У Х В А Л А
про зупинення провадження в справі
м. Вінниця
28 листопада 2024 р. Справа № 120/2036/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді:Томчука А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Товстун Н.М.,
представника позивача: Сівовна Ю.В.,,
представника відповідача: Антощук В.Д.,
третя особа 1: не з`явився,
третя особа 2: не з`явився,
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання позивача про зупинення провадження у справі
за позовом: ОСОБА_1
до: Політичної партії "Українська стратегія Гройсмана", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спор Тростянецька селищна територіальна виборча комісія Гайсинського району Вінницької області, Тростянецька селищна рада
про: визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Політичної партії "Українська стратегія Гройсмана", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спор Тростянецька селищна територіальна виборча комісія Гайсинського району Вінницької області, Тростянецька селищна рада про визнання протиправним та скасування рішення.
У підготовчому засіданні 28.11.2024 представник позивача подав клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 761/15647/23. Мотивуючи згадане клопотання представник сторони позивача вказує, що ухвалою Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 23.10.2024 у справі № 761/15647/23 Верховний Суд передав на розгляд Великої Палати справу для відступу від висновку КАС ВС щодо можливості перевірки в судовому порядку законності рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. Підставами для передачі справи стали висновки у справі № 380/9838/22, в якій Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.07.2024 дійшов протилежного висновку, а саме зазначив, що діяльність вищого керівного органу політичної партії, зокрема, щодо формування органу місцевого самоврядування, обрання, призначення і звільнення їх посадових осіб не може бути свавільною та має допускати розумний публічний нагляд і контроль.
Таким чином, зважаючи на предмет та підстави заявленого спору є подібними з предметом та підставами спору у справі № 761/15647/23, сторона позивача вважає, що наявні правові підстави для зупинення провадження у цій справі задля визначення Великою Палатою Верховного Суду меж судового перегляду рішень політичних парті, зокрема тих, що стосуються внутрішньої діяльності політичної партії.
Представник відповідача заперечив щодо задоволення клопотання позивача та зупинення провадження у цій справі.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши позицію учасників справи, при вирішення заявленого клопотання позивача, виходить з наступного.
Так, предметом спору за цим позовом позивач визначив рішення Політичної партії «Українська стратегія Гройсмана» від 30.01.2024, оформлене витягом з протоколу № 1/2024 позачергового з`їзду Політичної партії «Українська стратегія Гройсмана» про відкликання депутата Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області VIII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою.
Водночас судом встановлено, що ухвалою Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 23.10.2024 у справі № 761/15647/23 Верховний Суд передав на розгляд Великої Палати справу для відступу від висновку КАС ВС щодо можливості перевірки в судовому порядку законності рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Так, в ухвалі від 23.10.2024 у справі № 761/15647/23 Колегія суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду не погодилась з висновками Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, висловленими у постанові від 31.07.2024 по справі № 380/9838/22 (адміністративне провадження № К/990/26556/23) та вказала, що, на думку Суду, законність рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не може бути перевірена в судовому порядку взагалі, оскільки оскаржуване рішення належить до внутрішньоорганізаційної діяльності політичної партії і є її виключною компетенцією, а втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у внутрішню діяльність політичних партій забороняється законом, за винятком випадків, передбачених Законом № 2365-III, і суди не належать до органів, які відповідно до цього Закону можуть здійснювати контроль за діяльністю політичних партій.
Таким чином слід вказати, що наразі питання щодо меж судового перегляду внутрішніх рішень політичної партії підлягає вирішенню Великою Палатою Верховного Суду.
В свою чергу предметом спору за цим позовом є саме внутрішнє рішення Політичної партії «Українська стратегія Гройсмана» від 30.01.2024, оформлене витягом з протоколу № 1/2024 позачергового з`їзду Політичної партії «Українська стратегія Гройсмана» про відкликання депутата Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області VIII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою.
В силу положень пункту 5 частини 2 статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі у разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
З урахуванням наведеного, зважаючи, що наразі судове рішення у подібних правовідносинах передано на розгляд до Великої Палати Верховного Суду задля вирішення питання меж судового перегляду щодо рішень політичної партії, суд дійшов висновку про наявність підстав та доцільність зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 761/15647/23.
Керуючись ч. 2 ст. 236, ст.ст. 248, 256, 294 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача задовольнити.
Зупинити провадження у справі № 120/2036/24 до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 761/15647/23 (провадження № 61-13880св23).
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
СуддяТомчук Андрій Валерійович
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123547138 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Томчук Андрій Валерійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Томчук Андрій Валерійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Томчук Андрій Валерійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Томчук Андрій Валерійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Томчук Андрій Валерійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні