ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
04 грудня 2024 рокум. Ужгород№ 260/6862/24
Закарпатський окружний адміністративний суд в складі
головуючого - судді Плеханова З.Б.
при секретарі - Ковач Н.М.
за участю позивача ОСОБА_1
відповідача: Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Закарпатської області - представник Гончаров В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Ужгороді заяву ОСОБА_1 про зупинення дії індивідуального акту та заборону вчинення певної дії у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Закарпатської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
04 грудня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із Заявою про зупинення дії індивідуального акту та заборону вчинення певної дії, в якій просить :
- Заборонити відповідачу вчиняти певні дії на обмеження або зупинення прав адвоката ОСОБА_1 по здійсненню ним адвокатських функцій до набрання судового рішення законної сили у справі №260/6862/24, шляхом видалення з реєстру НАА України відомостей щодо припинення права на заняття адвокатською діяльністю адвоката ОСОБА_1.
Заяву обґрунтовує тим , що він звернувся з позовом, який поданий разом із заявою, про визнання дій відповідача Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Закарпатської області - суб`єкта владних повноважень в частині ухвалення рішення від 09 жовтня 2024 року про визнання діяльності субєкта владних повноважень Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Закарпатської області - незаконною та скасування рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності адвоката ОСОБА_1 .
Одночасно відповідач, не зважаючи на наявність спору, щодо законності ухвалених рішень, в односторонньому порядку припинив дію свідоцтва про заняття адвокатською діяльністю №152 адвоката ОСОБА_1. Відповідне розпорядження розміщено на сайті НААУ. Таким чином ОСОБА_1 з 10 листопада 2024 року позбавлений права на зайняття адвокатською діяльністю . Красномовним доказом такої практики з боку відповідача є свідоме ігнорування ним наявності адміністративних справ № 260/1003/24 та № 260/11077/23, коли 18 січня 2024 року він таємно заблокував його "електронний кабінет" та "електронний кабінет суду". І з іншого боку у досудовому порядку позивача позбавлено права на заняття адвокатською діяльністю фактично не з 09 жовтня, а з 18 січня 2024 року
Таким чином станом на тепер заявник знов потерпає від незаконного рішення КДКА від 09.10.2024 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності у вигляді припинення дії його свідоцтва адвоката. У черговий раз його позбавили прав у позасудовий спосіб. Заявник зараз не має можливості працювати та достойно забезпечувати себе і сім`ю. Відтак ці дії відповідача можуть істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення або ефективний захист поновлених прав. Таким чином має обґрунтовані підстави клопотати про забезпечення позову на стадії попереднього розгляду справи.У примітці заявник зазначив, що доказ про звільнення від сплати судового збору надана ним до позову. (посвідчення ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1).
Вивчивши подану заяву та позов з додатками суд дійшов до наступного.
Відповідно до статті 151 КАСУ позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
2. Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.32 ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (№5076-VI) право на заняття адвокатською діяльністю припиняється шляхом анулювання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю у разі накладення на адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю. Частиною 3 абз.4 ст. 32 Закону №5076-VIУ разі припинення права на заняття адвокатською діяльністю з підстав, передбачених пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, копія рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури у триденний строк з дня його прийняття надсилається адвокату та відповідній раді адвокатів регіону.
У відповідності до ч. 4 ст. 32 ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" право на заняття адвокатською діяльністю, припинене з підстав, передбачених пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, поновлюється з дня набрання законної сили відповідним рішенням суду або з дня прийняття відповідного рішення Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури.
Частиною 4 ст. 48 Закону №5076-VI (п.9) Рада адвокатів регіону забезпечує в установленому порядку внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України.
Отже дії щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України, в тому числі їх видалення, про що зазначає заявник у заяві про забезпечення є похідними після рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді зупинення або припинення адвокатської діяльності або з дня набрання законної сили відповідним рішенням суду або з дня прийняття відповідного рішення Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури.
Стосовно доводів позивача про те, що наявність факту застосування до нього дисциплінарного стягнення впливає на його право на працю, однак суд зауважує, що рішення чи дії суб`єктів владних повноважень безумовно мають певний вплив на права та інтереси особи щодо якої вони прийняті/вчинені. Такі рішення можуть мати негативний вплив на права та обов`язки особи, тим більше якщо це рішення, прийняте уповноваженим дисциплінарним органом, спрямоване на застосування передбаченої законом спеціальної професійної відповідальності, правова природа якої обумовлена особливим статусом адвоката. Водночас, такі обставини, навіть у разі їх доведення, не є підставами для застосування заходів забезпечення позову в адміністративній справі.
Суд критично оцінює посилання заявника на те, що застосованим дисциплінарним заходом здійснено втручання у його право, оскільки вимагає оцінки пропорційності застосованого заходу вчиненого дисциплінарного проступку, що не допустимо при вирішенні питання забезпечення позову.
Верховний Суд 24 травня 2023 року у справі №640/10883/22 зазначив наступне:
- забезпечення позову у такий спосіб призводить до продовження діяльності позивачки як адвоката на противагу рішенню відповідача, який є компетентним органом щодо прийняття рішень про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю.
Суд також звертає увагу, що позивачка звернулася до суду із позовом про визнання протиправним і скасування рішень про накладення дисциплінарного стягнення. Рішення суду за такими позовами не потребують виконання. Їх значення полягає у констатації факту правомірності/неправомірності оскаржуваного рішення і позбавлення його правових наслідків шляхом скасування.
Позов не може бути забезпечено таким способом, який фактично підміняє собою судове рішення у справі та вирішує позовні вимоги до розгляду справи по суті судом.
На переконання колегії суддів, надання правової оцінки оскаржуваному рішенню ВКДКА має здійснюватися судом у межах процедури судового розгляду, з дотриманням усіх процесуальних гарантій учасників справи, передбачених процесуальним законом, а тому вжиття заходів забезпечення позову у такий спосіб фактично призводить до вирішення спору по суті.
Відтак, вжиття заходів забезпечення позову у запропонований позивачем спосіб не передбачений ст. 151 КАСУ , а дії , які просить суд зобовязати вчинити відповідача можливі тільки при вирішенні справи по суті спору в разі задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 150, 152, 154 Кодексу адміністративного судочинства України
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Закарпатської області про забезпечення позову - залишити без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адмінсуду протягом 15 днів.
Суддя З.Б.Плеханова
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 06.12.2024 року
Суд | Закарпатський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2024 |
Оприлюднено | 10.12.2024 |
Номер документу | 123579784 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу забезпечення функціонування органів прокуратури, адвокатури, нотаріату та юстиції (крім категорій 107000000), зокрема у сфері адвокатури |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Судова-Хомюк Наталія Михайлівна
Адміністративне
Закарпатський окружний адміністративний суд
Плеханова З.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні