БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Шевченків шлях, 30-А, м. Березань, Київська область, 07541
№ провадження 2/356/179/24
Справа № 356/261/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.12.2024 Березанський міський суд Київської області у складі:
головуючого судді Дудар Т.В.
за участю секретаря Харченко Ж.В.
відповідача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Березанського міського суду Київської області в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком,
ВСТАНОВИВ:
До Березанського міського суду Київської області звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що рішеннями Виконавчого комітету Березанської міської ради Київської області № 213 від 03.12.2021 і № 162 від 14.12.2022 Товариству з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» передано в управління багатоквартирний будинок АДРЕСА_1 .
На виконання цих рішень укладено Договори «Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком», які в якості уповноваженої особи співвласників багатоквартирного будинку на підставі рішень Виконавчого комітету Березанської міської ради № 190 від 27.10.2021 і № 135 від 03.11.2022 підписано заступником міського голови Рябоконем О.П .
Відповідно до умов Договорів управління ТОВ «Березань-Центр» забезпечує надання житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком (утримання спільного майна багатоквартирного будинку; купівля електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку).
В свою чергу споживачі згідно з підпунктом 3 пункту 6 догвоору управління, а також пункту 5 частини 2 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» повинні своєчасно і в повному обсязі здійснювати оплату за надані їм житлові послуги.
Плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та повинна вноситися споживачами не пізніше 20-го числа місяця, наступного за розрахунковим. Рахунки про вартість наданих послуг управління регулярно кожного місяця направляються за адресами споживачів, які таким чином завжди мають інформацію про розмір необхідної оплати і наявність у них заборгованості.
Свої зобов`язання ТОВ «Березань-Центр» виконує в повному обсязі, про що свідчать як факт укладання договору про постачання електроенергії, так і відсутність актів-претензій з боку споживачів, в тому числі і власника квартири АДРЕСА_2 , а також здійснення оплати житлових послуг мешканцями інших квартир цього ж багатоквартирного будинку.
Проте, як стверджує позивач, оплата за житлові послуги по квартирі АДРЕСА_2 взагалі жодного разу не вносилася, внаслідок чого за період з 07.12.2021 по 31.12.2023 виникла заборгованість в сумі 8539,72 гривень. Це, на переконання позивача, свідчить про неналежне виконання споживачем своїх зобов`язань, що порушує право позивача на одержання плати за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території у встановлений договором управління строк.
Згідно проведених розрахунків розмір інфляційних втрат ТОВ «Березань-Центр» за період з 07.12.2021 по 01.04.2024 становить 896,41 гривень, 3 % річних - 301,17 гривень та 366,44 гривень пені.
За інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 366973642 від 22.02.2024, одноосібним власником квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_1 .
Таким чином, позивач просить суд стягнути солідарно з ОСОБА_1 та інших повнолітніх громадян, місце проживання яких зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» заборгованість по оплаті послуг з управління багатоквартирним будинком в розмірі 8539,72 гривень, інфляційні втрати в розмірі 896,41 гривень, 3 % річних в розмірі 301,17 гривень, пеню в розмірі 366,44 гривень та судовий збір в розмір 3028,00 гривень.
Ухвалою Березанського міського суду Київської області від 22.04.2024 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком було залишено без руху, надано позивачу строк в 10 (десять) днів з дня вручення копії даної ухвали для усунення недоліків.
Ухвалою Березанського міського суду Київської області від 21.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження, клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами задоволено та ухвалено розгляд справи здійснювати суддею одноособово в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. У задоволенні клопотання позивача про витребування доказів - відмовлено.
12.06.2024 Березанський міський суд Київської області виніс ухвалу, якою задовольнив клопотання відповідача ОСОБА_1 про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін та здійснив перехід з розгляду цивільної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком, в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін до розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.
Ухвалою Березанського міського суду Київської області від 12.08.2024 клопотання позивача про долучення в якості доказу документу, викладене у відповіді на відзив задоволено, у задоволенні клопотання відповідача від 12.08.2024 про приєднання до матеріалів справи доказів - відмовлено.
Позивач у відповіді на відзив просив суд розгляд справи проводити без присутності представника позивача за наявними в ній матеріалами (а.с. 105).
Згідно з ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, пояснив, що у нього ніколи не було заборгованості до тих пір, поки не почав керувати управлінням багатоквартирним будинком позивач. З початком війни вони зовсім нічого не робили. Світло як вимкнули, так мешканці будинку і не могли нічого добитись, щоб увімкнули чи перерахували за нього оплату. Жодних договорів відповідач з позивачем не укладав, куди скаржитися - не знав. У підвалі якась приватна організація зайняла приміщення і користувалася світлом і теплом, а платити доводилось мешканцям багатоквартирного будинку. Жодного розрахунку по освітленню не надавали. У річному звіті за 2022 рік було вказано, що робили ремонт даху над шостим під`їздом. Тільки в 1 і 6 під`їзді є вихід на дах, при цьому ключі зберігаються у відповідача, а їх у нього ніхто не брав. У квартирі АДРЕСА_4 немає даху. Ремонт водопровідних труб мешканці роблять за свій рахунок. Оскільки послуги з утримання будинку не надавалися, відповідач за них не сплачував. ОСОБА_1 наголосив, що, якщо позивач в першу чергу виплачує заробітну плату працівникам, то чому він має платити їм заробітну плату, якщо вони при цьому жодних послуг не надають. Все купується за кошти мешканців будинку. За від`єднання від ТОВ «Березань-Центр» проголосувало 75 % мешканців будинку, а це, на думку відповідача, є оцінкою їх поганої роботи. Відтак, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник відповідача адвокат Гонтар Г.Д. в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, свою позицію обґрунтувала аналагоічними з відповідачем доводами. Окрім цього, щодо акту обстеження будинку та прибудинкової території будинку АДРЕСА_1 від 02 квітня 2024 року пояснила, що комісія жильців вказаного будинку склала такий акт, оскільки після надання позивачем Переліку виконаних робіт з поточного ремонту багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 за період з 01.01.2023 по 01.01.2024 мешканці зверталися до позивача з претензіями про невиконання чи неналежне виконання зазначених у Переліку робіт, однак позивач свого представника не направив і мешканці змушені були скласти зазначений Акт без участі представника позивача.
За клопотанням відповідача у судовому засіданні в порядку ст. 230 ЦПК України було допитано свідків.
Свідок ОСОБА_4 , допитана в судовому засіданні, дала такі показання: Товариство з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» не укладало ні з ким з мешканців будинку договорів, однак, почали приходити платіжки. Спочатку мешканці розгубилися, а потім виникли питання до управителя. Свідок вказала, що мешканцям управляюча компанія ні в чому не відмовляла, але і нічого не робила. Наразі мешканці будинку самостійно відновлюють те, що було зруйновано. Оскільки надання послуг не було, співвласники багатоквартирного будинку провели збори і вірішили від`єднатися від ТОВ «Березань-Центр». 07.02.2024 було проведено збори, тому сплачути послуги мали до 07.04.2024. Березанська міська рада безоплатно зайняла підвал будинку, повинні були почати ремонт з цього будинку, але вони нічого не зробили. Свідок ОСОБА_4 пояснила, що перед звітом запросили на збори представників ТОВ «Березань-Центр», щоб обговорити те, що було зроблено, однак, співвласникам багатоквартирного будинку було відмовлено, натомість управляюча компанія прислала звіт, у якому, як стверджує свідок, все є неправдою, окрім того, що всі кошти вони в першу чергу використовували на заробітну плату, а залишки - на роботи, які люди замовляють. У звіті щодо квартири АДРЕСА_4 - ремонт покрівлі - неправда, ремонт лавок біля під`їздів - це зробили мешканці будинку самостійно, ніхто останніх чотири роки не фарбував їх, депутат ОСОБА_5 за свої кошти придбала фарбу, а мешканці фарбували лавки. Двері на дах давно згнили, там немає що ремонтувати, має бути проведена заміна. Електрощитова теж в поганому стані. Щодо ремонту стояків, то в деяких квартирах дійсно проводили їх заміну, а в кого був борг за оплату послуг, то сплачували за це по 500 гривень, в кого ж не було боргів, то заміна проводилась за рахунок ТОВ «Березань-Центр». Свідок додала, що у її під`їзді мешкає 11 пенсіонерів, які боргів за оплату послуг з обслуговування багатоквартирного будинку не мають. Але і роботи обслуговуюча компанія не робила. ТОВ «Березань-Центр» знаходиться в недоступному місці, із співвласниками багатоквартирного будинку вони не хотіли комунікувати.
Свідок ОСОБА_6 дала показання такого змісту: про те, що послуги з обслуговування багатоквартирного будинку надає ТОВ «Березань-Центр» дізналась з оголошення на під`їзді. Згодом почали надходити платіжки. З Товариством з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» ніхто укладати договори не хотів, тому що у них все дуже дорого, та й все співвласники багатоквартирного будинку роблять своїм коштом. Наприклад, взимку трактор наймали самі для чистки снігу, оскільки управляючою компанією нічого зроблено не було. Свідок пояснила, що у будинку АДРЕСА_1 є будинковий комітет, членом якого вона є, а головою є ОСОБА_4 . Вони запросили представників ТОВ «Березань-Центр», але останні не прийшли, хто підписував документи, свідку не відомо. Після вимоги почали давати звіт, але в ньому все неправда. Про виконані роботи акти не складали.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 дала показання такого змісту: в цьому будинку вона проживає багато років, ТОВ «Березань-Центр» як управляюча компанія з`явилось нізвідки, і почало надсилати платіжки. Свідок зверталася в ЖЕК, підписувала акти про відмову. За період роботи ТОВ «Березань-Центр» по будинку АДРЕСА_1 , надали акт про те, що було зроблено в житловому будинку, співвласники багатоквартирного будинку у квітні 2024 зробили акт обстеження і були здивовані, тому що з того акту не було зроблено нічого. У березні 2024 року зверталися щодо підвалу, ТОВ «Березань-Центр» користувалося електрикою, водою, проте нічого не платили, ніяких договорів не укладали. У квітні 2024 вони вивезли свої речі. Звіт - це за 2023 рік, однак все це брехня, світла в під`їздах не було близько 5 місяців, а гроші за це у мешканців брали. ТОВ «Березань-Центр» надавач послуг з 2021 року, тоді тендер проходив, вивісили оголошення про те, що вони є обслуговуючою компанією. Договорів зі співвласниками багатоквартирного будинку не укладали, поштою примірників такого договору не отримували. Представників ТОВ «Березань-Центр» запросили на збори за три дні до їх проведення, проте останні сказали, що це запізно і не прийшли. Звітів за 2022 та 2023 рік не було, поки мешканці самі до них не поїхали, нічого не робилося, окрім підняття тарифів, адже у них у пріоритеті була виплата заробітної плати своїм працівникам, а не надання послуг з утримання будинку. Свідок вважає, що процедура вибору управляючої компанії була порушена. Єдине, що виконувалося - це прибирання прибудинкової території, але й тут незрозумілий розрахунок. Свідок пояснила, що не сплачувати за послуги, які не надаються - це нормально.
Свідок ОСОБА_7 дав показання суду про те, що поки послуги надавав ЖЕК, все було добре, були укладені договори. Свідок цілий рік сплачував за послуги з утримання багатоквартирного будинку, тому що думав, що сплачує ЖЕКу. У 2022 році довідався, що сплачував за послуги управляючій компанії, з якою договору не укладав. За мешканців будинку договір підписав Рябоконь , чому не запитали мешканців будинку, свідку не зрозуміло, оскільки мешканці будинку ніколи не уповноважували його діяти від їхнього імені. Співвласники багатоквартирного будинку створили ініціативну групу, провели збори і вирішили створити самоуправління багатоквартирним будинком. Свідок зазначив, що гроші ТОВ «Березань-Центр» збирало, але нічого не робило, послуги по утриманню багатоквартирного будинку у 2022 та 2023 році не надавалися, жодних актів виконаних робіт не надавали.
Відповідач ОСОБА_1 скористався своїм правом, наданим ст. 178 ЦПК України, та подав відзив на позов, у якому зазначив, що з доводами позовної заяви він категорично не згоден, оскільки до матеріалів позовної заяви позивачем долучені договори про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 07.12.2021 та 15.12.2022, укладені між ТОВ «Управляюча компанія «Березань-Центр» в особі директора Калініченка І.В. , що діє на підставі статуту та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , в особі заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Рабоконем О.П . Але Рябоконь О.П. не уповноважувався співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , в якому знаходиться і квартира відповідача, діяти як уповноважена особа органу місцевого самоврядування та підписувати від імені співвласників багатоквартирного будинку вкзазані договори.
Відповідач наголошує на тому, що кошториси зі співвласниками будинку та з ним, як споживачем, не узгоджувалися. Звіти про виконання кошторисів не надавались. Послуги з управління будинком та прибудинковою територією відповідно до переліку (додаток 4) до договору не надавались.
З аналізу змісту кошторисів витрат вбачається, що до нього включено, зокрема, витрати з освітлення місць загального користування і підвальних приміщень. Але підвальне приміщення в будинку взагалі не освітлюється.
Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, в період з 01.03.2022 по серпень 2022 року освітлення місць загального користування в будинку не проводилось. Однак, управляючою компанією перерахунок вартості послуги з управління будинком відповідно до «Порядку здійснення перерахунку вартості послуги з управління багатоквартирним будинком за період її ненадання, надання невідповідної якості», затвердженого Постановою КМУ від 05.06.2019 за № 482 не проводився.
За період з 07.12.2021 по 31.12.2023 послуги ТОВ «Березань-Центр» по ремонту конструктивних елементів та елементів зовнішнього благоустрою, технічному обслуговуванню електромереж, дератизації, дезінсекції та дезінфекції, як і інші роботи, зазначені в кошторисі витрат, не проводились. Відповідно, оплата ненаданих послуг по утриманню будинку на переконання відповідача не повинна сплачуватись.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов`язані оплатити фактично надані житлово-комунальні послуги, якщо вони користувалися ними.
Як вказує у відзиві відповідач, позивачем не надано жодних належних доказів, що підтерджують фактичне надання та отримання ним послуг з управління багатоквартирним будинком, їх вид, характер, обсяг, час надання, систематичність тощо, зокрема, актів виконаних робіт. Приєднані до договорів та надані суду кошториси за своїм призначенням є фінансово-господарським документом, що містить перелік запланованих робіт (послуг), періодичність їх виконання (надання), а також розмір витрат на майбутнє, що, як і вимоги щодо якості послуг, не доводить фактичного їх надання (виконання).
Невиконання та неналежне виконання ТОВ «Управляюча компанія «Березань-Центр» своїх договірних зобов`язань по наданню житлово-побутових послуг з управління багатоквартирним будинком (утримання спільного майна багатоквартирного будинку; купівля електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку), а лише нарахування та стягнення коштів із мешканців будинку за ненадані послуги викликало невдоволення співвласників будинку і на зборах співвласників будинку від 01.02.2024 було прийняте рішення про дострокове розірвання договору із ТОВ «Березань-Центр» і взяття обов`язків по утриманню будинку на самоуправління відповідно до рішення зборів співвласників будинку від 01.02.2024.
Окремо у відзиві акцентовано увагу на тому, що відповідно до Постанови КМУ № 206 від 05.03.2022 в Україні заборонено нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внсенння населенням плати за житлово-комунальні послуги. А отже, ТОВ «Управляюча компанія «Березань-Центр» безпідставно нараховано та включено в ціну позову інфляційні втрати в сумі 896,41 гривень, 3 % річних в сумі 301,17 гривень; пеня в сумі 366,44 гривень, які не підлягають стягненню і задоволенню позову в цій частині.
Отже, ОСОБА_1 просить суд у задоволенні позову ТОВ «Управляюча компанія «Березань-Центр» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком, - відмовити у повному обсязі (а.с. 75-79).
До відзиву додано копію Протоколу № 1 зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням будинку АДРЕСА_1 від 01.02.2024, результат за підсумками голосування співвласників багатоквартирного будинку: рішення прийнято, взяти будинок на самоуправління та самообслуговування (а.с. 84-86); копію заяви ОСОБА_4 від 07.02.2024 до Виконавчого комітету Березанської міської ради, у якій вона повідомила, що відповідно до статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 згідно протоколу зборів співвласників цього багатоквартирного будинку від 01.02.2024 прийняли рішення про утримання багатоквартирного будинку та його прибудинкової території самостійно, шляхом самоуправління (а.с. 87); копію листа від 15.03.2024 співвласників будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 на ім`я директора ТОВ «Управляюча компанія Березань-Центр», у якому поінформували його про зміну управителя та перехід на самоуправління (а.с. 88).
24.06.2024 за вх. № 2045 канцелярією суду зареєстровано подану позивачем через систему «Електронний суд» відповідь на відзив, у якій у відповідь щодо наведених ОСОБА_1 аргументів у відзиві, позивач навів такі аргументи: з гідно пункту 6 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у багатоквартирних будинках, у яких станом на 1 січня 2021 року не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", виконавчий орган місцевої ради (або інший орган - суб`єкт владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг) зобов`язаний оголосити і провести такий конкурс до 1 травня 2021 року. Договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників багатоквартирного будинку підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя.
У зв`язку з тим, що співвласники будинку АДРЕСА_1 на законодавчо встановлену дату не визначилися самостійно з формою управління своїм будинком, то виконавчий комітет Березанської міської ради своїм рішенням від 27.10.2021 № 190 оголосив конкурс з призначення управителя і пунктом 5 вказаного рішення уповноважив заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Рябоконя Олексія Петровича здійснювати підписання договорів про надання послуг управління від імені співвласників багатоквартирного будинку. Оскільки управителя багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 шлях було призначено за результатами конкурсу, порядок проведення якого затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 № 150, то згідно пункту 6 розділу VI цього порядку інформація про управителя, з яким укладено договір про надання послуги, доводиться до відома співвласників багатоквартирного будинку шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під`їздах будинків та біля них, відповідного оголошення. Видати кожному співвласнику під розписку або надіслати йому рекомендованим листом копію договору управління на протязі одного місяця після підписання такого договору, управитель зобов`язаний лише в разі, коли управитель обирається за рішенням зборів співвласників багатоквартирного будинку. Вказана вимога міститься в типовому договорі про надання послуги з управління багатоквартирним будинком (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 712), який було автоматично скопійовано для розміщення на Офіційному сайті Березанської міської ради. В тексті укладених з ТОВ «Березань-Центр» договорів управління цей недолік було усунуто і пункт щодо надання кожному співвласнику його копії відсутній. В той же час інформацію про управителя у відповідності з положеннями чинного законодавства було розміщено на офіційному сайті Березанської міської ради та у вигляді оголошень на під`їздах багатоквартирних будинків. Звіти за підсумками роботи ТОВ «Березань-Центр» за 2022 і 2023 роки розміщувалися на дошках оголошень біля під`їздів будинків, як це і передбачено умовами пункту 15 договору управління, а також надавалися особисто окремим співвласникам за їхніми зверненнями. Відповідно абзацу 2 частини 2 статті 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якщо управитель визначений органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах, ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.
Тобто, ТОВ «Березань-Центр» як призначений за результатами конкурсу управитель не повинно попередньо погоджувати вартість своїх послуг ні із співвласниками, ні з організаторами конкурсу. Обговорення кошторису проводиться лише в разі укладення договору Управління за результатами проведених зборів співвласниками багатоквартирного будинку.
Стосовно освітлення місць загального користування (МЗК), то дійсно, через необхідність світломаскування під час воєнного стану з квітня по липень 2022 року воно на вимогу Київської обласної військової адміністрації було тимчасово призупинено. Але, з серпня 2022 року освітлення МЗК будинку було відновлено на постійній основі. В цілому, загальна кількість спожитої електроенергії на вказані цілі по будинку АДРЕСА_1 шлях (ЕІС-код точки комерційного обліку - 62Z27207110944998) за період з січня 2022 року по травень 2024 року склала 11 577 кВт/год, а її вартість - 24940,57 грн.
Всі роботи з обслуговування багатовартирного будинку надаються в порядку їхньої першочерговості і в межах сплачених споживачами коштів. Станом на 31.12.2023 загальна сума боргу мешканців будинку № 148 склала 135840 грн.63 коп. Тому, окремі роботи по будинку АДРЕСА_1 , серед них і дератизація та дезінфекція, не виконувалися або проводилися в неповному обсязі.
Таким чином, як стверджує позивач, своїм відзивом відповідач не навів жодних доказів, які могли б надати йому можливість уникнути виконання зобов`язань зі сплати житлових послуг та стягнення штрафних санкцій за свідоме ігнорування вимог чинного законодавства (а.с. 97-99).
09.07.2024 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, подані відповідачем ОСОБА_1 , у яких він зазначив, що жодного звіту за 2022 та 2023 рік підсумків роботи ТОВ «Березань-Центр» на дошках оголошень будинку не розміщувалось. У відповіді на відзив позивач посилається на абзац 2 частинии2 статті 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» і зазначає, що ТОВ «Березань-Центр» призначений як управитель за результатом конкурсу і тому не повинен погоджувати вартість послуг ні із співвласниками, ні із організаторами конкурсу.
Обговорення кошторису проводиться лише в разі укладення договору управління за результатами проведених зборів співвласниками багатоквартирного будинку. Однак, оскільки зі змісту договорів випливає, що договори укладені із співвласниками багатоквартирного будинку, від імені яких підписано договори уповноваженою особою. У п. 10 договору від 07.12.2021 ціна послуги з управління встановлена в межах 6,09 гривень (в тому числі єдиний податок) на місяць за 1 кв. метр загальної площі житлового будинку або нежитлового приміщення у будинку.
Якщо позивач відповідно до кошторису, наданого суду, надає послуги по утриманню місць загального користування (прибирання техприміщень місць загального користування, прибудинкової території, витрати з освітлення місць загального користування), то до чого тут «вартість за один м. кв. загальної площі квартири (грн./міс»).
Щодо освітлення місць загального користування, у запереченні на відповідь на відзив відповідач вказав, що позивач посилається у своїй відповіді на відзив на п. 34, п. 42 Правил надання послуг з управління багатоквартирним будинком, яким передбачено, що управитель має право припинити/зупинити надання послуги з управління у разі її неоплати або оплати не в повному обсязі. Але цього не зробив. Дію договорів не призупинив і їх не розірвав. А навпаки, знаючи, що станом на 31.12.2023 загальна сума боргу мешканців будинку № 148 склала 135840 гривень 63 копійки на 2024 рік, знову без будь-яких законних підстав, підвищує ціну послуги з управління (без її надання) для мешканців будинку, мотивуючи тим, що в Україні відбулось підвищення мінімальної заробітної плати. Строк дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 15 грудня 2022 року відповідно до п. 30 один рік. Новий договір управління на 2024 рік не укладений, але ціну послуги на 2024 рік позивач чомусь збільшив.
Відповідач вважає, що надана як додаток до відповіді на відзив довідка про споживання та вартість електроенергії на освітлення місць загального користування будинок АДРЕСА_1 , безспірним та належним доказом надання послуг позивачем співвласникам будинку не є, зважаючи на те, що без відома співвласників будинку позивачем від електромережі освітлення місць загального користування проводилось використання та освітлення самовільно облаштованого в підвалі будинку виробничого приміщення ТОВ «Управляюча компанія «Березань-Центр». Відповідь позивача на відзив не містить жодного доказу наданя співвласникам, в тому числі, і відповідачу, житлово-комунальних послуг з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 , що зобов`язують проводити за них оплату (а.с. 110-112).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Частиною 1 ст. 12 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
В силу приписів ч. 1, 3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Враховуючи положення ч. 2 ст. 77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Доказами згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а такождостатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів). (ч. 1-3 ст. 89 ЦПК України).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири (тип речового права: право власності; розмір частки: 1/1), реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 303046032104, тип об`єкта: квартира, об`єкт житлової нерухомості; опис об`єкта: загальна площа (кв. м): 49; житлова площа (кв.м): 29,1, опис: двокімнатна; адреса: АДРЕСА_2 (а.с. 47).
Відповідно до копії рішення виконавчого комітету Березанської міської ради Броварського району Київської області № 190 від 27.10.2021, розглянувши лист КП «Житлово-побутове підприємство виконавчого комітету Березанської міської ради» від 19.10.2018 № 148, відповідно до Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 № 150, Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Закону України «Про житлово-комунальні послуги», керуючись статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет Березанської міської ради вирішив: 1) припинити відповідно до ч. 2 ст. 32 Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, достроково за згодою сторін дію договору, укладеного між КП «Житлово-побутове підприємство виконавчого комітету Березанської міської ради» та виконавчим комітетом Березанської міської ради від 18.02.2019, з моменту укладення договору з переможцем конкурсу з призначення управителя у багатоквартирних будинках, в яких не створено об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком. 2) Оголосити конкурс з призначення управителя у багатоквартирних будинках, в яких не створено об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком (а.с. 10).
03.12.2021 виконавчий комітет Березанської міської ради Київської області прийняв рішення № 213 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком», підпункт 1 пункту 1 вказаного рішення: призначити управителем багатоквартирних будинків, у яких не створено об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком: 1) об`єкт конкурсу № 1 - 29 будинків в м. Березань - ТОВ «Управляюча компанія «Березань-Центр», копія вказаного рішення долучена до позовної заяви (а.с. 8).
Як вбачається з копії рішення виконавчого комітету Березанської міської ради № 135 від 03.11.2022 «Про оголошення конкурсу з призначення управителя у багатоквартирних будинках, в яких не створено об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком», відповідно до статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», керуючись Порядком проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 № 150, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.06.2016 за № 893/29023, розглянувши листи ТОВ «Управляюча компанія «Березань-Центр» від 24.10.2022 № 37 та ТОВ «Управляюча компанія «Березань-Сервіс» від 24.10.2022 № 28 про повідомлення співвласників багатоквартирних будинків щодо припинення дії договорів від 07.12.2021 щодо надання послуги з управління багатоквартирним будинком, виконавчий комітет міської ради вирішив: 1. Оголосити конкурс з призначення управителя у багатоквартирних будинках, в яких не створено об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком. 2. Визначити об`єктом конкурсу багатоквартирні будинки, в яких не створено об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком згідно з додатком 1. 3. Затвердити конкурсну документацію для проведення конкурсу згідно з додатком 2. 4. Уповноважити заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Рябоконя О.П. виключно на підписання договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що входить до об`єкта конкурсу, від імені співвласників багатоквартирного будинку (а.с. 11).
Управителем багатоквартирних будинків, в яких не створено об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком по об`єкту конкурсу № 1-29 будинки в м. Березань - призначено ТОВ «Управляюча компанія «Березань-Центр», що підтверджується копією рішення виконавчого комітету Березанської міської ради № 162 ід 14.12.2022 (а.с. 9).
Відповідно до копії Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр», ідентифікаційний код юридичної особи: 44559398, має такий основний вид економічної діяльності як: 68.32 - управління нерухомим майом за винагороду або на основі контракту (а.с. 7).
07.12.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» (далі - управитель) в особі директора Калініченко І.В. , що діє на підставі статуту з однієї сторони, та співвласники багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 (далі - співвласник) в особі заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Рябоконя О.П. , що діє на підставі рішення виконавчого комітету від 27.10.2021 № 190 «Про конкурсну комісію з призначення управителя багатоквартирного будинку», з іншої сторони уклали договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком (копія договору - а.с. 12-17).
Додатком № 1 до договору є список співвласників і площа квартир та приміщень, що перебувають у їх власності по АДРЕСА_1 (а.с. 18-19); додатком № 2 до типового договору є Загальні відмості про будинок, об`єкт: багатоповерховий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 20-21), додатком № 3 до типового договору є акт приймання-передачі технічної документації на будинок по АДРЕСА_1 (а.с. 22), додатком № 4 до договору є Перелік складових послуг з утримання будинків та прибудинкових територій та вимоги щодо якості надання послуг (а.с. 23-24); додаток № 5 до договору - кошторис витрат на утримання багатоквартирних будинків та прибудинкової території ТОВ «Березань-Центр», адреса будинку: АДРЕСА_1 (а.с. 25).
Як передбачено п. 30-31 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком цей договір набирає чинності з 07 грудня 2021 року та укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна зі сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається продовженим на один рік.
До позовної заяви долучено копію договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 15.12.2022 (далі - договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком), контрагентами якого є: Товариство з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» (далі - управитель) в особі директора Калініченко І.В. , що діє на підставі статуту з однієї сторони, та співвласники багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 (далі - співвласник) в особі заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Рябоконя О.П. , що діє на підставі рішення виконавчого комітету від 03.11.2022 № 315 «Про оголошення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків в яких не створено об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком» (а.с. 26-31) з копіями додатків до нього: додаток № 1: список співвласників і площа квартир та приміщень, що перебувають у їх власності по АДРЕСА_1 (а.с. 32-33); додатком № 2 до типового договору: Загальні відмості про будинок, об`єкт: багатоповерховий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 34-35), додаток № 3 до типового договору: акт приймання-передачі технічної документації на будинок по АДРЕСА_1 (а.с. 36), додаток № 4 до договору: Перелік складових послуг з утримання будинків та прибудинкових територій та вимоги щодо якості надання послуг (а.с. 37-38); додаток № 5: кошторис витрат на утримання багатоквартирних будинків та прибудинкової території ТОВ «Березань-Центр» (об`єкт конкурсу № 1), адреса будинку: АДРЕСА_1 (а.с. 39).
Згідно з п. 1-3 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком згідно кошторису (далі - послуга з управління), що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (далі - будинок), а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору. Список співвласників і площа квартир та приміщень, що перебувають у власності, станом на дату укладення договору зазначаються у додатку № 1 до договору, що є невід`ємною його частиною. Загальні відомості про будинок зазначаються у додатку 2 до договору і є невід`ємною його частиною. Послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території. Послуга з управління включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема, прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, якщо земельна ділянка, на якій розташований будинок, а також належні до нього будівлі, споруди та прибудинкова територія згідно з відомостями про земельну ділянку, що містяться у Державному земельному кадастрі, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинокивх систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками. Послуга з управління надається відповідно до вимог до якості згідно додатком 4 до цього договору, що є його невід`ємною частиною.
Пунктом 5 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком передбачено права кожного із співвласників, серед яких, і права на перевірку кількості та якості послуги з управління у встановленому законодавством порядку; право складати та підписувати акти-претензії у зв`язку з порушенням порядку надання послуги з управління, зміною її споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт.
Відповдіно до п. 6 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком кожен із співвласників зобов`язаний, серед іншого, оплачувати управителеві надані послуги з управління згідно кошторису в порядку, за ціною та у строки, встановлені цим договором; у разі несвоєчасного здійснення платежів за послугу з управління сплачувати пеню в розмірі, встановленому цим договором. Пеня вводиться з 1 травня 2019 року.
Згідно з п. 11, абз. 2 п. 12 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком плата за послугу з управління нараховується щомісяця уравителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим. Новий кошторис витрат погоджується співвласниками шляхом прийняття відповідного рішення у порядку, встановленому законом, з подальшим внесенням змін до цього договору. У випадку, якщо новий кошторис витрат співвласниками не погоджено, продовжує діяти раніше погоджений кошторис витрат.
Інформацію, пов`язану з виконанням цього договору, управитель доводить до відома співвласників шляхом розміщення відповідних інформаційних матеріалів на: дошка оголошень, сайт Березанської міської ради, платіжки, на сторінці Фейсбук (п. 15 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком).
Як передбачено п. 20 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком у разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління відповідно кошторису кожен співвласник має право викликати управителя для перевірки її якості. За результатами перевірки якості послуги з управління складається акт-претензія, який підписується співвласником та управителем. Управитель (його представник) зобов`язаний прибути на виклик співвласника не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення співвласника. У разі неприбуття управителя (його представника) в установлений договором строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується співвласником, а також не менш як двома іншими співвласниками, які проживають (розташовані) у сусідніх приміщеннях, і надсилається управителю рекомендованим листом. Управитель протягом п`яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, зокрема шляхом здійснення перерахунку вартості послуги, або видає (надсилає) співвласникові обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання управителем відповіді в установлений строк претензії співвласника вважаються визнаними управителем.
За несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за послугу з управління співвласники сплачують управителю пеню в розмірі 0,01 відсотка суми простроченого платежу, яка нараховується за кожний день прострочення, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. При цьому загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу (п. 24 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком).
На підтвердження виконання обов`язків з управління багатоквартирним будинком позивачем долучено копію заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, контрагентами якого є: ТОВ «Управляюча компанія «Березань-Центр» та ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», серед об`єктів, до яких здійснюється постачання: № п.п. 18: вул. Шевченків шлях, 148, сходова клітина (а.с. 40-41).
До відповіді на відзив позивачем було долучено довідку про споживання і вартість електроенергії на освітлення місць загального користування будинку АДРЕСА_1 за підписом директора ТОВ «Березань-Центр» І.Калініченка, у якій відображено, що обсяг спожитої електроенергії у березні 2022 року склав 400 кВт/год, у квітні 2022 року склала 0 кВт/год, у травні 2022 року: 5 кВт/год, у червні 2022 року: 0 кВт/год, у липні 2022 року: 0 кВт/год; у серпні 2022 року: 61 кВт/год (а.с. 106).
Як вказував відповідач, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, в період з 01.03.2022 по серпень 2022 року освітлення місць загального користування в будинку не проводилось.
Зазначене вище твердження відповідача знайшло лише часткове підтвердження, а саме: як слідує з довідки про споживання і вартість електроенергії на освітлення місць загального користування будинку АДРЕСА_1 , електроенергія не споживалася у квітні 2022 року, червні 2022 року та липні 2022 року: 0 кВт/год.
Відповідно до копії зведеної оборотно-сальдової відомості «Розрахунки з абонентами за послуги управління» будинок АДРЕСА_1 , період: з 07.12.2021 по 31.12.2023, по особовому рахунку № НОМЕР_1 - дебет (нараховано) 8539,72 гривень, кредит (сплачено): 0,00 гривень, дебет (борг): 8539,72 гривень, кредит (переплата): 0 гривень (а.с. 42-43).
Згідно з розрахунком заборгованості за послуги з утримання будинку і прибудинкової території по кв. АДРЕСА_2 станом на 31.12.2023, власник особового рахунку № НОМЕР_1 - ОСОБА_1 , за період з грудня 2021 року (25 днів) по грудень 2023 року заборгованість склала 8539,72 гривень (а.с. 44).
У розрахунку вказані тарифи відповідно до кожного періоду.
Із наведеного вище розрахунку заборгованості вбачається, що відповідач ОСОБА_1 не проводив оплату за житлові послуги за період з грудня 2021 року по грудень 2023 року.
Ціна послуги з управління та її складові наведені в п. 10 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 07.12.2021 та 15.12.2022.
Так, ціна послуги з управління становить 6,09 гривень (в тому числі єдиний податок) на місяць за 1 кв. метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення будинку та включає: витрати на утримання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна будинку в розмірі 5,54 гривень відповідно до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території (далі - кошторис витрат), що міститься у додатку 5 до цього договору; винагороду управителю в розмірі 0,55 гривень на місяць (п. 10 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 07.12.2021).
Ціна послуги з управління становить 7,94 гривень (в тому числі єдиний податок) на місяць за 1 кв. метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення будинку та включає: витрати на утримання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна будинку в розмірі 7,20 гривень відповідно до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території (далі - кошторис витрат), що міститься у додатку 5 до цього договору; винагороду управителю в розмірі 0,36 гривень на місяць (п. 10 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 15.12.2022).
Відповідно до ч. 3 ст. 13 Конституції України власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.
Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власність зобов`язує (ч. 1, 4 ст. 319 ЦК України).
Як передбачено ст. 382 ЦК України квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання. Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (№ 417-VIII від 14.05.2015) управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Статтею 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» врегульовано питання щодо управління багатоквартирним будинком управителем.
Згідно з ч. 1 - 3 ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) і згодою управителя та зазначається у договорі з управителем. Умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Істотними умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком є: 1) перелік послуг; 2) вимоги до якості послуг; 3) права і обов`язки сторін; 4) відповідальність сторін за порушення договору; 5) ціна послуг; 6) порядок оплати послуг; 7) порядок і умови внесення змін до договору; 8) строк дії договору, порядок і умови продовження дії та розірвання договору (ч. 4 ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Відповідно до ч. 6 ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» договір з управителем укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на наступний однорічний строк. До договорів, предметом яких не є управління багатоквартирним будинком, передбачене частиною шостою цієї статті, обмеження щодо строку договору не застосовується. Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України «Про житлово-комунальні послуги».
Так, стаття 1 Закону України України «Про житлово-комунальні послуги» надає визначення термінів.
Згідно з п. 5, 6, 12, 13, 14 ст. 1 Закону України України «Про житлово-комунальні послуги» (№ 2189- VIII від 09.11.2017) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги; послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору; споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Пунктом 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку .
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (зміни до нього) від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку укладається з визначеним відповідно до законодавства управителем співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками. У випадках, визначених законом, договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком укладається від імені співвласників багатоквартирного будинку уповноваженою особою органу місцевого самоврядування. В одному багатоквартирному будинку договір про надання послуг з управління може укладатися одночасно не більш як з одним управителем. Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладений від імені співвласників багатоквартирного будинку уповноваженою особою органу місцевого самоврядування, може бути достроково розірваний у випадках та порядку, визначених законом (ч. 2 ст. 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Як передбачено п. 3-1, 6 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені з виконавцями таких послуг або з управителями, визначеними згідно із цим Законом, до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуги з управління багатоквартирним будинком, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (у тому числі щодо вивезення побутових відходів - за наявності), до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.
У разі якщо такими договорами передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
З дати введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуги з управління багатоквартирним будинком, зміна будь-яких умов договорів про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, додатків і кошторисів (цін/тарифів) до них забороняється та вважається нікчемною. Виконавець таких послуг або управитель має право достроково розірвати відповідний договір, попередивши про це споживачів не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
У разі прийняття співвласниками багатоквартирного будинку рішення про форму (зміну форми) управління багатоквартирним будинком договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені з виконавцем таких послуг або управителем, визначеним згідно із цим Законом до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуги з управління багатоквартирним будинком, втрачають чинність з дати, визначеної зборами співвласників (загальними зборами об`єднання співвласників) багатоквартирного будинку, або з дати початку виконання зобов`язань за договором про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, укладеним за правилами, визначеними цим Законом, але не раніше ніж через два місяці після направлення особою, уповноваженою на це зборами співвласників (загальними зборами об`єднання співвласників) багатоквартирного будинку, такому виконавцю, управителю письмового повідомлення про припинення договорів.
У такому разі виконавець або управитель не пізніше 30 днів з дати припинення договорів має здійснити остаточне нарахування плати за надані послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих відповідних послуг.
Пільги та субсидії для відшкодування витрат з оплати послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій надаються протягом строку дії договорів про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
До затвердження Кабінетом Міністрів України Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком сторони укладають договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за формою та на умовах, погоджених між управителем та співвласниками, а в разі визначення управителя органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах - виконавчим органом місцевої ради (або іншим органом - суб`єктом владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг). Умови таких договорів, що суперечать положенням Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком після його затвердження Кабінетом Міністрів України, не застосовуються, а регулювання відносин сторін договору в цій частині здійснюється згідно з відповідними нормами Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.
У багатоквартирних будинках, у яких станом на 1 січня 2021 року не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", виконавчий орган місцевої ради (або інший орган - суб`єкт владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг) зобов`язаний оголосити і провести такий конкурс до 1 травня 2021 року. Порядок проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Організатор конкурсу не може встановлювати інші умови чи положення проведення конкурсу, які суперечать такому порядку. Договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників багатоквартирного будинку підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. У разі якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники багатоквартирного будинку приймуть рішення про форму (зміну форми) управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, вони мають право достроково розірвати такий договір з дати, визначеної зборами співвласників (загальними зборами об`єднання співвласників) багатоквартирного будинку, але не раніше ніж через два місяці після направлення особою, уповноваженою на це зборами співвласників (загальними зборами об`єднання співвласників) багатоквартирного будинку, такому виконавцю, управителю письмового повідомлення про припинення договору. У такому разі управитель має здійснити остаточне нарахування плати за надані послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих відповідних послуг. У разі якщо конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку не було проведено до 1 травня 2021 року, виконавчий орган відповідної місцевої ради (або інший орган - суб`єкт владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг) зобов`язаний не пізніше шести місяців з дня припинення або скасування воєнного стану оголосити і провести такий конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку у будинках, у яких станом на дату, що передує двом місяцям до запланованої дати оголошення конкурсу, не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено і не проведено такий конкурс відповідно до пункту 5 статті 13 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та абзацу першого цього пункту.
Як вбачається з долучених до відзиву копії заяви ОСОБА_4 від 07.02.2024 до Виконавчого комітету Березанської міської ради, у якій вона повідомила, що відповідно до статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 згідно протоколу зборів співвласників цього багатоквартирного будинку від 01.02.2024 прийняте рішення про утримання багатоквартирного будинку та його прибудинкової території самостійно, шляхом самоуправління, остання містить штамп вхідної кореспонденції виконавчого комітету Березанської міської ради вх. № 70 від 07.02.2024 (а.с. 87); копії листа від 15.03.2024 співвласників будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 на ім`я директора ТОВ «Управляюча компанія Березань-Центр», у якому поінформували його про зміну управителя та перехід на самоуправління (а.с. 88), остання містить відмітку про отримання: вх. № 56 від 15.03.2024.
Тобто, особою, уповноваженою на це зборами співвласників (загальними зборами об`єднання співвласників) багатоквартирного будинку надіслано управителю письмове повідомлення про припинення договорів у лютому та березні 2024.
З матеріалів справи вбачається, що договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком по АДРЕСА_1 був укладений від імені співвласників багатоквартирного будинку уповноваженою особою органу місцевого самоврядування, на підтвердження чого до позовної заяви долучено копії відповідних рішень виконавчого комітету Березанської міської ради Броварського району Київської області.
Оскільки об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 не було створено на момент виникнення спірних правовідносин і сторони договору не повідомили одна одну про відмову від договору, а у межах вказаного строку співвласники зазначеного вище багатоквартирного будинку не порушували в установленому законом порядку питання щодо розірвання договору чи обрання іншого управителя, тому договори від 07.12.2021, 15.12.2022, відповідно, вважалися продовженими на рік.
Доказів того, що договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладений від імені співвласників багатоквартирного будинку уповноваженою особою органу місцевого самоврядування, був достроково розірваний до лютого 2024 року у порядку, визначеному законом, відповідачем не надано.
Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором. Управитель веде окремий облік доходів і витрат (облікову карту) щодо кожного багатоквартирного будинку, який перебуває в його управлінні, та забезпечує співвласникам багатоквартирного будинку вільний доступ до цієї інформації щодо їхнього будинку в порядку, передбаченому договором (ч. 1, 2 ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , та фактично є споживачем послуг з управління вказаним вище багатоквартирним будинком, які надає Товариство з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр», а тому відсутність між сторонами письмового договору, не звільняє споживача від сплати за надані житлові послуги.
Відсутність між сторонами договору не може слугувати підставою для звільнення споживача від оплати отриманих послуг.
До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 13.11.2019 у справі № 686/14833/15-ц.
Як передбачено п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право: одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; такому праву кореспондує передбачений п. 1 ч. 2 ст. 7 вказаного вище Закону обов`язок індивідуального споживача укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.
Управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний: забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг (п. 1 ч. 4 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Щодо посилань відповідача на обставини надання позивачем послуг неналежної якості або ненадання їх в належному обсязі, суд враховує таке.
Пунктом 20 договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 07.12.2021 та 15.12.2022 передбачено, що у разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління кожен співвласник має право викликати управителя для перевірки її якості. За результатами перевірки якості послуги з управління складається акт-претензія, який підписується співвласником та управителем. Управитель (його представник) зобов`язаний прибути на виклик співвласника не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення співвласника. Акт-претензія складається управителем (його представником) та співвласником і повинен містити інформацію про ненадання чи надання неналежної якості послуги з управління із зазначенням причини, дату (строк) її ненадання чи надання неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує її ненадання чи надання неналежної якості. У разі неприбуття управителя (його представника) в установлений договором строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується співвласником, а також не менш як двома іншими співвласниками, які проживають (розташовані) у сусідніх приміщеннях, і надсилається управителю рекомендованим листом. Управитель протягом п`яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, зокрема шляхом здійснення перерахунку вартості послуги, або видає (надсилає) співвласникові обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання управителем відповіді в установлений строк претензії співвласника вважаються визнаними управителем.
До матеріалів справи відповідачем не долучено доказів складення актів-претензій у передбаченому договором порядку та в період, за який заявлено до стягнення заборгованість.
Долучена ОСОБА_1 до матеріалів справи копія акту обстеження будинку та прибудинкової території АДРЕСА_1 від 02.04.2024, складеного комісією жильців будинку АДРЕСА_1 в складі: ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , відповідно до якого проведено обстеження будинку та прибудинокової території щодо надання житлово-комунальних послуг з утримання багатоквартирного будинку ТОВ «Управляюча компанія «Березань-Центр». В ході перевірки встановлено, що ТОВ «Управляюча компанія «Березань-Центр» роботи по наданню житлово-комунальних послуг з утримання будинку відповідно до наданого на вимогу співвласників будинку Переліку виконаних робіт з поточного ремонту будинку за період з 01.01.2023 по 01.01.2024 від 27 березня 2024 року не виконувались. Підтвердженням тому є обстеження даху будинку з проведеним фотографуванням. При опитуванні мешканців квартири АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_12 , АДРЕСА_13 щодо ремонту і заміни труб централізованого водопостачання та каналізації встановлено, що дані роботи проводились в квартирах за рахунок їх власних коштів (матеріалів та роботи). Квартира АДРЕСА_4 вказана як така, що робився ремонт покрівлі даху. Однак, дана квартира знаходиться на 3-му поверсі в 5-ти поверховму будинку. Ніякого ремонту даху не могло проводитись із-за його відсутності над даною квартирою. І взагалі жоден із пунктів 1-20 зазначених в Переліку не виконувався. Крім того, комісія зазначає, що наданий Перелік не містить кошторису затрачених витрат на матеріали та оплату роботи працівників (а.с. 143).
Згідно з п. 2,5,8 Постанови Кабінету Міністрів України № 1145 від 27 грудня 2018 року «Про затвердження Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг», уразі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач або управитель багатоквартирного будинку (за дорученням співвласників багатоквартирного будинку в разі прийняття ними відповідного рішення) має право викликати виконавців комунальних послуг (їх представників) для перевірки якості та/або кількості наданих послуг. У разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості послуг з управління багатоквартирним будинком споживач має право викликати управителя багатоквартирного будинку для перевірки якості наданих послуг. Для проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг та/або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання відповідних послуг, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання претензії споживача. У разі встановлення під час перевірки фактів невідповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, в акті-претензії зазначаються дата і час проведення перевірки, виявлені факти невідповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, інформація про дату початку зниження якості відповідної послуги. Якщо під час перевірки факти невідповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, не підтверджено, в акті-претензії зазначається інформація про відсутність фактів невідповідності якості комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком. В акті-претензії зазначаються також виявлені під час його складання додаткові факти невідповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг. Акт-претензія складається у двох примірниках і підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги (його представником) або управителем багатоквартирного будинку. Один примірник акта-претензії передається споживачеві, другий - зберігається у виконавця комунальної послуги (його представника) або управителя багатоквартирним будинком.
Суд критично оцінює вказаний документ, оскільки до матеріалів справи не додано доказів здійснення виклику управителя для перевірки надання послуги з управління багатоквартирним будинком у разі її ненадання, надання неналежної якості, відсутні відомості про складення акту-претензії за результатами перевірки якості послуги з управління, який підписується співвласником та управителем. Окрім цього, зазначений акт обстеження стосується інформації, викладеної в переліку виконаних робіт позивачем за період з 01.01.2023 по 01.01.2024, натомість позивач просить стягнути заборгованість за житлові послуги, яка утворилася з грудня 2021 по грудень 2023, тобто за частину періоду, яка не охоплена дослідженими вище документами.
Щодо стягнення з відповідача інфляційних втрат, 3 % річних, пені, суд виходить з такого.
Відповідно до загальних умов виконання зобов`язання, установлених статтею 526 ЦК України, зобов`язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів цивільного законодавства. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов`язань.
Згідно із частиною першою статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням.
Таким чином, правовідношення, в якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням.
З огляду на викладене слід дійти висновку про те, що правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, в якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржників покладено певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлових послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (частина перша статті 509 ЦК України) - вимагати сплату грошей за надані послуги.
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»{Дію частини першої статті 26 зупинено до 1 липня 2020 року згідно із Законом № 533-IX від 17.03.2020} у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги.
Отже, виходячи з юридичної природи правовідносин сторін як грошових зобов`язань на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання, відповідно до якої боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, установлених у частині другій статті 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.
Так, 05.03.2022 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», якою було установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 24 лютого 2022 року. (текст постанови наведений у редакції від 05.03.2022).
29.12.2023 до вказаної вище Постанови КМУ було внесено зміни, зокрема, п. 1 передбчено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 р. № 285).
Тобто, у період з 24.02.2022 по 30.12.2023 діяла встановлена КМУ заборона на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.
Як вбачається з розрахунку інфляційних втрат, 3 % річних та пені по кв. АДРЕСА_2 , станом на 31.03.2024 позивачем здійснено нарахування відповідачу інфляційних втрат, 3 % річних та пені на заборгованість, утворену за несвоєчасне внесення плати за житлову послугу за період з 01.01.2022 по 31.03.2024 у розмірі: інфляційні втрати: 896,41 гривень; 3 % річних: 301,17 гривень; пеня: 366,44 гривень (а.с. 45-46), що суперечить Постанові Кабінету Міністрів України № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» від 05.03.2022.
З відповідача на користь позивача підлягала би стягненню пеня, інфляційні втрати та 3 % річних за період з 01.01.2024 по 31.03.2024, за умови доведеності належними доказами наявності заборгованості з оплати житлових послуг за період з 01.01.2024 по 31.03.2024.
Однак, суд звертає увагу на те, що позивачем надано розрахунок заборгованості за послуги з утримання будинку і прибудинкової території по кв. АДРЕСА_2 , власник особового рахунку ОСОБА_1 за період з грудня 2021 року (25 днів) по грудень 2023 року, що не охоплює період, за який позивач здійснив нарахування пені з 01.01.2024 по 31.03.2024 (а.с. 44).
Відтак, відсутні докази наявності у відповідача ОСОБА_1 заборгованості за послуги з утримання будинку і прибудинкової території за період після 01.01.2024.
Отже, у задоволенні позовних вимог в частині стягнення з відповідача на користь позивача інфляційних втрат, 3 % річних та пені на заборгованість, утворену за несвоєчасне внесення плати за житлову послугу, слід відмовити.
Відповідач від наданих позивачем послуг у встановленому законом порядку не відмовлявся, доказів ненадання послуг або надання послуг неналежної якості, що б давало підстави для звільнення від їх оплати, оформлених у встановленому договором та законом порядку, зокрема, актів-претензій, не надано.
У прохальній частині позовної заяви позивачем було заявлено клопотання, яке було розглянуте судом при винесенні ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач з метою персоніфікації кола осіб, що несуть солідарну відповідальність по зобов`язаннях зі сплати заборгованості за послуги управління по кв. АДРЕСА_2 , просив витребувати в якості доказів від Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Березанської міської ради Київської області, який згідно чинного законодавства здійснює реєстрацію місця проживання громадян на підвідомчій території, паспортні дані ОСОБА_1 , а також паспортні дані, дати народження та індивідуальні податкові номери повнолітніх осіб, які офіційно зареєстровані за вказаною адресою.
З огляду на заявлене клопотання про витребування доказів позивач, пред`явивиши позов до ОСОБА_1 просив стягнути солідарно з ОСОБА_1 та інших повнолітніх громадян, місце проживання яких зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» заборгованість по оплаті послуг з управління багатоквартирним будинком за вказаний у позові період та у вказаному розмірі.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч. 1 ст. 13 ЦПК України).
Зважаючи на те, що відповідачем по справі є ОСОБА_1 , позов пред`явлено позивачем саме до нього, матеріали справи не містять жодної інформації про осіб, які згідно із законом несуть солідарну відповідальність за заявленою позивачем вимогою, Товариство з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» не заявляло клопотань про залучення до участі у справі співвідповідачів, з огляду на приписи ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення.
Частиною 1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України встановлено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, і питання як розподілити між сторонами судові витрати.
Так, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 гривень (а.с. 48).
Отже, з огляду на часткове задоволення позовних вимог, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2559,27 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст. 13 Конституції України, ст. 15, 16, 319, 382, 509, 625 ЦК України, ст. 9, 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ст. 1, 5, 7, 9, 15, 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 4-5, 12-13, 76-83, 89, 141, 258-259, 263-265, 268, 274, 279, 352, 354-355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком, - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» заборгованість по оплаті послуг з управління багатоквартирним будинком розмірі 8539 (вісім тисяч п`ятсот тридцять дев`ять) гривень 72 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр» судовий збір у розмірі 2559 (дві тисячі п`ятсот п`ятдесят дев`ять) гривень 27 копійок.
У задоволенні решти вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строкуна апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Управляюча компанія «Березань-Центр», місцезнаходження: провулок Богдана Хмельницького, 19-в, м. Березань, Броварський район, Київська область, код ЄДРПОУ: 44559398.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання якого зареєстроване за адресою: АДРЕСА_14 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Повний текст рішення буде складено 05 грудня 2024 року.
Суддя Т. В. Дудар
Суд | Березанський міський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 10.12.2024 |
Номер документу | 123585877 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Березанський міський суд Київської області
Дудар Т. В.