21.11.24
Справа № 646/6495/24
№ провадження 2/646/2565/2024
УХВАЛА
іменем України
21.11.2024 року Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Глоби М.М.,
за участю секретаря судового засідання Борщ Л.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду у м. Харкові цивільну справа за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської селищної військової адміністрації Куп`янського району Харківської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Куп`янська державна нотаріальна контора, ОСОБА_2 ,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 у червні 2024 року через представника ОСОБА_3 звернулась до суду через портал «Електронний суд» з вищевказаною позовною заявою в якій просила визначити їй додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Великі Хутори Харківської області.
Ухвалою суду від 12.06.2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 22.10.2024 року за клопотанням представника позивача у справі було замінено неналежного відповідача Куп`янську міську раду Харківської області на належного відповідача - Шевченківську селищну військову адміністрацію Куп`янського району Харківської області.
Представник позивача через портал «Електронний суд» подала до суду клопотання, в якому просила передати матеріали вищевказаної цивільної справи за підсудністю до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова.
Учасники справи в судове засідання не прибули, про час та місце розгляду справи повідомлялись своєчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Відповідно до вимог ч. 2 ст.247ЦПКУкраїни у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши та перевіривши матеріали справи приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Стаття 30 ЦПК України визначає правила виключної підсудності, тобто підсудності, при якій розгляд певних категорій справ може розглядатися лише в чітко визначеному суді, передбаченому в ЦПК України. До таких справ не можуть застосовуватися правила загальної та альтернативної підсудності.
Згідно ч. 9 ст. 187 ЦПК України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Підставою для визначення підсудності позовної заяви відповідному суду є висновок суду за наслідками попереднього правового аналізу змісту позовної заяви.
Так, для визначення підсудності позовної заяви відповідно до ч. 1 ст. 30 ЦПК України є наявність заявлених позивачем вимог, які б стосувались нерухомого майна.
Відповідно до п. 42 Постанови Пленуму Верховного суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Наприклад це позови про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Відповідно до роз`яснень, викладених Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ в листах № 6-47/0/9-12 від 10.07.2021 року «Щодо деяких питань застосування норм цивільного процесуального права» та № 24-753/0/4/13 від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», позовна заява, якою охоплюються спірні спадкові відносини, пред`являється в суд за місцезнаходженням відповідача у разі, якщо в складі спадку відсутнє нерухоме майно.
Постановою ВерховноїРадиУкраїни від17.07.2020року№807-IX«Проутвореннята ліквідаціюрайонів» у Харківській області утворено Куп`янський район (з адміністративним центром у місті Куп`янськ) у складі територій Великобурлуцької селищної, Вільхуватської сільської, Дворічанської селищної, Кіндрашівської сільської, Куп`янської міської, Курилівської сільської, Петропавлівської сільської, Шевченківської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
З досліджених матеріалів справи вбачається, що майно, яке входить до складу спадщини, яку позивач має намір прийняти, у разі визначення додаткового строку для прийняття спадщини, складається із житлового будинку, що розташований в Шевченківському районі Харківської області, а саме в селі Великі Хутори, що входить до складу Шевченківської селищної громади Куп`янського району Харківської області та за територіальною підсудністю відноситься до Шевченківського районного суду Харківської області.
Відповідно до п. п. 3, 3-1Прикінцевих таперехіднихположень Закону України«Просудоустрійта статуссуддів» районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію. До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинностіПостановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17.07.2020 року№ 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеногоУказом Президента України від 24.02.2022 року№ 64/2022"Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 року№ 2102-IX.
Станом на 21.11.2024 року воєнний стан на території України не припинено та не скасовано.
Згідно рішенняВищоїрадиправосуддя від20.04.2023року№ 399/0/15-23 «Про зміну територіальної підсудності судових справ окремих судів Харківської області» з 01.05.2023 року територіальна підсудність судових справ Шевченківського районного суду Харківської області визначено за Орджонікідзевським районним судом м. Харкова.
Відповідно до ч. 9ст. 187 ЦПК України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленомустаттею 31 цього Кодексу.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 31ЦПК Українипередбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно дост. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленомустаттею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Таким чином, спори, що пов`язані з визначенням додаткового строку для прийняття спадщини, у випадку наявності у складі спадщини нерухомого майна повинні пред`являтися до суду за місцезнаходженням такого майна.
Враховуючи, що дана справа не належить до територіальної юрисдикції Червонозаводського районного суду м. Харкова, суд вважає за необхідне передати справу на розгляд суду, до територіальної юрисдикції якого вона належить, а саме до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 30, п. 1 ч. 1, ч. 3 ст.31, ч.9 ст.187, ст. ст.258-261,353-354 ЦПК України, суд -
у х в а л и в :
Клопотання представника позивача ОСОБА_3 про передачу за підсудністю цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської селищної військової адміністрації Куп`янського району Харківської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Куп`янська державна нотаріальна контора, ОСОБА_2 - задовольнити.
Передати запідсудністю доОрджонікідзевського районногосуду м.Харкова цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської селищної військової адміністрації Куп`янського району Харківської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Куп`янська державна нотаріальна контора, ОСОБА_2 .
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Суддя
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2024 |
Оприлюднено | 10.12.2024 |
Номер документу | 123587041 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Червонозаводський районний суд м.Харкова
Глоба М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні