Справа № 522/187/22
Провадження по справі № 1-кс/522/6545/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2024 року Місто Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі: слідчого судді ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_7 , по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021163500002872 від 10.12.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України, про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Первомайстьк Миколаївської області, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, -
В С Т А Н О В И В:
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , весною - у літку 2021 року, працюючи як різноробочий на одному з будівельних об`єктів м. Одеси, познайомився з ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який виконував на об`єкті фасадні роботи. Разом вони пропрацювали три - чотири місяці. Десь через неділю, як вони закінчили роботи, йому подзвонив ОСОБА_9 та повідомив, що працює на будівельному об`єкті за адресою: місто Одеса, вул. Дерибасівська, 19, та що на зазначеному об`єкті для виконання фасадних робіт потрібен працівник.
19 26 листопада 2021 року ОСОБА_8 прибув на будівельний об`єкт за адресою: м. Одеса, вул. Дерибасівська, 19, де ОСОБА_9 познайомив його з ОСОБА_10 , який представився виконробом, та, в свою чергу, познайомив з начальником будівельного об`єкта, виконробом ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
За адресою: АДРЕСА_2 , згідно договору про закупівлю підрядних робіт за державні кошти з Управлінням капітального будівництва Одеської міської ради №121-19/П 21.10.2019 та аналогічного договору №77-21/П від 21.11.2021 виконувались ремонтно-реставраційні роботи фасаду та покрівлі будівлі Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо-будівельна фірма «Олександр» (скорочено ТОВ «ВБФ «Олександр»), ЄДРПОУ 22484085.
ОСОБА_8 домовився з відповідальним за виконання робіт на об`єкті, виконробом ОСОБА_11 про те, що буде виконувати реставраційні роботи фасаду зазначеного об`єкту у бригаді ОСОБА_12 з оплатою 700 грн за кожен день роботи. В цілому він пропрацював разом з ОСОБА_9 на зазначеному об`єкті близько двох тижнів.
Виконання фасадних робіт полягало у демонтажі пошкоджених гіпсових фігур та нарощуванні нових по всьому фасаду об`єкта, який являв собою чотириповерховий будинок пам`ятки архітектури та містобудування місцевого значення, Будинок Жульєна архітектора Джоржо Торічеллі, 1842 року будівництва, який наказом Міністерства Культури №728/0/16-08 від 20.06.2008 занесений до Реєстру пам`яток культурного значення з охоронним номером 230-Од.
Також здійснювалися підготовчі роботи під фарбування та фарбування фасаду зазначеного будинку. На даху будівлі металевими листами оббивався парапет. Для виконання робіт по фасаду використовувалися риштування, у конструкції яких були змонтовані сходи.
Не будучі попереджений про наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, їх можливі наслідки впливу на здоров`я, без укладання трудових відносин з ТОВ «ВБФ «Олександр» та без спеціального навчання і перевірки знань з питань охорони праці ОСОБА_8 був допущений начальником дільниці виконробом ОСОБА_11 до виконання фасадних робіт на висоті, що відносяться до робіт з підвищеною небезпекою згідно п. 94 Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці №15 від 26.01.2005, зареєстрованому 15.02.2005 в Міністерстві юстиції України за №232/10512 (у подальшому Перелік робіт з підвищеною небезпекою).
10.12.2021 ОСОБА_8 прийшов на будівельний об`єкт о 08 годині ранку, де разом з ОСОБА_9 займався обшивкою парапету даху будівлі металевими листами. Близько 14 год 00 хв, коли він спускався з даху риштуваннями, рухаючись у напрямку сходів, він не помітив та став у пройом, що утворився через зміщення дерев`яного настилу, не зміг вхопитися за бокову верхню перекладину риштування, та впав вниз на дерев`яний лист ЮСБ з висоти четвертого поверху будівлі.
Роботи підвішеної небезпеки проводилися на висоті четвертого поверху (14,58) в зоні з постійно діючими небезпечними виробничими факторами, без проекту виконання робіт (надалі ПВР) або технологічної карти, без оформлення наряду-допуску, які повинні містити заходи безпечного виконання робіт, без проведення цільового інструктажу з охорони праці та техніки безпеки під час виконання робіт на висоті та за відсутності належних заходів індивідуального та колективного захисту (конструкції огорож, місця кріплення запобіжних канатів та безпечні проходи до робочих місць повинні бути визначені у ПВР).
Внаслідок падіння ОСОБА_8 отримав тілесні ушкодження у вигляді: відкритий осколковий перелом правого плеча на межі середньої та нижньої третини; закритий багатоуламковий перелом лівих великогомілкової та малогомілкової кісток в нижній третині зі зміщенням уламків; закритий перелом правої таранної кістки зі зміщенням; закритий осколковий перелом лівої п`яткової кістки.
Перелічені тілесні ушкодження складають єдиний морфологічний комплекс тілесних ушкоджень, що супроводжувалися травматичним шоком, і які за критерієм небезпеки для життя згідно з п. 2.1.3 «м», «о» Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затверджених Наказом №6 МОЗ України від 17.01.1995, відносяться до категорії ТЯЖКИХ тілесних ушкоджень.
Враховуючи характер та локалізацію ушкоджень, вони могли утворитися в умовах падіння з 4-го поверху будинку.
У ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» міститься визначення терміну «будівництво», під яким розуміється нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об`єкта будівництва.
Значення понять «ремонт» та «реставрація» розкриті у законі України «Про охорону культурної спадщини», де під ремонтом розуміється сукупність робіт, спрямованих на покращення технічного стану об`єкта культурної спадщини без зміни властивостей, а під реставрацією укріплення (консервація) фізичного стану, розкриття найбільш характерних ознак, відновлення втрачених або пошкоджених елементів об`єктів із забезпеченням збереження їхньої автентичності.
У пункті п. 1.4 Типового положення про порядок навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 №15 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 №231/10511, визначено, що робота підвищеної небезпеки - це робота в умовах впливу шкідливих та небезпечних виробничих чинників або така, де є потреба у професійному доборі, чи пов`язана з обслуговуванням, управлінням, застосуванням технічних засобів праці або технологічних процесів, що характеризуються підвищеним ступенем ризику виникнення аварій, пожеж, загрози життю, заподіяння шкоди здоров`ю, майну, довкіллю.
Відповідно до пункту 94 Пере ліку робіт з підвищеною небезпекою до робіт підвищеної небезпеки відносяться «Роботи верхолазні та на висоті».
Роботи на висоті, верхолазні роботи, роботи, пов`язані з підйомом на висоту також відносяться до Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, що затверджений наказом Міністерства охорони праці України та Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 23.09.1994 №263/121 та зареєстрований Міністерством юстиції України 25.01.1995 за №18/554 (п. 4).
За пунктом 2.1 Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду №62 від 27.03.2007, що зареєстровані у Міністерстві юстиції України 04.06.20074 за №573/13840 (НПАОП 0.00-1.15.07) (у подальшому Правила), роботи на висоті - це роботи, що виконуються на висоті 1.3 м і більше від поверхні ґрунту, перекриття або робочого настилу, у тому числі з робочих платформ, підйомників і механізмів, а також на відстані менше 2 м від неогороджених перепадів на висоті 1.3 м. і більше.
Таким чином, під час настання 10.12.2021 нещасного випадку потерпілий ОСОБА_8 виконував реставраційно-ремонтні роботи будівлі, для чого переміщувався будівельними риштуваннями на висоті четвертого поверху (14.58 м), які згідно з п. 94 Переліку робіт з підвищеною небезпекою відносяться до робіт підвищеної небезпеки.
Згідно до ст. 43 Конституції України, кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
За ст. 4 Закону України «Про охорону праці», державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції УкраїниВерховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням. Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно до ч. 2 ст. 5 зазначеного Закону під час укладання трудових договорів роботодавець повинен поінформувати працівника під розписку про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров`я.
За ч. 3 ст. 5 Закону працівнику не може пропонуватися робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров`я. До виконання робіт підвищеної небезпеки та тих, що потребують професійного добору, допускаються особи за наявності висновку психофізіологічної експертизи.
У відповідності до ч. 1 ст. 6 Закону, умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 13 Закону, роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці, та інші.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
За частинами 2, 6 ст. 18 Закону , працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.
Роботи на будівельному майданчику повинні організовуватися у відповідності до положень Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках, що затверджені наказом Міністерства соціальної політики №1050 від 23.06.2017 «Про затвердження Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках».
Згідно п. 2 розділу ІІ Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках замовник або керівник будівництва до початку виконання будівельних робіт на будівельному майданчику забезпечує складання плану з охорони праці будівельного майданчику з урахуванням вимог державних будівельних норм ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві».
За п. 1 розділу VІ Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках під час виконання будівельних робіт необхідно дотримуватись загальних положень з охорони праці, зокрема в частині: запобігання професійним ризикам; оцінки професійних ризиків, яких не можна усунити; усунення небезпечних факторів; врахування індивідуальних особливостей працівників під час роботи, особливо при облаштуванні робочих місць, вибору засобів праці, робочих і технологічних процесів, зміни небезпечних процесів на безпечні або на менш небезпечні; планування запобігання небезпекам на робочому місці з урахуванням стану техніки, організації праці, умов праці, соціальних відносин і впливу навколишнього середовища; пріоритету у застосуванні засобів колективного захисту перед засобами індивідуального захисту; проведення інструктажу з охорони праці; визначення розташування робочих місць з урахуванням можливості вільного доступу до них, а також з визначенням шляхів руху або зон руху до робочих місць.
Згідно розділу VІІ Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках «1. З метою організації охорони праці та забезпечення життя і здоров`я працюючих на будівельному майданчику замовник або керівник будівництва повинен: організувати виконання підрядниками та фізичними особами вимог з охорони праці згідно з розділом VІ цих Мінімальних вимог; 2. Замовник або керівник будівництва повинен також організувати управління з охорони праці на будівельному майданчику, виконання загальних заходів з охорони праці за пропозиціями координатора з охорони праці на стадії будівництва та виконання плану з охорони праці будівельного майданчика.
Згідно до п. 1.3 Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті до виконання робіт на висоті допускаються особи, не молодше 18 років та які пройшли: професійний добір, медичний огляд та спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці.
У п. 1.5 Правил зазначено, що для створення безпечних умов під час виконання робіт на висоті необхідно: забезпечити наявність, міцність і стійкість огороджень, риштувань, настилів, драбин, тощо; забезпечити працівників необхідними засобами захисту та використовувати їх за призначенням; виконувати в повному обсязі організаційні та технічні заходи, передбачені цими Правилами; застосовувати технічно справні машини, механізми і пристрої, укомплектовані необхідною технічною документацією; забезпечити необхідну освітленість на робочих місцях та безпечні проходи до них; уживати заходи щодо усунення або зменшення впливу шкідливих та/або небезпечних факторів; ураховувати метеорологічні умови, а також стан здоров`я працівників, які виконують роботи на висоті.
Згідно п. 1.12 Правил роботодавець зобов`язаний на кожному робочому місці забезпечити виконання заходів, зазначених у п. 1.5 цих Правил, а також забезпечити проведення профілактичних медичних оглядів, щорічне навчання і щорічні перевірки знань працівників, які виконують роботи на висоті; забезпечити працівників необхідними засобами захисту, технологічною оснасткою, спеціальним одягом та спеціальним взуттям.
Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці згідно п. 3.16 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці №15 від 26.01.2005 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 15.11.2005 року за №231/10511Є (надалі Типове положення).
За п. 4.1 Типового положення посадові особи та інші працівники, безпосередньо зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, та (далі роботи підвищеної небезпеки), проходять спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
Згідно п. 4.3 ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення», організація і виконання будівельно-монтажних робіт повинні відповідати вимогам: законодавства України про охорону праці; нормативно-правових актів, що містять вимоги з охорони праці; державних стандартів системи стандартів безпеки праці (ССБП); державних будівельних норм (ДБН); правил безпечного зведення та безпечної експлуатації будинків і споруд; галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці, що затверджені у визначеному порядку.
ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення», затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 45 від 27.01.2009 «Про затвердження державних будівельних норм», надалі ДБН А.3.2-2-2009.
У п. 4.18 ДБН А.3.2-2-2009 зазначено, що зони з постійно діючими небезпечними виробничими факторами повинні мати захисні (запобіжні) огорожі відповідно до вимог ГОСТ 23407 (ГОСТ 12.4.0589). Виконання будівельно-монтажних робіт в цих зонах допускається згідно ПВР.
Згідно п. 4.21 ДБН А.3.2-2-2009 перед початком виконання робіт у місцях, де діють або можуть виникати небезпечні виробничі фактори, не пов`язані з характером виконуваної роботи, відповідальний виконавець робіт повинен видавати наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки згідно з відповідною формою.
У відповідності до п. 4.21.2 ДБН А.3.2-2-2009 перед початком робіт за нарядом-допуском керівник роботи зобов`язаний ознайомити працівників із заходами з безпечного виконання робіт і провести цільовий інструктаж.
За п. 4.22 ДБН А.3.2-2-2009 до виконання робіт із підвищеною небезпекою в умовах дії небезпечних і/або шкідливих виробничих факторів допускаються особи, які не мають медичних протипоказань, пройшли попередні та періодичні медичні огляди і визнані придатними до виконання даного виду робіт; пройшли спеціальне навчання безпечним методам і прийомам праці, інструктаж із безпеки праці, стажування на робочому місці, перевірку знань із безпеки праці, мають відповідну професійну підготовку.
У відповідності до п. 4.30 ДБН А.3.2-2-25009 працівники та інженерно-технічні робітники без захисних касок та інших необхідних засобів індивідуального захисту до виконання робіт не допускаються.
Пунктом 6.2.2 ДБН А.3.2-2-25009 встановлено, що робочі місця і проходи до них розташовані на висоті більше 1,3 м і на відстані менше ніж 2 м від межі перепаду по висоті, повинні бути огороджені захисними огорожами, конструкції яких визначаються в ПВР.
Якщо неможливо установити огорожу, у випадках, визначених у ПВР, для виконання певних видів робіт (наприклад, верхолазні, монтаж конструкцій, обладнання, опалубки; мурування стін, тощо) відповідно до ПВР їх необхідно виконувати із застосуванням запобіжних поясів, страхувальник канатів. Місця кріплення запобіжних канатів повинні бути визначені у ПВР.
Виконання робіт без додержання вимог цього пункти не допускається.
Згідно до п. 15.11 Статуту ТОВ «ВБФ «Олександр», затвердженого рішенням загальних зборів від 12.10.2017 та протоколу №11, Товариство вживає заходи по забезпеченню охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарної, протипожежної безпеки.
Пунктом 4.2 наказу генерального директора ТОВ «Олександр» №01/02-02-21-ОТ «Об утверждении положений, правил, инструкций», заборонено допускати до виконання робіт осіб, які не пройшли інструктаж з охорони праці на робочому місці.
За п. 2.3 наказу №04/02-02-21-ОТ «О назначении постоянно действующей комиссии для проверки знаний специалистов, работников предприятия по вопросам охраны труда» спеціалісти і працівники, які не пройшли перевірку знань з питань охорони праці, до робіт не допускаються.
У відповідності до п. 1.2 Инструкции по охране труда №24 при выполнении работ на высоте, утверждённой приказом генерального директора ООО «ПСФ Александр» №01/02-02-21-ОТ от 02.02.2021 року (далі Инструкция №24) «К работам на высоте допускаются лица не моложе 18 лет имеющие медицинское заключение о допуске к работе на высоте и прошедшие инструктажи по охране труда, пожарной безопасности, обучение, проверку знаний и допущенные к выполнению работ на высоте. К верхолазным работам допускаются лица, прошедшие дополнительно к указанным требованиям профессиональный отбор и специальное обучение.
Згідно п. 1.4 Инструкции при выполнении робот на высоте №24 «Работы на высоте выполняются с оформлением наряда-допуска на проведение работ на высоте. Все роботы на высоте регистрируются в журнале учета работ на высоте (Приложение №1).
За п. 1.6 Инструкции при выполнении робот на высоте №24 «К нарядам должны прилагаться проекты производства работ (ППР) или схемы, на которых указаны места крепления страховочных средств.
У відповідності до п. 1.13 Инструкции при выполнении робот на высоте №24 «К средствам защиты от падения с высоты относятся: пояса предохранительные, страховочные канаты, ограждения, защитные сетки и др. На каждом поясе должна быть бирка с указанием принадлежности участку, отметки о проведении следующего испытания. Периодичность испытания поясов 1 раз в 6 месяцев».
За п. 1.18 Инструкции при выполнении робот на высоте №24 «Работы на высоте должны производиться работающими в предохранительных поясах, которые закрепляются за прочие элементы конструкций. Места безопасного закрепления страховочного стропа (веревки, цепи) должны быть указаны рабочему до начала роботы».
Згідно п. 1.29.16 Инструкции при выполнении робот на высоте №24 «При высоте лесов 6 метров и выше должно быть не менее двух настилов: рабочий верхний, защитный (нижний)».
За п. 1.29.17 Инструкции при выполнении робот на высоте №24 «Настилы лесов и подмостей, расположенные на высоте 1.3 м и выше уровня земли, пола, перекрытия, должны иметь ограждение, состоящее из стоек, перил, высотой не менее 1.1 м., и промежуточного горизонтального элемента или сетки и бортовой доски высотой не менее 0,15 м. Расстояние между стойками поручней не должно превышать 2 м. Перила должны выдерживать сосредоточенную горизонтальную нагрузку 700 Н (702 кгс.)
У відповідності до п. 1.29.21 Инструкции при выполнении робот на высоте №24 «За состоянием всех конструкций лесов и подмостей, в том числе за состоянием соединений, креплений, настилов и ограждений, должно быть установлено систематическое наблюдение. Состояние лесов и подмостей должно быть ежедневно перед началом смены проверяться мастером либо ИТР, руководящим соответствующим участком работ на данном объекте».
Відповідно п. 2.15 Правил внутрішнього трудового розпорядку, затверджених наказом директора товариства №01-21/ТР від 12.01.2021, при прийнятті на роботу працівника: ознайомлюють з Правилами, Інструкціями та Положеннями, які затверджені Товариством; ознайомлюють з посадовою (робочою) інструкцією із роз`ясненням прав і обов`язків; інформують під підпис про умови праці на робочому місті; інструктують з охорони праці, техніки безпеки та пожежної охорони; повідомляють про необхідність збереження комерційної таємниці; інформують про пропускний режим на Товаристві (в разі наявності).
Порушення вимог перелічених нормативно правових актів стало причиною нещасного випадку під час виконання ОСОБА_8 реставраційно-ремонтних робіт будівлі, та коли він переміщувався будівельними риштуваннями на висоті четвертого поверху (14,58м.) 10.12.2021, а саме: відсутність на будівельному майданчику системи управління охороною праці; організація та допуск ОСОБА_8 до ведення робіт підвищеної небезпеки без наявності проекту виконання робіт або технологічної карти, без видачі нарядів-допусків, де повинен бути зазначений порядок виконання робіт безпечним чином, без засобів індивідуального та колективного захисту, без проведення спеціального навчання з охорони праці та техніки безпеки; залучення для проведення робіт підвищеної небезпеки ненавчених безпечним методам роботи фізичних осіб без відповідної кваліфікації, які не пройшли медичні огляди, професійний добір та без офіційного працевлаштування або укладення договору підряду з ними; відсутність контролю за виконанням вимог нормативно-правових актів з охорони праці на будівельному майданчику, технологією проведення робіт; відсутність контролю за монтажем риштувань, їх технічним станом під час експлуатації, встановленням засобів колективного захисту захисних сіток; виконання робіт підвищеної небезпеки особою без відповідної кваліфікації та навчання безпечним методам та прийомам, без засобів індивідуального захисту.
Таким чином, ТОВ «ВБФ «Олександр» виконувало ремонтно-реставраційні роботи будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Дерибасівська, 19, із переміщенням будівельними риштуваннями на висоті четвертого поверху (14,58м.), з порушенням техніки безпеки та охорони праці, без розроблення організаційних та технічних заходів безпечного проведення робіт з підвищеною небезпекою: без наявності проекту виконання робіт або технологічної карти, без видачі нарядів-допусків, де повинен бути зазначений порядок виконання робіт безпечним чином, без засобів індивідуального та колективного захисту, без проведення спеціального навчання з охорони праці та техніки безпеки та із залученням для проведення робіт підвищеної небезпеки непрацевлаштованих робітників, ненавчених безпечним методам роботи, без відповідної кваліфікації та за відсутності контролю за додержанням технології проведення робіт та технічного стану виробничого обладнання (риштувань).
Згідно протоколу загальних зборів засновників (учасників) ТОВ «ВБФ «Олександр» №13 від 07.11.2018 на посаду директора товариства з 08.11.2018 призначено ОСОБА_4 .
За п. 2.2 Статуту виконавчим органом товариства є директор товариства.
Згідно п.п. 4.1, 4.2 Статуту ТОВ «ВБФ «Олександр» виконавчий орган товариства (директор) здійснює управління поточною діяльністю товариства. До компетенції виконавчого органу товариства (директора) належить вирішення всіх питань, пов`язаних з управлінням поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників.
У відповідності до п. 4.8 Статуту виконавчий орган товариства (директор) повинен діяти добросовісно і розумно в інтересах товариства.
Відповідно до п. 1.2 Положення про службу охорони праці, затвердженого наказом директора ТОВ «ВБФ «Олександр» №01/02-02-21-ОТ від 02.02.2021 та наказу директора ТОВ «ВБФ «Олександр» № 06/02-02-21-ОТ «О назначении лица, ответственного за решение вопросов по охране труда на предприятии» відповідальність за вирішення питань з охорони праці покладено на директора підприємства.
Згідно до п. 3 Положення про службу охорони праці ТОВ «ВБФ «Олександр» «Ответственный за решение вопросов по охране труда контролирует: п. 3.12.1 «Соблюдение действующего законодательства, межотраслевых, отраслевых и других нормативных актов, выполнение работниками должностных инструкций по профессиям по охране труда»; п. 3.12.3 «Соответствие нормативным актам по охране труда машин, механизмов, оборудования, транспортных средств, технологических процессов, средств коллективной и индивидуальной защиты работающих, наличие на рабочих местах технологической документации»; п. 3.12.4 «Своевременное проведение обучения и инструктажей работающих, аттестации и переаттестации по вопросам охраны труда должностных лиц и лиц, выполняющих роботы повышенной опасности, а также соблюдение требований безопасности при проведении этих робот»; п. 3.12.5 «Обеспечение работающих средствами индивидуальной защиты».
У відповідності до п. 5.1 Положення про службу охорони праці «Ответственный за решение вопросов по охране труда предприятия несет персональную ответственность за несоответствие принятых им решений требованиям действующего законодательства об охране труда и неисполнение своих функциональных обязанностей, предусмотренных Положением о службе охраны труда и должностными инструкциями».
Таким чином, директором ТОВ «ВБФ «Олександр» ОСОБА_4 було порушено вимоги ст. 43 Конституції України, ч. 1 ст. 6, ч.ч. 1, 2 ст. 13 Закону України «Про охорону праці», розділу VІІ Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках, п. 1.12 Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, п.п. 4.3, 4.18, 6.2.2 ДБН А.3.2-2-2009, п. п. 1.4, 1.6 Инструкции при выполнении робот на высоте №24 , п. п. 3.12.1, 3.12.3, 3.12.4, 3.12.5 Положення про службу охорони праці ТОВ «ВБФ «Олександр», 4.8 Статуту ТОВ «ВБФ «Олександр».
Порушення директором ТОВ «ВБФ «Олександр» ОСОБА_4 вимог перелічених нормативно-правових актів обумовили настання необхідних та достатніх умов для нещасного випадку та знаходяться в прямому причинному зв`язку із спричиненням тяжких наслідків громадянину ОСОБА_8 .
Виконуючи обов`язки керівника та відповідальної особи за вирішення питань охорони праці на підприємстві ОСОБА_4 повинен був але не виконав свої службові обов`язки в частині: не організував на будівельному майданчику систему управління охороною праці; допустив (організував) ведення робіти підвищеної небезпеки без наявності проекту виконання робіт або технологічної карти, без видачі нарядів-допусків, де повинен бути зазначений порядок виконання робіт безпечним чином (у т.ч. конструкції огорож, безпечні проходи до робочих місць, місця розташування і кріплення засобів індивідуального та колективного захисту); без засобів індивідуального та колективного захисту; без проведення спеціального навчання з охорони праці та техніки безпеки; не здійснив контроль за виконанням вимог нормативно-правових актів з охорони праці на будівельному майданчику, технологією проведення робіт.
Директор ТОВ «ВБФ «Олександр» ОСОБА_13 мав технічну можливість запобігти травмуванню 10.12.2021 громадянина ОСОБА_8 , для чого повинен був розробити та ввести в дію систему управління охороною праці; не допускати ведення робіт підвищеної небезпеки без наявності проекту виконання робіт або технологічної карти, без видачі нарядів-допусків, без засобів індивідуального та колективного захисту, без проведення спеціального навчання з охорони правці та техніки безпеки; контролювати виконання вимог нормативного-правових актів з охорони праці на будівельному майданчику, технології проведення робіт, але допустив порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що спричинило тяжкі наслідки.
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання слідчого та просив його задовольнити.
Підозрюваний та його захисник заперечували щодо задоволення клопотання слідчого.
Вислухавши сторони та вивчивши матеріали кримінального провадження, вважаю, що клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.184 КПК України, під час досудового слідства встановлено наявність ризиків, передбачених у п.1 ч.1 ст.177КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_4 є те, що він підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке законом віднесено до категорії тяжких та за яке законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до восьми років, тому на орган досудового розслідування покладається необхідність запобігання спробам переховуватися від правоохоронних органів та суду.
Таким чином, по даному кримінальному провадженню вбачається наявність наступних ризиків, передбачених ст. 177 КПК України: можливість переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, підозрюваний ОСОБА_4 може незаконно впливати на потерпілого та свідків у цьому ж кримінальному провадженні з метою відмови чи зміни ними свідчень, які викривають його у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення.
Крім того, кожен з вищезазначених ризиків, знаходить своє підтвердження у зібраних матеріалах, які додані до клопотання та обґрунтовують доводи органів досудового розслідування та прокуратури.
Також в ході проведення досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 працевлаштований, раніше не судимий, має постійне місце проживання.
Під час вирішення питання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя повинен враховувати суворість покарання, що загрожує відповідній особі у разі доведення та визнання її винною у вчиненні кримінального правопорушення.
Ступінь доведеності підозри, обвинувачення на цьому етапі провадження не є обставиною, що впливає на обрання запобіжного заходу, оскільки встановлення того, вчинила чи не вчинила особа кримінальне правопорушення, є завданням подальшого провадження, сприяти якому й покликаний запобіжний захід, що обирається.
Наявність же ризиків, які дають підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений може здійснити одну чи кілька із наведених дій як другу складову підстави обрання запобіжного заходу означає наявність даних, які свідчать про обґрунтовану ймовірність вчинення ним таких дій.
Застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання може забезпечити відповідну процесуальну поведінку ОСОБА_4 в майбутньому з точки зору виконання покладених на нього процесуальних зобов`язань, тому доцільно обрати щодо ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
З метою забезпечення дієвості даного кримінального провадження являється доцільним покладення на підозрюваного ОСОБА_4 наступних, передбачених у ч. 5 ст. 194 КПК України, обов`язків: повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання, що обґрунтовується необхідністю полегшення для можливості виклику ОСОБА_4 для проведення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій; прибувати за першим викликом до слідчого СВ ВП №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області, прокурора чи суду; утримуватися від спілкування з потерпілим та свідками у даному кримінальному провадженні.
Відносно ОСОБА_4 доцільно застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання для забезпечення виконання ним процесуальних обов`язків, запобігання спробам перешкоджання здійсненню кримінального провадження, передбачених чинним Кримінальним процесуальним кодексом України і його належної поведінки.
Керуючись ст.ст. 177, 179, 181, 184, 194 КПК України, -
У Х В А Л И В:
Клопотання старшого слідчого СВ ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, в межах строку досудового розслідування, а саме до 11.01.2025 року включно.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки:
- прибувати до слідчого СВ відділу поліції № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 , а також слідчих, групи слідчих вказаного кримінального провадження, за адресою: м. Одеса. вул. Грецька, 42, за першою вимогою;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання, що обґрунтовується необхідністю полегшення для можливості виклику ОСОБА_4 для проведення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій;
- утримуватися від спілкування з потерпілими та свідками у даному кримінальному провадженні.
Виконання ухвали покласти на слідчого та прокурора.
Ухвала суду оскарженю не підлягає, заперечення проти даної ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
05.12.2024
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 09.12.2024 |
Номер документу | 123548712 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів особисте зобов'язання |
Кримінальне
Приморський районний суд м.Одеси
Дерус А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні