Вирок
від 02.12.2024 по справі 392/585/21
МАЛОВИСКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 392/585/21

Провадження № 1-кп/392/53/24

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2024 року м. Мала Виска

Маловисківський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого: судді ОСОБА_1 , секретар судового засідання - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , розглянувши в залі суду у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції кримінальне провадження внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021121010000001 від 19 січня 2021 року обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кіровограда, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , з вищою освітою, не працюючої, є головою фермерського господарства « ОСОБА_4 », раніше не судимої,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,

за участю сторін судового провадження:

прокурора - ОСОБА_5 ,

обвинуваченої - ОСОБА_4 ,

захисника - адвоката - ОСОБА_6 ,

ВСТАНОВИВ:

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Статтею 142 Конституції України визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Підставами виникнення і припинення прав на земельні ділянки, як і прав на інші об`єкти нерухомого майна, розташовані на них, є передбачені законом юридичні факти, що підтверджуються відповідними документами.

Частиною 1 статті 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частиною 1 статті 123 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Пунктом «а» частини 1 ст. 121 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство.

За ч. 2 ст. 31 Земельного кодексу України громадяни - члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).

Статтею 32 ЗК України встановлено, що громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Дія частини першої цієї статті не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай

За ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.

Статтею 12 Закону України «Про фермерське господарство», встановлено, що землі фермерського господарства можуть складатися із а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.

Згідно статті 13 Закону України «Про фермерське господарство», члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю). Членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Земельні ділянки, на яких розташовані житлові будинки, господарські будівлі та споруди фермерського господарства, передаються безоплатно у приватну власність у рахунок земельної частки (паю). Дія частин першої та другої цієї статті не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай).

За ч. 4 ст. 87 Цивільного кодексу України юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

ОСОБА_4 , будучи обізнаною про підстави та порядок одержання у власність земельних ділянок, достовірно знаючи, що раніше набула права на земельну частку (пай) в порядку паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям, та отримала у власність земельну ділянку на території Федорівської сільської ради на підставі розпорядження Добровеличківської районної державної адміністрації від 28.02.2002 № 62-р, що посвідчено державним актом № Р1308667 від 19.08.2002 на право приватної власності на земельну ділянку загальною площею 5,13 га., що був виданий взамін сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 27.05.1997 на дівоче прізвище ОСОБА_4 - «ОСОБА_4», розуміючи, що безоплатно отримувати у приватну власність надані її у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства не має права, вирішила заволодіти чужим майном, а саме частиною земельної ділянки із кадастровим номером 3522586400:02:000:9177 загальною площею 10,2966 га., що розташована на території Оситнязької сільської ради, яка перебувала у неї в користуванні на умовах оренди згідно договору оренди землі від 25.12.2012 року укладеного з Кіровоградською РДА на підставі розпорядження голови Кіровоградської РДА від 25.12.2012 року №1332-р.

Так, ОСОБА_4 , в силу свого професійного та життєвого досвіду, розуміючи що набуття у власність земельної ділянки в порядку розпаювання земель, що перебувають у користуванні сільськогосподарського підприємства є триваюча процедура пов`язана із значною кількістю документів, що посвідчують певні факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру та прийняттям рішень відповідних органів, розробила злочинний план, який в подальшому реалізовувала поетапно, що полягав у зверненні до уповноважених на вчинення необхідних дій та прийняття відповідних рішень, осіб та органів, із заявами від імені Голови та членів Фермерського господарства, яке начебто використовує земельну ділянку 3522586400:02:000:9177 загальною площею 10,2966 га., що створювало уяву про законність реалізації права громадянином України передбаченого статтею 32 Земельного кодексу України та статтею 13 Закону України «Про фермерське господарство» щодо безоплатного отримання у приватну власність земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, та за наслідками прийняття рішень зареєструвати право приватної власності на земельну ділянку на своє ім`я.

Реалізуючи свій злочинний умисел на заволодіння чужим майном, ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що зі змісту норм земельного законодавства, надання відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є одним з етапів погодження і оформлення документів, які відповідно до вимог законодавства є необхідними для прийняття компетентним органом рішення про безоплатну передачу у приватну власність земельної частки (паю), як члену сільськогосподарського підприємства, з метою створення уяви у суб`єктів прийняття рішення, про наявність дійсного права щодо безоплатного отримання у приватну власність земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, та існування фермерського господарства підготувала статут Фермерського господарства « ОСОБА_4 », із зазначенням, що членом фермерського господарства є її донька ОСОБА_7 , для подальшого подання до Великосеверинівської сільської ради із заявами про надання згоди на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, як голові та члену ФГ « ОСОБА_4 » у власність земельної ділянки.

В подальшому, ОСОБА_4 , 21.09.2018, перебуваючи в приміщенні Великосеверинівської сільської ради, за адресою Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Велика Северинка, вул. Миру,1 з метою створення уяви у суб`єктів прийняття рішення, про наявність дійсного права ОСОБА_4 , та ОСОБА_7 щодо безоплатного отримання у приватну власність земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, та існування фермерського господарства, достовірно знаючи, що Фермерське господарство « ОСОБА_4 » не створене та в законному порядку не зареєстроване, подала заяви від свого імені як Голови ФГ « ОСОБА_4 » та від імені необізнаної про злочинні дії своєї матері ОСОБА_7 , як члена ФГ « ОСОБА_4 » про надання згоди на розробку проекту землеустрою, щодо відведення їм земельних ділянок у власність як голові та члену Фермерського господарства « ОСОБА_4 », додавши копію заздалегідь підготовленого статуту Фермерського господарства « ОСОБА_4 », та копію договору оренди землі від 25.12.2012 укладеного з Кіровоградською РДА на підставі розпорядження голови Кіровоградської РДА від 25.12.2012 року №1332-р.

На підставі поданих ОСОБА_4 , заяв та доданих до них документів, 10.10.2018 Великосеверинівською сільською радою ухвалено рішення №573, яким: 1.) надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення гр. ОСОБА_4 земельної ділянки орієнтованою площею 5,1483 га у власність для ведення фермерського господарства (КВЦПЗ А01.02), із земель комунальної власності Великосеверинівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, 2.) надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення гр. ОСОБА_7 земельної ділянки орієнтованою площею 5,1483 га у власність для ведення фермерського господарства (КВЦПЗ А01.02), із земель комунальної власності Великосеверинівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, 3.) Зобов`язано голову ФГ « ОСОБА_4 » - гр. ОСОБА_4 замовити проект землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу спрямованого на заволодіння чужим майном, а саме земельною ділянкою, що перебуває комунальної власності Великосеверинівської сільської ради, з метою створення уяви законності своїх дії серед осіб, залучених до процесу набуття у власність земельної ділянки, достовірно знаючи, що земельна ділянка 3522586400:02:000:9177 не використовується ФГ « ОСОБА_4 », оскільки на цей час не створене та не зареєстроване, 18.04.2019 звернулась до приватного нотаріуса, для посвідчення власної заяви, якою надала згоду на розпаювання земельної ділянки із кадастровим номером 3522586400:02:000:9177 площею 10,2966га між членами ФГ « ОСОБА_4 » в рівних частках, з метою подальшого її використання для досягнення протиправної мети обернення чужого майна на свою користь, шляхом введення в оману щодо свого права на отримання безоплатно частини земельної ділянки, серед осіб задіяних при реалізації прав власності на земельні ділянки.

В подальшому, ОСОБА_4 , реалізуючи свій злочинний умисел спрямований на заволодіння чужим майном, 21.05.2019 прийняла рішення про створення фермерського господарства « ОСОБА_4 » та затвердження статут фермерського господарства « ОСОБА_4 » взявши на себе обов`язки голови, та 22.05.2019 здійснила державну реєстрацію юридичної особи.

Згідно статуту фермерського господарства « ОСОБА_4 », засновником і головою фермерського господарства є ОСОБА_4 , головною метою діяльності є отримання прибутку шляхом виробництва сільськогосподарської продукції, її переробки, реалізації.

Управління Господарством здійснює його голова, голова фермерського господарства має право приймати рішення з усіх питань діяльності Господарства.

До компетенції голови належить, визначення напрямів діяльності Господарства і затвердження його планів та звітів про їх виконання, прийняття рішень про прийняття і виключення Членів Господарства, визначення розміру, форми, порядку внесення Членами Господарства вкладів до складеного капіталу та визначення розміру часток Членів Господарства у складеному капіталі, затвердження річних результатів діяльності, включаючи створених ним суб`єктів господарювання, створення, реорганізація та ліквідація обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів, спілок, інших об`єднань, товариств, дочірніх підприємств, філій та представництв, затвердження їх статутів та положень, затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку, визначення організаційної структури Господарства, прийняття рішень про відчуження майна Господарства, представлення інтересів Господарства перед підприємствами, установами і організаціями, окремими громадянами як на території України, так і за її межами.

Таким чином, ОСОБА_4 , є особою, яка постійно обіймає у Фермерському господарстві « ОСОБА_4 » посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто є службовою особою.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу спрямованого на протиправне заволодіння земельною ділянку, забезпечила виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам ФГ « ОСОБА_4 » загальною площею 10,2966 га для ведення фермерського господарства, що знаходяться на території Оситнязької сільської ради.

За результатами виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам ФГ « ОСОБА_4 » загальною площею 10,2966 га, уповноваженими особами відділу у Кіровоградському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області до Державного земельного кадастру внесено відомості про поділ земельної ділянки із кадастровим номером 3522586400:02:000:9177 площею 10,2966га, на земельну ділянки площею 5,1483 га, кадастровий номер 3522586400:02:000:0665, та земельну ділянку площею 5,1483 га, кадастровий номер 3522586400:02:000:0666.

В подальшому, маючи на меті доведення свого злочинного умислу спрямованого на заволодіння чужим майном, ОСОБА_4 , будучи службовою особою ФГ « ОСОБА_4 », достовірно знаючи, що раніше набула права на земельну частку (пай) в порядку паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям, та отримала у власність земельну ділянку на території Федорівської сільської ради на підставі розпорядження Добровеличківської районної державної адміністрації від 28.02.2002 № 62-р, що посвідчено державним актом № Р1308667 від 19.08.2002 на право приватної власності на земельну ділянку загальною площею 5,13 га, що був виданий взамін сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР № 0084100 від 27.05.1997 на дівоче прізвище, розуміючи, що повторно безоплатно отримувати у приватну власність надані її у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства не має права, зловживаючи своїм службовим становищем в особистих корисливих інтересах, усвідомлюючи протиправність своїх дій, бажаючи настання наслідків у виді вибуття земельної ділянки із власності територіальної громади та обернення її на свою користь, 04.07.2019, перебуваючи в приміщенні Великосеверинівської сільської ради, за адресою: АДРЕСА_2 подала на затвердження проект землеустрою із заявою про передачу її земельної ділянки площею 5,1483 га.

На підставі поданих ОСОБА_4 , заяв та доданих до них документів, 20.09.2019 Великосеверинівською сільською радою ухвалено рішення №1062, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам ФГ « ОСОБА_4 » та передано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку з площею 5,1483 га, кадастровий номер 3522586400:02:000:0665, розташовану на території Оситнязької сільської ради.

В подальшому, ОСОБА_4 достовірно знаючи, що рішення Великосеверинівською сільською радою ухвалено рішення №1062, яким її передано у власність земельну ділянку з площею 5,1483 га, кадастровий номер 3522586400:02:000:0665, ухвалено внаслідок її протиправних дій, розуміючи, що відповідно до ст. 125 ЗК України право власності, зокрема, на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права, перебуваючи за адресою АДРЕСА_2 , звернулась із заявою про державну реєстрацію речових прав на земельну ділянку з площею 5,1483 га, кадастровий номер 3522586400:02:000:0665, за результатами розгляду якої, державним реєстратором Маловисківської міської ради ОСОБА_9 , 08.10.2019 зареєстровано за ОСОБА_4 право приватної власності на земельну ділянки площею 5,1483 га, кадастровий номер 3522586400:02:000:0665 вартістю 376 743,66 грн.

Тим самим, ОСОБА_4 , будучи службовою особою - Головою ФГ « ОСОБА_4 », достовірно знаючи, що не має права безоплатно отримувати у приватну власність надані її у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволоділа чужим майном, у виді земельної ділянки площею 5,1483 га, кадастровий номер 3522586400:02:000:0665 вартістю 376 743,66 грн., що в 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та є великим розміром, чим завдала матеріальної шкоди територіальній громаді Великосеверинівської сільської ради на загальну суму 376 743,66 грн.

Допитана в судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_4 вину у вчинені злочину, передбаченого ч.4 ст.191 КК України не визнала повністю, на обґрунтування своєї позиції показала, що земельну ділянку орендувала згідно договору оренди землі, як фізична особа. В користуванні фермерського господарства вказана земельна ділянка не була, відразу коли створила фермерське господарство, здійснила розпаювання між нею та донькою як членами ФГ « ОСОБА_4 ».

Раніше працювала в колгоспі в с. Федорівка, там здійснювалося розпаювання та їй надали земельну ділянку для сільськогосподарського призначення, як пай.

З усним запитом звернулася, як фізична особа у Великосеверинівську сільську раду, які документи потрібні для того, щоб розпаювати земельну ділянку і оформити право власності. Там їй надали перелік документів та сказали, що потрібен статут. У Великосеверинівській сільській раді писала заяву, яку диктували працівники. Паралельно подавала заяву щодо дозволу на розроблення технічної документації та реєструвала ФГ.

При написані заяви вказувала, що земельна ділянка для ведення фермерського господарства, при цьому повідомляла працівників Великосеверинівської сільської ради, що під час розпаювання їй виділена земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Працівники сільської ради сказали, що це зовсім різні речі, для ведення товарного с/г та для ведення фермерського господарства.

У Великосеверинівську сільську раду із заявою зверталася, як член ФГ, так диктував землевпорядник. Коли писала заяву ще не було створено ФГ, паралельно подавала документи на створення ФГ і на момент реєстрації земельної ділянки мало бути створено ФГ.

Показала, що землевпорядник ІНФОРМАЦІЯ_2 сказала їй надати: копію статуту, копію договору, копію витягу, договір оренди земельної ділянки, копію паспорта і коду.

На запитання прокурора обвинувачена ОСОБА_4 повідомила, що у 2018 році вела приватне підприємство, раз на пів року здавала звіт. До цього працювала в Кіровоградській районній раді бухгалтером. На даний час безробітна. З документами про підприємництво та рахунками не була обізнана на цій роботі. Працювала бухгалтером та займалася обробітком землі, при цьому не взаємодіяла з іншими ФГ, підприємствами, організаціями.

Далі на запитання прокурора з якого часу у неї була земельна ділянка та яка її доля, обвинувачена ОСОБА_4 показала, що точно рік не пам`ятає, при розпаюванні вона отримала земельну ділянку, спочатку надали сертифікат, потім державний акт. Державний акт був жовтого зразка, пізніше була перереєстрація. Здавала земельну ділянку в оренду та отримувала гроші за пай, робила операцію і наперед брала кошти. На сьогоднішній день земельна ділянка в оренді, кошти не отримує, бо брала кошти наперед.

Також ствердно відповіла, що в неї в оренді була земельна ділянка останні цифри кадастрового номера якої :9177 загальна 10,26 га. Договір оренди був укладений з Кіровоградською РДА, за орендну плату сплачувала згідно умов договору, кошти платила в сільську раду кожен рік до серпня, обробляли земельну ділянку декілька людей.

Станом на сьогодні володіє однією земельною ділянкою. Станом на 2017-2018 роки, користувалась своїм паєм та тією земельною ділянкою, яка була в оренді. Інші земельні ділянки на її ім`я не оформлялися. На ім`я її дочки ОСОБА_10 при розпаюванні була оформлена одна земельна ділянка.

Земельну ділянку вирішили розпаювати, щоб була власність у неї та в доньки. Думала далі займатися нею, пройшло 2-3 роки поки знайшла хто буде її обробляти, потім змушена була зробити розпаювання. Орендна плата, яку сплачувала за договором, була для неї непосильна, тому вирішила оформити земельну ділянку у власність. Землевпорядник Великосеверинівської сільської ради сказав, що у такий спосіб можна розпаювати земельну ділянку.

Щодо документів запитувала у Великосеверинівській сільській раді, сказали перелік документів, принесла, заяву написала, на другому екземплярі написали, що вони прийняли заяву. Потім дали рішення, і після того як створила ФГ, пішла робити проект землеустрою. Раніше не почала робити, бо чекали поки зареєструється ФГ, вона та донька були у складі ФГ, було дві земельні ділянки.

На запитання прокурора відповіла, що повністю відповідає дійсності дата звернення із заявою 21.09.2018 року до Великосеверинівської сільскої ради із заявою. Раніше такими питаннями не займалася, тому її не турбувало, що не є головою ФГ.

На запитання прокурора щодо подачі документів повідомила, що в один день приїхала, їй сказали які документи потрібні, наступний раз приїхала привезла копію статуту, який паралельно подала на реєстрацію, договір оренди, копію витягу, копію паспорта і коду. В сільській раді диктували та вона від руки писала заяву. Щодо статуту, то просила знайомих, щоб вони їй скинули на електронну пошту, як приблизно виглядає той статут і вписати там. Після чого роздрукувала і вписала там, потім цей статут віднесла на реєстрацію. Виходить, що її донька не була членом ФГ, а вона не була головою ФГ на дату подання заяви до сільської ради, оскільки не було створено юридичної особи .

Думала, що якщо написано в статуті, що вона є головою ФГ, а донька є членом то, так і писала заяву як голова ФГ.

21.09.2018 року була подана заява, далі готувала документи на ФГ і чекала коли буде сесія, щоб надали дозвіл. 10.10.2018 року було рішення, відразу не зверталася, бо хворіла, було не до того. Коли звернулася, створила ФГ, віднесла пакет документів, тоді почали робити.

ФГ було створено здається у травні 2019 року. На запитання прокурора чому вказує, що паралельно відбувалася реєстрація, в той час як писала заяву і звернулася у вересні 2018 року, обвинувачена відповіла, що вона паралельно приготувала документи, а сама захворіла, не мала змоги далі ходити.

Проблемних питань щодо виготовлення технічної документації не було, хто був розробником не пам`ятає.

Чи проводилися перевірки рішень діяльності сільської ради за наслідками яких Великосеверинівська сільська рада вносила якісь зміни до рішень щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації їй не відомо. Повідомила, що їй зателефонували з Великосеверинівської сільської ради і сказали зробити заяву, що вона як голова ФГ не заперечує щодо поділу земельної ділянки, зміст продиктували, прийшла підписалася і все.

На запитання прокурора показала, що не розуміла, коли підписувала нотаріальну заяву, як голова ФГ, що не є головою ФГ і той факт, що ФГ не створено.

Після того, як здійснила розпаювання, вступила членом ФГ « ОСОБА_11 », туди віддала земельну ділянку.

Не пам`ятає чому в травні звернулася про реєстрацію ФГ, здається, як вже звернулася за проектом виготовлення землеустрою виникла необхідність у виготовлені печатки ФГ, при виготовлені печатки сказали перелік документів, що потрібно. Потім почала робити документи для проекту землеустрою. Там ще здається якусь виписку.

Вже зрозуміла, що саме з 22.05.2019 року, коли відбувалася державна реєстрація ФГ, то саме з цього моменту створюється юридична особа. ФГ « ОСОБА_4 » юридична адреса була зареєстрована в с. Оситняжка, вулиця здається Набережна, їй сказали що де знаходиться земельна ділянка, там повинно бути і зареєстроване ФГ.

На сьогоднішній день ФГ « ОСОБА_4 » не ліквідовано та вона являється його головою. Відноситься до території Великосеверинівської сільської ради, це раніше була Оситняжська сільська рада.

Коли подавала безпосередньо заяву про затвердження проекту землеустрою щодо поділу земельної ділянки, то їй продиктували як написати заяву, написала про затвердження, донька підписала, потім завезла в сільську раду. На скільки пам`ятає там було про затвердження проекту з кадастровим номером, було вказано два кадастрові номери і дві різні заяви.

Не пам`ятає чому державна реєстрація цієї земельної ділянки проводилася у м. Мала Виска. Тоді в сільській раді не було реєстратора.

На запитання прокурора яким чином після реєстрації на ім`я ОСОБА_4 . даної земельної ділянки вона нею розпорядилася? - відповіла, що завела в статутний фонд як член ФГ « ОСОБА_11 », потім залишила їм земельну ділянку та отримала дивіденди. Який період часу пройшов з моменту реєстрації на її ім`я та введення до статутного фонду ФГ « ОСОБА_11 » точно не пам`ятає, але це був короткий строк. Земельна ділянка дочки також відчужена.

На запитання захисника обвинувачена ОСОБА_4 повідомила, що має середню спеціальну освіту, за направленістю бухгалтер, в житті не часто стикається із Конституцією України, ЗК України ЗУ «Про ФГ», як посилається сторона обвинувачення. Ставила до відому землевпорядника Великосеверинівської сільської ради, про те, що має пай в с. Федорівка та чи можна отримати земельну ділянку для ведення фермерського господарства, землевпорядник сільської ради ОСОБА_12 відповіла, що це зовсім різні земельні ділянки, різне цільове призначення земельних ділянок. Ініціатива писати заяву від імені ФГ, а не від фізичної особи була ОСОБА_12 , вони сказали, що потрібно створити ФГ, при цьому диктували заяву, а вона писала. У сільській раді не повідомляли, що не можна оформляти дві земельні ділянки, бо вона вже має земельну ділянку. На запитання захисника які проблеми виникали при створенні ФГ створити не через 5 місяців, а через день? - відповіла, що не пам`ятає, вона не знала як воно правильно створюється. Просила знайомих та їй скидали на електронну пошту документи, потім роздруковувала і несла реєстратору для реєстрації ФГ. У Великосеверинівській сільській раді мова не йшла про те, що не можна два рази отримати пай

Умисно заволодівати чужим майном шляхом зловживання службовим становищем не мала. Думала працювати і обробляти, але так як немала можливості, то продала. Така ж процедура отримання земельної ділянки була і в її дочки. До неї не зверталися правоохоронні органи чи сільська рада про повернення земельної ділянки.

Під час звернення з останнім словом обвинувачена зазначила, що не вчиняла жодних протиправних дій, просила суд ухвалити законне та справедливе рішення у справі.

Незважаючи на те, що ОСОБА_4 свою вину у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст.191 КК України не визнала повністю, стверджувала що в її діях відсутні будь-які порушення Закону, вважає, що нічого не порушувала, її винність в скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України злочині повністю підтверджується доказами, дослідженими в ході судового слідства, обсяг дослідження яких визначений з врахуванням думки учасників кримінального провадження.

Представник потерпілого Великосеверинівської сільської ради ОСОБА_13 за клопотанням прокурора допитана в судовому засіданні в якості свідка показала, що працює на посаді головного спеціаліста відділу земельних відносин інфраструктури та економічного розвитку Великосеверинівської сільської ради. З ОСОБА_4 знайома, приймала в неї заяви.

Порядок роботи сільської ради полягає в тому, що заявник звертається з відповідною заявою до сільської ради та додає копії документів. Даний пакет документів виноситься на розгляд постійної комісії, потім відповідно до наданого висновку земельної комісії готується проект рішення і виноситься на розгляд сесії, де проект рішення розглядається, приймається рішення та підписується сільським головою щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації.

ОСОБА_4 звернулася до сільської ради із заявою на розпаювання земельної ділянки, заява була прийнята з додатковим пакетом документів, на той час питань не було. Відповідно до договору оренди, земельна ділянка перебувала у користуванні ОСОБА_4 . Чи користувався хтось інший даною земельною ділянкою чи перебувала вона в оренді когось іншого їй не відомо.

При зверненні осіб, щодо погодження проекту землеустрою, відведення у власність земельних ділянок, працівник відділу пояснює заявнику, що він має право отримати земельну ділянку лише один раз, але люди не зазначають дану обставину, оскільки, в земельному кодексі прописано лише про те, що вони повинні зазначити: площу, цільове призначення, та додати документи, і там немає такого, що людина повинна зазначати чи отримувала вона раніше земельну ділянку, чи ні. При спілкуванні завжди наголошується на тому, що людина має право лише раз отримати земельну ділянку. ОСОБА_4 також про це повідомляли усно, письмове підтвердження відсутнє. Внутрішні розпорядження, якими визначено порядок інформування особи письмово, щодо можливості скористатися правом на отримання паю лише раз, в сільській раді відсутні.

В судовому засіданні свідку надано для огляду заяви ОСОБА_4 та ОСОБА_7 від 21.09.2018 про надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (том №2, а.п. 149-164), після огляду вказаних документів свідок вказала, що ці заяви приймала та ставила дату та вх.номер вона. Питань щодо поданих документів не виникало, в якості статуту було подано документ без шапки, однак містив відомості щодо ФГ « ОСОБА_4 » з огляду на нього було зрозуміло, що то статут ФГ.

Вказувала, що вона не уповноважена перевіряти автентичність та законність доданих документів чи була зареєстрована дана земельна ділянка за кимось іншим чи ні. Крім того, фактичної можливості щодо перевірки даних відомостей до теперішнього часу відділ не мав. Все що стосується до 2013 року, якщо земельні ділянки не внесені в реєстр, можливості перевірити інформацію немає.

Після того, як сільською радою прийнято рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки та після набрання ним законної сили, громадяни звертаються за рішенням та вже на підставі цього рішення замовляють або технічну документацію або проект відведення залежно від того, що прописано в рішенні.

В сільській раді відбулася перевірка головним управлінням Держгеокадастру, в ході якої виявлено порушення, в рішенні повинні були прописувати умовні кадастрові гектари відповідно до тієї території, також було відсутнє нотаріальне погодження орендаря.

Протягом місяця на підставі Акту перевірки, сільська рада повідомила ОСОБА_4 про виявлення порушень, на що вона надала оригінал нотаріальної згоди, після чого було прийнято рішення про внесення змін до першого рішення, де було зазначено умовні кадастрові гектари й долучено нотаріальну згоду орендаря.

На той момент документів щодо реєстрації Фермерського Господарства ОСОБА_4 на території сільської ради не було.

Після перевірки Держгеокадастру не було відомо, що ФГ не створено, керувалися тими документами, які були надані разом із заявою. У разі наявної інформації, про те, що ФГ не створено, заяву ОСОБА_4 не було б задоволено.

Дати щодо подання заяви ОСОБА_4 про розпаювання земельної ділянки, як ФГ не пам`ятає. Пам`ятає, що це було після перевірки.

З жовтня 2018 року по червень 2019 року питань до ОСОБА_4 щодо дійсності створення ФГ не виникало.

Чи працював державний реєстратор в сільській раді в той період вона не пам`ятає.

На даний час відомо, що дана земельна ділянка об`єднана.

Спочатку, сільська рада звертається до громадян з листом в якому зазначає вчинені порушення та просить повернути земельну ділянку, якщо відомо місце знаходження громадянина.

Чому не звернулися до ОСОБА_4 спочатку з листом, тому що сільській раді не було відомо про порушення ОСОБА_4 законодавства.

При зверненні до сільської ради, фізична особа надає копію паспорта, юридична особа надає копію статуту. Якщо не закладені кошти в місцевому бюджеті сільська рада в суд звертатися не може, тому звертається в прокуратуру щодо перевірки фактів порушення.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_14 показала, що працює секретарем Великосеверинівської сільської ради. З ОСОБА_4 особисто не знайома.

ОСОБА_4 зверталася до Великосеверенівської сільської ради із заявами, спочатку про надання дозволу на виготовлення технічної документації стосовно земельної ділянки. Потім звернулася із заявою на затвердження цієї ж технічної документації. Відповідно до процедури, її заява була розглянута постійною комісією та передана на сесію сільської ради, де було прийнято рішення щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації та надалі щодо затвердження технічної документації.

Порядок звернення громадян здійснюється відповідно до ЗУ «Про звернення громадян», приймаються їхні заяви особисто або через представника за довіреністю, що стосується земельних питань громадяни звертаються до спеціаліста по земельному питанню із заявою та пакетом документів, потім заява приймається і реєструється. В сільській раді спеціалістом по земельних питаннях є ОСОБА_13 . Відповідні заяви та додані до неї документи перевіряються спеціалістом земельного відділу.

Перевірка документів здійснюється відповідно до затвердженого положення та розпорядження. Щодо з`ясування питань про повторне отримання земельної ділянки в правилах не визначено. У разі коли сільській раді чи спеціалісту відомо, що земельна ділянка була отримана кимось іншим, особі, яка звернулася з відповідною заявою повідомляється дана обставина, але заява приймається та розглядається постійною комісією, про що приймається відмова та питання на сесію сільської ради не виноситься.

Вважає, що при розпаюванні земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельна ділянка повинна бути у власності ФГ. Чи надавалися ОСОБА_4 додаткові документи в сільську раду їй не відомо.

У 2018-2019 році спеціаліст приймав заяву та певний пакет документів, далі заява передавалася до постійної комісії по земельних питаннях, потім голова - депутат постійної комісії надавав, ті чи інші пропозиції щодо розгляду даної заяви, після чого дане питання виносилося на розгляд сесії сільської ради. Далі спеціаліст готував проект рішення на сесію і вже потім по процедурі приймалося рішення чи відмовлялося у його прийнятті.

Питання щодо затвердження проекту або його відмови визначено законом. На підставі якого в рішенні сільської ради зазначається та чи інша стаття відповідно до якої особі було відмовлено або затверджено проект.

Відомо, що ОСОБА_4 звинувачують у незаконній (подвійній) приватизації земельної ділянки, тобто ОСОБА_4 подвійно скористалася своїм правом.

Земельним кодексом України передбачено, що кожна людина має право на приватизацію земельної ділянки лише один раз залежно від виду земельної ділянки, від цільового призначення. Працівники сільської ради повідомляють громадян про можливість скористуватися правом на отримання земельної ділянки лише усно. Письмового підтвердження про те, що ОСОБА_4 була попереджена щодо приватизації земельної ділянки лише один раз в сільській раді не має. ОСОБА_4 про дане право попереджали усно. Доступу до реєстрів сільська рада не має. Ситуація, яка склалася з ОСОБА_4 в сільській раді відбулася вперше.

Що заважає сільській раді скасувати рішення щодо приватизації земельної ділянки та повернути земельну ділянку у власність сільської ради свідку не відомо, це компетенція сільського голови.

Про звернення ОСОБА_4 до сільської ради із заявою їй відомо, оскільки вона є депутатом сільської ради. Також відомо, що ОСОБА_4 на підтвердження ФГ надала заяву та статут. Не відомо, що ОСОБА_4 на момент подачі заяви не була посадовою особою та ФГ створено не було. Конкретно вона не є уповноваженою особою перевіряти дану інформацію.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_15 показав, є головою Великосеверинівської сільської ради та що до них надійшло звернення від прокуратури, з якого стало відомо про те, що ОСОБА_4 двічі скористалася правом безоплатної приватизації земельної ділянки за одним і тим же цільовим призначенням, що вважається порушенням норм чинного законодавства. У зв`язку з чим, прокуратура в інтересах Великосеверинівської сільської ради відкрила кримінальне, цивільне провадження щодо завданої шкоди Великосеверинівській сільській раді про повернення земельної ділянки у власність територіальної громади.

В сільській раді наявні факти, коли громадяни беруть двічі земельні ділянки, оскільки розпорядження земельними ділянками відбувалося у різні часи та різними органами, таким чином громадяни отримують земельні ділянки у власність. Практика показує, що люди - це роблять умисно.

Станом на сьогодні обговорюємо питання щодо видачі розпорядчого документа, в якому буде зазначено, яким чином відбуватиметься погодження розгляду заяви громадян та хто саме має надати погодження. Тобто чи це буде юридичний відділ, чи відділ земельних відносин, чи реєстратор який надасть інформацію, але інформація з реєстру надається за певним запитом.

Відомо, що одне кримінальне провадження з даного питання знаходиться в суді, але готуємо ще декілька подань.

На підставі таких дій громадян, сільська рада позбавляється майна, втрачає комунальну власність.

Не відомо, чи відповідає земельна ділянка вартості, яка зазначена в експертизі.

Відомо, що на даний час на земельну ділянку накладена заборона, чи використовується земельна ділянка не відомо.

На запитання прокурора чи має можливість сільська рада перевіряти наявність документів, крім тих, що подає сам заявник до сільської ради, їхню дійсність, свідок повідомив, якщо по ст. 118, то перелік документів вичерпний, які подає фізична чи юридична особа. Всі інші дії які можуть вживатися органом місцевого самоврядування, це вже на підставі внутрішньо - розпорядчих документів.

Якби сільській раді було відомо про те, що ФГ « ОСОБА_4 » станом на звернення щодо отримання дозволу на розробку проекту землеустрою не було створено. Чи було б рішення сільської ради таким самим як воно є? - ні, на підставі тих документів ще на стадії розгляду земельною комісією було б надано листа про неможливість розгляду даного клопотання (заяви), оскільки ФГ не створено та не має права на розпаювання.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_16 повідомив, що працює державним реєстратором Маловисківської міської ради. З ОСОБА_4 знайомий, в ніяких стосунках з нею не перебуває. 08.10.2019 року ОСОБА_4 звернулася до нього, як до державного реєстратора з оригіналом рішення Великосеверинівської сільської ради №1062 від 20.09.2019 року, завіреного мокрою печаткою. Надалі перевірка документів здійснювалася в установленому законом порядку. Оскільки підстави для відмови ОСОБА_4 були відсутні, 16.10.2019 року було прийнято рішення щодо видачі ОСОБА_4 документа про реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3522586400:02:0000665, розмір 5,1483 га. На початку 2020 року за зверненням ОСОБА_4 , як фізичної особи, на підставі нотаріально завіреної заяви була здійснена реєстрація про перехід права власності земельної ділянки у ФГ. Відповідна реєстрація, проводилася за допомогою ідентифікації особи, яка подає документи та копії паспорта. Дати та час сформовані у реєстрі відповідають дійсності. Відомо, що вчинені ним дії щодо реєстрації вищезазначеної земельної ділянки, на даний час не скасовані.

На його думку, протиправних дій з боку ОСОБА_4 не було. Був оригінал рішення та підстав для сумнівів не було. Оцінка земельної ділянки не є обов`язкова для реєстрації. Скільки коштує, земельна ділянка не відомо. Вартість земельної ділянки визначає відділ Держгеокадастру.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_9 показав, що працює в начальником відділу з питань державної реєстрації виконавчого комітету Маловисківської міської ради. З обвинуваченою ОСОБА_4 не знайомий. Відомо, що ОСОБА_4 звернулася до Маловисківської міської ради з питань державної реєстрації земельної ділянки, не пам`ятає чи як фізична особа, чи як голова ФГ. При зверненні ОСОБА_4 надала рішення Великосеверинівської селищної ради про затвердження технічної документації на земельну ділянку, відповідно до наданих документів була проведена державна реєстрація права власності. Особу ОСОБА_4 було ідентифіковано за допомогою паспорта.

У витязі з державного реєстру про результати проведення державної реєстрації, зазначається: номер, дата звернення відповідно до заяви та дата державної реєстрації права власності, ідентифікаційні дані особи, номер земельної ділянки та місце її розташування, підстави набуття.

ОСОБА_4 надала рішення про затвердження технічної документації, щодо відведення у власність земельної ділянки. Не пам`ятає чи був наданий витяг з кадастровим номером земельної ділянки, оскільки це не є обов`язковим. Тих документів, що надала ОСОБА_4 , було достатньо. Державна реєстрація проводиться лише в тому випадку коли відсутні підстави для відмови, оскільки підстав для відмови не було, за ОСОБА_4 була проведена державна реєстрація

Інші реєстраційні дії проводилися щодо переходу права власності на земельну ділянку від ОСОБА_4 до статутного капіталу ФГ « ОСОБА_11 ».

При проведенні державної реєстрації ідентифікація особи здійснюється за допомогою паспорта. Відомості які зазначені у витязі про державну реєстрацію про право власності є достовірними.

На його думку, протиправних дій з боку ОСОБА_4 при реєстрації права власності не було, нею було надано оригінал рішення сільської ради з мокрою печаткою.

Щодо привласненої земельної ділянки шляхом зловживання службовим становищем ОСОБА_4 йому не відомо нічого. На момент реєстрації підстав для відмови ОСОБА_4 не було.

Вартість земельної ділянки встановлюється державою залежно від місця знаходження та її кваліфікації. Земельну ділянку оцінює відділ Держгеокадастру.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_17 показав, що з ОСОБА_4 знайомий давно, в ніяких відносинах з нею не перебуває, чим вона займається не знає. Він є керівником ФГ « ОСОБА_11 ».

Щодо вступу ОСОБА_4 до ФГ « ОСОБА_11 » показав, що у встановленому законом порядку шляхом подання нотаріально завіреної заяви вступила до ФГ « ОСОБА_11 », зробила внесок у вигляді земельної ділянки, яка знаходиться на території Великосеверенівської сільської ради в с. Оситняжка.

Не пам`ятає, як саме ОСОБА_4 , як фізичною особою, чи як ФГ « ОСОБА_18 » було здійснено внесок до статутного фонду ФГ « ОСОБА_11 » у вигляді земельної ділянки 10 га, яка знаходиться на території Великосеверенівської сільської ради в с. Оситняжка.

Надалі за власним бажанням ОСОБА_4 вийшла із ФГ « ОСОБА_11 », у діяльності ФГ « ОСОБА_11 » участі не приймала. Протягом якого часу перебувала у ФГ « ОСОБА_11 » не пам`ятає.

Чи отримувала ОСОБА_4 кошти або будь-яке інше майно не пам`ятає. Остання вийшла зі складу ФГ « ОСОБА_11 » без земельної ділянки. Вищевказана земельна ділянка із власності ФГ « ОСОБА_11 » вибула, не на користь ОСОБА_4 .

Відомо, що розглядається цивільна справа в Кіровоградському районному суду за позовом прокуратури до ФГ « ОСОБА_11 » про повернення земельної ділянки.

Крім того, винуватість обвинуваченої ОСОБА_4 у вчинені інкримінованого їй кримінального правопорушення підтверджується дослідженими у судовому засіданні наступними письмовими доказами:

Судом встановлено, що згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна №224782330 від 21.09.2020 року, вбачається, що:

- ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, серія та номер Р1 №308667, виданий 19.08.2002 року Добровеличківською РДА, отримала у приватну власність земельну ділянку кадастровий номер 3521786700:02:000:1319, площею 5.125 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, землі сільськогосподарського призначення, за адресою: Федорівська с/рада, Добровеличківського району Кіровоградської області. 10.08.2013 року земельна ділянка передана в оренду ФГ «Степ+», строком до 10.08.2033 року (том 1 а.п.19);

- 25.12.2012 року між Кіровоградською районною Державною адміністрацією Кіровоградської області та ОСОБА_4 укладено договір оренди земельної ділянки, на підставі якого ОСОБА_4 передано в оренду земельну ділянку кадастровий номер 35225864000:02:000:9177, площею 10.2966 га, для ведення фермерського господарства за адресою: Оситнязька с/рада, Кропивницького району Кіровоградської області, строком на 25 років. 24.06.2014 року зареєстровано право оренди земельної ділянки. 25.10.2019 року припинено оренду земельної ділянки на підставі рішення Великосеверинівської сільської ради №1062 від 20.09.2019 року (том 1 а.п.17-18);

- 08.10.2019 року на підставі рішення № 1062 від 20.09.2019 року Великосеверинівської сільської ради, державним реєстратором ОСОБА_16 за ОСОБА_4 зареєструвано у приватну власність земельну ділянку кадастровий номер 3522586400:02:000:0665, площею 5.1483 га, для ведення фермерського господарства, за адресою: Оситнязька с/рада, Кропивницького району Кіровоградської області.

18.02.2020 року припинено право власності на підставі акту приймання - передачі нерухомого майна від 13.02.2020.

Згідно деталізованої інформації про інше речове право:

24.10.2019 року на підставі договору оренди землі від 16.10.2019 року, укладеного ОСОБА_4 та ТОВ «БТ-Агро» передано в оренду земельну ділянку кадастровий номер 3522586400:02:000:0665, площею 5.1483 га, строком на 49 років.

Інше речове право погашено

03.09.2020 року, підстава: об`єднання об`єктів нерухомого майна заява, серія та номер:1011, виданий 10.06.2020, видавник: приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_19 . Відомості внесено до реєстру: 07.09.2020 Кропивницька районна державна адміністрація Кіровоградської області. (том 1 а.п.13-14), (том 1 а.п.13-25).

Згідно інформації відділу у Добровеличківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області встановлено, що громадянці ОСОБА_4 дійсно був виготовлений та виданий державний акт на право приватної власності на землю серії Р1 №308667, площею 5,13 га ріллі на території Федорівської сільської ради на підставі розпорядження Добровеличківської районної державної адміністрації від 28.02.2002 року №62-р, про що свідчить запис у Книзі записів (реєстрації) державних актів на право приватної власності на землю від 19.08.2002 року №445. Державний акт на право приватної власності на землю був виданий взамін сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР №0084100 від 27.05.1997 року. Даний сертифікат ОСОБА_4 отримала на дівоче прізвище « ОСОБА_20 ». Право на отримання земельної ділянки (паю) ОСОБА_4 отримала відповідно до ст.2 Указу Президента «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995 року №720. Копію вищевказаного державного акту додано до інформаційної довідки (том 1 а.п.39-40, том 4 а.п.260-261).

Кіровоградською районною державною адміністрацією Кіровоградської області від 17.09.2020 року за вих. №01-22/121/2 на запит від 11.09.2020 року №12.31-78-7803 надано копію договору оренди землі від 25.12.2012 року на 10арк. (земельної ділянки кадастровий номер 3522586400:02:000:9177) (том 1 а.п.54).

Відповідно до умов договору оренди землі б/н від 25.12.2012 року укладеного між Кіровоградською районною державною адміністрацією в особі заступника голови Кіровоградської районної державної адміністрації ОСОБА_21 (орендодавець) та громадянкою ОСОБА_4 (орендар), орендодавець передав орендарю у строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, із земель запасу, що перебувають у державній власності на території Оситнязької сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення. В оренду передано земельну ділянку площею 10, 2966 га (у т.ч ріллі) кадастровий номер 3522586400:02:000:9177, строком на 25 років. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання договору становить 164 695 грн. Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 4 відсотків від нормативної грошової оцінки на рік, що складає 6587,80 грн.80 коп. Також долучено додаток №2 до договору оренди землі від 25.12.2012 року Акт приймання - передачі об`єкта оренди (том 1 а.п.55-61, том 2 а.п.11-14).

Згідно акту визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 25.12.2012 року встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки ОСОБА_4 для ведення фермерського господарства на території Оситнязької сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, проводиться на підставі розпорядження голови Кіровоградської районної державної адміністрації від 29.10.2012 року №1025-р. «Про надання дозволу на розробку проекту відведення», фізичною особою - підприємцем (сертифікованим інженером землевпорядником) ОСОБА_22 , в присутності замовника - ОСОБА_4 , яка пред`явила свої повноваження щодо здійснення перенесення в натурі меж земельної ділянки загальною площею 10,2966 га, в тому числі 10,2966 га рілля. Також зазначено, що до використання земельної ділянки ОСОБА_4 може приступити після державної реєстрації права користування земельної ділянки (том 1 а.п.62-64, том 2 а.п.14-17).

Згідно з розрахунком нормативної грошової оцінки станом на 1.01.2012 року, вартість земельної ділянки, що надається в оренду ОСОБА_4 , площею 10,2966 га, для ведення фермерського господарства, місце розташування: Кіровоградська область, Кіровоградський район, на території Оситнязької сільської ради, складає 164695 грн. (том 2 а.п.19).

В судовому засіданні досліджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 25 років громадянці ОСОБА_4 , загальною площею - 10, 2966 га для ведення фермерського господарства на території Оситнязької сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області (том 1, а.п.177-199).

Протоколом огляду предмету від 23.03.2021 року встановлено, що слідчий провів огляд DVD-R диску на якому знаходиться в електронному вигляді:

проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам ФГ «» ОСОБА_4 », загальною площею -10,2966 га, для ведення фермерського господарства на території Оситнязької сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області (на 100 арк) та посвідчена цифровим підписом;

технічна документація із землеустрою щодо поділу (або об`єднання) земельних ділянок гр. ОСОБА_23 для ведення фермерського господарства на території Великосеверинівської (Оситнязької) сільської ради Кропивницького районі Кіровоградської області (на 16 арк) та посвідчена цифровим підписом (том 1 а.п.201).

Розпорядженням голови Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 25.12.2012 року №1332-р про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, акта визначення збитків та передачу земельної ділянки в оренду - затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_4 в оренду строком на 25 років для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі державної власності на території Оситнязької сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області. Передано в оренду земельну ділянку кадастровий номер 3522586400:02:000:9177 сільськогосподарського призначення загальною площею 10,2966 га, строком на 25 років із земель запасу, що перебувають у державній власності на території Осинтязької сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області. Вищевказані зміни внесені на підставі поданої заяви ОСОБА_4 , що підтверджується пояснювальною запискою Начальника управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації ОСОБА_24 (том 1 а.п.214-216, 182, том 2 а.п.18).

З протоколу огляду предмету від 19.03.2021 року вбачається, що слідчим СВ ВП №2 (м. Кропивницький) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_25 , в кабінеті слідчого НОМЕР_9 м. Кропивницький по вул. Кільцева, 34б, проведено огляд Журналу на якому мається підпис «Кіровоградська районна державна адміністрація Журнал реєстрації розпоряджень голови Кіровоградської районної державної адміністрації. Розпочато:01.01.2012 року, Закінчено:, Термін зберігання: постійно». Журнал не прошито не пронумеровано. На одній із сторінок мається запис №1332, зміст розпорядження: «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації, затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, акта визначення збитків та передачу земельної ділянки в оренду» та розпорядження №1332-р від 25.12.2012 року (том 2 а.п.132-133).

Відповідно до звіту про рух коштів на рахунках з 01.01.2018 по 31.12.2018 року, вбачається, що ОСОБА_4 сплачувала орендну плату фізичних осіб у розмірі 987,00 грн (том 3 а.п.185-186).

Голова ФГ « ОСОБА_4 » ОСОБА_4 21.09.2018 року, звернулася із заявою до сільського голови Великосеверинівської сільської ради ОСОБА_15 , в якій просила надати згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як голові фермерського господарства у розмірі земельної частки у власність для ведення фермерського господарства на території Оситнязької сільської ради. До заяви додано: копія паспорта, графічні матеріали, схеми земельної ділянки, копія договору оренди землі від 25.12.2012 року, копія правовстановлюючих матеріалів Крім того, додано статут ФГ « ОСОБА_4 » без титульної сторінки, останній аркуш містить відмітки - Засновник фермерського господарства - підпис - ОСОБА_4 (том 2 а.п.149, 150-163).

Судом відзначається, що в судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_4 не заперечувала щодо написання та подання нею заяви 21.09.2018 року разом з пакетом документів, в тому числі і статуту ФГ « ОСОБА_4 ».

21.09.2018 року ОСОБА_7 звернулася як член ФГ « ОСОБА_4 » до голови Великосеверинівської сільської ради ОСОБА_15 , із заявою, в якій просила надати згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення товарного сільськогосподарського призначення, як члену ФГ « ОСОБА_4 » на території Оситнязької сільської ради. До заяви додано: копія паспорта та коду, графічні матеріали, копія договору оренди землі від 25.12.2012 року, копія правовстановлюючих матеріалів, в тому числі копію статуту без титульного аркуша (том 2 а.п.164-177).

Відповідно до протоколу №4 засідання постійної комісії з питань земельних відносин, будівництва, транспорту, зв`язку, екології, благоустрою, комунальної власності, житлово - комунального господарства та охорони навколишнього середовища від 04.10.2018 року в с. Велика Северинівка, крім іншого, заслухано питання «Про надання дозволу на розпаювання ФГ « ОСОБА_4 » » та вирішено надати дозвіл на розпаювання фермерського господарства « ОСОБА_4 » (том 2 а.п. 179-190).

За результатами поіменного голосування депутатів Великосеверинівської сільської ради XX сесії VIII скликання від 10.10.2018 року по питанню: Про надання дозволу на виготовлення проекту земельного устрою щодо відведення у власність земельних ділянок членам ФГ « ОСОБА_4 » на території Великосеверинівської сільської ради, «За»-8, «проти»- 0, «утримались» -0. (том 2 а.п.178).

Згідно з протоколом №20 двадцятої сесії Великосеверинівської сільської ради восьмого скликання від 10.10.2018 року, заслухано перелік питань та прийнято рішення, окрім іншого, п.57 Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок членам ФГ « ОСОБА_4 » на території Великосеверинівської сільської ради. Прийняте рішення №573 додається. Крім того, до протоколу додано списки депутатів, які були присутні на засіданні даної сесії, та ті, які були відсутні на засіданні. (том 2 а.п.191-219, 220-221).

Рішенням Великосеверинівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області двадцятої сесії восьмого скликання від 10.10.2018 року за №573 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки членам ФГ « ОСОБА_4 » на території Великосеверинівської сільської ради, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення їм у власність земельних ділянок орієнтованою площею по 5,1483 га у власність для ведення фермерського господарства - ОСОБА_4 (КВЦПЗ А 01.02), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - ОСОБА_7 (КВЦПЗ А 01.01) із земель запасу сільськогосподарського призначення, ріллі, земель комунальної власності Великосевериніської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області, що перебуває у користуванні на умовах оренди у ФГ « ОСОБА_4 » згідно Договору оренди землі від 25.12.2012 року, відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстру іншого речового права, номер запису про інше речове право 61416925, дата державної реєстрації 24.06.2014 року, із земель комунальної власності Великосеверинівської сільської ради, земель сільськогосподарського призначення, рілля на території Оситнязької сільської ради, Кіровоградського району Кіровоградської області та зобов`язано голову ФГ « ОСОБА_4 » - гр. ОСОБА_4 замовити проект землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок вказаних в п.1, 2 даного рішення в землевпорядній організації що має відповідну ліцензію та подати його на затвердження чергової сесії (том 2 а.п.147-148).

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 12.03.2019 року №49-ДК/157/АП/09/01/-19, встановлено, що рішення Великосевериніської сільської ради від 10.10.2018 №573 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок членам ФГ « ОСОБА_4 » на території Великосеверинівської сільської ради», в першому пункті вказаного рішення надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення гр. ОСОБА_4 земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства орієнтованою площею 5, 143 га, що суперечить вимогам п.а ч.1 ст.121 Земельного кодексу України. У пункті 2 рішення №573 від 10.10.2018 року виявлено порушення п.6 ст.118 ЗК України, відсутнє погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб). Про прийнятті рішення не було враховано норми ст. 32 ЗК та п.3 ст.13 ЗУ «Про фермерське господарство». Надано пропозиції щодо вжиття заходів для безумовного дотримання вимог чинного законодавства України, дати оцінку діям посадових осіб, де виявлено порушення, які не забезпечили повне, чітке та своєчасне виконання вимог чинного законодавства України (том 3 а.п.1-5).

Відповідно до заяви посвідченої приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу ОСОБА_26 від 18.04.2019 року, зареєстрованої в реєстрі за №1258, ОСОБА_4 повністю розуміючи значення своїх дій та їх правові наслідки, без будь-якого тиску зі сторони та відповідно до свого волевиявлення, дала згоду на розпаювання земельної ділянки кадастровий номер 3522586400:02:000:9177, площею 10,2966 га, розташованої на території села Оситняжка Кропивницького району Кіровоградської області, цільове призначення земельної ділянки - для ведення фермерського господарства між членами ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА « ОСОБА_27 » в рівних частках кожному (том 1 а.п.31).

Згідно з протоколом №3 засідання постійної комісії з питань земельних відносин, будівництва, транспорту, зв`язку, екології, благоустрою, комунальної власності, житлово - комунального господарства та охорони навколишнього середовища від 06.06.2019 року, крім іншого, вирішено внести зміни до рішення Великосеверинівської сільської ради від 10.10.2018 №573вказаних у Акті перевірки Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (том 3 а.п.6-24).

Відповідно до протоколу №32 тридцять другої сесії Великосеверинівської сільської ради восьмого скликання від 13.06.2019 року, прийнято рішення про внесення змін до рішення Великосеверинівської сільської ради від 10.10.2018 року №573 (том 3 а.п.25-42).

Рішенням Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області тридцять другої сесії восьмого скликання від 13.06.2019 року №897 на підставі доповіді сільського голови стосовно Акту перевірки дотримання вимог чиненого законодавства від 12.03.2019 року №49-ДК/157/АП/09/01/-19 Головного управління Держгеокадастру та враховуючи зауваження, відповідно до пп. 15 п.1 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.12 ЗК України, Пункт 1 рішення Великосеверинівської сільської ради від 10.10.2018 року №573 викладено в наступній редакції: Надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення гр. ОСОБА_4 земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства розташованого на території Оситнязької сільської ради (середній розмір складає 6,60 умовних кадастрових гектарів) у власність для ведення фермерського господарства (КВЦПЗ А 01.02), із земель комунальної власності Великосеверинівської і сільської ради, земель сільськогосподарського призначення, рілля на території Оситнязької сільської ради, Кіровоградська область, Кропивницький район, що перебуває у користуванні голови (засновника) ФГ « ОСОБА_4 » гр. ОСОБА_4 згідно Договору оренди землі від 25 грудня 2012 року, відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстру іншого речового права, номер запису про інше речове право 61416925, дата державної реєстрації 24.06.2014 року, із земель комунальної власності Великосеверинівської сільської ради, земель сільськогосподарського призначення, рілля на території Оситнязької сільської ради, Кропивницький район, Кіровоградська область.

Пункт 2 рішення Великосеверинівської сільської ради від 10.10.2018 року №573 викласти в наступній редакції: Надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення гр. ОСОБА_7 земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства розташованого на території Оситнязької сільської ради (середній розмір складає 6,60 умовних кадастрових гектарів) у власність для ведення фермерського господарства (КВЦПЗ А 01.01), із земель комунальної власності Великосеверинівської і сільської ради, земель сільськогосподарського призначення, рілля на території Оситнязької сільської ради, Кіровоградська область, Кропивницький район, що перебуває у користуванні голови (засновника) ФГ « ОСОБА_4 » гр. ОСОБА_4 згідно Договору оренди землі від 25 грудня 2012 року, відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстру іншого речового права, номер запису про інше речове право 61416925, дата державної реєстрації 24.06.2014 року, із земель комунальної власності Великосеверинівської сільської ради, земель сільськогосподарського призначення, рілля на території Оситнязької сільської ради, Кропивницький район. Кіровоградська область.

Крім того, додано відомості про голосування депутатів сільської ради щодо питання про внесення змін до рішення Великосеверинівської сільської ради №573 від 10.10.2018 року (том 3 а.п.43-44, 45).

Згідно протоколу огляду предмету від 25 лютого 2021 року слідчий провів огляд кримінального провадження №421020121010000013 від 07.02.2020 року, а саме: ухвалу слідчого судді Кіровського районного суду ОСОБА_28 від 14.07.2020 року про надання тимчасового доступу до речей та документів; протокол тимчасового доступу до речей та документів від 13.08.2020 року; реєстраційну справу №1_429_001863_06 юридичної особи: ФГ « ОСОБА_4 » на 39 аркушах; ухвалу слідчого судді Кіровського районного суду ОСОБА_28 від 14.12.2020 року про надання тимчасового доступу до речей та документів; протокол тимчасового доступу до речей та документів від 05.01.2021 року; копії документів Юридичної справи та роздруківки руху коштів по рахунку ФГ « ОСОБА_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на 28 аркушах;- лист від Укргазбанк Кіровоградської області №512/457/2020; лист від Укргазбанк Кіровоградської області №5-193/10/301/2020. До даного протоколу огляду долучено копії вище зазначених документів. (том 1 а.п.71-76; 77-160).

З копії реєстраційної справи №1_429_001863_06 юридичної особи: Фермерське господарство « ОСОБА_4 », встановлено, що ОСОБА_4 для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація новоутвореної шляхом заснування юридичної особи» надано наступні документи: заяву форми 1 про державну реєстрацію створення юридичної особи від 22.05.2019 року; рішення №1 засновника ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 21.05.2019 року, яким вирішила створити фермерське господарство « ОСОБА_4 », затвердити Статут ФГ « ОСОБА_4 », виконання обов`язків голови фермерського господарства залишила за собою; статут фермерського господарства « ОСОБА_4 », з відміткою на титульній сторінці «ЗАТВЕРДЖЕНО» рішенням засновника фермерського господарства « ОСОБА_4 » №1 від 21 травня 2019; виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Фермерське господарство « ОСОБА_4 » від 23.05.2024 року, згідно якого місце знаходження юридичної особи: АДРЕСА_3 ; Дата та номер запису в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 22.05.2019, НОМЕР_3 ; ОСОБА_4 - керівник; ПІБ осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності: ОСОБА_4 ; дата та номер запису про взяття на облік - 23.05.2019; опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» від 07.06.2019 року; заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 06.06.2019 року; рішення №2 засновника ОСОБА_4 від 06.09.2019 року, яким вирішила внести зміни до статуту ФГ « ОСОБА_4 » щодо органу управління ФГ « ОСОБА_4 » - вищим органом управління фермерського господарства є його голова. Згідно поданих заяв включити до складу членів фермерського господарства « ОСОБА_4 » наступних близьких родичів: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . У зв`язку із вищевказаними змінами, викласти статут фермерського господарства у новій редакції, затвердити його та подати до органу реєстрації; статут фермерського господарства « ОСОБА_4 » (нова редакція) з відміткою на титульній сторінці «ЗАТВЕРДЖЕНО» рішенням засновника фермерського господарства « ОСОБА_4 » №2 від 06 червня 2019, квитанція №273 від 07.07.2019 року про оплату за державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу ФГ « ОСОБА_4 » (том 1 а.п.77-120).

Згідно статуту ФГ « ОСОБА_4 » засновником і головою ФГ є ОСОБА_4 , членами фермерського господарства є: донька - ОСОБА_7 , 1999 р.н. Фермерське господарство набуває права юридичної особи з дня його державної реєстрації Головною метою діяльності є отримання прибутку шляхом виробництва сільськогосподарської продукції, її переробки, реалізації. Управління Господарством здійснює його голова, голова ФГ має право приймати рішення з усіх питань діяльності Господарства. До компетенції голови належить: визначення напрямів діяльності Господарства і затвердження його планів та звітів про їх виконання, прийняття рішень про прийняття і виключення Членів Господарства, визначення розміру, форми, порядку внесення Членами Господарства вкладів до складеного капіталу та визначення розміру часток Членів Господарства у складеному капіталі, затвердження річних результатів діяльності, включаючи створених ним суб`єктів господарювання, створення, реорганізація та ліквідація обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів, спілок, інших об`єднань, товариств, дочірніх підприємств, філій та представництв, затвердження їх статутів та положень, затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку, визначення організаційної структури Господарства, прийняття рішень про відчуження майна Господарства, представлення інтересів Господарства перед підприємствами, установами і організаціями, окремими громадянами як на території України, так і за її межами (том 1 а.п.88-99, 109-119)

Крім того, в судовому засіданні досліджено наступні копії документів: перелік осіб, яким надано право розпорядження розрахунку від 31.01.2020 р. ФГ « ОСОБА_4 , договір банківського рахунку №2020/КД/193-002 від 31 січня 2020 року- на 1 арк., заявка про підключення/відключення Системи до Договору комплексного обслуговування суб`єктів господарювання №2020/КД/193-0002 від 31.01.2020 року, заява про відкриття поточного рахунку ФГ « ОСОБА_4 », рішення №1 від 31.05.2019 р. про створення ФГ « ОСОБА_4 », паспорту, ДРФО ОСОБА_4 , витяг щодо перевірки паспорту серії НОМЕР_4 , опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору Код: НОМЕР_5 , статут ФГ « ОСОБА_4 », виписка по рахунку № НОМЕР_6 , IBAN НОМЕР_7 , довідки Кіровоградської ОД та відділення 193/10 Кір ОД АБ «Укргазбанк» (том 1 а.п.125-160).

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НОМЕР_8 від 03.07.2019 року встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3522586400:02:000:0665, площею 5.1483 га, цільове призначення: для ведення фермерського господарства, категорія земель- землі сільськогосподарського призначення, місце розташування: Оситнязька сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, форма власності: комунальна власність, відомості про державну реєстрацію: проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 05.06.2019; зареєстровано земельну ділянку 03.07.2019 року Відділом у Кіровоградському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (том 1 а.п.42-43).

ОСОБА_4 04.07.2019 року звернулася із заявою до Великосеверинівської сільської ради з проханням затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, загальною площею 10.2966 га, для ведення фермерського господарства на території Осинтязької сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області та передати у власність земельну ділянку площею 5,1483 га, для ведення фермерського господарства на території Оситнязької сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (том 3 а.п. 177).

04.07.2019 року ОСОБА_7 звернулася до Великосеверинівської сільської ради із заявою, в якій просила затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, загальною площею 10.2966 га, для ведення фермерського господарства на території Осинтязької сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області та передати у власність земельну ділянку площею 5,1483 га, для ведення фермерського господарства на території Оситнязької сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (том 3 а.п.176).

До вищевказаних заяв додано проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам ФГ « ОСОБА_4 » загальною площею 10.2966 га для ведення фермерського господарства (код КВЦПЗ-А01.02.), місце розташування земельних ділянок: Кіровоградська область, Кіровоградський район, Оситнязька сільська рада, нотаріально завірена заява, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 03.07.2019 року, кадастровий номер 3522586400:02:000:0665, цільове призначення: для ведення фермерського господарства, форма власності: комунальна; площа земельної ділянки, гектарів - 5,1483; інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 05.06.2019; орган який реєстрував земельну ділянку: Відділ у Кіровоградському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області; дата реєстрації: 03.07.2019; кадастровий план земельної ділянки, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 03.07.2019 року, кадастровий номер 3522586400:02:000:0666, цільове призначення: для ведення фермерського господарства, форма власності: комунальна; площа земельної ділянки, гектарів - 5,1483; інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки: проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 05.06.2019; орган який реєстрував земельну ділянку: Відділ у Кіровоградському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області; дата реєстрації: 03.07.2019, кадастровий план земельної ділянки. Крім того, міститься список поіменного голосування депутатів Великосеверинівської сільської ради XXXV сесії VIII скликання від 20.09.2019 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам ФГ « ОСОБА_4 » (том 3 а.п.178-183).

Протоколом №4 засідання постійної комісії з питань земельних відносин, будівництва, транспорту, зв`язку, екології, благоустрою, комунальної власності, житлово - комунального господарства та охорони навколишнього середовища від 18.09.2019 року, крім іншого, погоджено питання «Про затвердження проекту землеустрою про відведення земельних ділянок у власність членам ФГ « ОСОБА_4 » (том 3, п.п.99, а.п.46-101).

Відповідно до Протоколу №35 тридцять п`ятої сесії Великосеверинівської сільської ради від 20 вересня 2019 року, рішення з №919 по №1071 прийнято рішення про затвердження проекту землеустрою про відведення земельних ділянок у власність членам ФГ « ОСОБА_4 » (том 3, а.п.161, а.п.102-121,122-124).

Рішенням Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області тридцять п`ятої сесії восьмого скликання від 20.09.2019 року №1062, крім іншого, вирішено:

Затвердити проект з землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 10,2966 га, що розташовані за адресою Кіровоградська область. Кропивницький район, Оситнязька сільська рада, за межами населених пунктів у власність членам ФГ « ОСОБА_4 » гр. ОСОБА_7 , гр. ОСОБА_4 у власність для ведення фермерського господарства (КВ1ДПЗ А 01.02), із земель комунальної власності Великосеверинівської сільської ради, земель сільськогосподарського призначення, рілля на території Оситнязької сільської ради Кіровоградська область, Кропивницький район;

Припинити Договір оренди землі від 25 грудня 2012 року, кадастровий номер 3522586400:02:000:9177, у зв`язку із відведенням земельних ділянок членам ФГ « ОСОБА_4 » гр. ОСОБА_7 , гр. ОСОБА_4 у власність для ведення фермерського господарства.

Передати у власність земельну ділянку загальною площею 5.1483 га, в тому числі: 5,1483 га - для ведення фермерською господарства (КВЦПЗ А01.02), із земель комунальної власності Великосеверинівської сільської ради, земель сільськогосподарського призначення, рілля на території Оситнязької сільської ради, Кіровоградська область, Кіровоградський район, кадастровий номер 3522586400:02:000:0665 ОСОБА_4 .

Передати у власність земельну ділянку загальною площею 5,1483 га, в тому числі :5,1483 га - для ведення фермерського господарства (КВЦПЗ А 01 02), із земель комунальної власності Великосеверинівської сільської ради, земель сільськогосподарського призначення, рілля на території Оситнязької сільської ради, Кіровоградська область, Кіровоградський район, кадастровий номер 3522586400:02:000:0666 гр. ОСОБА_7 .

Зобов`язати гр. ОСОБА_7 , гр. ОСОБА_4 зареєструвати в 45-ти денний термін речове право на земельну ділянку та надати копію реєстраційного документа до виконкому Великосеверинівської сільської ради (том 3 а.п.174-175).

08.10.2019 ОСОБА_4 звернулася із заявою про державну реєстрацію права приватної власності на земельну ділянку, площею 5,1483 га, що розташована: АДРЕСА_3 , кадастровий номер земельної ділянки: 3522586400:02:000:0665, вказану заяву сформував ОСОБА_16 , Маловисківська міська рада, реєстраційний номер заяви 36312110, 08.10.2019.

З Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №184837100 від 16.10.2019, вбачається, що 08.10.2019 року державним реєстратором Маловисківської міської ради Кіровоградської області ОСОБА_16 на підставі рішення Великосеверинівської сільської ради №1062 від 20.09.2019 року за ОСОБА_4 зареєстровано право приватної власності земельну ділянку, площею 5,1483 га, кадастровий номер 3522586400:02:000:0665 для ведення фермерського господарства, адреса: Кіровоградська область, Кропивницький район, с/рада Оситнязька (Том 3, а.п.40-42).

Протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 30.03.2021 року, з якого вбачається, що у присутності понятих ОСОБА_29 та ОСОБА_30 , свідок ОСОБА_16 впізнав особу, зображену на фото під №3, яка 08.10.2029 року приходила для реєстрації земельної ділянки. Згідно довідки до протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімком під №3 зображена ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (том 5 а.п.23-25)

Крім того, ОСОБА_7 08.10.2019 року звернулася із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на підставі рішення Великосеверинівської сільської ради №1062 від 20.09.2019 року за ОСОБА_7 08.10.2019 зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку, площею 5,1483 га, кадастровий номер 3522586400:02:000:0666 для ведення фермерського господарства (том 3 а.п. 43-45).

Відповідно до висновку експерта №СЕ-19/112-21/2211-ОЗ від 30.03.2021 року, ринкова вартість Земельної ділянки з кадастровим номером 3522586400:02:000:0665 загальною площею 5,1483 га, яка розташована на території Осинтязької сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, яка є умовно вільною від земельних поліпшень, станом на дату оцінки 08.10.2019, склала 376743,66 грн, без ПДВ (том 4, а.п.94-104). Додатки, які були використанні для оцінки вищевказаної земельної ділянки: (том 4 а.п.105-183).

Протоколом огляду предмету від 23.03.2021 року встановлено що слідчий СВ ВП №2 (м. Кропивницький) Кропивницького РУП Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_25 провела огляд Журналу, вилученого з Великосеверинівської сільської ради в ході тимчасового доступу до речей та документів від 23.03.2021 року, на якому мається надпис «Книга обліку заяв громадян та юридичних осіб для виділення земельних ділянок під забудову, ОСГ, садівництво, заяв на затвердження проектів та технічної документації із землеустрою 2017 рік», журнал прошитий, на 93 аркуша. На сторінці 25 мається реєстраційний номер заяви 337/05-30 від 21.09.2018, заява була подана ОСОБА_4 , а також номер та дата прийняття рішення, а саме №573 від 10.10.2018. Також на ст.25 мається реєстраційний номер заяви 338/05-30 від 21.09.2018 року, заява подана ОСОБА_7 , а також номер та дата прийняття рішення, а саме №573 від 10.10.2018. Крім того, на ст.40 мається реєстраційний номер заяви 582/05-30 від 04.07.2019 року, заява була подана гр. ОСОБА_4 , а також номер та дата прийняття рішення, а саме №1062 від 20.09.2019. Також на ст.40 мається реєстраційний номер заяви 583/05-30 від 20.09.2019, заява була подана гр ОСОБА_7 , а також номер та дата прийняття рішення, а саме №1062 від 20.09.2019. До протоколу долучено копі сторінок 25 та 40, на яких містяться відповідні записи (том 3 а.п.188-189).

В судовому засіданні досліджено реєстраційну справу №1_429_001439_07 Фермерського господарства « ОСОБА_31 » (том 2 а.п.28-131).

Із документів, наданих на запит слідчого ВП №2 (м. Кропивницький) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_32 - відділом з питань держаної реєстрації виконавчого комітету Маловисківської міської ради від 30.03.2021 року за вих. №1177, які надавались для проведення реєстраційних дій стосовно земельних ділянок з кадастровими номерами 3522586400:02:000:0665 та 3522586400:02:000:0666, встановлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_7 13.02.2020 року звернулися із заявами до загальних зборів засновників ФГ « ОСОБА_31 » та просили прийняти у вигляді внеску у Статутний капітал фермерського господарства « ОСОБА_33 » належні їм земельні ділянки площею по 5,1483 га, з кадастровими номерами 3522586400:02:000:0665 та 3522586400:02:000:0666; згідно із заявами ОСОБА_4 та ОСОБА_7 від 13.02.2020 року, останні були присутні на загальних зборах засновників ФГ « ОСОБА_33 » та безумовно згодні з рішеннями прийнятими на зборах засновників ФГ « ОСОБА_34 . З протоколу загальних зборів засновників ФГ « ОСОБА_33 » від 13.02.2020 року вбачається, що в склад засновників ФГ « ОСОБА_33 » включено, крім інших, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , збільшено статутний капітал ФГ « ОСОБА_33 » до суми 71 500 грн, розподілено статутний капітал між засновниками у таких пропорціях, крім іншого ОСОБА_4 володіє 6,30 % Статутного капіталу, що у грошовому виразі складає 4500 грн., ОСОБА_7 володіє 6,29 % Статутного капіталу, що у грошовому виразі складає 4500 грн., які були передані згідно Актів приймання передачі майна до статутного капіталу від 13.02.2020 та затверджено нову редакцію Статуту ФГ « ОСОБА_33 ». Крім того встановлено, що згідно договору купівлі - продажу частки статутного капіталу ФГ від 25.03.2020 року, укладеного між ОСОБА_17 та ОСОБА_4 , ОСОБА_4 зобов`язалася передати 6,3% статутного капіталу ФГ « ОСОБА_33 » у власність ОСОБА_17 , вартість якого становить 4500 грн. Згідно договору купівлі - продажу частки статутного капіталу ФГ від 25.03.2020 року, укладеного між ОСОБА_17 та ОСОБА_7 , ОСОБА_7 зобов`язалася передати 6,3 % статутного капіталу ФГ « ОСОБА_33 » у власність ОСОБА_17 , вартість якого становить 4500 грн. Крім того, ОСОБА_17 13.02.2020 року подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. (том 4 а.п.2-45).

ОСОБА_23 в нотаріально посвідченій заяві від 10.06.2020 року, як власник земельних ділянок загальною площею 5,1483 га кожна, які розташовані за адресою: Кіровоградська область, Кропивницький район, Оситнязька сільська рада, кадастровий номер 3522586400:02:000:0665, 3522586400:02:000:0666, цільове призначення - для ведення фермерського господарства просив об`єднати вказані земельні ділянки в одну земельну ділянку загальною площею 10,2966 га (том 4 а.п.225).

Директор ТОВ «БТ- АГРО» ОСОБА_23 в нотаріально посвідченій заяві від 11.06.2020 року, повідомив, що ТОВ «БТ- АГРО» є орендарем двох земельних ділянок, що розташовані за адресою: Кіровоградська область, Кропивницький район, Оситнязька сільська рада, кадастровий номер 3522586400:02:000:0665, 3522586400:02:000:0666, загальною площею 5,1483 га кожна, цільове призначення - для ведення фермерського господарства та не заперечують проти об`єднання вказаних земельних ділянок в одну земельну ділянку, загальною площею 10,2966 га (том 4 а.п.224).

З витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-3500268402013 від 20.06.2013 року, встановлено, що на земельну ділянку за адресою: Оситнязька сільська рада Кіровоградського району Кіровоградської області, площею 10.2966 га, кадастровий номер 3522586400:02:000:9177, Інформація про зареєстроване право в Державному земельному кадастрі відсутня. Інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки - проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 26.02.2013 Орган, який зареєстрував земельну ділянку - Відділ у Кіровоградському районі ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області (том 4 а.п.250-251).

З витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-35113394512020 від 21.06.2020 року, вбачається, що на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок, 11.06.2020, земельна ділянка за адресою: Великосеверинівська сільська рада Кіровоградського району Кіровоградської області, площею 10,2966 га, кадастровий номер 3522586400:02:000:1072 для ведення фермерського господарства, зареєстрована 21.06.2020 року на праві приватної власності за ОСОБА_23 , Орган, який зареєстрував земельну ділянку - Відділ у Кіровоградському районі ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області (том 4 а.п.255-259).

Згідно рапорту прокурора Кіровоградської місцевої прокуратури ОСОБА_35 від 19.01.2021 р., реалізуючи повноваження з питань представництва інтересів держави у сфері земельних відносин, опрацювавши інформацію, надану Великосеверинівською сільською радою Кропивницького району, відділом у Добровеличківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, 21.09.2018 за вхідним номером 337/05-30 ОСОБА_4 до Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області подано заяву про надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення фермерського господарства земельної ділянки в розмірі земельної частки (паю) як голові фермерського господарства на території Оситнязької сільської ради. Встановлено, що станом на дату подачі ОСОБА_4 заяви (21.09.2018) про надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення фермерського господарства земельної ділянки в розмірі земельної частки (паю) як голові фермерського господарства та прийняття сільською радою відповідного рішення (10.10.2018). фермерське господарство ще не було створено та зареєстровано як юридична особа.

ОСОБА_4 на момент отримання вказаної земельної ділянки вже скористалася своїм правом на отримання у власність земельної частки (паю), виділеної в натурі (на місцевості), передбаченим ст. 25 Земельного кодексу України та Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям».

Разом з цим, ОСОБА_4 , будучи засновником та головою ФГ « ОСОБА_4 » та ОСОБА_7 , отримані земельні ділянки, в супереч закону та рішенню сільради до статного капіталу не внесли, а в лютому 2020 року внесли у вигляді внеску до Статутного капіталу ФГ « ОСОБА_33 », та які у подальшому передано у власність члену ФГ « ОСОБА_33 » ОСОБА_23 . Таким чином, ОСОБА_4 будучи головою ФГ « ОСОБА_4 » у співучасті із членами ФГ « ОСОБА_7 зловживаючи своїм службовим становищем, безпідставно набули земельні ділянки у власність, якими розпорядились на власний розсуд, шляхом відчуження на користь третіх осіб, що має ознаки вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.191 КК України (том 1, а.п.9-12).

Вказаний рапорт судом оцінюється не як окреме процесуальне джерело доказу для встановлення обставин, що підлягають доказуванню в кримінальному провадженні відповідно до ст.91 КПК України, а як інформація про вчинення кримінального правопорушення, зафіксована у відповідній процесуальній формі, що слугує підставою для внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення в ЄРДР з подальшим проведенням досудового розслідування та здійснення окремих слідчих дій у даному кримінальному провадженні.

Не є документами в розумінні ст.99 КПК України, та доказами у справі відповідно до положень ст. 84 КПК України, проте підтверджують допустимість доказів, покладених в основу вироку:

- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 19.01.2021 у кримінальному провадженні №42021121010000001 від 19.01.2021 року, короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення: ОСОБА_4 , будучи головою ФГ « ОСОБА_4 » зловживаючи своїм службовим становищем, у співучасті із членом ФГ ОСОБА_7 , протиправно заволоділи земельними ділянками з кадастровими номерами: 3522586400:02:000:0665 та 3522586400:02:000:0666, загальною площею 10,2966 га, які розташована на території Оситнязької сільської ради, якими розпорядилися на власний розсуд, шляхом відчуження на користь третіх осіб. Правова кваліфікація кримінального правопорушення, ч.3 ст.191 КК України (том 1, а.п.1);

- ухвала слідчого судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 16.03.2021 року про надання слідчому тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні державного архіву Кіровоградської області, а саме розпорядження голови Кіровоградської районної державної адміністрації від 25.12.2012 року, протокол тимчасового доступу до речей та документів від 25.03.2021 року та опис речей, що були вилучені: копія розпорядження №1332-р від 25.12.2012 (том 1, а.п.207-212);

- ухвала слідчого судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 16.03.2021 року про надання слідчому тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, а саме: документації із землеустрою щодо земельних ділянок 3522586400:02:000:9177, 3522586400:02:000:0665, 3522586400:02:000:0666, 3522586400:02:000:1072, проект землеустрою, протокол тимчасового доступу о речей та документів від 23.03.2021 та опис речей і документів, що були вилучені: проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 25 років гр. ОСОБА_4 , загальною площею 10, 2966 га для ведення фермерського господарства, кадастровий номер 3522586400:02:000:9177; цифровий носій DVD-R диск на якому знаходилася документація із землеустрою щодо земельних ділянок із кадастровими номерами 3522586400:02:000:0665, 3522586400:02:000:0666, 3522586400:02:000:1072 (том 1, а.п. 169-174);

- ухвала слідчого судді Кіровського районного суду міста Кіровограда від 16.03.2021 року про надання тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні Кропивницької районної державної адміністрації, протокол тимчасового доступу до речей та документів від 19.03.2021 та згідно опису речей і документів, вилучено оригінали документів, а саме: журнал реєстрації розпоряджень голови Кіровоградської районної державної адміністрації від 01.01.2012 року; заяву від ОСОБА_4 голові Кіровоградської РДА за вх. №85/01/-23 від 21.08.2015 року на 1 арк.; заяву від ОСОБА_4 , голові Кіровоградської РДА за вх.49/01-23 від 02.06.2015 року з додатками (5 арк); реєстраційну справу ФГ « ОСОБА_31 » №1-249-001439-07.; договір оренди землі (кадастровий номер 3522586400:02:000:9177) від 25.12.2012 року (том 2 а.п.5-10);

- ухвали слідчого судді Кіровського районного суду міста Кіровограда від 15.03.2024 року, протокол тимчасового доступу до речей і документів від 23.03.2021 року, опис речей і документів від 23.03.2024 року, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді, а саме: протокол №35 Великосеверинівської сільської ради восьмого скликання від 20.09.2019 року; рішення №1062 Великосеверинівської сільської ради від 20.09.2018 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних рішень у власність членам ФГ « ОСОБА_4 »; заява ОСОБА_4 про затвердження проекту землеустрою від 04.07.2019 року; з додатками на 6 арк; протокол поіменного голосування від 20.09.2019 року; протокол №20 Великосеверинівської сільської ради восьмого скликання від 10.10.2018 року; рішення №573 Великосеверинівської сільської ради від 10.10.2018 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок членам ФГ « ОСОБА_4 » на території Великосеверинівської сільської ради; заява ОСОБА_4 про надання згоди про розроблення проекту землеустрою від 21.09.2018 року з додатками до неї на 14 арк.; заява ОСОБА_7 про надання дозволу про розроблення проекту землеустрою від 21.09.2018 року на 13 арк. протокол поіменного голосування депутатів від 10.10.2018 року; протокол №32 Великосеверинівської сільської ради восьмого скликання від 13.06.2019 року; рішення №897 Великосеверинівської сільської ради від 13.06.2019 року про внесення змін до рішенням Великосеверинівської сільської ради від 10.10.2018 року №573 де протокол поіменного голосування депутатів; акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 12.03.2019 року №49-ДК/157/АП/09/01/-19 на 5 арк.; журнал реєстрації вхідних та вихідних документів, рішення Великосеверинівської сільської ради за 2018 по 2019 роки; довідкова інформація про стан орендної плати з фізичних осіб ОСОБА_4 за вересень 2018 та листопад 2018 р.; заява ОСОБА_4 від 04.07.2019 року ; протоколи засідання комісії з земельних питань в копіях (том 2 а.п.140-146);

- постанови слідчого про визнання речових доказів та передачу їх на зберігання від 19.03.2021 року та від 23.03.2021 (том 2, а.п 134, том 3, а.п.190).

Мотиви врахування досліджених судом доказів.

Відповідно до ч.3 ст. 26 КПК України, суд у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його повноважень цим Кодексом.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 337 КПК України, судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта.

Обвинувальний вирок може бути постановлений судом лише в тому випадку, коли вина обвинуваченої особи доведена поза розумним сумнівом. Тобто, дотримуючись засади змагальності, та виконуючи, свій професійний обов`язок, передбачений ст. 92 КПК України, обвинувачення має довести перед судом за допомогою належних, допустимих та достовірних доказів, що існує єдина версія, якою розумна і безстороння людина може пояснити факти, встановлені в суді, а саме - винуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, щодо якого їй пред`явлено обвинувачення. Стандарт доведення поза розумним сумнівом означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розуміння пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкримінований злочин був учинений і обвинувачений є винним у вчиненні цього злочину" (постанова ККС ВС від 21.02.2019 у справі № 701/613/16-к).

Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Відповідно до ст. 85 КПК України, належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.

За змістом статей 86-87 КПК України, ключовою умовою визнання доказів недопустимими є встановлення факту їх отримання внаслідок істотного порушення прав та свобод людини. При цьому, зібрані таким шляхом докази не можуть бути використані при прийнятті процесуальних рішень і на них не може посилатись суд при ухваленні судового рішення, оскільки це порушує право особи на справедливий судовий розгляд.

Оцінюючи здобуті у справі та досліджені в судовому засіданні докази, суд визнає їх належними і допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов`язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування, передбачені як джерела доказування у КПК України, зібрані у відповідності з чинним кримінально-процесуальним законодавством.

Зазначені докази є узгодженими між собою та іншими доказами у справі та сумніву у своїй належності та допустимості, не викликають.

Щодо ствердження сторони захисту, що у діях ОСОБА_4 відсутній склад злочину, оскільки не доведено її умислу, направленого на його вчинення, ОСОБА_18 вважала і вважає, що діяла в межах чинного законодавства, з дозволу та з врахуванням прийнятих органами державної влади рішень, а також щодо того, що вона не є суб`єктом даного правопорушення, тобто не є службовою особою, суд виходить з такого.

Частиною 4 ст. 191 КК України передбачена кримінальна відповідальність за привласнення чи розтрату чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в її віданні або за привласнення, розтрату або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, якщо вказані дії вчинені у великих розмірах.

Згідно з п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 10 від 06.11.2009 «Про судову практику у справах про злочини проти власності» стаття 191 КК передбачає відповідальність за три форми вчинення злочину - привласнення, розтрату або заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем. Вони характеризуються умисним протиправним і безоплатним оберненням чужого майна на свою користь чи на користь іншої особи.

З об`єктивної сторони ст. 191 КК України передбачає три різних форми вчинення злочину: привласнення, розтрата чужого майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. Загальною ознакою цього злочину є особливе відношення винного до майна, яким він заволодіває. Особа в цих випадках не є сторонньою для майна: воно їй ввірене, перебуває в її віданні, або особа внаслідок службового становища має певні повноваження щодо цього майна, юридичною підставою чого є цивільно-правові відносини, договірні відносини, спеціальне доручення, службові повноваження. Суб`єкт злочину здійснює повноваження щодо майна на законній підставі, оскільки він наділений правомочністю з розпорядження, управління, доставці, зберігання майна тощо.

У результаті заволодіння чужим майном винний або інші особи одержують фактичну можливість володіти, користуватися чи розпоряджатися таким майном як своїм власним, а власник цього майна такої можливості позбавляється.

Заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем полягає в незаконному оберненні чужого майна на свою користь або на користь інших осіб з використанням службовою особою свого службового становища. На відміну від привласнення чи розтрати предметом заволодіння чужим майном шляхом службового зловживання може бути і майно, яке безпосередньо не було ввірене чи не перебувало у віданні винного, а щодо якого в силу своєї посади він наділений правомочністю оперативного управління чи розпорядження через інших осіб.

Суб`єктом заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем може бути тільки службова особа. При цьому службова особа може вчиняти відповідні дії лише щодо майна, на яке поширюється її компетенція, яке перебуває у сфері її відання, було їй ввірено чи щодо якого в силу своєї посади вона наділена правомочністю оперативного управління, а тому визначення предмета злочину за ст. 191 КК України нерозривно пов`язане зі встановленням статусу суб`єкта злочину.

Зловживання службовим становищем як спосіб заволодіння чужим майном означає, що особа порушує свої повноваження і використовує організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські функції всупереч інтересам служби для незаконного безоплатного обернення чужого майна на свою користь або на користь інших осіб; незаконно дає вказівку матеріально відповідальній підлеглій особі про видачу майна; отримує майно за фіктивними документами тощо.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 та примітки 1 до ст. 364 КК України службовими особами є, серед іншого, особи, які на підприємствах, в установах чи організаціях постійно чи тимчасово обіймають посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі обов`язки за спеціальними повноваженнями.

При цьому, суд звертає увагу на усталену практику Верховного Суду, згідно з якою визначальною ознакою, яка виокремлює (відмежовує) заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем від інших форм посягання на чужу власність, полягає у тому, що безоплатне обернення чужого майна на користь винної особи чи на користь іншої особи (осіб) відбувається через умисне протиправне використання можливостей службового становища. Злочинне використання службового становища може виявлятися у формі рішень, вказівок чи іншої спонукальної (зобов`язальної тощо) інформації. Як правило, ці рішення формуються завуальовано (приховано) від осіб (фізичних або юридичних), які наділені правомочностями відносно майна, на яке спрямована протиправна поведінка винної особи. Ці особи під впливом таких рішень або вказівок (підстави, вимоги, умови і так далі) не знають (можуть не знати) дійсної природи цих дій (документів) і фактично піддаються обману, внаслідок якого відбувається перехід майна на користь посадовця. Така форма обману ніби уподібнює його з обманом (дезинформацією), до якого прибігають винні особи під час заволодіння чужим майном шахрайським способом.

Проте обман, який застосовний при викраденні чужого майна шляхом використання службового стану, має свої особливі, специфічні ознаки, які відрізняють його від обману при шахрайстві. Ця відмінність полягає в тому, що в першому випадку в основі обману (дезинформації), до якої прибігає винен, завжди знаходиться протиправне використання ним свого службового стану; без застосування можливостей службового стану обман є недієвим і нездійсненним. Цей обман є різновидом обману, який через підвищену громадську небезпеку і специфічні ознаки був криміналізований в окрему форму злочинів проти власності. У другому ж випадку заволодіння майном можливо без протиправного використання службового стану (ВСУ у справі №5-30кс 13 від 14 листопада 2013 року).

Суд вважає необґрунтованими посилання захисту про відсутність в обвинуваченої ОСОБА_4 прямого умислу та корисливого мотиву, оскільки оскільки вони є непереконливими та протирічливими, доказами не підтверджуються, але спростовуються сукупністю досліджених судом належних і допустимих доказів, в тому числі і показами самої обвинуваченої.

Так, під час розгляду справи судом встановлено, що обвинувачена ОСОБА_4 , раніше набула права на земельну частку (пай)в порядку паювання земель, та отримала у власність земельну ділянку на території Федорівської сільської ради на підставі Державного акту №Р1308667 від 19.08.2002 року, та всупереч приписам ч.2 ст.32 Земельного кодексу України та ст.13 Закону України «Про фермерське господарство», не повідомивши про вказану обставину працівників сільської ради, 21.09.2018 року, як голова ФГ « ОСОБА_4 », звернулася до Великосеверинівської сільської ради із заявою про надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як голові ФГ у розмірі земельної частки у власність для ведення фермерського господарства (том 1 а.п.39-40, том 4 а.п.260-261), (том 2 а.п.149, 150-163).

При цьому, слід відзначити, що законодавством встановлено ряд умов, для безоплатної приватизації землі в порядку паювання, основні з яких є: по-перше, бути членом сільськогосподарського підприємства (фермерського господарства), по друге, отримання в такому порядку земельної ділянки вперше.

В подальшому, після ухвалення 10.10.2018 року Великосеверинівською сільською радою рішення №573 ОСОБА_4 та ОСОБА_7 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення їм у власність земельної ділянки орієнтованою площею по 5,1483 га у власність для ведення фермерського господарства на території Великосеверинівської сільської ради сільської ради, та ОСОБА_4 18.04.2019 року звернулася до приватного нотаріуса для посвідчення заяви, в якій вона як голова ФГ « ОСОБА_4 » надала згоду на розпаювання земельної ділянки площею 10,3 га між членами фермерського господарства. (том 2 а.п.147-148), (том 1 а.п.31).

При цьому, тільки 21.05.2019 року ОСОБА_4 прийняла рішення про створення фермерського господарства « ОСОБА_4 », що підтверджується рішенням №1 засновника ОСОБА_4 від 21.05.2019, та 22.05.2019 року здійснила державну реєстрацію юридичної особи. (том 1 а.п.77-120).

Під час допиту обвинуваченої в судовому засіданні, ОСОБА_4 на запитання прокурора, чому все таки 21.05.2019 року вона прийняла рішення про створення фермерського господарства, якщо і так відбувалися почергові етапи щодо отримання технічної документації та всі, хто був причетний до даного процесу вважали, згідно поданих нею документів, що вона дійсно є головою ФГ- ОСОБА_4 відповіла, що здається, вже як звернулася за проектом виготовлення землеустрою, виникла необхідність у виготовлені печатки ФГ, та при виготовлені печатки необхідний був перелік певний перелік документів. Потім почала робити документи для проекту землеустрою та потрібно було додати ще виписку щодо ФГ.

Далі, 13.06.2019 року рішенням сесії Великосеверинівської сільської ради №897 внесено зміни до рішення №573 та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення гр. ОСОБА_4 земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства розташованого на території Оситнязької сільської ради (середній розмір складає 6,60 умовних кадастрових гектарів) у власність для ведення фермерського господарства (КВЦПЗ А 01.02), із земель комунальної власності Великосеверинівської і сільської ради, земель сільськогосподарського призначення, рілля на території Оситнязької сільської ради, Кіровоградська область, Кропивницький район, що перебуває у користуванні голови (засновника) ФГ « ОСОБА_4 » гр. ОСОБА_4 . Крім того, вказаним рішенням надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_7 (том 3 а.п.43-44).

Після чого, 04.07.2019 року, ОСОБА_4 звернулася із заявою до Великосеверинівської сільської ради з проханням затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, загальною площею 10.2966 га, для ведення фермерського господарства на території Оситнязької сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області та передати у власність земельну ділянку площею 5,1483 га, для ведення фермерського господарства на території Оситнязької сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області(том 3 а.п. 177).

20.09.2019 Великосеверинівською сільською радою ухвалено рішення №1062, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам ФГ « ОСОБА_4 » та передано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку з площею 5,1483 га, кадастровий номер 3522586400:02:000:0665, розташовану на території Оситнязької сільської ради та 08.10.2019 року державним реєстратором Маловисківської міської ради ОСОБА_9 , за ОСОБА_4 зареєстровано право приватної власності на земельну вказану земельну ділянку. Та в подальшому, як встановлено під час розгляду кримінального провадження, 13.02.2020 обвинувачена ОСОБА_4 внесла у вигляді внеску у статутний капітал ФГ « ОСОБА_11 » належну їй дану земельну ділянку, площею 5,1483 га, та стала володіти 6,3 % Статутного капіталу ФГ «ІНФОРМАЦІЯ_11», що у грошовому виразі складає 4500 грн, згідно договору купівлі - продажу частки статутного капіталу ФГ від 25.03.2020 року, укладеного між ОСОБА_17 та ОСОБА_4 , ОСОБА_4 передала 6,3% статутного капіталу ФГ « ОСОБА_33 » у власність ОСОБА_17 , тобто відчужила вказану земельну ділянку. (том 3 а.п.174-175), (Том 3, а.п.40-42), (том 4 а.п.2-45).

Суд також звертає увагу, що обвинувачена ОСОБА_4 в судовому засіданні, крім іншого, показала, що орендувала згідно договору оренди землі земельну ділянку площею 10, 2966 га, із кадастровим номером 3522586400:02:000:9177. На запитання прокурора відповіла, що вирішила розпаювати земельну ділянку, щоб була власність у доньки та у неї. Думала далі займатися нею, потім пройшло 2-3 роки, поки знайшла хто буде її обробляти, потім змушена була зробити розпаювання. Хотіла заробити грошей, ну не вийшло.

Згідно правової позиції Верховного суду від 28.02.2019 у справі №456/1181/15-к суб`єктивна сторона злочину, передбаченого ст. 191 КК України, характеризується прямим умислом, корисливим мотивом та метою.

Обов`язковими суб`єктивними ознаками заволодіння майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем є корисливий мотив - спонукання до незаконного збагачення за рахунок чужого майна, та корислива мета - збагатитися самому або незаконно збагатити інших осіб, в долі яких зацікавлений винуватий.

Верховний Суд вже неодноразово зазначав, що чинний КПК не містить заборони щодо встановлення тих чи інших обставин чи елементів складу злочину на підставі сукупності непрямих доказів (стосовно цього елемента доказування), які хоча й безпосередньо не вказують на відповідну обставину чи елемент складу злочину, але підтверджують її поза розумним сумнівом на основі логічного аналізу їх сукупності та взаємозв`язку (постанова Верховного Суду від 23.09.2020 р. у справі №712/7368/13-к)

Навпаки, ст. 94 КПК визначає, що суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює не тільки кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, але й сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Виходячи з усталеної судової практики, доведення суб`єктивної сторони зазвичай ґрунтується не на основі одного чи кількох прямих доказів, а на аналізі саме сукупності непрямих доказів, які вказують на характер дій обвинуваченого, спосіб вчинення суспільно небезпечного діяння, обстановку, в якій діяла відповідна особа, тощо, на підставі чого можна зробити висновок про доведеність поза розумним сумнівом або недоведеність (згідно з цим стандартом доказування) таких елементів суб`єктивної сторони злочину, як прямий умисел та корисливий мотив (постанова Верховного Суду від 23.09.2020 у справі №712/7368/13-к).

Вказані встановлені судом обставини, у своїй сукупності свідчать про те, що всі дії обвинуваченої ОСОБА_4 були послідовними, поетапними та спрямовані для реалізації єдиної мети - отримання безоплатно у власність частину земельної ділянки, яка перебувала в неї в користуванні на праві оренди, тобто заволодіння чужим майном саме з корисливим мотивом та метою, для її подальшого відчуження.

Суд вважає необхідним відзначити, що обвинуваченій ОСОБА_4 саме внаслідок її дій (звернення до Великосеверинівської сільської ради та в подальшому до реєстраторів з відповідними заявами, зокрема про надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як голові ФГ, посвідчення заяви, якою як голова ФГ « ОСОБА_4 » надала згоду на розпаювання земельної ділянки площею 10,3 га між членами ФГ, про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу у власність земельну ділянку площею 5,1483 га, подання відповідних документів-проекту землеустрою, статуту ФГ, копій інших документів) як голови ФГ « ОСОБА_4 », як наслідок сприяли безоплатному оберненню чужого майна - земельної ділянки на її користь саме через умисне протиправне використання можливостей службового становища, оскільки згідно зі ст.32 Земельного кодексу України та ст.13 ЗУ «Про фермерське господарство» громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).

Отже, у разі звернення ОСОБА_4 із вищевказаними документами як фізичною особою, а не як головою ФГ « ОСОБА_4 » та в подальшому не створивши його (ФГ « ОСОБА_4 »), не ставши головою вказаного фермерського господарства, тобто без застосування можливостей службового стану, такі її дії, були б недієвими та нездійсненними, оскільки відразу отримала б відмову ще на стадії розгляду земельною комісією про неможливість розгляду даної заяви, так як фермерське господарство не створено та відповідно не має права на розпаювання земельної ділянки, що перебувала в оренді, про що також зазначили в судовому засіданні свідки ОСОБА_12 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 .

Таким чином, ОСОБА_4 , використовуючи службове становище, що офіційно надано статутом ФГ « ОСОБА_4 » та посадою - головою ФГ, при здійсненні зносин між юридичною особою та органом місцевого самоврядування та іншими суб`єктами заподіяними в процесі оформлення землі - заволоділа земельною ділянкою площею 5,1483 га. Вказані обставини повністю підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами - показами свідків, письмовими доказами.

Суд не погоджується із ствердженням сторони захисту, що процес створення юридичної особи ФГ « ОСОБА_4 » розпочався 21.09.2018 року з моменту написання та подання ОСОБА_4 заяви до Оситнязької сільської ради про надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як голові фермерського господарства у розмірі земельної частки у власність для ведення ФГ, оскільки для створення фермерського господарства зі статусом юридичної особи, крім іншого, потрібні: статут фермерського господарства, рішення засновника (якщо засновник один) або рішення засновників (якщо кількість засновників більше однієї особи).

Як убачається з матеріалів кримінального провадження, а саме реєстраційної справи №1_429_001863_06 юридичної особи: Фермерське господарство « ОСОБА_4 », ОСОБА_4 для проведення реєстраційної дії 22.05.2019 року звернулася із відповідною заявою до якої, крім іншого додала рішення №1 засновника ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 21.05.2019 року, яким вирішила створити фермерське господарство « ОСОБА_4 », затвердити Статут ФГ « ОСОБА_4 », виконання обов`язків голови фермерського господарства залишила за собою, статут фермерського господарства « ОСОБА_4 », з відміткою на титульній сторінці «ЗАТВЕРДЖЕНО» рішенням засновника фермерського господарства « ОСОБА_4 » №1 від 21 травня 2019 року, статут фермерського господарства « ОСОБА_4 », з відміткою на титульній сторінці «ЗАТВЕРДЖЕНО» рішенням засновника фермерського господарства « ОСОБА_4 » №1 від 21 травня 2019; та 22.05.2019 року зареєстровано ФГ « ОСОБА_4 ».

Згідно Статуту ФГ « ОСОБА_4 » засновником і головою ФГ є ОСОБА_4 , членами фермерського господарства є: донька - ОСОБА_7 , 1999 р.н. Фермерське господарство набуває права юридичної особи з дня його державної реєстрації Головною метою діяльності є отримання прибутку шляхом виробництва сільськогосподарської продукції, її переробки, реалізації. Управління Господарством здійснює його голова, голова ФГ має право приймати рішення з усіх питань діяльності Господарства. До компетенції голови належить: визначення напрямів діяльності Господарства і затвердження його планів та звітів про їх виконання, прийняття рішень про прийняття і виключення Членів Господарства, визначення розміру, форми, порядку внесення Членами Господарства вкладів до складеного капіталу та визначення розміру часток Членів Господарства у складеному капіталі, затвердження річних результатів діяльності, включаючи створених ним суб`єктів господарювання, створення, реорганізація та ліквідація обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів, спілок, інших об`єднань, товариств, дочірніх підприємств, філій та представництв, затвердження їх статутів та положень, затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку, визначення організаційної структури Господарства, прийняття рішень про відчуження майна Господарства, представлення інтересів Господарства перед підприємствами, установами і організаціями, окремими громадянами як на території України, так і за її межами.

Отже, з моменту створення - реєстрації ФГ « ОСОБА_4 » обвинувачена ОСОБА_4 як голова вказаного фермерського господарства є службовою особою, тобто особою, яка займає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій.

Щодо показань обвинуваченої ОСОБА_4 , що вона повідомляла працівникам сільської ради, що вже набула земельну ділянку на території Федорівської сільської ради на підставі розпорядження Добровеличківської РДА від 28.02.2002 року, та що працівники сільської ради повідомили, що ця обставина не є перепоною для отримання нею ще частини земельної ділянки, та коригували порядок її дій, а також, що вона не була обізнана, що не має права отримувати за таких обставин земельну ділянку як член ФГ, те, що вона не розуміла, що фермерське господарство не створене до 22.05.2019, суд відноситься критично та розцінює їх як спосіб захисту та намагання пом`якшити покарання за вчинений злочин. Надані покази обвинуваченої спростовуються сукупністю доказів, які були досліджені у судовому засіданні та лише підтверджують протилежне.

Щодо доводів сторони захисту про визнання висновку експерта №СЕ-19/112-21/2211-ОЗ від 30.03.2021 року неналежним доказом, як таким, що виконаний у порушення Інструкції та вимог до проведення експертизи, суд виходить з такого.

Відповідно до висновку експерта №СЕ-19/112-21/2211-ОЗ від 30.03.2021 року, ринкова вартість земельної ділянки з кадастровим номером 3522586400:02:000:0665 загальною площею 5,1483 га, яка розташована на території Осинтязької сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, яка є умовно вільною від земельних поліпшень, станом на дату оцінки 08.10.2019, склала 376743,66 грн, без ПДВ (том 4, а.п.94-104).

Відповідно до ч.ч. 1, 3, 4, 5 ст. 101 КПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень та зроблені за їх результатами висновки, обґрунтовані відповіді на запитання, поставлені особою, яка залучила експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи. Висновок повинен ґрунтуватися на відомостях, які експерт сприймав безпосередньо або вони стали йому відомі під час дослідження матеріалів, що були надані для проведення дослідження. Експерт дає висновок від свого імені і несе за нього особисту відповідальність. Запитання, які ставляться експертові, та його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта. Висновок експерта не може ґрунтуватися на доказах, які визнані судом недопустимими.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст.102 КПК України у висновку експерта повинно бути зазначено: 1) коли, де, ким (ім`я, освіта, спеціальність, свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта, стаж експертної роботи, науковий ступінь, вчене звання, посада експерта) та на якій підставі була проведена експертиза; 2) місце і час проведення експертизи; 3) хто був присутній при проведенні експертизи; 4) перелік питань, що були поставлені експертові; 5) опис отриманих експертом матеріалів та які матеріали були використані експертом; 6) докладний опис проведених досліджень, у тому числі методи, застосовані у дослідженні, отримані результати та їх експертна оцінка; 7) обґрунтовані відповіді на кожне поставлене питання. У висновку експерта обов`язково повинно бути зазначено, що його попереджено про відповідальність за завідомо неправдивий висновок та відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.

Як вбачається зі змісту висновку експерта, вказаних вимог законодавства експертом дотримано, зокрема експертизу проведено завідувачем сектору будівельних, земельних досліджень та оціночної діяльності відділу товарознавчих, гемологічних, економічних, будівельних, земельних досліджень та оціночної діяльності Кіровоградського НДЕКЦ МВС ОСОБА_38 , яка має вищу технічну освіту, кваліфікацію судового експерта з правом проведення оціночно-земельної експертизи та експертною спеціальність 10.14 «Оцінка земельних ділянок», стаж експертної роботи - з 2019 року. Експерт попереджений про відповідальність за завідомо неправдивий висновок експерта та відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків за ст.ст. 384, 385 КК України.

На вирішення судової експертизи поставлено запитання: Яка ринкова вартість земельної ділянки з кадастровим номером 3522586400:02:000:0665, загальною площею 5,1483 га, яка розташована на території Оситнязької сільської ради, Кропивницького району, Кіровоградської області, яка є умовно вільною від земельних поліпшень, без надання до огляду, станом на 08.10.2019?

Натурний огляд об`єкта дослідження не проводився, в зв`язку з поставленим перед експертом питанням. Надана документація є вичерпною для проведення оціночно-земельної експертизи.

У висновку експерта зазначено інформаційні джерела, які використовувалися під час проведення експертизи

Суд звертає увагу сторони захисту, що у частині висновку «Дослідження» наведені застосовані методи дослідження, а саме: дослідження проводилося аналітико-розрахунковим методом, ґрунтуючись на результатах дослідження наданих на дослідження документів, відповідно до вимог нормативно-правових актів, чинних на відповідний період. Крім того, експертом зазначено про методичні підходи, а саме: експертна грошова оцінка земельної ділянки здійснюється на основі таких методичних підходів: капіталізація чистого операційного або рентного доходу (пряма і непряма); зіставлення цін продажу подібних земельних ділянок; урахування витрат на земельні поліпшення та вибір методичних підходів оцінки, які були використані у ході дослідження. Експертом детально описано його хід та обставини, що стали підставою для формулювання відповідного експертного висновку, що відповідає вимогам ст. 102 КПК.

При цьому, визначення способу проведення експертизи (вибір певних методик, (методів дослідження) належить до компетенції експерта (п. 1.4 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 .

У висновку експерта зазначено інформаційні джерела, які використовувалися під час проведення експертизи, а також наведено об`єкти документального дослідження, які додані до вказаного висновку експерта (том 4 а.п.105-183)

Крім того, такий висновок також було підтверджено й показаннями експерта ОСОБА_39 , яка допитана в судовому засіданні за клопотанням сторони захисту, та яка надала детальні відповіді під час судового розгляду в суді та повністю підтримала свій висновок.

На запитання захисника відповіла, що під час проведення експертизи, не використовувала витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку вказаної земельної ділянки. Показала, що нормативно - грошова оцінка виконується спеціалізованими органами, це не є робота судового експерта, судовий експерт визначає, або ринкові або не ринкові види вартості, нормативно - грошовими оцінками займається Держгеокадастр та інші уповноважені на те органи.

У разі надання витягу з технічної документації про нормативно - грошову оцінку земельної ділянки, це жодним чином не вплинуло б на визначення вартості земельної ділянки.

Обраховуючи вартість земельної ділянки, посилалася на базу ринку, тобто за допомогою інтернет-ресурсів або моніторингу оголошення на дату оцінки та за характеристиками, які є ціноутворюючими, обраховується вартість земельної ділянки, який був представлений на дату оцінки відповідного майна. Це методологія, якими користуються всі оцінювачі та всі експерти. Ми не встановлюємо за якимись нормативними фіксованими цінами вартість, тільки моніторинг живого ринку на дату оцінки та порівнювання цін за цільовими критеріями.

Експертне дослідження проводилося на підставі визначених законом методологій, це Національний стандарт №1, №2 національний стандарт №2, ЗУ «Про оцінку майна», Методичні рекомендації №15, 31. Зазначено пункту 16 Національного стандарту №1 за відсутності достовірної інформації про оцінку продажу подібного майна, тобто ці угоди які вже були зроблені, в експерта немає такої інформації, тому що вона є закритою, для експерта вона не доступна. Тому ринкова вартість об`єкта може розглядатися на основі цін коливання подібного майна. У висновку є посилання на всі методичні рекомендації, якими користувалася при здійсненні оцінки землі. Нормативно-грошова оцінка землі це окремо інше питання.

Не користувалася витягом з технічної документації про нормативно - грошову оцінку, тому що на ринку інформації про комітування немає. Для себе бачить ціноутворюючі фактори - це місце знаходження земельної ділянки та її площа. Властивості ґрунту не визначається, оскільки на ринку немає таких ціноутворюючих факторів, та немає можливості їх з чимось порівняти.

Отже, суд визнає належним та допустимим як доказ висновок експерта №СЕ-19/112-21/2211-ОЗ від 30.03.2021 року, оскільки такий складено експертом з відповідною кваліфікацією, належним чином аргументований, ґрунтується на ретельному дослідженні, зробленому на підставі діючого законодавства, містить відповідь на поставлене питання, висновки обґрунтовані дослідницькою частиною, фактичні дані викладені у висновку відносяться до справи і мають доказове значення. Тому вказаний висновок суд покладає в основу прийнятого рішення.

Вказаний висновок експерта не суперечить вимогам КПК України, будь-яких підстав вважати, що вказане дослідження проведено з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону відсутні.

Аналізуючи сукупність всіх досліджених по справі об`єктивних, належних, допустимих доказів, які є послідовними, достатньо вагомими, чіткими, узгодженими між собою, які досліджені та перевірені судом під час судового слідства по справі, а тому є достовірними, достатніми та відповідають критеріям якості доказів, встановленим в рішеннях Європейського суду з прав людини в справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 липня 2011 року та в справі «Яременко проти України» від 12 вересня 2008 року, а тому не викликають сумнівів у суду та покладені в основу вироку, суд, розглядаючи кримінальне провадження в межах висунутого обвинувачення, знаходить із достовірністю встановленими та доведеними викладені у вироку фактичні обставини вчинення кримінальних правопорушень, дійшов висновку про правильність кваліфікації досудовим слідством дій ОСОБА_4 за ч.4 ст.191 КК України, тобто заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене у великих розмірах та доведеність вини обвинуваченої у вчиненні даного кримінального правопорушення.

Суд з`ясував в судових дебатах позиції учасників судового провадження щодо призначення обвинуваченій ОСОБА_4 покарання за вчинений нею злочин, зокрема прокурора, який просив призначити обвинуваченій покарання у виді позбавлення волі на строк 6 років з позбавленням права обіймати посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій строком на 2 роки, представника потерпілого Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області ОСОБА_40 , у поданій на адресу суду заяві, згідно якої вирішення справи залишили на розсуд суду, захисника обвинуваченої -адвоката ОСОБА_6 , який просив визнати ОСОБА_4 невинуватою у вчиненні інкримінованого їй злочину, а пред`явлене обвинувачення недоведеним, та обвинувачену, яка підтримала позицію захисника.

Відповідно до загальних засад призначення покарання, визначених у ст. 65 КК України, суд призначає покарання у межах, установлених у санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, що передбачає відповідальність за вчинений злочин за винятком випадків, передбачених частиною другою статті 53 цього Кодексу; відповідно до положень Загальної частини цього Кодексу; враховуючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання.

В той же час згідно зі ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженим, так і іншими особами. Для досягнення законодавчо визначеної мети покарання суди мають керуватися принципами призначення покарання, до яких належить, у тому числі, принцип індивідуалізації та принцип справедливості покарання. Це означає не тільки те, що передбачений законом склад злочину та рамки покарання повинні відповідати один одному, а й те, що покарання має перебувати у справедливому співвідношенні із тяжкістю та обставинами скоєного і особою винного.

Така позиція відповідає практиці Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справ застосовується як джерело, зокрема у справі «Скоппола проти Італії» від 17 вересня 2009 року (заява №10249/03), де зазначено, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним.

Визначаючи вид та розмір покарання, суд також, виходить з того, що каральна функція, тобто акт покарання від імені держави як засіб запобігання нових правопорушень, що є уособленням негативної реакції держави на скоєне правопорушення, не є домінуючою, а обраний захід примусу має найбільше сприяти досягненню справедливого балансу між правами і свободами особи та захистом інтересів держави й суспільства.

Отже, покарання має бути співмірним злочину, що передбачає врахування способу й об`єкту посягання, тяжкості його наслідків і потенційної суспільної небезпеки особи. Така домірність є необхідним проявом справедливості кримінальної відповідальності.

При призначенні обвинуваченій покарання суд у відповідності зі ст.65 КК України враховує ступінь тяжкості вчиненого обвинуваченою ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, яке відповідно до положень ст.12 КК України відноситься до тяжких злочинів, проти власності.

Суспільна небезпека вчиненого обвинуваченою кримінального правопорушення на переконання суду, є значною, оскільки проявляється у заподіянні збитків у великих розмірах Великосеверинівській сільській раді.

Досліджуючи дані про особу, суд встановив, що ОСОБА_4 заміжня, за місцем проживання характеризується виключно позитивно, на обліках у лікарів психіатра та нарколога не перебуває, за медичною допомогою не зверталася, вину у вчиненні кримінального правопорушення не визнала, що свідчить про її відношення до скоєного, не надала критичної оцінки своїй протиправній поведінці, раніше не судима.

Обставин, відповідно до ст.66 КК України, що пом`якшують покарання обвинуваченої, судом не встановлено.

Обставин, відповідно до ст.67 КК України, що обтяжують покарання обвинуваченої, судом не встановлено.

З урахуванням наведеного, конкретних обставин вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, особи обвинуваченої, її ставлення до вчиненого, обставин за яких вчинено вказане кримінальне правопорушення, суд, реалізуючи принцип законності, справедливості та індивідуалізації покарання, вважає за необхідне призначити обвинуваченій ОСОБА_4 покарання, в межах санкції ч.4 ст.191 КК України, у виді позбавлення волі строком на 5 років з позбавленням права обіймати посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій строком на 2 роки, яке є необхідним та достатнім, на думку суду, для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень, при цьому суд дотримується принципів «рівних можливостей» та «справедливого судового розгляду», встановлених ст.6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» 1950 року.

Підстав для застосування ст. ст. 69, 75 КК України судом не встановлено, з огляду на те, що приписами ст.75 КК України виключено можливість прийняття рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням, у разі засудження особи за корупційне кримінальне правопорушення. При цьому, відповідно до примітки ст. 45 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ст. 191 КК України, є корупційним кримінальним правопорушенням у випадку його вчинення шляхом зловживання службовим становищем.

Оскільки обвинувачена ОСОБА_4 з`являлася на виклики до суду та не ухилялася від явки в судові засідання, до останньої під час досудового розслідування та судового розгляду запобіжний захід не застосовувався, враховуючи призначене судом покарання, суд вважає за необхідне до набрання вироком законної сили на обвинувачену ОСОБА_4 покласти обов`язки, визначені ст.194 КПК України - прибувати за кожною вимогою до суду; повідомляти суд про зміну свого місця проживання.

Цивільний позов у даному кримінальному провадженні не заявлявся.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 КПК України, у разі ухвалення обвинувального вироку суд стягує з обвинуваченого на користь держави документально підтверджені витрати на залучення експерта.

Таким чином, з обвинуваченої ОСОБА_4 підлягають стягненню на користь держави процесуальні витрати на залучення експерта у кримінальному провадженні в розмірі 2942 грн 10 коп., за проведення судової оціночно-земельної експертизи, висновок експерта №СЕ-19/112-21/2211-ОЗ від 30.03.2021 (том 4, а.п. 93).

Питання про речові докази вирішити в порядку ст.100 КПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 369, 370, 371, 373, 374, 376 КПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

ОСОБА_4 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України та призначити покарання у виді позбавлення волі строком на 5 (п`ять) років з позбавленням права обіймати посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій строком на 2 (два) роки.

Строк відбування покарання ОСОБА_4 рахувати з моменту її фактичного затримання після набрання вироком суду законної сили.

До набрання вироком законної сили на обвинувачену ОСОБА_4 покласти обов`язки визначені ст.194 КПК України: прибувати за кожною вимогою до суду; повідомляти суд про зміну свого місця проживання.

Стягнути із ОСОБА_4 на користь держави процесуальні витрати в сумі 2942 грн 10 коп.

Цивільний позов не заявлявся.

Речові докази:

- Журнал на якому мається підпис «Кіровоградська районна державна адміністрація Журнал реєстрації розпоряджень голови Кіровоградської районної державної адміністрації. Розпочато:01.01.2012 року, Закінчено:,Термін зберігання: постійно», що зберігається при матеріалах кримінального провадження - повернути за належністю до Кропивницької РДА, яка розташована за адресою: АДРЕСА_4 ;

- Журнал на якому мається надпис «Книга обліку заяв громадян та юридичних осіб для виділення земельних ділянок під забудову, ОСГ, садівництво, заяв на затвердження проектів та технічної документації із землеустрою 2017__ рік», що зберігається при матеріалах кримінального провадження - повернути за належністю до Великосеверинівської сільської ради, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

На вирок може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, а особою, яка перебуває під вартою - з моменту вручення їй копії вироку.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинувачен(ому)ій та прокурору. Інші учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді, подавши відповідну заяву. Копію вироку не пізніше наступного дня після ухвалення надіслати учасникам судового провадження, які не були присутніми в судовому засіданні.

Головуючий ОСОБА_41

суддя

СудМаловисківський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено05.12.2024
Номер документу123483235
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Судовий реєстр по справі —392/585/21

Ухвала від 10.02.2025

Кримінальне

Кропивницький апеляційний суд

Іванов Д. Л.

Ухвала від 27.01.2025

Кримінальне

Кропивницький апеляційний суд

Іванов Д. Л.

Ухвала від 09.01.2025

Кримінальне

Кропивницький апеляційний суд

Іванов Д. Л.

Вирок від 02.12.2024

Кримінальне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Бадердінова А. В.

Вирок від 02.12.2024

Кримінальне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Бадердінова А. В.

Ухвала від 11.02.2022

Кримінальне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Бадердінова А. В.

Ухвала від 16.12.2021

Кримінальне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Бадердінова А. В.

Ухвала від 14.12.2021

Кримінальне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Бадердінова А. В.

Ухвала від 09.12.2021

Кримінальне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Бадердінова А. В.

Ухвала від 23.11.2021

Кримінальне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Бадердінова А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні