Ухвала
від 09.12.2024 по справі 621/4397/24
ЗМІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

Справа № 621/4397/24

Провадження 2/621/1526/24

09 грудня 2024 року м. Зміїв Харківська область

Суддя Зміївського районного суду Харківської області В. Філіп`єва, розглянувши позовну заяву

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , до

Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області, код ЄДРПОУ 04397508, юридична адреса: вул. Миру, буд. 7, смт Слобожанське, Чугуївський район, Харківська область, 63460, email: 04397508@mail.gov.ua

про визнання права власності на спадкове майно,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_4, в інтересах ОСОБА_2 звернулася до Зміївського районного суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд встановити факт постійного проживання позивача ОСОБА_1 разом з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини; та визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом на земельну ділянку, загальною площею 5,4591 га, кадастровий номер 6321783000:01:000:0010, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Слобожанської селищної ради (колишньої Нижньобишкінської сільської ради) Чугуївського (колишнього Зміївського) району Харківської області, яка належала ОСОБА_3 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №207243.

Вирішуючи питання про відкриття провадження по справі, суд перевіряє відповідність позовної заяви вимогам статей 175, 177 ЦПК України.

Відповідно до ч. 3, ч. 4 статті 175 ЦПК України , позовна заява повинна містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;

3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;

4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;

5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;

6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;

7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи;

10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

За приписами частини 4 статті 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч.1, ч.5 статті 177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Як вбачається зі змісту позову, позивачем заявлено дві вимоги:

1) про встановлення факту постійного проживання позивача зі спадкодавцем (немайнова вимога);

2) про визнання права власності на спадкове майно (майнова вимога)

Згідно ч.2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, ставка судового збору складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; а для позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно ч.3 цієї ж статті, при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Отже, при поданні вказаної позовної заяви позивачем мало б бути сплачено судовий збір в мінімальному розмірі : (1211,20 + 1211,20)х80%=1937,92 гривні, тоді як згідно квитанції сплачено 1816,80 гривень, що не відповідає вимогам, встановленим законом.

При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що згідно п.9, 10 ч.1 статті 176 ЦПК України, ціна позову визначається у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, - дійсною вартістю нерухомого майна, а на нерухоме майно, що належить юридичним особам, - не нижче його балансової вартості; у позовах, що складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.

Позивачем до позовної заяви не додано доказів вартості (дійсної, орієнтовної) нерухомого майна - земельної ділянки, щодо якої заявлено вимогу про визнання права власності, що унеможливлює визначення розміру судового збору, який повинен бути сплачений при пред`явлені позову.

Крім того, до позовної заяви не додано доказів звернення до нотаріальної контори з питань оформлення спадщини та відмови нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій, оскільки визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 "Про судову практику в справах про спадкування" роз`яснено, що за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину у судовому розглядові не підлягають. Тільки у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися за правилами позовного провадження.

Враховуючи викладене, для вирішення питання відкриття провадження в цивільній справі позивачеві необхідно надати:

- документи, що підтверджують вартість майна, щодо якого ставиться питання про визнання права власності,

- документ, що підтверджують сплату судового збору у визначеному законом розмірі відповідно до суми заявлених вимог;

- докази, що підтверджують неможливість оформлення спадщини в нотаріальному порядку

Відповідно до частини 1 статті 185 Цивільного процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч. 3 статті 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

На підставі викладеного, керуючись статтями 136, 175, 177, 185, 258, 260 Цивільного процесуального кодексу України, Закону України "Про судовий збір", суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області, про визнання права власності на спадкове майно, - залишити без руху.

Встановити позивачу строк 10 (десять) днів із дня вручення копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення зазначених недоліків позовної заяви, відповідно до статті 185 Цивільного процесуального кодексу України, вона буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання та апеляційному оскарженню не підлягає.

Текст ухвали складено 09.12.2024 року.

Суддя В. Філіп`єва

СудЗміївський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено10.12.2024
Номер документу123595646
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —621/4397/24

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Філіп'єва В. В.

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Філіп'єва В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні