04.12.2024
Справа № 696/1276/24
Провадження № 2/696/367/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2024 року м. Кам`янка
Кам`янський районний суд Черкаської області у складі
головуючої судді Ніколенко О.Є.,
за участі секретаря Старущенко Н.П.,
представника позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам`янка Черкаської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Кам`янської міської ради Черкаської області та ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
ОСОБА_1 , через представника адвоката Геріх О.І., звернулася до Кам`янського районного суду Черкаської області з позовом до Виконавчого комітету Кам`янської міської ради Черкаської області та ОСОБА_3 , де просить визначити позивачу додатковий строк терміном в два місяці з часу набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги мотивує тим, що строк для прийняття спадщини був пропущений з поважних причин, а саме необізнаність про наявність заповіту. Враховуючи, що пропущений строк є незначним, вона є єдиною спадкоємицею за заповітом на спадкову земельну ділянку, просила задовольнити позов.
Ухвалою Кам`янського районного суду Черкаської області від 24 жовтня 2024 року року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження. Витребувано від приватного нотаріуса Черкаського районного нотаріального округу Черкаської області інформацію щодо спадкової справи спадкодавця.
Ухвалою суду від 26 листопада 2024 року підготовче провадження у справі закрито та призначено до судового розгляду по суті.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, до суду надала заяву згідно якої позовні вимоги визнала повністю та не заперечила проти їх задоволення.
Представник відповідача - Кам`янської міської ради у судове засідання не з`явився, до суду надійшла заява з проханням слухати справу без їхньої участі, рішення ухвалити на розсуд суду.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, з`ясувавши всі фактичні обставини, на
яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, встановив наступні факти і відповідні ним правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , останній помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що 17 лютого 2020 року складено відповідний актовий запис № 43 (а.с. 10).
Померлому ОСОБА_4 належала земельна ділянка площею 2,26 га, кадастровий номер 7121881500:02:000:0317 що розташована у межах Грушківської сільської ради Кам`янського району Черкаської області, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 7).
Згідно заповіту від 05.04.2021, ОСОБА_4 заповів належну йому земельну ділянку позивачу ОСОБА_5 (а.с.12).
З свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , вбачається що між ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 укладено шлюб, після реєстрації шлюбу прізвище дружини ОСОБА_7 .
07.06.2024 нотаріусом винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_4 , так як вона пропустила строк звернення до нотаріуса, встановлений законодавством (а.с. 13).
Судом досліджено витребовану копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 . Зі справи вбачається, що відсутні інші спадкоємці як за законом, так і за заповітом, які б прийняли спадщину на яку претендує позивачка.
Згідно ч.1 ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день його смерті особи.
За змістом ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Заповіт є одностороннім правочином, оскільки залежить виключно від волі заповідача. Заповіт лише спрямовується на виникнення у спадкоємця прав та обов`язків, але до моменту смерті не створює їх у нього. Розпорядження, яке міститься у заповіті, набирає чинності лише у разі смерті заповідача.
Призначення спадкоємцем є правом заповідача, визначеним частиною першою статті 1235 ЦК України.
Частиною 1 статті 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).
Шестимісячний строк для прийняття спадщини після померлого ОСОБА_4 сплинув 27.05.2023 року. До нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини позивачка звернулася 27.10.2023 року, тобто після закінчення встановленого законом строку для її прийняття.
Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 06 вересня 2017 року у справі №6-496цс17.
На підставі досліджених доказів судом встановлено, що позивач пропустила шестимісячний строк, встановлений для подання заяви про прийняття спадщини, з поважних причин, а саме хворіла на ковід з ускладненнями, та не знала про наявність заповіту на її ім`я, а тому враховуючи що строк пропуску є незначним, а також те, що інших спадкоємців після смерті спадкодавця на майно, яке значиться в заповіті немає, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 12, 76-81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 1217, 1220, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд,
ухвалив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Виконавчого комітетуКам`янськоїміської радиЧеркаської області, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в два місяці, з часу набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повний текст судового рішення складено 04 грудня 2024 року.
Повне найменування сторін та їх місцезнаходження:
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач 1: Виконавчий комітет Кам`янської міської ради, місцезнаходження: 20801, вул. ЗахисниківУкраїни, 37, м. Кам`янка, Черкаського району, Черкаської області, код ЄДРПОУ 04060855.
Відповідач 2: ОСОБА_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , фактично проживаюча за адресою: АДРЕСА_3 .
Суддя О.Є. Ніколенко
Суд | Кам'янський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123539014 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Кам'янський районний суд Черкаської області
Ніколенко О. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні