Справа № 496/8083/23
Провадження № 2/496/518/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2024 року Біляївський районний суд
Одеської області
у складі: головуючого судді Трушиної О.І.
за участю секретаря Ткаченко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Яськівської сільської ради Одеського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
Позивач Альварез ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом і просить визначити їй додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина на житловий будинок без надвірних споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач є донькою померлої та спадкоємцем за законом першої черги. Крім неї, спадкоємцем за законом є її брат - ОСОБА_4 , який не звертався із заявою до нотаріуса та підтримує, аби єдиним спадкоємцем була позивач. 30.10.2023 року позивач звернулась до приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Білоусової Н.В. з заявою про прийняття спадщини, але їй було відмовлено і рекомендовано звернутися до суду, так як пропущений встановлений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини. Вважає, що строк для прийняття спадщини вона пропустила з поважної причини, а саме: у зв`язку із введенням на території України воєнного стану та веденням бойових дій у країні, вона хвилюючись за життя та безпеку як своє так і своєї дитини вимушена виїхати за кордон, де на даний час і перебуває, тому звернулася до суду з позовом.
Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_5 у судове засідання не з`явився, але подав до суду заяву, в якій на позовних вимогах наполягав та просив справу розглянути у його відсутність.
Представник Яськівської сільської ради Одеського району Одеської області у судове засідання не з`явився, хоча був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).
За правилами частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Згідно з ч.1, ч.2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, а часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (частина перша статті 1272 ЦК України).
Ч.3 ст. 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Аналіз вищезазначеної норми закону свідчить про те, що поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Якщо ж у спадкоємця об`єктивних перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 80 ЦПК України).
Згідно із частиною шостою статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як встановлено у судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_3 , згідно свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 (а.с. 13).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на житловий будинок без надвірних споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Вказаний житловий будинок належав її чоловікові ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після його смерті спадщину вона прийняла, але не оформила своїх спадкових прав (а.с. 16-19).
Позивач ОСОБА_1 у відповідності до ст. 1261 ЦК України є спадкоємцем за законом першої черги після смерті матері ОСОБА_3 . Крім позивача, спадкоємцем за законом є її брат ОСОБА_4 , який не звертався із заявою про прийняття спадщини, що підтверджується матеріалами спадкової справи.
Позивач звернулася до нотаріальної контори з метою оформлення права на спадщину, однак листом № 225/01-16 від 30.10.2023 року приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Білоусовою Н.В. їй було відмовлено у прийнятті вказаної заяви, так як пропущений строк для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки вона повинна була звернутися із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори до 28.03.2023 року (а.с. 14).
На підтвердження перебування за межами України позивача, що унеможливило подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 у визначений законом шестимісячний строк, позивачем надана копія паспорту для виїзду за кордон.
З паспорту для виїзду за кордон на ім`я ОСОБА_1 (а.с. 6-8) вбачається, що в період 2022-2023 р.р. вона перебувала за межами України, з різною періодичністю.
Крім того, позивач вважала, що згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 164 «Про питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 року, на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів від 24 червня 2022 року № 719 до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Про деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» були внесені зміни відповідно до яких перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, які має оцінити суд з урахуванням доводів і заперечень учасників справи та її фактичних обставин. Саме до такого висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 08.06.2018 по справі № 592/9058/17-ц.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 26 вересня 2012 року (справа № 6-85цс12) та від 04.11.2015 року № 6-1486цс15, яка відповідно до положень ст. 360-7ЦПК України є обов`язковою для всіх судів України.
Так, оскільки в законі не міститься визначення поняття поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини і їх поважність повинна визначатися судом у кожному випадку, тому суд виходить з конкретних обставин справи. Суд вважає, що причини пропуску строку, вказані у позові - перебування позивача за межами України, що підтверджено матеріалами справи, а також суперечливі положення закону щодо перебігу строку для прийняття спадщини є поважними, через які позивач пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини.
Виходячи з наведеного суд вважає, що наявні підстави для задоволення позовних вимог. В позовній заяві позивач просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю три місяці, тому суд вважає за доцільне надати їй саме такий строк - три місяці, з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 263-266 ЦПК України, ст. ст. 1223, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Яськівської сільської ради Одеського району Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини- задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини - три місяці, що відкрилася після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Строк відраховувати з дня набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення, через Біляївський районний суд Одеської області.
Повний текст рішення складено 22.11.2024 року.
Суддя О.І. Трушина
Суд | Біляївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 10.12.2024 |
Номер документу | 123586000 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Біляївський районний суд Одеської області
Трушина О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні