Рішення
від 06.12.2024 по справі 186/236/24
ПЕРШОТРАВЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 186/236/24

Провадження номер № 2/0186/273/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2024 року Першотравенський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді - Демиденко С.М.

секретар - Фадєєва Т.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Шахтарське цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Першотравенської міської ради Дніпропетровської області, треті особи: приватний нотаріус Синельниківського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дидюк Віталій Віталійович, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Першотравенського міського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Першотравенської міської ради, Дніпропетровської області треті особи: приватний нотаріус Синельниківського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дидюк Віталій Віталійович, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на території Німеччини померла мати позивачки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

29 січня 2024 маючи намір прийняти спадщину, звернулася до приватного Синельниківського районному нотаріального округу Дніпропетровської області, ОСОБА_5 . Проте, у прийнятті заяви було відмовлено у зв`язку із пропуском встановленого законодавством строку на прийняття спадщини. При цьому нотаріус надав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії та роз`яснив, що питання про визначення додаткового строку для подання заяви може бути вирішено судом.

Зазначає що, вказаний строк для прийняття спадщини був пропущений мною з поважних причин.

3 20.04.2022 року вона була зареєстрована як ВПО у матері по АДРЕСА_1 . 3 початку агресії РФ вона 13.04.2022 року виїхала разом з матір`ю до Німеччини у статусі біженців. Мати не мала закордонного паспорту та померла знаходячись у клініці 09 лютого 2023 року. Поховання було безкоштовне та бюро саме реєструвало смерть у органах РАЦС. Для реєстрації свідоцтво про смерть було необхідне свідоцтво про народження, якого у позивачки взагалі не було, оскільки вона народилася в Абхазькій області.

04.07.2023 року вона отримала свідоцтво про смерть матері поштою. У посольстві повідомили, що у документі допущено помилку у перекладі по батькові ОСОБА_6 замість ОСОБА_7 . Після цього вона виїхала в Україну.

Відповідно до витягу зі спадкового реєстру 03.10.2023 року було відкрито спадкову справу приватним нотаріусом Дидюк В.В. Нотаріусом була знайдена помилка у тексті, де було прописана невірне місце народження матері. В Абхазькій області 1935 року. З помилковим дописом Україна. Та позивач знову вимушено виїхала до Німеччини. За свідоцтвом про смерть вона звернулася письмово до РАЦСу у м. Шверін Німеччині та отримала нове виправлене свідоцтво 23.11.2023 року. Та зробила переклад на українську мову з апостилем.

З 24 лютого 2022 року у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України №64/2022 введено воєнний стан. Саме військова агресієя Російської Федерації проти України стала причиною відсутності позивача та неподання заяви до нотаріуса у визначений законом строк.

Вважає вищевказані причини об`єктивними для пропуск строку для прийняття спадщини.

Просить суд визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позивач в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розглядати справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явився, надав суду заяву, в якій прохав справу розглянути в його відсутність, просить прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.

Третя особа приватний нотаріус Синельниківського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дидюк В.В. в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розглядати справи за його відсутності.

Треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися про час та місце судового розгляду повідомлялися належним чином, причини неявки суду не повідомили.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовільнити з наступних підстав.

Так, матеріалами справи встановлено, що відповідно до копії перекладу свідоцтва про смерть реєстраційний № НОМЕР_1 виданого 09.02.2023 року виданого відділом РАЦС міста ОСОБА_8 , померла ІНФОРМАЦІЯ_4 о 03:52 годині в місті Шверін, Німеччина.

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 24.11.1960 року та копії свідоцтва про реєстрацію шлюбу серії НОМЕР_3 від 29.04.1981 року вбачається, що позивач ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_9 ) є донькою ОСОБА_4 .

З матеріалів спадкової справи №141/2023 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 , встановлено, що ОСОБА_1 03 жовтня 2024 року звернулася до приватного нотаріуса Синельниківського районного нотаріального округу з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом.

З копії заповіту та інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 74193095 від 03.10.2023 року вбачається, що заповіт ОСОБА_4 посвідчений ОСОБА_10 приватним нотаріусом Першотравенського міського нотаріального округу 01.10.2009 року за реєстровим №3598, є чинний, та згідного нього ОСОБА_4 заповіла все своє майно, що буде належати їй на момент смерті, в рівних частинах ОСОБА_2 , 1990 року народження та ОСОБА_11 , 1984 року народження.

З копії газети «Урядовий кур`єр» від 10.10.2023 року №203 (7601) на 7 аркуші опубліковано оголошення нотаріуса щодо відкриття спадкової справи до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 .

Згідно постанови від 20 січня 2024 року приватним нотаріусом Синельниківського районного нотаріального округу Дидюком В.В. було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_4 , у зв`язку з пропуском встановленого законодавством строку для прийняття спадщини після смерті матері.

Відповідно до частини першої статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Статтею 1272 ЦК України визначено, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснено, що вирішуючи питання про визначення осіб додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому, необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (частина перша статті 12 ЦПК України).

Відповідно до положень частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із частиною шостою статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Частиною першою статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 77 ЦПК України).

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України).

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 80 ЦПК України).

У частині першій статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до статті 63 Закону України "Про нотаріат" нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відомо. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення.

Повно та всебічно встановивши обставини справи, оцінивши всі надані сторонами докази і проаналізувавши їх доводи, суд дійшов висновку, що позивач довів поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини після смерті її матері ОСОБА_4 , тому слід визначити додатковий час для прийняття спадщини.

Суд також враховує наявність поважних причин для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, зокрема: початок військової агресії Російської Федерації проти України на час смерті спадкодавця, введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року (Указ Президента України № 64/2022), який до цього часу продовжується, перебування на час смерті за кордоном позивача та її матері, що потребувало додатково часу для оформлення відповідних документів та їх перекладу з метою подальшого звернення до нотаріуса на території України.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 200, 206, 207, 259 ЦПК України, - суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Першотравенської міської ради Дніпропетровської області, треті особи: приватний нотаріус Синельниківського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дидюк Віталій Віталійович, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 , додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Шверін, Німеччина - два місяці від дня набрання чинності цим рішенням суду.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Першотравенський міський суд Дніпропетровської області.

Суддя: С.М. Демиденко

СудПершотравенський міський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.12.2024
Оприлюднено10.12.2024
Номер документу123592942
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —186/236/24

Ухвала від 15.01.2025

Цивільне

Першотравенський міський суд Дніпропетровської області

Демиденко С. М.

Рішення від 06.12.2024

Цивільне

Першотравенський міський суд Дніпропетровської області

Демиденко С. М.

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Першотравенський міський суд Дніпропетровської області

Демиденко С. М.

Ухвала від 13.03.2024

Цивільне

Першотравенський міський суд Дніпропетровської області

Демиденко С. М.

Ухвала від 19.02.2024

Цивільне

Першотравенський міський суд Дніпропетровської області

Демиденко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні