Справа № 307/2891/24
Провадження № 2/307/704/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2024 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді Бряник М.М.,
секретаря судового засідання Немеш Д.І.,
за участю:
представника позивача, прокурора - ОСОБА_1
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Тячів у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовною заявою виконувача обов`язків Тячівської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_2 , де третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Комунальне некомерційне підприємство «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради, про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
Виконувач обов`язків Тячівської окружної прокуратури діючи в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України звернувся в суд з позовною заявою до ОСОБА_2 , де третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Комунальне некомерційне підприємство «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради, про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення.
Ухвалою Тячівського районного суду Закарпатської області від 24.07.2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за вказаною позовною заявою, розгляд справи постановлено проводити у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено судове засідання.
Відповідач в судовому засіданні просив визнати поважними причини пропуску строку подання ним відзиву на позовну заяву, поновити такий та прийняти до розгляду відзив на позовну заяву, який подав через канцелярію суду 04.11.2024.
Разом з цим заявив клопотання:
- про витребування із АТ КБ «Приват банк» доказів про понесені ним видатки на лікування потерпілого, копії договору обов`язкового страхування цивільно правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 30.05.2020 року, укладеного між ним та Страховою компанією СК «Перша» та надання йому таких відповідно до вказаних у Законі термінів;
- притягнути як співвідповідача у цій справі Страхову компанію СК «Перша»;
- витребувати в КНП «Тячівська районна лікарня» довідку з розшифруванням суми віднесеної на «Накладні видатки», які лікарня включила у затрати з лікування потерпілого ОСОБА_3 ,
- витребувати в КНП «Тячівська районна лікарня» медичну картку стаціонарного хворого ОСОБА_3 №4844 (2020 рік);
Позивач в судовому засіданні заперечив щодо задоволення наведених клопотань та прийняття відзиву до розгляду з підстав пропуску строку подання такого до суду.
Третя особа КНП «Тячівська районна лікарня» Тячівської міської ради Закарпатської області 4.11.2024 подали клопотання про розгляд справи без їх участі та підтримання позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, дійшов такого висновку.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 174 ЦПК України, заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Відповідно до ч. ч. 7, 8 ст. 178 ЦПК України, відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до положень ст. 191 ЦПК України, у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідач має право надіслати:
1) суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову;
2) позивачу, іншим відповідачам, а також третім особам - копію відзиву та доданих до нього документів.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 222 ЦПК України, суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.
Судом встановлено, що спрощене позовне провадження у даній справі відкрито ухвалою Тячівського районного суду Закарпатської області від 24.07.2024. Судове засідання призначене на 26.09.2024. Встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подачі до суду відзиву на позовну заяву.
Згідно супровідного листа від 25.07.2024 відповідачу надіслано копію ухвали про відкриття провадження у справі разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами. При цьому матеріали справи містять поштове підтвердження про отримання ухвали та матеріалів позовної заяви відповідачем 13.09.2024 (рекомендоване повідомлення №0600286552789).
Окрім цього згідно протоколу судового засідання №3403267 від 26.09.2024 вбачається, що відповідач був присутній у судовому засіданні.
Відзив на позовну заяву разом з клопотанням про витребування доказів та залучення до участі у справі співвідповідача страхової компанії направлений до суду 4.11.2024, що підтверджується відміткою отримання вхідної поштової кореспонденції суду та повторно 13.11.2024. При цьому доказів направлення відзиву на адресу позивача, не надано.
Відтак доводи позивача про подання відповідачем відзиву до суду з пропуском встановленого ухвалою Тячівського районного суду Закарпатської області від 24.07.2024 строку, заслуговують на увагу, а тому такий підлягає залешенню без рогляду.
Стосовно заявлених відповідачем клопотань про витребування доказів, суд зазначає, що відповідно до ст.ст.44,81,84 ЦПК Українидоказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Вказані норми процесуального закону спрямовані на реалізаціюстатті 12 ЦПК України, згідно з положеннями якої цивільне судочинство у місцевих судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч.1, 2, 3, 8 ст.83 ЦПК України сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Згідност. 182 ЦПК Українипри розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.
Так, відповідно ч. 1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до вимог ч. 1ст. 126 ЦПК Україниправо на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Водночас, відповідно до ч. 1, 2ст. 127 ЦПК Українисуд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подані заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.
Тобто, право на поновлення строку реалізується з урахуванням конкретних обставин, яким суд має надати правову оцінку і які сторона повинна обґрунтувати.
Обгрунтовуючи всудовому засіданніпричини поданняклопотання підчас судовогорозгляду, відповідачне вказуючина поважністьпричин пропускустроку поданнявідзиву напозовну заявупросить такийстрок поновити. Відповідно до ст. 222 ЦПК України, під час розгляду справи по суті головуючий з`ясовує, чи мають учасники справи заяви чи клопотання, пов`язані з розглядом справи, які не були заявлені з поважних причин у підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом, та вирішує їх після заслуховування думки інших присутніх у судовому засіданні учасників справи.
Суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.
Враховуючи відсутність підстав для поновлення строку подання відзиву на позовну заяву та витребування доказів, суд приходить до висновку про залишення без розгляду клопотань про витребування доказів.
Щодо заявленого клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача страхової компанії СК «Перша», таке не підлягає до задоволення, оскільки згідно ч.ч. 1 ст. 51 ЦПК України, суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача.
Відтак, оскільки згідно наведених норм Цивільного процесуального кодексу України, право заявлення клопотання про залучення співвідповідача, належить виключно позивачу, у задоволенні наведеного клопотання відповідача ОСОБА_2 слід відмовити.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 13, 44, 81, 83, 84, 51, 126, 127, 182,174, 178, 191 ЦПК України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні клопотання відповідача про поновлення строку подання відзиву на позовну заяву, відмовити.
Поданий відповідачем ОСОБА_2 відзив на позовну заяву, залишити без розгляду.
Клопотання відповідача ОСОБА_2 про витребування доказів залишити без розгляду.
У задоволенні клопотання відповідача ОСОБА_2 про залучення до участі у справі співвідповідача, відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і окремому оскарженню не підлягає.
Головуючий М.М. Бряник
Суд | Тячівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123542118 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Тячівський районний суд Закарпатської області
Бряник М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні