Рішення
від 25.11.2024 по справі 541/2029/24
МИРГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 541/2029/24

Номер провадження 2-о/541/126/2024

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

25 листопада 2024 року м.Миргород

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Дністрян О.М.,

при секретарі Докуніній А.С.,

за участю заявниці, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миргород цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Комишнянська селищна рада Миргородського району Полтавської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа: Комишнянська селищна рада Миргородського району Полтавської області. Свою заяву мотивувала тим, що з серпня 2017 року її мати ОСОБА_4 проживала з нею в будинку АДРЕСА_1 , який належить їй на праві приватної власності та була зареєстрована за цією адресою. В цей час заявниця була зареєстрована за іншою адресою, а саме по АДРЕСА_2 . 20 серпня 2021 року у віці 84 років мама померла, якій за життя на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 4.3457 га, що розташована на території Шпичинецької сільської ради, Хмельницької області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. На момент смерті матері вона постійно проживала з нею, про відмову від спадщини не заявляла, вважала себе такою, що прийняла спадщину і тому до органів нотаріату з заявою про прийняття спадщини не зверталась. В травні 2024 року вона звернулася до приватного нотаріуса Миргородського районного нотаріального округу Гіль Д.В. для оформлення спадщини та отримання Свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , проте нотаріус відмовив їй у вчиненні нотаріальної дії, мотивуючи тим, що вона у терміни визначені для прийняття спадщини не подала відповідну заяву та не була зареєстрована за однією адресою з померлою. Просила встановити факт, що вона, ОСОБА_1 , на момент смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживала разом із нею в АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 07.06.2024 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 25.07.2024 року підготовче провадження у справі було закрито, призначено справу до судового розгляду по суті.

Заявниця в судовому засіданні заяву підтримала з підстав, викладених в ній, та просила задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Комишнянської селищної ради Миргородського району Полтавської області подав заяву про розгляд справи за відсутності їх представника.

Заінтересовані особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подали заяви про розгляд справи за їх відсутності, просили задовольнити заяву ОСОБА_1 .

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 пояснили, що заявниця разом з мамою жили в м. Миргород, а потім років 4-5 жили разом в с. Попівка. Заявниця за мамою доглядала, піклувалася, поховала її в 2021 році також в с. Попівка.

Суд, заслухавши заявницю, пояснення свідків, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню за наступних обставин.

Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

У відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Попівка Миргородського району Полтавської області померла матір заявниці ОСОБА_1 - ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 25.08.2021, копією свідоцтва про народження заявника НОМЕР_2 від 14.05.2024, копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу №00045000189 від 14.05.2024, згідно з яким після укладення шлюбу заявниця змінила дошлюбне прізвище « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 »; копією свідоцтва про розірвання шлюбу серія НОМЕР_3 від 24.11.2000р., відповідно до якого після розірвання шлюбу прізвище заявниці залишилось « ОСОБА_4 » (а.с.15, 10-12).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки площею 4.3457 га, що розташована на території Шпичинецької сільської ради, Хмельницької області , цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала померлій на прав приватної власності на підставі державного акту на право приватної власності на землю серія РІ № 825353 від 07.11.2001р. (а.с.17).

Відповідно до повідомлення про зняття з реєстрації місця проживання особи від 14.08.2017р., ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , знято з реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 у зв`язку із вибуттям до нового місця проживання: АДРЕСА_1 (а.с.16).

Як вбачається з довідки виконавчого комітету Комишнянської селищної ради, Попівський страростинський округ №4, від 15.05.2024 року, ОСОБА_1 фактично постійно проживала разом зі своєю матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до смерті останньої у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Здійснювала догляд за нею і після смерті здійснила поховання в селі Попівка (а.с.9).

Крім, встановлено, що відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №70639278 від 17.10.2016р., житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , на праві приватної власності належить ОСОБА_1 (а.с.13).

Постановою приватного нотаріуса Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Гіль Д.В. від 15.05.2024 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_4 , у зв`язку з тим, що в установлений законом строк ОСОБА_1 заяву про прийняття спадщини не подала, зареєстрована з померлою на день смерті не була, а тому вважається такою, яка спадщину не прийняла (а.с. 8).

Відповідно до інформації приватного нотаріуса Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Гіль Д.В. від 30.07.2024 спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 ним не заводилась (а.с. 36).

Як вбачається з Інформаційних довідок зі Спадкового реєстру, спадкова справа пімля померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 не заводилась, заповіти (спадкові договори) від її імені не посвідчувались (а.с.53,54).

Отже, реалізація права на спадщину за законом заявницею ОСОБА_1 залежить від встановлення судом факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час її смерті та відкриття спадщини, який має для неї юридичне значення.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995 року передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Таким чином, факт постійного проживання заявника разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини підтверджується встановленими і дослідженими у справі доказами та беззаперечними твердженнями свідків.

За таких обставин, суд вважає за можливе встановити факт постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, оскільки встановлення цього факту має юридичне значення, а іншим способом встановити такий факт не можливо.

Встановлення факту постійного проживання на момент смерті разом із спадкодавцем необхідно заявниці для подальшого оформлення спадкових прав після смерті матері.

Керуючись ст.ст. 293 ч.2 п.5, 315 ч.1 п.1, 318, 319,354 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Заінтересовані особи:

- Комишнянська селищна рада Миргородського району Полтавської області, вул. Миру, 84, с. Комишня, Миргородський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 26163478;

- ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_4 ,

- ОСОБА_3 , ( АДРЕСА_5 )

Повний текст рішення складено 03 грудня 2024 року.

Суддя: О. М. Дністрян

СудМиргородський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення25.11.2024
Оприлюднено06.12.2024
Номер документу123513783
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —541/2029/24

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

Рішення від 25.11.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

Ухвала від 18.09.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

Ухвала від 25.07.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

Ухвала від 07.06.2024

Цивільне

Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дністрян О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні