Ухвала
від 02.12.2024 по справі 398/2816/24
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/2816/24

провадження №: 2-о/398/196/24

УХВАЛА

Іменем України

"02" грудня 2024 р. м.Олександрія

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

головуючогоПодоляк Я.М.,

за участю секретаря судового засідання Буличової Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Олександрія цивільну справу за заявою Олександрійської міської ради Кіровоградської області, заінтересовані особи: Управління дозвільно-погоджувальних процедур та адміністративних послуг Олександрійської міської ради, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання спадщини відумерлою,

ВСТАНОВИВ:

Олександрійська міська рада звернулась до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області з заявою в порядку окремого провадження, відповідно до якої просить визнати відумерлою спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та складається з 1/2 частки квартири АДРЕСА_1 , передати вказану частку квартири у комунальну власність Олександрійської територіальної громади в особі Олександрійської міської ради.

Заява обґрунтована тим, що згідно листаОлександрійського відділудержавної реєстраціїактів цивільногостану вОлександрійському районіКіровоградської областіПівденного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Одеса)від 24.04.2024№ 829-33.14-10вбачається,ще заданими Державногореєстру актівцивільного станугромадян поОлександрійському району виявленоактовий записпро смертьгр. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_3 . Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 15.04.2024 року №374237662, право власності на квартиру АДРЕСА_1 , належить на праві спільної часткової власності: 1/2 частка квартири ОСОБА_1 на підставі договору дарування №2672 від 31.10.2007 року, а 1/2 частка ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право власності № НОМЕР_1 від 04.02.2014 року. Відповідно до інформації Управління дозвільно - погоджувальних процедур та адміністративних послуг Олександрійської міської ради, наданої листом від 17.04.2024 № 1998/47/16, за даними Реєстру Олександрійської територіальної громади за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстровані: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 . Враховуючи, що місце проживання спадкодавця ОСОБА_4 невідоме, місцем відкриття спадщини, згідно зі статтею 1221 ЦК України, є місцезнаходження нерухомого майна. Залишену після смерті ОСОБА_4 спадщину у встановлений законодавством термін за наявними даними ніхто не прийняв. Спадкоємці 1-5 черг, які відповідно до ст. 1261-1263 ЦК України мають право на спадкування після смерті ОСОБА_4 - відсутні. Будь-які дані про подачу будь-ким із можливих спадкоємців заяви про прийняття спадщини, згідно зі статтею 1269 Цивільного кодексу України, протягом шестимісячного терміну з дня відкриття спадщини до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини також відсутні. Інформації про те, що будь-хто із спадкоємців вступив в управління або володіння спадковим майном після смерті ОСОБА_4 не має.

З огляду на те, що після смерті ОСОБА_4 сплив один рік Олександрійська міська рада зобов`язана подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Ухвалою суду від 03.06.2024 року відкрито провадження у зазначеній справі та призначено справу до судового розгляду в порядку окремого провадження та за клопотанням заявника від Олександрійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) витребувано документи (актовий запис про смерть), що підтверджують факт смерті спадкодавця ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також витребувано від Першої олександрійської державної нотаріальної контори Кіровоградської області належним чином засвідчену копію спадкової справи, заведеної після смерті останнього, якщо така заводилась.

Ухвалою суду від 05.07.2024 року за клопотанням представника заявника від Першої олександрійської нотаріальної контори Кіровоградської області витребувано докази, а саме, витяг з Єдиного реєстру заповітів та спадкових справ про наявність або відсутність спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Ухвалою суду від 31.10.2024 року до участі у справі в якості заінтересованих осіб залучено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Представник заявника подав заяву про розгляд справи без його участі враховуючи відсутність у заявника будь-яких додаткових пояснень, доказів тощо, які можуть бути подані в судовому засіданні.

Заінтересована особа - Управління дозвільно-погоджувальних процедур та адміністративних послуг Олександрійської міської ради також подало заяву про розгляд справи без участі його представника, проти задоволення вимог не заперечує.

Заінтересовані особи - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в судове засіданні не з`явились, причини своєї неявки суду не повідомили, будь-яких заяв та клопотань від них на адресу суду не надходило.

За таких обставин суд провів розгляд справи в порядку ч. 2ст. 247 ЦПК Українибез фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що відповідно до актового запису про смерть №1309, складеного 03.12.2019 року Олександрійським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

З актового запису про смерть також вбачається, що останнім місцем проживання померлої особи є квартира АДРЕСА_1 . Заявником про смерть ОСОБА_4 є - ОСОБА_1 .

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 15.04.2024 року №374237662, квартира АДРЕСА_1 на праві спільної часткової власності належить: 1/2 частка - ОСОБА_1 на підставі договору дарування №2672 від 31.10.2007 року, 1/2 частка ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право власності № НОМЕР_1 від 04.02.2014 року.

Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 06.09.2024 року №78253943, інформація про заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_4 у Спадковому реєстрі відсутня.

Згідно з інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 06.09.2024 року №78253950, інформація про заповіти, посвідченні від імені ОСОБА_4 , у Спадковому реєстрі відсутня.

Відповідно до листа Першої олександрійської державної нотаріальної контори Кіровоградської області від 26.06.2024 року №936/01-16, спадкова справа щодо померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 станом на 26.06.2024 року в Першій олександрійській державній нотаріальній конторі згідно Книг обліку і реєстрації спадкових справ 2019-2024 року та Алфавітних книг обліку спадкових справ 2019-2024 року не заводилась.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).

За правилами частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Згідно з частинами першою, другою статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, а часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Відповідно до пункту 8 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.

Згідно із статтею 335 ЦПК України у заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.

Відповідно до статті 337 ЦПК України справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковою участю заявника та з обов`язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб. Справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковим залученням до участі у справі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та (або) за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Згідно із статтею 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Статтею 1277 ЦК України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Таким чином, обов`язковою умовою для визнання спадщини відумерлою є встановлена обставина відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, або усунення таких спадкоємців від права на спадкування, або існують наявна відмова спадкоємців від прийняття спадщини чи факт її не прийняття такими особами.

Частиною третьою статті 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно частини 5 статті 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно частини 1статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Частиною першою статті 1297 ЦК України визначено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно. Однак відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третя статті 1296 ЦК України).

Статтею 67 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, строком не обмежена.

Звертаючись до суду представник Олександрійської міської ради посилався на те, що спадкова справа після смерті власника 1/2 частки квартири не заводилася, що свідчить про неприйняття спадщини спадкоємцями, а тому заявник, виходячи із положень статті 1277 ЦК України, звернувся до суду із заявою в порядку окремого провадження про визнання спадщини відумерлою.

Разом з тим, згідно з копією інформаційного листа від 17.04.2024 року №1998/47/16, наданого Управлінням дозвільно-погоджувальних процедур та адміністративних послуг Олександрійської міської ради, за даними Реєстру Олександрійської територіальної громади та відповідно до архівних даних адресно-реєстраційної картотеки, за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстровані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Отже, з огляду на те, що на час смерті ОСОБА_4 разом з ним за однією адресою були зареєстровані ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , вказані особи можуть бути спадкоємцями щодо вказаного спадкового майна. Доказів фактичного не праживання вказаних осіб за вказаною адресою, а також відомостей про відсутність родинного споріденення вказаних осіб зі спадкодавцем, суду не надано, а тому в даному випадку суд вбачає існування спору про право на спадкове майно.

Згідно частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Визначальною обставиною під час розгляду заяви про визнання спадщини відумерлою в порядку окремого провадження є те, що під час вирішення цього питання не встановлено існування спору про право цивільне. Зазначена позиція викладена Верховним Судом у Постанові від 23.12.2019 року у справі №175/423/18, яка врахована судом при розгляді даної цивільної справи.

Відповідно до частини шостою статті 294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Враховуючи викладене зі змісту заяви та встановлених фактичних обставин у справі вбачається спір про право на спадкове майно, а тому заява підлягає залишенню без розгляду згідно вимог ч. 6ст. 294 ЦПК України.

Аналогіний позиція викладена Кропивницьким апеляційним судом у постанові від 11.11.2024 року у справі №398/877/24.

Керуючись .ст.2,23,76-81,258,259,263,264,265,273,293,294,334-338 ЦПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Заяву Олександрійської міської ради Кіровоградської області, заінтересовані особи: Управління дозвільно-погоджувальних процедур та адміністративних послуг Олександрійської міської ради, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання спадщини відумерлою, залишити без розгляду.

Роз`яснити учасникам судового провадження, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).

На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її ухвалення.

Суддя Я.М.Подоляк

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено06.12.2024
Номер документу123492457
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —398/2816/24

Ухвала від 13.01.2025

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 06.01.2025

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 24.12.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Письменний О. А.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Подоляк Я. М.

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Подоляк Я. М.

Ухвала від 05.07.2024

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Подоляк Я. М.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Подоляк Я. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні