Справа № 591/5612/24
Провадження № 2/591/972/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2024 року м.Суми
Зарічний районний суд м. Суми у складі головуючого судді Ніколаєнко О.О., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Суми справу №591/5612/24, провадження № 2/591/972/24 за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» про стягнення коштів , що підлягають розподілу за результатами ліквідації юридичної особи, -
В С Т А Н О В И В:
У травні 2024 року представник позивача адвокат Страшенко А.В., діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернулась до суду з позовом та, уточнивши, мотивує вимоги тим, що в процесі діяльності ТОВ «АРТОС ПЛЮС» між товариством та АТ КБ «Приватбанк» був укладений договір про відкриття та обслуговування рахунку № НОМЕР_1 . Загальним рішенням зборів учасників товариства від 30.08.2021 №12 прийнято рішення про припинення діяльності шляхом його ліквідації за рішенням учасників. Позивач є єдиним учасником товариства як на момент його заснування, так і на момент його ліквідації. 30.12.2021 року до ЄДРЮО внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи на підставі рішення про припинення. Залишок коштів на рахунку склав 60000,00 грн. та повинен бути переданий позивача як єдиному учаснику товариства в 100% розмірі. Позивач неодноразово звертався до відповідача з заявами про перерахування зазначених коштів, проте отримував відмови у задоволенні його вимог з різних причин. Відмову відповідача вважає необґрунтованою, тому кошти в сумі 60000,00 грн. підлягають поверненню. Крім того зазначає, що з 30.08.2021 року у відповідача виникло зобов`язання з повернення належних позивачу грошових коштів. Враховуючи вимоги ст.625 ЦК України, вважає, що наявні підстави для стягнення за період з 30.08.2021 по 29.05.2024 - 3% річних в сумі 4949,21 грн, інфляційних нарахувань на суму боргу в сумі 23649,39 грн.
Посилаючись на вказані обставини, просить стягнути з Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» на користь ОСОБА_1 залишок коштів на рахунку в АТ КБ «Приватбанк» № НОМЕР_1 , що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «АРТОС ПЛЮС» в сумі 60000,00 грн., 3 % річних в розмірі 4949,21 грн., інфляційні втрати в розмірі 23649,39 грн. та неустойку.
Ухвалою суду від 08.07.2024 року відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву. У встановлений законом строк клопотання про розгляд справи у судовому засіданні жодна зі сторін не подала.
Відповідач у встановлений судом строк відзиву не подав, копію ухвали та позов з додатками отримав 09.07.2024. У наданих поясненнях зазначив, що рахунок, на якому обліковувався залишок коштів ТОВ «Артос Плюс» закритий. Передача майна юридичної особи її учасникам має відбуватись у межах процедури ліквідації. Посилаючись на положення п. 145 Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків резидентів і нерезидентів, затвердженої Постановою правління НБУ від 12.11.2003 №492 зазначає, що банк перераховує залишок коштів з поточного рахунку юридичної особи, що ліквідувалася, на балансовий рахунок 2903 «Кошти клієнтів банку за недіючими рахунками» Банк має право перерахувати кошти з рахунку 2903 лише на рахунок власника таких коштів на підставі відповідного розпорядження. Оскільки юридична особа власник коштів припинила своє існування, у банку відсутні підстави для перерахування коштів з *2903. Ліквідатор ТОВ «Артос Плюс» не звертався до банку із вимогою про перерахування коштів. З зазначених вище підстав позовні відсотки про стягнення відсотків річних, інфляційних втрат та пені не підлягають задоволенню. Просить відмовити у задоволенні позову
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТОВ «Артос Плюс» (код ЄДРПОУ 34743668) було зареєстроване як юридична особа . Засновником, керівником та головою комісії з припинення товариства був ОСОБА_1 30.12.2021 була проведена державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті ліквідації за рішенням засновників (а.с. 10-13, 14-18).
Відповідно до довідки АТ КБ «ПриватБанк» від 18.01.2022 рахунок ТОВ «Артос Плюс» № НОМЕР_1 не закритий (а.с. 19).
ОСОБА_1 , діючи як голова комісії з припинення ТОВ «Артос Плюс» звертався до відповідача з питання закриття вказаного поточного рахунку, на яку листом від 24.01.2022 було надано відповідь про те, що банк за наявності коштів на поточному рахунку, який закривається на підставі заяви клієнта, здійснює завершальні операції за рахунком. Надіслана заява про закриття поточного рахунку не містить вимоги та реквізитів на перерахування залишку коштів (а.с. 20).
На повторне звернення листом від 14.02.2022 була надана відповідь, що надіслана заява містить некоректно вказані реквізити рахунку отримувача коштів (вказаний рахунок для перерахування коштів не належить клієнту юридичній особі, якій закривається рахунок). Банк повідомив, що вимогу виконати неможливо (а.с. 21).
Листами від 21.02.2022 та від 23.02.2022 на наступні заяви позивача банк повідомив, що заява повинна бути завірена головним бухгалтером банку або іншою уповноваженою особою (а.с. 22,23)
Відповідно до виписки по рахунку НОМЕР_1 ТОВ «Артос Плюс», за період з 30.12.2021 по 06.11.2024 на рахунку мались кошти в розмірі 60497,41, які були перераховані у зв`язку з закриттям рахунку (припиненням діяльності) на рахунок НОМЕР_2 .
За поясненням представника відповідача у зв`язку із закриттям рахунку ліквідованої юридичної особи банк 03.06.2022 перерахував кошти на балансовий рахунок 2903 «Кошти клієнтів банку за недіючими рахунками».
Згідно із п. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» учасники товариства мають право отримати у разі ліквідації товариства частину майна, що залишилася після розрахунків з кредиторами, або його вартість.
Виходячи із наведеної норми грошові кошти, які залишились на банківському рахунку ТОВ АРТОС ПЛЮС, після задоволення вимог кредиторів, мають право отримати учасники такої юридичної особи, в даному випадку ОСОБА_1 , як єдиний учасник.
Відповідно до пункту 145 Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів, затвердженої постановою правління НБУ від 12.11.2003 №492, яка була чинною на час закриття поточного рахунку ТОВ «Артос Плюс» банк закриває поточний рахунок юридичної особи - резидента, фізичної особи - підприємця (якщо немає залишку коштів на поточному рахунку фізичної особи - підприємця) на підставі інформації, отриманої від контролюючих органів та перевірки її в Єдиному державному реєстрі у вигляді безоплатного доступу через портал електронних сервісів про державну реєстрацію припинення юридичної особи / підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця або самостійного виявлення таких відомостей в Єдиному державному реєстрі.
Банк перераховує залишок коштів з поточного рахунку юридичної особи, що ліквідувалася, на балансовий рахунок 2903 "Кошти клієнтів банку за недіючими рахунками".
Відповідно до п. 124 Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою правління НБУ від 29.07.2022 № 162, яка є чинною на час звернення до суду з позовом банк закриває поточний рахунок юридичної особи-резидента, що ліквідувалася (якщо є залишок коштів на рахунку), у порядку, передбаченому в абзаці першомупункту 124розділу XV цієї Інструкції, а залишок коштів перераховує на балансовий рахунок для обліку коштів за недіючими рахунками.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до ч.ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Судом встановлено, що позивач був єдиним учасником ТОВ «Артос Плюс», яке було припинено в результаті ліквідації. Враховуючи положення наведених вище норм кошти які залишились на банківському рахунку ТОВ АРТОС ПЛЮС, після задоволення вимог кредиторів, мають право отримати учасники такої юридичної особи, в даному випадку ОСОБА_1 , як єдиний учасник. Разом з тим, позивач позбавлений можливості повернути собі кошти припиненої юридичної особи, які містяться на рахунку у банку та на які він має право. У відповідача відсутні правові підстави для набуття або збереження даних коштів. За таких обставин, наявні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача коштів, які залишились на рахунку припиненої юридичної особи ТОВ «Артом Плюс».
Згідно з наданою випискою на рахунку НОМЕР_1 ТОВ «Артос Плюс», мались кошти в розмірі 60497,41 грн. Позивач просить стягнути кошти у меншому розмірі 60000 грн. Враховуючи положення ч. 1 ст. 13 ЦПК України та принципу диспозитивності цивільного судочинства з відповідача на користь позивача підлягають стягненню кошти у розмірі, які заявлені позивачем у позовній заяві, тобто 60000 грн.
Позивач також просить стягнути з відповідача відсотки за користування коштами та інфляційні нарахування в порядку ст. 625 ЦК України.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд не погоджується з твердженням позивача про необхідність стягнення вказаних коштів за період з 30.08.2021 по 29.05.2024, оскільки юридичну особу було припинено 30.12.2021, а не 30.08.2021, як позивач зазначає у позовній заяві.
На підставі наведеної норми з відповідача на користь позивача підлягають стягненню інфляційні нарахування в розмірі 21432,60 грн. та 3% річних у розмірі 4347,57 грн. за період з 31.12.2021 по 29.05.2024.
Позивач також просить стягнути з відповідача неустойку, мотивуючи цю вимогу тим, що вона передбачена договором на відкриття та обслуговування рахунку. Всупереч вимог положень ст. 12 ЦПК України позивачем не надано доказів, що укладеним договором була передбачена неустойка, не надав інформації про її розмір та розмір коштів, які він просить стягнути в якості неустойки. Позивачем також не було заявлено клопотання про витребування у відповідача відповідних доказів. За таких обставин, вимога про стягнення неустойки не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню: з відповідача на користь позивача слід стягнути кошти в загальному розмірі 85780,17 грн., у тому числі 60000 залишок коштів на рахунку, 21432,60 грн. інфляційні нарахування, 4347,57 грн. 3% річних.
Враховуючи часткове (на 96.81% від заявлених вимог) задоволення позову та на підставі ст. 141 ЦПК України підлягає також стягненню з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 1182,65 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 10-13, 19, 76-82, 141, 258, 259, 264, 265 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» про стягнення коштів, що підлягають розподілу за результатами ліквідації юридичної особи задовольнити частково.
Стягнути з Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» на користь ОСОБА_1 кошти в сумі 85780,17 грн., у тому числі:
залишок коштів, які були на рахунку в АТ КБ «Приватбанк» № НОМЕР_1 та належали Товариству з обмеженою відповідальністю «АРТОС ПЛЮС» в сумі 60000,00 грн.,
3 % річних в розмірі - 4347,57 грн.,
інфляційні втрати в розмірі 21432,60 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити у зв`язку з необгрунтованістю.
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк», місцезнаходження: мм. Київ, вул. Грушевського, 1Д, код ЄДРПОУ 14360570
Повний текст рішення складений 04.12.2024.
Суддя О.О. Ніколаєнко
Суд | Зарічний районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2024 |
Оприлюднено | 06.12.2024 |
Номер документу | 123514902 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Зарічний районний суд м.Сум
Ніколаєнко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні