому числі ПДВ - 48895 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) - в кількості 385 м2 на суму 279510,00 грн, у тому числі ПДВ - 46585,00 грн, Плитка тротуарна "Старе місто 40" (чорний) - в кількості 105 м2 на суму 13860,00 грн, у тому числі ПДВ - 2310,00 грн, (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828190/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №84 від 18 грудня 2023 року на загальну суму 315810 грн, у тому числі ПДВ - 52635 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) - в кількості 435 м2 на суму 315810,00 грн, у тому числі ПДВ - 52635,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828198/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №85 від 20 грудня 2023 року на загальну суму 243936 грн, у тому числі ПДВ - 40656 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) - в кількості 336 м2 на суму 243936,00 грн, утому числі ПДВ - 40656,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828188/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №86 від 25 грудня 2023 року на загальну суму 290400 грн, у тому числі ПДВ - 48400 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) - в кількості 400 м2 на суму 290400,00 грн, у тому числі ПДВ - 48400,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828189/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №87 від 27 грудня 2023 року на загальну суму 290400 грн, у тому числі ПДВ - 48400 грн, номенклатура - Плитка тротуарна "Тавр 80" (сірий) в кількості 400 м2 на суму 290400,00 грн, утому числі ПДВ - 48400,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828196/44149377 від 02 квітня 2024 року.
Зокрема, податкові накладні з кодом згідно УКТЗЕД 6807 були помилково виписані та направлені на реєстрацію в ЄРПН на наступних контрагентів:
1) ТОВ "ДІАЛОГ ПРОДУКТ" (ЄДРПОУ 45205128) було помилково виписано та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні на загальну суму 1302709,48 грн, у тому числі ПДВ - 217118,25 грн, із них:
Податкова накладна №94 від 30 жовтня 2023 року на загальну суму 299974,8 грн, у тому числі ПДВ - 49995,8 грн, номенклатура - Черепиця бітумна коричнева (32*100 см) Бардолін в кількості 457м2 на суму 299974,80 грн, у тому числі ПДВ - 49995,80 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827979/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №67 від 01 листопада 2023 на загальну суму 310580,10 грн, у тому числі ПДВ - 51763,35 грн, номенклатура - Черепиця бітумна коричнева (32*100 см) Бардолін в кількості 228м2 на суму 149659,20 грн утому числі ПДВ - 24943,20 грн, Черепиця бітумна Мозаїка "Корсика" в кількості 245 упаков. на суму 160920,90 грн, у тому числі ПДВ - 26820,15 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827973/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №68 від 06 листопада 2023 на загальну суму 314214,58 грн, у тому числі ПДВ - 52369,1 грн, номенклатура - Коньково-карнизна плитка "Корсика" в кількості 100 паков на суму 152064,00 грн, у тому числі ПДВ - 25344,00 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827981/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №74 від 28 листопада 2023 на загальну суму 377940 грн, у тому числі ПДВ - 62990 грн, номенклатура - Самоклеюча еластомер-бітумна гідроізоляційна мембрана баудер ТЕК КСД 1В, товщина 2,5 мм,1,8*10м в кількості 418 м2 на суму 75240,00 грн, у тому числі ПДВ - 12540,00 грн, Самоклеюча бітумна мембрана SOPREMA EDILSTICK 2мм PP/RAND,1*15 М в кількості 650 м2 на суму 179400,00 грн, утому числі ПДВ - 29900,00 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827972/44149377 від 02 квітня 2024 року;
2) ПП "ТАРРА" (ЄДРПОУ 37233847) було помилково виписано та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні на загальну суму 1 302 709,48 грн, у тому числі ПДВ - 217118,25 грн, із них:
Податкова накладна №61 від 20 вересня 2023 року на загальну суму 299974,8 грн, у тому числі ПДВ - 49995,8, номенклатура - Черепиця бітумна коричнева (32*100 см) Бардолін в кількості 457м2 на суму 299974,80 грн, у тому числі ПДВ - 49995,80 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828193/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №62 від 22 вересня 2023 року на загальну суму 310580,1 грн, у тому числі ПДВ - 51763,35 грн, номенклатура - Черепиця бітумна коричнева (32*100 см) Бардолін в кількості 228м2 на суму 149659,20 грн, у тому числі ПДВ - 24943,20 грн, Черепиця бітумна Мозаїка "Корсика" - в кількості 245 паков, на суму 160920,90 грн, утому числі ПДВ 26820,15 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828197/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №63 від 25 вересня 2023 року на загальну суму 314214,58 грн, у тому числі ПДВ - 52369,1 грн, в кількості 100 паков на суму 152064,00 грн у тому числі ПДВ - 25344,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828185/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №68 від 11 жовтня 2023 року на загальну суму 377940 грн, у тому числі ПДВ - 62990 грн, номенклатура - Самоклеюча еластомер-бітумна гідроізоляційна мембрана баудер ТЕК КСД 1В, товщина 2,5 мм,1,8*10м в кількості 418 м2 на суму 75240,00 грн, у тому числі ПДВ - 12540,00 грн, Самоклеюча бітумна мембрана SOPREMA EDILSTICK 2мм PP/RAND,1*15 М в кількості 650 м2 на суму 179400,00 грн, у тому числі ПДВ - 29900,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828187/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Зокрема, податкові накладні з кодом згідно УКТЗЕД 7318149990 були помилково виписані та направлені на реєстрацію в ЄРПН на наступних контрагентів:
1) ТОВ "ДІАЛОГ ПРОДУКТ" (ЄДРПОУ 45205128) було помилково виписано та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні на загальну суму 1 925 811,72 грн, у тому числі ПДВ - 320968,62 грн, із них:
Податкова накладна №80 від 16 жовтня 2023 року на загальну суму 350748 грн, у тому числі ПДВ - 58458 грн, номенклатура - SDS 4.8*35 (RAL6005) Гвинт самонаріз даховий з шест. головкою зі свердлом з шайбою EPDM по дереву -в кількості 100 шт. на суму 37800,00 грн, у тому числі ПДВ - 6300,00 грн, CH SDS 4.8*35 ZP Самонаріз даховий по дереву (ЦБ) в кількості 100 шт. на суму 99912,00 грн, у тому числі ПДВ - 16652,00 грн, СН 4.8*19-2Р Самонаріз даховий по металу з шайбою EPDM (ЦБ) в кількості 100шт. на суму 43116,00 грн, у тому числі ПДВ - 7186,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827967/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №88 від 17 жовтня 2023 року на загальну суму 300626,08 грн, у тому числі ПДВ - 50104,35 грн, номенклатура - 6005 Саморіз OD 4,8*35 в кількості 1000 шт. на загальну суму 1896,00 грн, у тому числі ПДВ - 316,00 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827971/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №81 від 17 жовтня 2023 року на загальну суму 308583,37 грн, у тому числі ПДВ - 51430,56 грн, номенклатура - Самонаріз по металу з шестигранною голівкою, свердлом і EPDM шайбою, WF "Wkret-Met" 4,8*19RAL3009 в кількості 350 тис. шт. на суму 44100,00 грн, утому числі ПДВ - 7350,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827966/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №89 від 19 жовтня 2023 року на загальну суму 269128,69 грн, у тому числі ПДВ - 44854,78 грн номенклатура - Покрівельний саморіз 4,8*35 RAL 3005 (3,5 тис. шт.) (код 207/2) в кількості 88 тис. шт. на загальну суму 87 120,00 грн, у тому числі ПДВ - 14 520,00 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827978/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №58 від 06 листопада 2023 на загальну суму 318785,58 грн, у тому числі ПДВ - 53130,93 грн, номенклатура - Прес-шайба 4,2*19 в кількості 1000 шт. на суму 444,00 грн, у тому числі ПДВ - 74,00 грн, Саморіз 3,5*25 по металу в кількості 1500 шт. на суму 468,00 грн, у тому числі ПДВ -78,00 грн, Покрівельний саморіз по металу 4,8*19 RAL 8017 (5,5 тис. шт.) (код 207/21) в кількості 15 тис. шт. на суму 15899,94 грн, у тому числі ПДВ - 2649,99 грн, Покрівельний саморіз по металу 4,8* 19 RAL 8017 (5 тис. шт.) (код 207/21) в кількості 15 тис. шт. на суму 13649,94 грн, у тому числі ПДВ - 2274,99 грн, Покрівельний саморіз по металу 4,8*19 RAL 3005 (5 тис. шт.) (код 207/21) в кількості 20 тис. шт. на суму 21400,08 грн, у тому числі ПДВ 3566,68 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827980/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №74 від 28 листопада 2023 на загальну суму 377940 грн, у тому числі ПДВ - 62990 грн, номенклатура - R9T64819 4.8*19 (RAL6020) Гвинт самонарізаючий з шест. головкою зі свердлом з шайбою EPDM по металу в кількості 150 шт. на суму 17100,00 грн, у тому числі ПДВ - 2850,00 грн, R9T64819 4.8*19 (RAL8019) Гвинт самонарізаючий з шест. головкою зі свердлом з шайбою EPDM по металу в кількості 500 шт. на суму 63000,00 грн, у тому числі ПДВ - 10500,00 грн, R9T64819 4.8*19 (RAL7016) Гвинт самонаріз даховий з шест, головкою зі свердлом з шайбою EPDM по металу в кількості 150 шт. на суму 18900,00 грн у тому числі ПДВ - 3150,00 грн, Самоклеюча бітумна мембрана SOPREMA EDILSTICK 2мм PP/RAND,1*15 М в кількості 230 м2 на суму 179400,00 грн (заблоковано 15 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10827972/44149377 від 02 квітня 2024 року;
2) ПП "ТАРРА" (ЄДРПОУ 37233847) було помилково виписано та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні на загальну суму 1925811,72 грн, у тому числі ПДВ - 320968,62 грн, із них:
Податкова накладна №65 від 06 вересня 2023 року на загальну суму 300626,08 грн, у тому числі ПДВ - 50104,35 грн, номенклатура - 6005 Саморіз OD 4,8*35 в кількості 1000 шт. на загальну суму 1896,00 грн, у тому числі ПДВ - 316,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828192/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №56 від 08 вересня 2023 року на загальну суму 269128,69 грн, у тому числі ПДВ - 44854,78 грн, номенклатура - Покрівельний саморіз 4,8*35 RAL 3005 (3,5 тис. шт.) (код 207/2) в кількості 88 тис. шт. на загальну суму 87120,00 грн, у тому числі ПДВ - 14 520,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828186/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №68 від 11 жовтня 2023 року на загальну суму 377940 грн, у тому числі ПДВ - 62990 грн, номенклатура - R9T64819 4.8*19 (RAL6020) Гвинт самонарізаючий з шест. головкою зі свердлом з шайбою EPDM по металу в кількості 150 шт. на суму 17100,00 грн, у тому числі ПДВ - 2850,00 грн, R9T64819 4.8*19 (RAL8019) Гвинт самонарізаючий з шест. головкою зі свердлом з шайбою EPDM по металу в кількості 500 шт. на суму 63000,00 грн у тому числі ПДВ - 10500,00 грн, R9T64819 4.8*19 (RAL7016) Гвинт самонаріз даховий з шест. головкою зі свердлом з шайбою EPDM по металу - 150 шт. на суму 18900,00 грн, у тому числі ПДВ - 3150,00 грн, Самоклеюча бітумна мембрана SOPREMA EDILSTICK 2мм PP/RAND,1*15 М в кількості 230 м2 на суму 179400,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828187/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №69 від 12 жовтня 2023 року на загальну суму 350748 грн, у тому числі ПДВ - 58458 грн, номенклатура - SDS 4.8*35 (RAL6005) Гвинт самонаріз даховий з шест. головкою зі свердлом з шайбою EPDM по дереву в кількості 100 шт. на суму 37800,00 грн, у тому числі ПДВ - 6300,00 грн, CH SDS 4.8*35 ZP Самонаріз даховий по дереву (ЦБ) в кількості 100 шт. на суму 99912,00 грн, у тому числі ПДВ - 16652,00 грн, ЄН 4.8*19-2Р Самонаріз даховий по металу з шайбою EPDM (ЦБ) в кількості 100 шт. на суму 43116,00 грн, у тому числі ПДВ - 7186,00 грн, (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828183/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №70 від 16 жовтня 2023 року на загальну суму 308583,37 грн, у тому числі ПДВ - 51430,56 грн, номенклатура - Самонаріз по металу з шестигранною голівкою, свердлом і EPDM шайбою, WF "Wkret-Met" 4,8*19RAL3009 в кількості 350 тис. шт. на суму 44100,00 грн, утому числі ПДВ - 7350,00 грн (заблоковано 12 січня 2024 рокуроку). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828182/44149377 від 02 квітня 2024 року;
Податкова накладна №47 від 01 листопада 2023 на загальну суму 318785,58 грн, у тому числі ПДВ 53130,93 грн, номенклатура - Прес-шайба 4,2*19 - в кількості 1000 шт. на суму 444,00 грн, у тому числі ПДВ - 74,00 грн, Саморіз 3,5*25 по металу - в кількості 1500шт. на суму 468,00 грн, у тому числі ПДВ -78,00 грн, Покрівельний саморіз по металу 4,8*19 RAL 8017 (5,5 тис. шт.) (код 207/21) в кількості 15 тис. пгг. на суму 15899,94 грн, у тому числі ПДВ - 2649,99 грн, Покрівельний саморіз по металу 4,8*19 RAL 8017 (5 тис. шт.) (код 207/21) в кількості 15 тис. шт. на суму 13649,94 грн, у тому числі ПДВ - 2274,99 грн, Покрівельний саморіз по металу 4,8*19 RAL 3005 (5 тис. шт.) (код 207/21) в кількості 20 тис. шт. на суму 21400,08 грн, у тому числі ПДВ 3566,68 грн (заблоковано 12 січня 2024 року). Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10828194/44149377 від 02 квітня 2024 року.
Наведені вище податкові накладні, складені позивачем, були помилково відправлені на реєстрацію, та в свою чергу не були зареєстровані в ЄРПН, що виключало моніторинг відправлених на реєстрацію податкових накладних, за результатами яких могло бути прийнято рішення Комісії про відповідність/невідповідність платника податків на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Оскаржуване рішення не містить обґрунтованого мотиву віднесення позивача до переліку платників, які відповідають саме пункту 8 Критерію ризиковості, оскільки не вказано, в якій саме поданій для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування визначено ризиковість здійснення господарської операції.
Як правильно зазначив суд першої інстанції, податкова інформація, наявна у контролюючого органу, є лише статистичними даними, які самі по собі не можуть свідчити про вчинення підприємством порушень та не підтверджує ризиковість платника податків.
Крім того, покликання контролюючого органу на те, що аналіз діяльності товариства свідчить про наявність ризиків маніпулювання показниками податкової звітності та даними ЄРПН, а також мінімізації платежів до бюджету, без належного обґрунтування і документального підтвердження, не може свідчити про відповідність рішення критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень і закріплені у ч.2 ст.2 КАС України.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, що позивач звернувся до відповідача з метою переглянути рішення про віднесення ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна" до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, вказавши відомості, які свідчать про реальність господарської діяльності підприємства.
Матеріалами справи стверджується, що ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна" здійснює виробництво готової продукції (балик свинний копчений, вирізка свинна, вуха свинячі варено-копчені, гомілка індика, гомілка куряча, грудка свиняча варено-копчена, гуляш індика, кістка куряча, корм для тварин асорті, крило індика, крило куряче, лопатковий відруб свинний, м`ясо стегна куряче без кістки, окорок свинячий варено-копчений, стегно індика, стегно куряче, суповий набір курячий, фарш, філе індика, філе куряче, шкіра куряча) в ході виробничого процесу змінюється код УКТЗЕД, тому за реєстром податкових накладних неможливо проконтролювати залишки готової продукції.
Так, у період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2023 року були залишки сировини на 01 січня 2022 року в кількості 135298,645 кг, придбано 3433801,58 кг сировини (м`ясної продукції), пройшло процес переробки 356688,387,26 кг сировини, залишки готової продукції на 01 січня 2022 року - 50514,443 кг., обліковано - 2782023,933 кг готової продукції, реалізовано -2832535,941 кг готової продукції.
Згідно зі складськими документами, на 31 грудня 2023 року залишок сировини (м`ясної продукції) на субрахунку 201 складає 2411,838 кг на загальну суму 14786,52 грн, залишок готової продукції на рахунку 26 - 2,435 кг. на загальну суму 151,99 грн. Для підтвердження вказаної інформації позивачем надано оборотно-сальдові відомості по цих рахунках.
Крім того, для здійснення господарської діяльності позивач використовує нежитлове приміщення переробки сировини та виготовлення продукції під літерою "А", загальною площею 1484,3 квадратні метри та обладнання з переробки, зберігання продукції, розташовані за адресою 11543, Житомирська область, с. Новаки, вул. Центральна, 52-А на підставі договору оренди №21/12 від 20 грудня 2020 року та акту приймання - передачі укладеного між ТОВ "Міт Інвест Груп" (код ЄДРПОУ 41083151) та ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна".
У період визначений контролюючим органом, як ризиковий, позивач здійснював на орендованих виробничих потужностях, розташованих за адресою: Житомирська область, с. Новаки, вул. Центральна, 52-А, переробку тушок курятини (розділення на частини), переробку тушок індика (розділення на частини), переробку свинини (знімання шкіри з нашаруванням сала, відділення шкіри від сала, розділення напівтуші на відруби, тощо).
Для розміщення потужності з розбирання та обвалювання м`яса свинини, яловичини, птиці, виробництва кускового м`яса, м`ясних напівфабрикатів та зберігання продукції підприємство використовує нежитлове приміщення загальною площею об`єкту 405 кв. м. за адресою: м. Київ, Деснянський район, проспект Володимира Маяковського, 15, в літері А, група приміщень №3-а, що підтверджується договором суборенди №010322-2022 від 01 березня 2022 року укладеного між ТОВ "Веда - Продакшн" (код ЄДРПОУ 43307874) та ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна".
Матеріалами справи стверджується, що об`єкти оподаткування також відображені у повідомленнях про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, через які провадиться діяльність Форми №20-ОПП, поданому до органів ДПС, які використовувались позивачем на правах оренди, а саме: виробниче нежитлове приміщення, рампа прийому товару, холодильна камера зберігання за адресою м. Київ, Деснянський р-н, проспект Володимира Маяковського, 15-А відповідно до Форми №20-ОПП від 16 листопада 2022 року з квитанцією №2 про прийняття електронного документа від 17 листопада 2022 року за реєстраційним №9245043962; офісне приміщення та виробниче приміщення за адресою АДРЕСА_1 відповідно до Форми №20-ОПП від 23 березня 2021 року з квитанцією №2 про прийняття електронного документа від 23 березня 2021 року за реєстраційним №9059052991; виробнича земельна ділянка та нежитлове приміщення та обладнання з переробки, зберігання продукції за адресою АДРЕСА_1 відповідно до Форми №20-ОПП від 12 жовтня 2022 року з квитанцією №2 про прийняття електронного документа від 13 листопада 2022 за реєстраційним №9240359927; склад і холодильна камера №43 за адресою м. Київ, вул. Євгена Маланюка, 114-А відповідно до Форми №20-ОПП від 05 січня 2023 року з квитанцією №2 про прийняття електронного документа від 05 січня 2023 року за реєстраційним №9000566597; цех, лінія для брикетування, виробництво брикетів, асфальтована площадка за адресою АДРЕСА_2 відповідно до Форми №20- ОПП від 16 вересня 2022 року з квитанцією №2 про прийняття електронного документа від 23 вересня 2022 року за реєстраційним №9190271517.
Відомості про наявність складських приміщень, що використовується позивачем у господарській діяльності підтверджується також і висновками акту документальної позапланової виїзної перевірки Головного управління ДПС у Житомирській області від 06 січня 2023 року №226/06-30-07- 03/44149377.
Крім того, відомості про середню чисельність працівників, які перебувають у трудових відносинах з платником податків, наведено в акті документальної позапланової виїзної перевірки Головного управління ДПС у Житомирській області від 06 січня 2023 року №226/06-30-07-03/44149377 та станом на січень 2022 року складала 40 осіб із середньою заробітною платою 12788 грн.
Згідно зі штатним розписом введеного в дію з 10 січня 2022 року на підприємстві має працювати 38 осіб. У зв`язку з військовим станом, обсяг виробництва в порівнянні з 2021 роком, значно зменшився і відповідно зменшилась потреба в такій кількості працівників. Станом на 01 серпня 2023 року кількість працівників підприємства складає 17 осіб, з них працівники з інвалідністю 9 осіб.
Відповідно до даних Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, що включає в себе додаток 4ДФ "Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору" за 1 квартал 2023 року загальна кількість працівників по підприємству складала 17 осіб. При цьому, згідно із затвердженим порядком технологічного процесу з обробки та переробки м`яса ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна" затвердженого експертним висновком №В-85 від 19 січня 2022 року Житомирської торгово-промислової палати, цієї чисельності достатньо для здійснення виробничої діяльності.
Крім того, Коростенським управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області видано оператору потужності ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна" експлуатаційний дозвіл для потужностей (об`єктів) виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів від 16 березня 2021 року №06-15-14, розташованих за адресою: 11543, Житомирська область, Коростенський район, с. Новаки, вул. Центральна, 52-А; види господарської діяльності: потужність з розбирання та обвалювання м`яса свинини та яловичини, потужність з розбирання та обвалювання м`яса птиці, потужність з виробництва кускового м`яса, потужність з виробництва м`ясних напівфабрикатів, потужність з механічного обвалювання м`яса, потужність з виробництва оброблених шлунків та кишки тощо.
Як правильно зауважив суд першої інстанції, на Комісію покладено розгляд питання щодо виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, яке можливе у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, разом з тим, жодних зауважень до наданих позивачем документів витяг з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області, рішення Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області від 26 червня 2024 року №36199 не містить.
З аналізу наведених вище обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що у матеріалах справи наявні первинні документи, які оформлені позивачем у рамках господарських відносин із його контрагентами, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення, та які складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, що засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентами господарських зобов`язань.
Таким чином, вищенаведені обставини підтверджують відсутність ведення Товариством діяльності з ознаками ризиковості зазначеними у рішенні.
Крім того, матеріалами справи також не містять належних доказів, які б містили інформацію, яка б свідчила про ймовірність уникнення платником податку на додану вартість виконання свого податкового обов`язку, яка використовувалася податковим органом при прийнятті оскаржуваного рішення.
Колегія суддів зазначає, що віднесення позивача до ризикових платників з тих підстав, що підприємство мало господарські відносини з платниками податків, по відношенню до яких податковим органом прийнято рішення про відповідність останніх критеріям ризиковості, є необґрунтованим, адже поширення на позивача "ризиковості" через відносини з іншими "ризиковими" платниками податків суперечить базовим принципам та основам податкового законодавства, зокрема, принципу індивідуальної відповідальності, що проголошений статтею 61 Конституції України, положення якої є нормами прямої дії.
Платник не може нести відповідальність за невиконання його контрагентами своїх зобов`язань, зокрема, настання визначеної законом відповідальності повинно відбуватися у разі порушення податкового законодавства безпосередньо платником податків, а тому віднесення позивача до ризикових платників з тих підстав, що підприємство мало господарські відносини із платниками податків, по відношенню до яких податковим органом прийняті рішення про відповідність критеріям ризиковості, оцінюється критично.
Крім того, суд першої інстанції правильно зауважив, що норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв`язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Порушення певними постачальниками товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування витрат та податкового кредиту, тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків за можливу неправомірну діяльність його контрагента за умови, якщо судом не було встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагента та злагодженість дій між ними.
Термін "добросовісний платник", яке вживається у сфері податкових правовідносинах, не передбачає виникнення у платника додаткового обов`язку з контролю за дотриманням його постачальниками правил оподаткування, а сам платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій, покладених на податкові органи. А відтак платник не може зазнавати негативних наслідків внаслідок діянь інших осіб, що перебувають поза межами його впливу, при цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення має бути мотивованим.
Разом з тим, документального підтвердження обставин, що товариство та/або його контрагенти задіяні у проведенні ризикових операцій, відповідачем не надано, будь-яких доказів провадження заявником господарської діяльності в умовах та обставинах, які характеризуються ознаками недодержання вимог чинного законодавства України, відповідачем не надано.
Колегія суддів звертає увагу на те, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком його протиправність.
Крім того, колегія суддів зазначає про те, що законодавцем встановлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Так, вирішенню Комісією регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, потім здійснення моніторингу платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування. Водночас встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.
Таким чином, питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання таким платником для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації. При цьому, моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.
Разом з тим, право Комісії регіонального рівня щодо розгляду питання про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку самостійно ініціювати процедуру розгляду вказаного питання лише з підстав наявності податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, Порядком №1165 не передбачено.
Колегія суддів також зазначає, що оскаржуване рішення податкового органу породжує юридичні наслідки, оскільки включення позивача до переліку ризикових платників податку на додану вартість тягне за собою правові наслідки у виді зупинення реєстрації усіх без виключень податкових накладних/розрахунків коригувань, поданих платником, а тому доводи апелянта в цій частині є безпідставними.
Щодо позовних вимог у частині зобов`язання відповідача виключити підприємство об`єднання громадян (релігійної організації, профспілки) "Надія" громадської організації "Вся Україна" з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, то колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що такі підлягають задоволенню, оскільки п.6 Порядку №1165 передбачає, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Таким чином, оскільки рішення про визначення позивача таким, що відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, визнано протиправними та скасовано, тому зобов`язання відповідача виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості, є належним способом захисту порушеного права позивача. Крім того, такий спосіб захисту є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Аналізуючи наведені вище правові норми та встановлені фактичні обставини справи в їх сукупності, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26 червня 2024 року №36199 про відповідність ПОГ "Надія" ГО "Вся Україна" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки таке прийнято без дотримання вимог чинного законодавства, необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, і, як наслідок, підлягає задоволенню похідна позовна вимога про зобов`язання ГУ ДПС у Тернопільській області виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об`єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Крім того, колегія суддів зазначає, що інші зазначені відповідачем в апеляційній скарзі обставини, крім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин справи і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) №303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості в межах відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.
З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про підставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст.316 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Оскільки колегія суддів залишає без змін рішення суду першої інстанції, то відповідно до ч.6 ст.139 КАС України понесені сторонами судові витрати новому розподілу не підлягають.
Керуючись ст.139, 195, 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Тернопільській області залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року у справі №500/4569/24 без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише у випадках, передбачених ст.328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя О. І. Мікула судді А. Р. Курилець М. А. Пліш Повне судове рішення складено 02 грудня 2024 року.
Суд | Восьмий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 04.12.2024 |
Номер документу | 123448644 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Мікула Оксана Іванівна
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Мандзій Олексій Петрович
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Мандзій Олексій Петрович
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Мандзій Олексій Петрович