Рішення
від 19.11.2024 по справі 740/2023/24
НІЖИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 740/2023/24

Провадження № 2/740/790/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2024 року м. Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді Шевченко І. М.,

за участю секретаря судового засідання Ісаєнко А. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Служба Єдиного Замовника» (далі КП «СЄЗ») до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,

установив:

У березні 2024 року КП «СЄЗ» звернулося до суду з указаним позовом, в якому просило стягнути з ОСОБА_1 на свою користь заборгованість за послуги з управління багатоквартирним будинком у розмірі 16626,44 грн за період 01 березня 2019 року по 29 лютого 2024року, а також судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.

Позовна заява мотивована тим, що 01.08.2019 між співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , та управителем КП «СЄЗ» укладено договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком. Відповідач є співвласником указаного багатоквартирного будинку та власником квартири АДРЕСА_2 в цьому будинку, на його ім`я відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . Відповідач порушує умови договору щодо своєчасної оплати за послугу з управління багатоквартирним будинком, які надає позивач, внаслідок чого за період з березня 2019 року по лютий 2024року утворилася заборгованість у розмірі 16626,44 грн.

Ухвалою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 15 квітня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження; судове засідання призначено на 03 червня 2024 року 09-00 год., яке відкладено на 19 листопада 2024 року 15-00 год.

У відзиві на позов відповідач не визнав позовні вимоги та просив відмовити в їх задоволенні, посилаючись на відсутність договору щодо управління будинку від його імені з позивачем. Позивач уклав договір з уповноваженим зборами співвласників багатоквартирного будинку, однак відповідачу нічого невідомо про проведення зборів та про надання повноважень ОСОБА_2 на укладення відповідного договору від його імені. Ніяких проєктів договорів від позивача відповідач не отримував, згоди на укладення договору не давав, крім того, не вчиняв жодних дій, які б свідчили про бажання укласти такий договір. Комунальні послуги, зазначені в указаному договорі від 01 серпня 2019 року, відповідач не отримував. У зв`язку з оголошенням в Україні воєнного стану позивач із сім`єю вимушений був виїхати за кордон, де перебував на обліку з 28.03.2022 по 04.03.2024 в якості біженця та не отримував жодних комунальних послуг від позивача. Крім того, позовні вимоги пред`явлені за межами позовної давності, а тому в разі задоволення позовних вимог просив застосувати вимоги закону щодо позовної давності.

У відповіді на відзив представник позивача не погодився з доводами відповідача, викладеними у відзиві. Зауважив, що співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 обрано управителя багатоквартирного будинку на зборах співвласників КП «СЄЗ», що підтверджується протоколом зборів співвласників багатоквартирного будинку від 28.07.2019. Цим же протоколом визначено уповноважену особу від співвласників будинку для підписання договору про надання послуг, затверджено указаний договір та вимоги до якості послуги. Зі змісту протоколу вбачається, що відповідач не брав участі в голосуванні, однак 41співвласник будинку, площа квартир яких становить 2135,0 кв. м (при цьому загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень у будинку 3158,8 кв. м), що становить більше 50 %, прийняли рішення, яке є обов`язковим для всіх співвласників. Щодо доводів відповідача про неотримання послуг, то представник позивача зауважив, що ОСОБА_1 жодного разу не звертався до позивача або управителя будинку з актом-претензією або іншою заявою щодо ненадання послуг з управління. Співвласники будинку використовують електричну енергію, воду, користуються водовідведенням, їхні житлові приміщення опалюються, тобто внутрішньобудинкові системи водопостачання, водовідведення, електропостачання, теплопостачання функціонують, постійно здійснюється прибирання прибудинкової території, усі послуги надаються позивачем вчасно та належної якості. Представник позивача не погоджується з доводами відповідача про несплату заборгованості за період перебування його сім`ї за кордоном, оскільки витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхній часток співвласника. Оскільки ОСОБА_1 є співвласником багатоквартирного будинку, невикористання належної йому квартири не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

У судове засідання сторони не з`явилися.

Представник позивача ОСОБА_3 подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечував.

Представник відповідача адвокат Приходько С. О. подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу в його та відповідача відсутність та відмовити в задоволенні позову.

Відповідно до ч. 2 ст.247ЦПКУкраїни фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, кожного окремо та в сукупності, керуючись законом і своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов таких висновків.

Судом установлено, що 01.08.2019 співвласники багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , в особі ОСОБА_2 , що діє на підставі протоколу зборів співвласників житлового будинку, та КП «СЄЗ» уклали договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком. Зі змісту договору вбачається, що його предметом є надання управителем співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з протоколом зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: АДРЕСА_1 , від 28.07.2019 у зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 41 особи, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 2135,0 кв. м (загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень у будинку 3158,8 кв. м). Зі змісту протоколу вбачається, що на зборах співвласники багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , вирішили наступні питання: визнали управителем багатоквартирного будинку КП «СЄЗ» на договірних засадах; визнали уповноваженою особою від співвласників багатоквартирного будинку ОСОБА_4 та уповноважили її на підписання договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком; затвердили договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком; затвердили вимоги до якості послуги з управління багатоквартирним будинком; затвердили ціну послуги з управління багатоквартирним будинком в розмірі 4,82 грн/кв. м на момент підписання договору.

Відповідач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .

У КП «СЄЗ» відкрито на ім`я ОСОБА_1 особовий рахунок № НОМЕР_1 .

Відповідно до наданої позивачем довідки заособовим рахунком № НОМЕР_1 за період з березня 2019 року по лютий 2024 року заборгованість становить 16626,44грн.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» багатоквартирний будинок житловий будинок, в якому розташовано три та більш квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.

Співвласниками багатоквартирного будинку є власники квартири або нежитлового приміщення в багатоквартирному будинку. Частка співвласника частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всі квартир та нежитлових приміщень розташованих у багатоквартирному будинку.

Згідно з п. 2, 3, 5 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники мають право брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника; одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання; ознайомлюватися з рішеннями (протоколами) зборів співвласників, листками опитування, робити з них копії.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» реалізація співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників.

Статтею 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку). Наймачі, орендарі та інші користувачі квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку можуть брати участь в управлінні багатоквартирним будинком виключно за дорученням власників таких квартир та приміщень.

Згідно із ч. 1 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Повноваження зборів співвласників визначені ч. 2 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», до їх числа належить, зокрема, визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміна умов договору з управителем, обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням, визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком, визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) і згодою управителя та зазначається у договорі з управителем.

Згідно із ч. 13 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, крім рішень, визначених абзацами другим - сьомим цієї частини.

Таким чином, на зборах співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: АДРЕСА_1 , визначено КП «СЄЗ» управителем багатоквартирного будинку.

Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 01.08.2019 підписаний уповноваженою особою співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , а тому він є обов`язковим для виконання всіма співвласниками.

При цьому суд вважає необґрунтованими доводи відповідача ОСОБА_1 щодо неукладення з позивачем індивідуального договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, оскільки відповідач від наданих позивачем послуг у встановленому законом порядку не відмовився, із заявою про їх відсутність до позивача не звертався, а отже, між сторонами виникли фактичні договірні відносини щодо надання відповідних житлово-комунальних послуг. При цьому відсутність укладеного індивідуального письмового договору не звільняє відповідача від обов`язку оплати за надані послуги.

Крім цього, у справі відсутні жодні докази на підтвердження незаконності прийнятих зборами співвласників багатоквартирногобудинку рішень, які стосуються встановлення тарифів оплати послуг, а тому їх правомірність презюмується.

Відповідно до п. 11 ч. 2ст.7Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» індивідуальний споживач зобов`язаний інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об`єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором.

Водночас п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» визначено, що споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.

Ця норма закону позбавляє права споживача на неоплату вартості комунальних послуг у разі їх невикористання за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні.

Відповідач ОСОБА_1 за умови непроживання у квартирі та некористування послугами, які надає КП «СЄЗ», зобов`язаний був поінформувати про це позивача як виконавця комунальних послуг. Однак доказів того, що він виконав такий обов`язок, суду не надано.

Як зазначено у п. 5, 6, 13статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; індивідуальний споживач це фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги; споживач житлово-комунальних послуг це індивідуальний або колективний споживач.

За правилами п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач, власник та наймач (орендар) квартири зобов`язаний, серед іншого, оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

Згідно із ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За змістом ч. 1 ст. 901, ч. 1 ст. 903 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно дост. 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Разом з цим слід зазначити, що відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Позовна давність це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст. 256 ЦК України).

Як указано у ч. 3, 4 ст. 267 ЦК України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Позов у справі подано до суду в березні 2024 року.

У позові позивач просив стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 16626,44грн за період з 01 березня 2019 року по 29 лютого 2024 року.

З урахуванням викладеного, оскільки відповідач заявив про застосування позовної давності до вказаних вимог, то суд дійшов висновку про часткове задоволення позову в межах позовної давності тривалістю три роки.

Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за період з березня 2021 року по 29 лютого 2024 року.

Згідно з наданим позивачем розрахунком станом на лютий 2021 року заборгованість становила 5433,34 грн. Отже, заборгованість відповідача в межах позовної давності становить 11193,10 грн (16626,44 грн 5433,34 грн = 11193,10 грн).

На підставі ст. 141 ЦПК України слід стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати пропорційно розміру задоволених позовних вимог (67%) у сумі 2028,76 грн.

Керуючись ст. 2, 4, 5, 12, 13, 76 - 81, 141, 247, 263 - 265, 274, 279 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов Комунального підприємства «Служба Єдиного Замовника» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_3 ) на користь Комунального підприємства «Служба Єдиного Замовника» (Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Небесної Сотні, 14; ЄДРПОУ 32126283) заборгованість у розмірі 11 193 (одинадцять тисяч сто дев`яносто три) гривень 10 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_3 ) на користь Комунального підприємства «Служба Єдиного Замовника» (Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Небесної Сотні, 14; ЄДРПОУ 32126283) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2028 (дві тисячі двадцять вісім) гривень 76 копійок.

У задоволенні позову в іншій частині вимог відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І. М. Шевченко

СудНіжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення19.11.2024
Оприлюднено05.12.2024
Номер документу123470956
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом

Судовий реєстр по справі —740/2023/24

Ухвала від 23.01.2025

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Євстафієв О. К.

Ухвала від 13.01.2025

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Євстафієв О. К.

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Євстафієв О. К.

Рішення від 19.11.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Шевченко І. М.

Ухвала від 26.07.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Шевченко І. М.

Ухвала від 15.04.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Шевченко І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні