Справа № 752/15807/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2024 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва в складі головуючого судді - Якимець О.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (участі) учасників справи (в письмовому провадженні) цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр правової допомоги у місті Києві» про зобов`язання вчинити дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр правової допомоги у місті Києві» (далі - відповідач), у якому просить суд зобов`язати відповідача повернути їй кошти (аванс) у повному обсязі, та відшкодувати моральні та матеріальні збитки.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 17.05.2024 між сторонами було укладено договір №17052430 про надання юридичних послуг. При підписанні договору позивач внесла аванс у розмірі 2000,00 грн, однак касового ордеру їй не надали. Умови договору відповідачем не виконувалися та юридичні послуги позивачу не надані. 22.05.2024 позивач звернулася до відповідача із заявою про розірвання договору. Письмової відповіді на свою заяву вона не отримала. Вважає, що оскільки відповідачем порушені п.п. 2.1.2, 6.1, 6.2, 6.3, 6.4 укладеного між сторонами договору, сплачений нею аванс у розмірі 2000,00 грн відповідач не повертає, просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідачем не подано відзив на позов, який містив би заперечення на нього.
26 липня 2024 року ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва матеріали цивільної справи передано для розгляду до Подільського районного суду м. Києва.
03 жовтня 2024 року ухвалою судді відповідну позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (письмового провадження).
Оскільки розгляд справи відбувався в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
На підставі викладеного, судовий розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу (ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України).
Згідно з матеріалів справи, 17 травня 2024 року між сторонами укладено договір №17052430 про надання правової допомоги/юридичних послуг (а.с.6).
Відповідно до умов укладеного договору виконавець зобов`язується за дорученням замовника надати юридичні послуги/правову допомогу, поіменно в переліку послуг, зазначених в п. 1.2 цього договору, а замовник зобов`язується сплатити грошові кошти за надані послуги.
Перелік юридичних послуг, види та обсяг правової допомоги, що надається: експертно-правовий аналіз спадкової справи та консультація експерта.
Виконавець зобов`язаний: після внесення замовником передплати в розмірі повної вартості послуг відповідно до п.п.3.1 та 3.2 цього договору: приступити до надання юридичних послуг/правової допомоги, зазначених в п. 1.2 цього договору у повному обсязі, своєчасно і якісно, керуючись чинним законодавством України, а також іншими нормативно-правовими актами забезпечити конфіденційність відомостей, що стали відомі виконавцю у зв`язку з виконанням зобов`язань за цим договором; не розголошувати персональну (конфіденційну) інформацію про замовника без його згоди, за виключенням випадків, коли це необхідно для належного конання зобов`язань за договором або в силу закону (п.п.2.1.1-2.1.3 договору).
Виконавець не дає, а замовник не має права вимагати від виконавця запевнення і різні гарантії позитивного результату щодо юридичних послуг, що входять в предмет цього договору, крім гарантії сумлінного виконання своїх обов`язків з надання замовнику якісної юридичної (правової) допомоги (п.2.1.4).
Замовник зобов`язаний: своєчасно надати виконавцю наявні достовірні відомості і документи, необхідні для надання юридичних послуг/правової допомоги, зазначених в розділі 1 цього договору. Виконавець не несе відповідальності за наслідки, пов`язані з наданням замовником відомостей і документів, які не відповідають дійсності; сприяти виконавцю у виконанні зобов`язань за цим договором; з моменту укладення цього договору, без письмової згоди виконавця, не вчиняти будь-яких самостійних дій, пов`язаних з предметом цього договору, в тому числі не вступати в переговори з третіми особами, не повідомляти останнім про стратегію, обрану виконавцем для надання юридичних послуг; оплатити юридичні послуги/правову допомогу, зазначені в п.1.2 цього договору, в порядку та строки, встановлені розділом 3 цього договору (п.п.2.2.1-2.2.4 договору).
Розмір оплати становить 15 000 (п`ятнадцять тисяч гривень) і виплачується замовником шляхом повної оплати (п. 3.1. договору).
Відповідно до пунктів 3.4., 3.5 договору виплата винагороди і компенсація витрат здійснюються замовником шляхом внесення готівкових коштів в касу виконавця, або безготівковим перерахуванням коштів на банківський рахунок в порядку і строки, передбачені цим договором.
У предмет договору про надання юридичних послуг/правової допомоги входить правовий аналіз ситуації замовника, що становить 30% від суми договору, а також підбір нормативно-правових актів, що становить 10% від суми договору про надання юридичних послуг, що фактично виконуються одразу після підписання договору та підлягають обов`язковій оплаті у випадку розірвання цього договору.
Зобов`язання замовника по оплаті послуг вважається виконаним в момент надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок виконавця або отримання готівкових грошових коштів виконавцем (п.3.8. договору). Строк дії договору - до 01.08.2024 року (п.4.1).
Виконавець має право відмовитися від виконання зобов`язань за цим договором, у випадках, зокрема невиконання замовником зобов`язань по оплаті юридичних послуг/правової допомоги у встановлені терміни зазначені у п. 3.1 договору (п. 4.2.2 договору).
Позивач зазначає, що оскільки виконавець не приступив до виконання укладеного між сторонами договору, позивач юридичні послуги не отримала, таким чином сплачений нею аванс у розмірі 2000,00 грн підлягає поверненню, у зв`язку з чим позивач також має право на відшкодування понесеної майнової та моральної шкоди.
Згідно з ч.1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору, вимог ЦК та інших актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Відповідно до ст. 611 цього Кодексу у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з ч. ч. 1, 3, 5 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
У відповідності до ст. ст. 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України). Частиною 1 ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
У статті 629 ЦК України закріплено один із фундаментів, на якому базується цивільне право - обов`язковість договору. Тобто з укладенням договору та виникненням зобов`язання його сторони набувають обов`язки (а не лише суб`єктивні права), які вони мають виконувати.
За правовою природою укладений між сторонами договір від 17.05.2024 є договором про надання послуг.
Згідно з ст.901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення глави 63 підрозділу 1 розділу III Книги 5 ЦК України можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Формою винагороди адвоката за здійснення представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту є гонорар (плата за договором), порядок обчислення якого (фіксований розмір чи погодинна оплата), підстави для зміни його розміру, порядок сплати, умови повернення тощо відповідно до ст.30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Згідно з ст.903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Стаття 526 ЦК України встановлює загальні умови виконання зобов`язань та закріплює основний принцип виконання зобов`язань - принцип належного виконання, що стосується як суб`єктів, так і предмета, строку чи терміну, місця і способу виконання. Так, згідно її положень зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутність таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно умов договору від 17.05.2024 розмір оплати становить 15 000,00 грн та сплачується замовником шляхом внесення повної оплати.
Відповідно до пунктів 3.4., 3.5 договору виплата винагороди і компенсація витрат здійснюються замовником шляхом внесення готівкових коштів в касу виконавця, або безготівковим перерахуванням коштів на банківський рахунок в порядку і строки, передбачені цим договором.
Зобов`язання замовника по оплаті послуг вважається виконаним в момент надходження грошових коштів на розрахунковий рахунок виконавця або тримання готівкових грошових коштів виконавцем (п. 3 .8 договору).
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 2 ст. 81 ЦПК України).
Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Сторона, яка посилається на ті чи інші обставини, знає і може навести докази, на основі яких суд може отримати достовірні відомості про них. В іншому випадку, за умови недоведеності тих чи інших обставин, суд вправі винести рішення у справі на користь протилежної сторони. Таким чином, доказування є юридичним обов`язком сторін і інших осіб, які беруть участь у справі.
Процесуальний закон містить вимоги до доказів, на підставі яких суд встановлює обставини справи, а саме: докази повинні бути належними, допустимими, достовірними, а у своїй сукупності - достатніми. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
За своєю природою змагальність судочинства засновується на розподілі процесуальних функцій і відповідно правомочностей головних суб`єктів процесуальної діяльності цивільного судочинства суду та сторін (позивача та відповідача). Розподіл процесуальних функцій об`єктивно призводить до того, що принцип змагальності втілюється у площині лише прав та обов`язків сторін. Отже, принцип змагальності у такому розумінні урівноважується з принципом диспозитивності та, що необхідно особливо підкреслити, із принципом незалежності суду. Він знівельовує можливість суду втручатися у взаємовідносини сторін завдяки збору доказів самим судом. У процесі, побудованому за принципом змагальності, збір і підготовка усього фактичного матеріалу для вирішення спору між сторонами покладається законом на сторони. Суд тільки оцінює надані сторонам матеріали, але сам жодних фактичних матеріалів і доказів не збирає.
Тягар доведення обґрунтованості вимог пред`явленого позову за загальним правилом покладається на позивача, а доведення заперечень щодо позовних вимог покладається на відповідача.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Оскільки позивачем не надано суду жодних доказів оплати позивачем коштів у відповідності до п. 3.1 та п. 3.4 укладеного між сторонами договору від 17.05.2024, а згідно умов договору передплата здійснюється у розмірі повної вартості послуг у відповідності до п.п.3.1. та 3.2 договору та становить у розмірі 15000,00 грн, у задоволенні позовної вимоги про стягнення з відповідача суми авансу 2000,00 грн слід відмовити за недоведеністю такої вимоги.
Інші вимоги є похідним від основної вимоги, в задоволенні якої суд відмовив, у зв`язку з чим такі задоволенню також не підлягають.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову у позові, то судові витрати позивача у справі покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 17, 76-80, 259, 265, 273, 280-284, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
у позові ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр правової допомоги у місті Києві» про зобов`язання вчинити дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди - відмовити.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Строк апеляційного оскарження може бути поновлено у відповідності до ч.2 ст.354 Цивільного процесуального кодексу України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач ТОВ «Центр правової допомоги у місті Києві», адреса місцезнаходження: м.Київ, вул. Вікентія Хвойки, буд. 10, код ЄДРПОУ 43226743;
Повне судове рішення складено 06 грудня 2024 року.
Суддя О. І. Якимець
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2024 |
Оприлюднено | 10.12.2024 |
Номер документу | 123597351 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Якимець О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні